15.000TL Monitör Önerisi (Şubat 2022)

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1
Cvp: 15.000TL Monitör Önerisi (Şubat 2022)

Merhaba birkaç gün içerisinde monitör alıcam ve şöyle bir şey var vatanbilgisayarda koşulsuz şartsız 14 gün içinde iade hakkı varmış yani ölü pikselde çıksa ücret iadesi yapıyorlarmış web sitesi üzerinden alınan ürünlerde bende burdan almayı karar kıldım ama sizde eğer şu firmada bu şekilde derseniz ordaki ürünlerdende öneri yapabilirsiniz müşterisi olduğum için indirim talebide sağlayabilmekte vatanbilgisayar bana kısaca bana eğer farklı firmalar böyle değilse vatanbilgisayar üzerinden yada farklı markalardanda bu şekil koşulsuz şartsız iade varsa o sitelerden de bakabilirsiniz bana renk canlılığı çok kaliteli 27 ve üzeri 32 olursa güzel olur denemek istiyorum 32de çünkü düz IPS panel oyuncu monitörü önerisi ne yapabilirsiniz renk kalitesinin çok kaliteli olmasını istiyorum gerek sinema izlemelerimde gerek oyunlardaki renk doğruluğu çok üst seviyede olmasını istiyorum fiyat 16-17k civarlarına kadar bütçem var dediğim gereksinimlerde hangi marka olursa olsun farketmez sadece dediğim gereksinimleri karşılasın yeterli önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkür ederim aklımdaki bir kaç model aşağıda yer almakta ama bunlar dışında daha kaliteli ürün varsa önerilerinizi bekliyorum
https://www.vatanbilgisayar.com/asu...ps-freesync-g-sync-uyumlu-gaming-monitor.html
https://www.vatanbilgisayar.com/vie...-175hz-quantum-dot-g-sync-gaming-monitor.html
https://www.vatanbilgisayar.com/del...hz-qhd-hdmi-dp-ips-g-sync-gaming-monitor.html

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Vatan Bilgisayar 'ın iade alımı çok başarılı işliyor evet. Ben mağazadan ekran kartı almıştım bundan 6-7 sene kadar önce ve ürün arızalandığı için tamir yerine para iadesi istedim ve bana mağazada kullanmak için çek vermişlerdi. Bu konuda iyiler yani. Başka firma bilmiyorum bu kadar sorunsuz iade alan.

Benim tercihim ürünler arasında Viewsonic olurdu ama tabi bu bence. Panel konusunda çok başarılı ürünler kullanıyorlar Elite serisinde ki o ürün Quantum Dot panele sahip oda başka bir artı. Ama sizin için 240Hz önemliyse DELL ürünü seçebilirsiniz. ASUS üründe 240Hz normalde OC ile 270Hz oluyor ama bu tür ürünlerde OC çok fazla özellikten kısıyor ve daha fazla ısınıyor panel önermem siz o ürünü 240Hz olarak düşünün. Aradaki 4K fiyat farkına değmez DELL ile ASUS arasında kalırsanız bence tabi yine.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1
RE: Cvp: 15.000TL Monitör Önerisi (Şubat 2022)

ugur.gozaydin' Alıntı:
Vatan Bilgisayar 'ın iade alımı çok başarılı işliyor evet. Ben mağazadan ekran kartı almıştım bundan 6-7 sene kadar önce ve ürün arızalandığı için tamir yerine para iadesi istedim ve bana mağazada kullanmak için çek vermişlerdi. Bu konuda iyiler yani. Başka firma bilmiyorum bu kadar sorunsuz iade alan.

Benim tercihim ürünler arasında Viewsonic olurdu ama tabi bu bence. Panel konusunda çok başarılı ürünler kullanıyorlar Elite serisinde ki o ürün Quantum Dot panele sahip oda başka bir artı. Ama sizin için 240Hz önemliyse DELL ürünü seçebilirsiniz. ASUS üründe 240Hz normalde OC ile 270Hz oluyor ama bu tür ürünlerde OC çok fazla özellikten kısıyor ve daha fazla ısınıyor panel önermem siz o ürünü 240Hz olarak düşünün. Aradaki 4K fiyat farkına değmez DELL ile ASUS arasında kalırsanız bence tabi yine.
Bende şu konuda öyle düşünüyorum dell ve asus konusunda
dell deki ürünün sayfasındaki yorumları kısmında bir yorum var en üstte onu bi okurmusunuz linkteki viewsonic ürünü hakkında yorum yapmış o yorum doğru mu ya da öyle bir şey var mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Pek olasılık vermiyorum o yoruma ama şöyle bir şey var. 
  • Kıyasladığı monitör direkt iş odaklı renk doğruluğu sunan bir ürün. Bu Viewsonic ürünse oyuncu monitörü. DELTA E adında bir kavram vardır monitörlerde bu değer gerçek dünyadaki baskı vs. alımlarındaki gördüğünüz renkler ile monitörde gördüğünüz renklerin arasındaki kayma farkını gösterir. DELTA E değeri ne kadar azsa o kadar az fark görürsünüz o kadar doğru renkler sunar monitör. İş odaklı ürünlerde bu değer önemlidir ki seçtiği monitörde bir iş odaklı monitör. Bunu yazdım çünkü bu monitör ile o monitör kıyaslanmaz. Gözü o monitöre alışmış birisi bu monitörde aynı deneyimi mümkün değil alamaz zaten. 
Özetle o yoruma bence takılmayın.

Viewsonic ürününün yurtdışı incelemelerine baktım neredeyse hiç olumsuz yorumu yok inceleme kanalları dahil. Genelde fiyat odaklı olumsuz yorum yapılmış.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Pek olasılık vermiyorum o yoruma ama şöyle bir şey var. 
  • Kıyasladığı monitör direkt iş odaklı renk doğruluğu sunan bir ürün. Bu Viewsonic ürünse oyuncu monitörü. DELTA E adında bir kavram vardır monitörlerde bu değer gerçek dünyadaki baskı vs. alımlarındaki gördüğünüz renkler ile monitörde gördüğünüz renklerin arasındaki kayma farkını gösterir. DELTA E değeri ne kadar azsa o kadar az fark görürsünüz o kadar doğru renkler sunar monitör. İş odaklı ürünlerde bu değer önemlidir ki seçtiği monitörde bir iş odaklı monitör. Bunu yazdım çünkü bu monitör ile o monitör kıyaslanmaz. Gözü o monitöre alışmış birisi bu monitörde aynı deneyimi mümkün değil alamaz zaten. 
Özetle o yoruma bence takılmayın.

Viewsonic ürününün yurtdışı incelemelerine baktım neredeyse hiç olumsuz yorumu yok inceleme kanalları dahil. Genelde fiyat odaklı olumsuz yorum yapılmış.

Açıkcası fiyatı baya tuzlu bende bu ürünü çok istiyorum açıkcası ama eminde olamıyorum DELL ürünüde çok hoşuma gitti açıkcası 32inch denemek istediğimden viewsonic tercih sebebim ve quantom-dot teknolojisi kullanıyor panelde bununda etkisi var bi alıcam bi deniycem parasını hakediyor mu diye bi bakıcam içime sinmezsede iade edicem bunlar dışında bir ürün yok önerebileceğiniz öyle anlıyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Aynen iade var sonuçta ki bunun için zaten Vatan Bilgisayar 'ı tercih ediyorsunuz.

Vatan bilgisayarda verdiğiniz bütçede üst seviyede başka ürün önerim yok evet. 10K bütçeye 4K 144Hz IPS LG var ama onunda içinde fan var ve ısınınca fan ses yapabiliyor. Bazı yabancı forumlarda böyle şikayetler gördüm. O yüzden önermedim. Bu 3 ürün Vatan Bilgisayar üzerinde alabileceğiniz en mantıklı seçimler gibi görünüyor.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Aynen iade var sonuçta ki bunun için zaten Vatan Bilgisayar 'ı tercih ediyorsunuz.

Vatan bilgisayarda verdiğiniz bütçede üst seviyede başka ürün önerim yok evet. 10K bütçeye 4K 144Hz IPS LG var ama onunda içinde fan var ve ısınınca fan ses yapabiliyor. Bazı yabancı forumlarda böyle şikayetler gördüm. O yüzden önermedim. Bu 3 ürün Vatan Bilgisayar üzerinde alabileceğiniz en mantıklı seçimler gibi görünüyor.

Bu viewsonic XG320Q Modeli 10 bit panel mi 8 bit panel mi 8 bit yazanlar gördüm 10 bit yazanlar gördüm emin olmak için soruyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

10 Bit ama 2 Bit FRC yükseltmesiyle 10 bit bir panel. Yani Gerçek 10 Bit değil 8 Bit + 2 Bit FRC yükseltmesi. FRC nedir derseniz, basitçe anlatmam gerekirse yapay olarak panelin renk derinliğini ve skalasını yükseltiyor diyebilirim. Sadece gerçek 8 bit panelden yapay bile olsa 8+2 Bit FRC ile 10 bit bir panel daha başarılı renk derinliği sunar.

Bunun artısı şudur panel "Bit" değeri ne kadar fazla olursa o kadar az hüzmeleme sorunu yaşarsınız. Hüzmeleme şudur, panelde bir arka plan resmi koydunuz diyelim renk geçişi var ama fazla ton var renkler arasındaki geçişte. İşe o renk geçişinde arada kesik kesik hatlar görürsünüz dalga şeklinde işte bu dalga panelin bit değerinin altlarda olmasında kaynaklıdır. Yapay bile olsa 8+2 Bit FRC yani 10 bit panel iyidir.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
10 Bit ama 2 Bit FRC yükseltmesiyle 10 bit bir panel. Yani Gerçek 10 Bit değil 8 Bit + 2 Bit FRC yükseltmesi. FRC nedir derseniz, basitçe anlatmam gerekirse yapay olarak panelin renk derinliğini ve skalasını yükseltiyor diyebilirim. Sadece gerçek 8 bit panelden yapay bile olsa 8+2 Bit FRC ile 10 bit bir panel daha başarılı renk derinliği sunar.

Bunun artısı şudur panel "Bit" değeri ne kadar fazla olursa o kadar az hüzmeleme sorunu yaşarsınız. Hüzmeleme şudur, panelde bir arka plan resmi koydunuz diyelim renk geçişi var ama fazla ton var renkler arasındaki geçişte. İşe o renk geçişinde arada kesik kesik hatlar görürsünüz dalga şeklinde işte bu dalga panelin bit değerinin altlarda olmasında kaynaklıdır. Yapay bile olsa 8+2 Bit FRC yani 10 bit panel iyidir.

10 bite aldığımız zaman yenileme hızı düşüyor mu nasıl oluyor 10 bit

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Üründe Displayport 1.2 ve HDMI 2.0 var. DP kablosuyla HBR2 renk profiliyle 10 bit ayarda panelin 175Hz hızını alabilirsiniz. HDMI kablosuyla HDCP 2.2 renk profiliyle 10 bit 175Hz alabilirsiniz.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Üründe Displayport 1.2 ve HDMI 2.0 var. DP kablosuyla HBR2 renk profiliyle 10 bit ayarda panelin 175Hz hızını alabilirsiniz. HDMI kablosuyla HDCP 2.2 renk profiliyle 10 bit 175Hz alabilirsiniz.

DP Kullanma taraftarıyım HBR2 Renk profilini nasıl açıyoruz

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

HBR2 (High Bit Rate 2) kablonun bant genişliği. Siz bir ayar yapmıyorsunuz aktardığı sınırı belirtiyor bu değer.

Bu arada bu monitör PDF dökümanda yazdığına göre 165Hz bir ürün standartta. OC ayarı var 10Hz daha ekliyor ürüne 175Hz yapmak için. Bilginiz olsun.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
HBR2 (High Bit Rate 2) kablonun bant genişliği. Siz bir ayar yapmıyorsunuz aktardığı sınırı belirtiyor bu değer.

Bu arada bu monitör PDF dökümanda yazdığına göre 165Hz bir ürün standartta. OC ayarı var 10Hz daha ekliyor ürüne 175Hz yapmak için. Bilginiz olsun.
Bu linkteki ürünle viewsonic arasında ne gibi farklar var daha doğrusu çok büyük farklar var mı çok kararsız kaldım ne alsam konusunda viewsonic ürününü alma durumum var ama çok pahalı geliyor açıkcası bu ürünüde bi sormak istedim veya bundan iyi bu fiyatlarda daha iyi bir ürün var mı
https://m.n11.com/urun/msi-optix-mag274qrf-27-1-ms-165-hz-hdmidptype-c-qhd-ips-led-monitor-1709624?magaza=kuantumsanal&utm_source=comp_epey&utm_medium=cpc&utm_campaign=epey_genel

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

2 ürün arasında hem panel hem teknoloji hem de sınıf olarak çok fazla fark var hocam. 2 ürün kıyaslanamaz birbiriyle. Birde MSI markasının monitörlerinde ciddi Ghosting şikayetleri var iyi bir ürün bulmak için çok iyi araştırmanız gerek bu markada. Ben tavsiye etmem bunu almanızı ki ViewSonic ürünü ile arada dağlar var dediğim gibi.

İlle daha ucuza bir monitör alayım diyorsanız GIGABYTE G27Q 144Hz 1ms QHD IPS ürününü veya GIGABYTE M27Q 170Hz 0.5ms QHD IPS ürününü alın.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
2 ürün arasında hem panel hem teknoloji hem de sınıf olarak çok fazla fark var hocam. 2 ürün kıyaslanamaz birbiriyle. Birde MSI markasının monitörlerinde ciddi Ghosting şikayetleri var iyi bir ürün bulmak için çok iyi araştırmanız gerek bu markada. Ben tavsiye etmem bunu almanızı ki ViewSonic ürünü ile arada dağlar var dediğim gibi.

İlle daha ucuza bir monitör alayım diyorsanız GIGABYTE G27Q 144Hz 1ms QHD IPS ürününü veya GIGABYTE M27Q 170Hz 0.5ms QHD IPS ürününü alın.

Bu ürün nasıl peki veya bu fiyata daha iyisi var mı
https://www.incehesap.com/agon-ag273qxp-27-nano-ips-qhd-gaming-monitor-fiyati-53001/

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Bu ürünü size daha önce önermedim mi ben? Nano IPS panel kullanan başarılı bir cihaz ayrıca Ölü Piksel garantisi başarılı bir üründür. Öneririm.

Nano IPS nedir bilmiyorsanız panelin aydınlatma yapısına uygulanan Nano partiküller sayesinde IPS panelden daha iyi bir renk gamutu desteği ve daha doğru aydınlatma dağılımı sunuyor.

O ViewSonic üründe ki Quantum Dot teknolojisi direkt arka aydınlatmayı geliştiriyor ki bunun renk başarımı odaklı artısı da var ama bu Nano IPS panelin yaptığı iş dediğim farklı.

Bu arada bu AOC AGON üründe kontrast oranı yetersiz bilginiz olsun. Yani siyahlar tam siyah beyazlar tam beyaz olamıyor.

Size alternatif olarak 8+2 Bit 10 Bit IPS panele sahip Gigabyte M32U 4K 144Hz 1ms ürünü ve alternatif olarak Gerçek 10 bit IPS panele sahip Gigabyte FI27Q-X 2K 240Hz 1ms IPS Panel ürünlerini önerebilirim. İkisi de başarılı modeller.

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Bu ürünü size daha önce önermedim mi ben? Nano IPS panel kullanan başarılı bir cihaz ayrıca Ölü Piksel garantisi başarılı bir üründür. Öneririm.

Nano IPS nedir bilmiyorsanız panelin aydınlatma yapısına uygulanan Nano partiküller sayesinde IPS panelden daha iyi bir renk gamutu desteği ve daha doğru aydınlatma dağılımı sunuyor.

O ViewSonic üründe ki Quantum Dot teknolojisi direkt arka aydınlatmayı geliştiriyor ki bunun renk başarımı odaklı artısı da var ama bu Nano IPS panelin yaptığı iş dediğim farklı.

Bu arada bu AOC AGON üründe kontrast oranı yetersiz bilginiz olsun. Yani siyahlar tam siyah beyazlar tam beyaz olamıyor.

Size alternatif olarak 8+2 Bit 10 Bit IPS panele sahip Gigabyte M32U 4K 144Hz 1ms ürünü ve alternatif olarak Gerçek 10 bit IPS panele sahip Gigabyte FI27Q-X 2K 240Hz 1ms IPS Panel ürünlerini önerebilirim. İkisi de başarılı modeller.

Viewsonic modelini aldım bakalım nasıl bi makineyle karşılaşcam bundan önce Gigabyte AD27QD Model monitörünü kullanmıştım şimdi hem daha gelişmiş teknolojili ve daha büyük ekranlı bir monitör aldım bakalım bizi neler bekliyor artısıyla eksisiyle kullanıcı deneyimimi burdan paylaşırım

KS

PcFurkan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1

ugur.gozaydin' Alıntı:
Hayırlısı olsun diyorum. Sonuçları beklemede olacağım.

Sağolun bilgilendirme yapacağım
birde ürünün yazılımının linkini bırakırmısınız buraya

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri