4 Adet 8GB 3600 MHZ Ram İle Sorunlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba Dostlar,

Bilgisarımda 2 adet 8 gb ddr4 3600 mhz ram vardı. 2 li olarak 3600 mhz de sorunsuz çalışyorlardı.
Yakın tarihte 2 adet daha 8 gb ram aldım bilgisayarım birkaç kaç yeniden başladıktan sonra açıldı.
İlk açıldığında 2400 mhz ile başladı. D.O.C.P değişikliği ile 3600 yaptım 3 kere yeniden başlamaya çalıştıktan sonra bios ekranına yeniden attı.

Yeni aldığım ramleri 2 li olarak taktım 3600 mhz ayarladım, sorunsuz çalıştılar.
4 ram i tekrar taktım, yine açılmadı ve hata ekranı sonrası F1 ile bios ekranına aldı.
Bende hızı düşürerek denemeye başladım ve en sonunda 3200 mhz ile açıldı ve çalışıyor.
Ancak bu sefer de oyundan atmalar, kendi kendine kapanmalar başladı.

Bu konuyu nasıl çözerim. Youtube de bu konu ile ilgili açıklayıcı yeni tarihli video yok. Bana yardımcı olun lütfen.

Ana kart: Asus Tuf Gaming B450 plus II
İşlemci: Ryzen 7 2700x
Ekran kartı: Asus Dual RTX2060-O6G-EVO
Ramlar: Kingston HyperX Fury RGB 32GB (4x8) DDR4 3600 MHz CL17

Moderatörün son düzenlenenleri:

MirvaLe

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
130
Aktif kullandığınız ramler ile aldığınız ramler birebir bütün değerler aynı mı? Aynı marka/model RAM olsa bile üretim yılına göre kullanılan bellekler değişebiliyor çünkü

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aktif kullandığınız ramler ile aldığınız ramler birebir bütün değerler aynı mı? Aynı marka/model RAM olsa bile üretim yılına göre kullanılan bellekler değişebiliyor çünkü
Evet tüm ramlar aynı marka model ve hız - Kingston HyperX Fury RGB 8gb 3600 mhz
ama farklı zamanlar da aldım. Ama kutularında aynı modeller yazıyor 2 ADET HX436C17FB3A/8 , HX436C17FB3AK2/16 2Lİ MODÜL

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Kullanıcının dediği gibi birebir aynı ürün bile olsa kod numarasına kadar üretim yılına bağlı içindeki yongalar farkı olabilir.

yazılımı kullanarak EXPORT alın ve dokümanı paylaşın. Bakalım belleklerin değerleri birebir aynı mı değil mi.

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kullanıcının dediği gibi birebir aynı ürün bile olsa kod numarasına kadar üretim yılına bağlı içindeki yongalar farkı olabilir.

yazılımı kullanarak EXPORT alın ve dokümanı paylaşın. Bakalım belleklerin değerleri birebir aynı mı değil mi.
merhaba çıktı ektedir

Ekli dosyalar

• RAMMon - SPD Info.txt
    50.7 KB · Görüntüleme: 19

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Aslında gerek kalmadı tamam. Bellekleri kontrol ettim birebir aynı değerleri sağlıyorlar görünüyor. Öncelikle BIOS 'a girip EXIT sekmesinden Default ayarları yüklemenizi ve kaydet çık yapmanızı öneriyorum. Sonra XMP ayarını böyle aktive etmenizi öneriyorum. İşe yaramazsa bir şeyi daha kontrol etmemiz gerekecek yongalarını.

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aslında gerek kalmadı tamam. Bellekleri kontrol ettim birebir aynı değerleri sağlıyorlar görünüyor. Öncelikle BIOS 'a girip EXIT sekmesinden Default ayarları yüklemenizi ve kaydet çık yapmanızı öneriyorum. Sonra XMP ayarını böyle aktive etmenizi öneriyorum. İşe yaramazsa bir şeyi daha kontrol etmemiz gerekecek yongalarını.
DRAM Üretimi - SK Hynix -- aslında bu da bi şans
b450m ana kartlar sınırlı olabilir mi
Ayrıca BIOS 'a girip Default ayarlar -- dediğiniz auto mu kalsın herşey

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Varsayılan ayarlarına alın anakart ayarlarını öyle deneyin. Ayrıca BIOS güncel değilse güncelleyin oda işe yarayabilir.

Birde tüm belleklerin yongası SK Hynix bile olsa hepsi aynı yonga mı onu teyit etmek gerek. aracını buradan indirip çalıştırın. Açılan pencerede EEPROM > Read SPD kısmından 4 bellek içinde tek tek seçip ara yüzden Report seçeneğine basın ve Complate HTML Report seçeneğine basıp 2 belleğin çıktısını bir yere yükleyip paylaşın. Bakalım tüm alt değerler dahil XMP profilleri veya yongaları aynı mı yoksa farklı mı.

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Benim anlamadığım, 2 şer 2 şer ram leri denedim, 2li yeni ramler, 2li eski ramler, yeni eski karma 2 li ramlar 3600 çalışıyor. Ama ne zaman 4 ram karma yaptıysam gümlüyor. Tüm ramlari 3000mhz yaptığımda, oyundan atma takılma vb sıkıntı olmadan çalışıyor. Bunu anlamıyorum. programı indirdim ama, win11 de hata veriyor. Ryzen 7 2700X de 4 ram için kontrolcünün voltajı mı acaba, yada Asus b450m ana kart mı beni sınırlıyor anlamıyorum.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Benim anlamadığım, 2 şer 2 şer ram leri denedim, 2li yeni ramler, 2li eski ramler, yeni eski karma 2 li ramlar 3600 çalışıyor. Ama ne zaman 4 ram karma yaptıysam gümlüyor. Tüm ramlari 3000mhz yaptığımda, oyundan atma takılma vb sıkıntı olmadan çalışıyor. Bunu anlamıyorum. programı indirdim ama, win11 de hata veriyor. Ryzen 7 2700X de 4 ram için kontrolcünün voltajı mı acaba, yada Asus b450m ana kart mı beni sınırlıyor anlamıyorum.
Bu sorundan sonra emin oldum artık 4 lu ram geçişinde eldeki 2 yi satıp 4 almak mantıklı. Konuyu başından itibaren okudum uğur hocam aklıma gelen herşeyi kontrol etmiş (frekanslar,yonga setleri vs) ama bu şekilde hala sorun çıkarmasi enteresan

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu sorundan sonra emin oldum artık 4 lu ram geçişinde eldeki 2 yi satıp 4 almak mantıklı. Konuyu başından itibaren okudum uğur hocam aklıma gelen herşeyi kontrol etmiş (frekanslar,yonga setleri vs) ama bu şekilde hala sorun çıkarmasi enteresan
aynen bende anlamıyorum, 2 tane daha istedim en son aldığım firmadan ama ellerinde 2li modül kalmamış

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
aynen bende anlamıyorum, 2 tane daha istedim en son aldığım firmadan ama ellerinde 2li modül kalmamış
2 kişiye 2 şer adet satılabilir hocam çözüm olmazsa ben direk kestirmeden gittim buluruz size bir 4 lu ram :) İnşallah çözüm bulunur da hiç gerek kalmaz benim de yazilanlardan fazlası gelmiyor aklima

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Yongalarına ve XMP alt CL değerlerine bakmadan yorum yapamam. Şuana kadar her şey denk görünüyor ama önerdiğim yazılımdan bakmanız gerek belleklere ki yongalarını ve alt CL değerlerini görelim.

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Varsayılan ayarlarına alın anakart ayarlarını öyle deneyin. Ayrıca BIOS güncel değilse güncelleyin oda işe yarayabilir.

Birde tüm belleklerin yongası SK Hynix bile olsa hepsi aynı yonga mı onu teyit etmek gerek. aracını buradan indirip çalıştırın. Açılan pencerede EEPROM > Read SPD kısmından 4 bellek içinde tek tek seçip ara yüzden Report seçeneğine basın ve Complate HTML Report seçeneğine basıp 2 belleğin çıktısını bir yere yükleyip paylaşın. Bakalım tüm alt değerler dahil XMP profilleri veya yongaları aynı mı yoksa farklı mı.
merhaba programı çalıştırdım tüm ramlar için sonuç ektedir.

Ekli dosyalar

• raport.pdf
    4.8 MB · Görüntüleme: 18
  • raport2.pdf
    786.5 KB · Görüntüleme: 4

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Birebir aynı yonga ve bileşenlere sahip 4 bellekte. Cidden tuhaf bir durum. Tek şey geliyor aklıma oda tüm bellekleri manuel OC ile 3600MHz frekansına çekmek.

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Birebir aynı yonga ve bileşenlere sahip 4 bellekte. Cidden tuhaf bir durum. Tek şey geliyor aklıma oda tüm bellekleri manuel OC ile 3600MHz frekansına çekmek.
Merhaba uğur bey, ilginize teşekkür ederim. Ama manuel olarak 3600 MHZ ye çektim, bilgisayar açılmıyor. 3 kere açılmaya çalıştıktan sonra biostan açılıyor. Bende 3000 yaptım bıraktım. Başka bir ayar lazım sanki anlamadım. Yoksa benim ana kart mı izin vermiyor.

KS

ARIZAVEDAT

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
@rkarayel incelemelerimize göre tüm ramlarım (şans eseri olabilir) herşeyi ile aynı değerlerdedir. Yani 4 lü set alsam da bu şekilde olacaktı. Benim durum daha farklı gibi anlamadım ki birtürlü de çözemedim.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
@rkarayel incelemelerimize göre tüm ramlarım (şans eseri olabilir) herşeyi ile aynı değerlerdedir. Yani 4 lü set alsam da bu şekilde olacaktı. Benim durum daha farklı gibi anlamadım ki birtürlü de çözemedim.
Daha farklı bir durum olduğu konusunda hak veriyorum hocam. Demek istediğim 32 set alan üyelerde bu tip sorunlara denk gelmediğim için böyle bir çıkarım yaptım. %5 de olsa böyle bir ihtimalden dolayı 2 adet birebir aynı ram eklemek yerine set halinde değişim tercih ederim bundan bahsettim hocam.
Zaten farklı türden olsa değiştirip şimdiye kadar halledilirdi ama enteresan bir durum
Yanlış anlaşılmasın sizi niye yaptınız diye yargılamiyorum insanın aklına gelecek bir problem değil

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri