10-15 bin TL sistem önerisi (Monitör dahil değil) (26.01.2022)

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
RE: Cvp: 10-15 bin TL sistem önerisi (Monitör dahil değil) (26.01.2022)

ugur.gozaydin' Alıntı:
Soğutucu bu işlemciye yeterli makul bir ürün mü olsun yoksa pahalı olabilir mi? Limit olmadan çok bir şey diyemiyorum ama 500 TL 'ye kadar iyi bir ürün bu işlemciye yeterli olur.

Monitör için hala 2K bütçe mi var?

Makul bir ürün olsun. 
Evet monitör için hala 2 bin bütçe var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: 10-15 bin TL sistem önerisi (Monitör dahil değil) (26.01.2022)

Monitör:
2K bütçeye monitör olarak şuanda piyasada önerebileceğim en iyi ürünler bunlar. Ben olsam HP ürünü seçerdim.

Soğutucu:
Hepsi başarılı ürünler ve önerdiğim sistemlerde olan işlemcilere veya daha üst modellerine iyi soğutma sağlarlar. Performansları denk kararı keyfinize göre verin.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Monitör:
2K bütçeye monitör olarak şuanda piyasada önerebileceğim en iyi ürünler bunlar. Ben olsam HP ürünü seçerdim.

Soğutucu:
Hepsi başarılı ürünler ve önerdiğim sistemlerde olan işlemcilere veya daha üst modellerine iyi soğutma sağlarlar. Performansları denk kararı keyfinize göre verin.

HP monitör'e sıcak bakıyordum ancak stokta yokmuş.
AOC'de gayet iyi fakat kavisli monitöre alışabilir miyim bilmiyorum.
F-sync , g-sync çok fark eder mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Bitmiş ama piyasada 100 TL fazlasına bulabilirsiniz HP ürünü için konuşuyorum. IPS alabilirseniz tercihinizi bu yönde kullanın derim.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bitmiş ama piyasada 100 TL fazlasına bulabilirsiniz HP ürünü için konuşuyorum. IPS alabilirseniz tercihinizi bu yönde kullanın derim.

Peki bu Asus monitör nasıldır? +'ları -'leri nelerdir?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

F/P oranı iyidir ama ASUS ürünlerde şöyle bir şey var. Kendi teknolojisi olan ELMB denilen bir gecikme düşürme teknolojisi kullanıyor ama FreeSync ile beraber aktif olmuyor. ELMB SYNC versiyonu olan ürünlere bakılması daha doğru olacaktır bu özellik kullanılacaksa. Bu üründe düz ELMB var.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
F/P oranı iyidir ama ASUS ürünlerde şöyle bir şey var. Kendi teknolojisi olan ELMB denilen bir gecikme düşürme teknolojisi kullanıyor ama FreeSync ile beraber aktif olmuyor. ELMB SYNC versiyonu olan ürünlere bakılması daha doğru olacaktır bu özellik kullanılacaksa. Bu üründe düz ELMB var.

Ama ekran kartı RTX 3060 bunun için gsync gerekmiyor mu?
Birde monitörün soru cevap kısmında hdmi girişi sürümüyle ilgili bir soru görmüştüm baktığımız asus sistemle bu monitörün hdmı uyumlu mudur?
Ayrıca bu monitörü alırsam kırılma vs. Gibi sorunlar olmaz değil mi?
Ve sizin önerdiğiniz asus bir monitör var mı? Sistemde Asus, monitör de asus olsun istedim ama kesinlikle şart değil. Bütçeyi çok aşmadan İyi olan neyse o olsun istiyorum.
———————————————————————
etkinleştirilebilir diyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

FreeSync tüm ürün gamında DP kablosu ve HDMI 2.1 ile G-Sync ektinleştirilebilir. Bunda bir kısıtlama yok. Ayrıca FreeSync Premium olduğuna emin olun ürünün. HP üründe Premium destekli FreeSync var.

Ayrıca siz yazdığım şeyi anlamamışsınız. Bıraktığınız sitede not düşülmüş zaten. 2. yazan içeriği bıraktığınız ASUS sitesinde okuyun dediğimi yazıyor zaten. İlk noktaya kadar cümle şu şekilde. "ASUS'un özel Aşırı Düşük Hareket Bulanıklığı teknolojisi ELMB Sync, G-Sync, AMD FreeSync veya Adaptive-Sync (Uyarlanabilir Eşitleme) ile aynı anda etkinleştirilebilir ve bu sayede daha da azalan ekran yırtılmaları, takılmalar ve ardıl görüntüler sayesinde daha akıcı oyun grafiklerinin tadını çıkarabilirsiniz."

Özetle ürün sadece ELMB ise FreeSync aktif ELMB ile aktif edilemiyor ki buda G-Sync ayarını aktif edemezsiniz anlamına geliyor. ELMB Sync bir ürün alırsanız sorun yok.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
FreeSync tüm ürün gamında DP kablosu ve HDMI 2.1 ile G-Sync ektinleştirilebilir. Bunda bir kısıtlama yok. Ayrıca FreeSync Premium olduğuna emin olun ürünün. HP üründe Premium destekli FreeSync var.

Ayrıca siz yazdığım şeyi anlamamışsınız. Bıraktığınız sitede not düşülmüş zaten. 2. yazan içeriği bıraktığınız ASUS sitesinde okuyun dediğimi yazıyor zaten. İlk noktaya kadar cümle şu şekilde. "ASUS'un özel Aşırı Düşük Hareket Bulanıklığı teknolojisi ELMB Sync, G-Sync, AMD FreeSync veya Adaptive-Sync (Uyarlanabilir Eşitleme) ile aynı anda etkinleştirilebilir ve bu sayede daha da azalan ekran yırtılmaları, takılmalar ve ardıl görüntüler sayesinde daha akıcı oyun grafiklerinin tadını çıkarabilirsiniz."

Özetle ürün sadece ELMB ise FreeSync aktif ELMB ile aktif edilemiyor ki buda G-Sync ayarını aktif edemezsiniz anlamına geliyor. ELMB Sync bir ürün alırsanız sorun yok.
Peki önerdiğiniz Asus monitör var mı? 144hz ve 165hz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Bütçenize uygun ELMB SYNC özelliği olan bir ASUS ürünü yok.

- Bu listedeki ürünler ELMB SYNC ürünlerdir.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bütçenize uygun ELMB SYNC özelliği olan bir ASUS ürünü yok.

- Bu listedeki ürünler ELMB SYNC ürünlerdir.
Tamam şimdi anladım.
Mesela bu monitörde ELMB var diyor ama ELMB sync demiyor.

Yani ben bu monitörü alırsam gsync açamam doğru mu? Ayrıca bunda hdmi 1.4 var. DP 1.2

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

ELMB özelliğini açarsanız FreeSync(NVIDIA G-SYNC açmak için FreeSync açık olması gerekiyor) açamazsınız. Ama ELMB özelliğini kapalı tutarsanız açabilirsiniz. İkisi aynı anda ELMB SYNC özelliği yoksa açılamıyor.

G-Sync özelliği DisplayPort 1.2 veya üzeri kablosu yada HDMI 2.1 ile açılabilir.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
ELMB özelliğini açarsanız FreeSync(NVIDIA G-SYNC açmak için FreeSync açık olması gerekiyor) açamazsınız. Ama ELMB özelliğini kapalı tutarsanız açabilirsiniz. İkisi aynı anda ELMB SYNC özelliği yoksa açılamıyor.

G-Sync özelliği DisplayPort 1.2 veya üzeri kablosu yada HDMI 2.1 ile açılabilir.

1-Peki ELMB'yi kullanmak mı daha mantıklıdır yoksa G-SYNC kullanmak mı? Yani hangisi daha iyidir?
2-VA kavisli monitör mü yoksa IPS düz monitör mü?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

ELMB teknolojisi ile Sync teknoloijileri farklı şeyler.

ELMB teknolojisi uygulama yada oyun farketmeksizin hareketli piksellerin arkalarında gölge piksel bırakmamasını sağlayan bir teknolojidir. Genelde CSGO gibi hızlı ve tepkiselliğin önemli olduğu oyunlarda bu ELMB özelliğinin açılması avantaj sağlar oyuncuya. Tabi göz refleksleri önemli. Eğer gözünüz zayıf görsel algılamaya sahipse ELMB açık veya kapalı sizin için fark etmez.

Sync teknolojileriyse panelde oyun yada uygulamada aldığınız Hz değeriyle panel Hz değeri arasında oluşan farka bağlı görüntüde yırtılma efekti sorununu ortadan kaldırır.

Artık sizin için hangisi önemliyse.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Monitör:

Soğutucu:

HP monitörü 2500 altında bulamadım.
AOC de VA panel. IPS almak istiyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Bakıp ürün önerisinde bulunurum IPS. Sanırım ASUS 'dan vazgeçtiniz ELMB SYNC değil de ELMB olduğu için? Bunu soruyorum çünkü listeme ASUS ürünlerini almayacağım öneri yaparken.

Bu 3 ürün oldukça başarılı monitörlerdir. Gigabyte ürününün avantajı biraz daha dolu bir monitör ve KVM özelliği yani monitöre birden fazla cihazı bağlayıp üzerindeki tek tuşla cihazlar arası geçiş yapma özelliği olmasıdır. 27" size sorun yaratmazsa 1080p çözünürlükte onu öneririm. Ancak 27" olmasın 24" olsun derseniz 1 ve 2 numara arasında dağlar yok keyfinize göre birisini seçin.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bakıp ürün önerisinde bulunurum IPS. Sanırım ASUS 'dan vazgeçtiniz ELMB SYNC değil de ELMB olduğu için? Bunu soruyorum çünkü listeme ASUS ürünlerini almayacağım öneri yaparken.

Bu 3 ürün oldukça başarılı monitörlerdir. Gigabyte ürününün avantajı biraz daha dolu bir monitör ve KVM özelliği yani monitöre birden fazla cihazı bağlayıp üzerindeki tek tuşla cihazlar arası geçiş yapma özelliği olmasıdır. 27" size sorun yaratmazsa 1080p çözünürlükte onu öneririm. Ancak 27" olmasın 24" olsun derseniz 1 ve 2 numara arasında dağlar yok keyfinize göre birisini seçin.

Bilgisayar asus ve monitör de asus olsun istemiştim ayrıca asus monitörlere baktığımda monitörün ergonomik olması, shadow boost, GameVisual, flicker-free teknolojisi gibi özellikler olduğu için asusa sıcak bakıyordum. Ayrıca gözlük kullanıyorum ve gözümün fazla yorulmasını istemiyorum.
-ELMB açacağımı sanmıyorum ama G-SYNC kesinlikle açarım. Tabi bu gösterdiğiniz 3 monitör asus monitörden daha iyi derseniz tabi ki de iyi olanı alırım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Bahsettiğiniz özellikler günümüzde her üründe var. Bu önerdiğim 3 ürün dahil. Bence Gigabyte alın geçin.

KS

EpsteHm

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bahsettiğiniz özellikler günümüzde her üründe var. Bu önerdiğim 3 ürün dahil. Bence Gigabyte alın geçin.

Önerdiğiniz gigabyte monitörün inceleme videosuna baktım ve gerçekten beğendim.
-27 inç monitörde 1080p çözünürlük piksel sorununa yol açar mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Eğer gözleriniz aşırı seçici değilse ve monitöre en az 1 metre uzaklıkta duruyorsanız sorun yaşamazsınız. Bu durumların aksi olursa monitörde 1080p çözünürlüğü 27" orana yaydığı için monitör pikselleri gözünüz seçecektir.

- Aynı markanın iyi bilinen ailesinde 24" versiyonu incehesap firmasında saat 22.00 'da indirime girecek. Kaçırmayın.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri