50.000₺ Oyun ve Video Edit Kurgu Odaklı PC (Haziran 2022)

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Bir de senin önerilerine yanlış demedim , Asus anakart alması gerektiğini falan belirtmişsin. İlk yazılanlar genel olarak yanlış . 12900k yükte videolardaki ısılarda durmayacak . Zam haberi geldi ilaca bu hafta video çıkamadım haftaya da çıkamam , elimde şu an 12900 k ve z690 rog f im var . Daha video bile çekemedim ama montaj hazır . Yanıyor işlemci yanıyor. Önü kapalı kasa 70 derece imkansız .

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Şuana kadar kendi gördüğüm kullanılan en çok ddr5 ram Gskill. Ondan sonra ise Corsair. Samsung çiplerde sorun bu kadar yüksek mi? Neden kullanıcılar bu ram modellerini daha çok tercih ediyor?
Her yeni nesilde iyi bellekler değişebiliyor . Ddr5 de Samsung ramler çok problemli . Hynix bellekler de bir o kadar stabil . Gskill marka algısından satıyor , ben de o hataya düştüm 2 kere garantiye gitti 10 k lık ramler.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Zaten başka bellek önerdim kullanıcıya ki iade edebiliyormuş değiştirdi sanırım. Bellekleri ben önermedim zaten.

12900K işlemcisinin sıcak çalıştığını biliyorum, Modart PC 'de videolardan birisinde işlemciyi "Custom Liquid Cooling" sistemiyle zor tutuyor işlemciyi. Sadece ARCTIC 280/360 bir ürün + MESH bir kasayla en azından zapt edilebilir.

KS

hasannakyuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
RAM bellekleri sizin tavsiye ettikleriniz ile değiştirdim hocam. Aslında kasayı da değiştirmekten vazgeçtim diyebilirim radyatörü ön tarafa alıcam önde bulunan 3 fanın ikisini alta birisini de egzoz fanı olarak kullanıcam, belki üst kısma da 2 adet fan daha eklerim. Kasa zaten mesh bir yapıda olduğundan soğutma konusunda bir sorun olacağını sanmıyorum tahminen. İstanbul Anadolu yakasında oturan arkadaşlar var ise sistemi toplarken yardımcı olabilirler ise sevinirim aslında :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
RAM bellekleri sizin tavsiye ettikleriniz ile değiştirdim hocam. Aslında kasayı da değiştirmekten vazgeçtim diyebilirim radyatörü ön tarafa alıcam önde bulunan 3 fanın ikisini alta birisini de egzoz fanı olarak kullanıcam, belki üst kısma da 2 adet fan daha eklerim. Kasa zaten mesh bir yapıda olduğundan soğutma konusunda bir sorun olacağını sanmıyorum tahminen. İstanbul Anadolu yakasında oturan arkadaşlar var ise sistemi toplarken yardımcı olabilirler ise sevinirim aslında :)
Söylediğiniz montajda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Montajda müsait olursam Discord üzerinden görüntülü olarak yardımcı olabilirim. Söz vermiyorum müsaitlik durumuna bağlı. Ekleyebilirsiniz beni.

KS

hasannakyuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Uğur hocam son bir soru daha, radyatörü ön tarafa takacağım ya fanlar dışarı bakacak şekilde taksam ne olur?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Uğur hocam son bir soru daha, radyatörü ön tarafa takacağım ya fanlar dışarı bakacak şekilde taksam ne olur?
Fanların önden hava alacak şekilde takılması gerekiyor. Zaten ARCTIC ürünlerde fanlar radyatöre montajlı geliyor siz montaj yada sökme gibi bir şey yapmayacaksınız fanlarda.

KS

hasannakyuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Fanların önden hava alacak şekilde takılması gerekiyor. Zaten ARCTIC ürünlerde fanlar radyatöre montajlı geliyor siz montaj yada sökme gibi bir şey yapmayacaksınız fanlarda.
Yok onu anladım yani, radyatörü öne taktığımda fanlar kasa içine değil dışa doğru bakacak doğru mu?

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Zaten başka bellek önerdim kullanıcıya ki iade edebiliyormuş değiştirdi sanırım. Bellekleri ben önermedim zaten.

12900K işlemcisinin sıcak çalıştığını biliyorum, Modart PC 'de videolardan birisinde işlemciyi "Custom Liquid Cooling" sistemiyle zor tutuyor işlemciyi. Sadece ARCTIC 280/360 bir ürün + MESH bir kasayla en azından zapt edilebilir.
Bro sıkıntı yok zaten ''Bir de senin önerilerine yanlış demedim , Asus anakart alması gerektiğini falan belirtmişsin.'' dedim. Ayrıca söylediğine katılıyorum. Anca zapt eder. 12900k da verimlilik ayarları da var , onları da yaptıralım kullanıcıya. Isı düşürülüp performans arttırılabiliyor z serisi anakartlarda.

KS

hasannakyuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Anakart bugün geldi. Toplayayım dedim pc yi beceremedim pek hasta masada kalmaz ise iyidir :)

Ekli dosyalar

• 7E753174-F9BC-4E0E-8E40-B133A775D293.jpeg
    7E753174-F9BC-4E0E-8E40-B133A775D293.jpeg
    3.5 MB · Görüntüleme: 20

Hz.ETQ

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
679
Asus Rog Strix Gaming RTX 3080 OC 10gb

İ9 - 12900 KF işlemci

Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000 MB/s NVMe M.2 SSD (MZ-V8P1T0BW)

Arctic Liquid Freezer II - 360 A-RGB Intel / AMD Uyumlu, 360mm Radyatörlü, 3x12cm P12 PWM Fanlı, Sıvı İşlemci Soğutucu (AR-ACFRE00101A)

High Power Super GD+ Series 1050W 80+ GOLD Smart Fan, Full Moduler Güç Kaynağı (HP1-H1050GD-F14C)

Şu anda bu parçaları temin ettim. Kalan bakiyem : 14.400 ₺ Ana kart ve ram bakmaya devam ediyorum.
Hey maasallah bilgisayar değil uzay mekigi olmus hocam hayirli olsun . Depolama yeterli olur mu bi düşünün isterseniz edit vb. Cok yer kaplıyor

KS

hasannakyuz

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Hey maasallah bilgisayar değil uzay mekigi olmus hocam hayirli olsun . Depolama yeterli olur mu bi düşünün isterseniz edit vb. Cok yer kaplıyor
Ek depolama alanı alıcam da önce bir becerip toplayabilsem. 3 saattir çabalıyorum :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri