45.000-60.000 TL 50K Bandında Toplama PC Önerisi Alabilrmiyim..?!

Jahrein

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Öncelikle Kimseye Forumdan Para Aldı Yada Almadı Demedim Ve Benim Ailemin Prof Değil Lakin PC'yi Toplayan Arkadaşın Aİlesinin Prof Olduğunu Yazıyı Dikkatle Okuyarak Değerlendirmenizi Belirtmek İsterim.. Ve Evet Forumda Şu Ana Kadar Açılmış Konularıma Mesaj Gelmemesini Geçtim Yüzüne Bİle Bakılmamasından Çok Fazla Aktiflik Olmadığı Ve Benim Gibi Konu Açanların Konularının Yüzüne Dahi Bakılmadığının Açıkça Belli Olduğu Görmekteyim.. Ama Söylemem Gerekirki Siz B650S Dediğinizde Hem Biostarda Var Hemde MSI'da Mevcut Bizim Attığımız Linkteki Kasa Seçeneklerinde.. Ayrıca i9 13900K'lı Makinanın Bizim Parasını Verip Hizmetini Aldığımız Makinada Mevcut Olduğunu Yazıyı Düzgün Okuyarak Anlaşılabileceğinin Aşikar Olduğunu Lakin Bİr Okadar Da Uzun Olduğu İçin Vakit Harcamak İstememenizi Anlıyorum.. Ayriyeten Arkadaş Şu Anda Önerilerinize Göre R5 7600 -/- RTX 4070 Yada Süper -/- MSI PRO B650-S Sistemini Seçmiş Bulunmakta Ve Devamını Bir Kaç Yazı Önce Attığımız Fotoğrafta Görebilirsiniz..

Lakin Arkadaşımı Kısaca Anlatmam Gerekirse Bu Kasayı Alacak Aradan Bir Müddet Süre Geçince Takribi 1-/-1.5 Sene Sonra Yükseltecek Ki 7700x3d Vsr Artık Neyse Ona Yükseltecek Ve 2.Senede Yada 3.Seneye Doğru Kendi İstediği Şekilde Bir Kasa Toplamayı Düşünüyor. Ki 5K Serisi Duyurulmamış İse 4090'lı R9 Son Gen'li 64-/-256Gb Ram'li 10Gb Bir Sistem Toplamayı Düşünüyor Bunla Beraber Odasınıda Yenileyecek Durum Bu..
Ama Parasıyla Hizmet Aldığı i9 13900K'lı Kiralık Bir Bİlgisayarın İşlemcisi Arkadaşım İş İçin Aldığı Hizmeti Yaparken Bahsetmiş Olduğumuz Üzere %90'lı Kullanımlara Ulaşmakta Bundan Dolayı Isınmakta Ve Bundan Dolayı 360mm Soğutmam Diye Tutturuyor.. Çünkü Standart Bir Soğutma Yada Kule Tipi Soğutmayla İşini Yaparken Isıdan Dolayı Kapanma İhtimali Olduğunu Düşünmekte Keza İ9 13900K'lı Bildiğiniz Üzere Gayet Yüksek Bir İşlem Gücüne Sahip V eBizim Bildiğimize Göre Sıvı Soğutma Mevcut Ama Ona Rağmen %90 Kullanımlara Ve Gayet Yüksek Isılara Ulaştığını Gördük Ve R5 7600 Gibi Bİr İşlemciyi Kullandığımızda Malesefkine Daha Az İşlem Gücü Olmasından Ötürü %100'den Aşağı İneceğini Sanmamakla Beraber Yine Yüksek Sıcaklıklar Beklmekte Bundan Dolayı Başından Beri 360mm Diye Tutturuyor Arkadaş..
Tamam işte daha güçsüz olduğu için daha az ısınıyor. 7600 için sıvı soğutmaya gerek yok

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
konudan bağımsız

"Kusura Bakma Ama Türk Dili Ve Edebiyatı Profu Babama Gösterdim Türk Dili Tarihçisi Profu Anama Gösterdim"

yazmış ona diyor arkadaş. cümlede her kelime büyük harfle başlamaz üstelik göz yoruyor

3.) - CL'değeri ....

3 der başlarsın 3. diyebilirsin şık olarak, 3) diye bilirsin 3- diyebilirsin. tüm tuşlara basılmaz :)
Hocam Prof Ailesi Olan Ben Değilim PC Alacak Arkadaşın Ailesi.. Ve Malesefkine Bu Büyük Yazma Alışkanlığı Küçüklükten Gelmekte V Bit Türlü Gitmiyor Denemediğim Şey Kalmadı Diyebilirim Ama Onun Konusu Burası Değil..

Kusura Bakmayın Ama Dediğiniz Gibi Başkasının Ban Dediğini Sizlere İletiyorum Hatta Forumda Bu Konuyu Açmak Arkadaşımın Bile Fikri Değildi Hatta Haberide Yoktu..

Ama Şuan Linkindeki Sistem Aşağıdaki Şekilde Seçilmiş Durumda Buna 2. Sayfadaki (Sanırım) Fotoğraftan Ulaşılabilir İsterseniz..

CPU :=: R5 7600
MB :=: MSI Pro B650-S Wifi
GPU :=: Palit 4070Super Dual 12Gb
Kasa :=: AIGO DS900 (Ama Sanırım Stok Bitmiş)
Ram :=: Belirlenecek (16 Yeter Diyor Ama 32 Diyonuz, Bakacazz..)
Depolama :=: 1Tb (Gerisi Belirlenecek)
SOğutma :=: Belirlenecek

Tamam işte daha güçsüz olduğu için daha az ısınıyor. 7600 için sıvı soğutmaya gerek yok
Stok Soğutma Yeterli Olur Diyorsanız.. Buna Eminseniz.. Ona Göre Bakalım Ama Yüksek Olasılıkla %100 Kullanımda Olan Bir İşlemci Isınmazmı Diye Bir Düşünmekteyim Tabi..

Hocam Tabi Malesef Kasayı Tekrar Seçmek Durumundayız Çünkü Linkteki Yandan Ve Alttan Hava Alabilen AIGO DS900 Kasa Stoğu Malesef Bitmiş Ondan Dolayı Alttan Ve Yandan Yani Kabloların Olduğu Taraftan Hava Alabilen Bir Kasa Lazım Yani Kısaca AIGO Benzeri Bir Kasa.. Bunun İçin Bir Öneriniz Var Mıdır Listedekilerden Falan..?!

Son düzenleme:

Jahrein

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Hocam Prof Ailesi Olan Ben Değilim PC Alacak Arkadaşın Ailesi.. Ve Malesefkine Bu Büyük Yazma Alışkanlığı Küçüklükten Gelmekte V Bit Türlü Gitmiyor Denemediğim Şey Kalmadı Diyebilirim Ama Onun Konusu Burası Değil..

Kusura Bakmayın Ama Dediğiniz Gibi Başkasının Ban Dediğini Sizlere İletiyorum Hatta Forumda Bu Konuyu Açmak Arkadaşımın Bile Fikri Değildi Hatta Haberide Yoktu..

Ama Şuan Linkindeki Sistem Aşağıdaki Şekilde Seçilmiş Durumda Buna 2. Sayfadaki (Sanırım) Fotoğraftan Ulaşılabilir İsterseniz..

CPU :=: R5 7600
MB :=: MSI Pro B650-S Wifi
GPU :=: Palit 4070Super Dual 12Gb
Kasa :=: AIGO DS900 (Ama Sanırım Stok Bitmiş)
Ram :=: Belirlenecek (16 Yeter Diyor Ama 32 Diyonuz, Bakacazz..)
Depolama :=: 1Tb (Gerisi Belirlenecek)
SOğutma :=: Belirlenecek

Stok Soğutma Yeterli Olur Diyorsanız.. Buna Eminseniz.. Ona Göre Bakalım Ama Yüksek Olasılıkla %100 Kullanımda Olan Bir İşlemci Isınmazmı Diye Bir Düşünmekteyim Tabi..
Harici soğutucu alın stokla kalmayın. Sıvı soğutucuya gerek yok sadece. Bunun gibi bir şey yeterlidir.

Ram konusunda artık ddr5 sistemlerde 32gb standart olmaya başladı 16 almamasını öneririm.

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Peki Kasa Olarak Yandan Rahat Hava Alabilen Bir Kasa Önerirmisiniz Yada Öneriniz Nedir..?!
Ram Konusunda CL Ve Mhz Değeri Nedir Sizce Ve Hangi Marka Almalı..?!
Depolama Şimdilik Samsun Düşünüyor 990 1Tb M.2 (5 Yıl Garantisi Var Diye) Sizce İyimidir Bunlar..?!

Jahrein

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Peki Kasa Olarak Yandan Rahat Hava Alabilen Bir Kasa Önerirmisiniz Yada Öneriniz Nedir..?!
Ram Konusunda CL Ve Mhz Değeri Nedir Sizce Ve Hangi Marka Almalı..?!
Depolama Şimdilik Samsun Düşünüyor 990 1Tb M.2 (5 Yıl Garantisi Var Diye) Sizce İyimidir Bunlar..?!
Ram cl değeri 30-32 mhz değeri 6000 olursa mis gibi olur marka önemli değil.

Hocam Tabi Malesef Kasayı Tekrar Seçmek Durumundayız Çünkü Linkteki Yandan Ve Alttan Hava Alabilen AIGO DS900 Kasa Stoğu Malesef Bitmiş Ondan Dolayı Alttan Ve Yandan Yani Kabloların Olduğu Taraftan Hava Alabilen Bir Kasa Lazım Yani Kısaca AIGO Benzeri Bir Kasa.. Bunun İçin Bir Öneriniz Var Mıdır Listedekilerden Falan..?!
Hazır sistem kasaları hakkında bilgim yok başkası yardımcı olursa daha uygun olur

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Depolamaya Okay Diyonuz O Zaman Ve Kasada Da Bir Fikriniz Yok Sanırım..

Harici soğutucu alın stokla kalmayın. Sıvı soğutucuya gerek yok sadece. Bunun gibi bir şey yeterlidir.

Ram konusunda artık ddr5 sistemlerde 32gb standart olmaya başladı 16 almamasını öneririm.
Hocam Tek Bir Soru Sormak İstiyorum Şimdi Bu Fanları CPUFAN Kısmına Takmaız Gerek Ama 2 Fanı Birden Nasıl Takacaz İçinden Bi HUB VSR Çıkmaktamıdır Yoksa..?!

Son düzenleme:
KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Selamlar Merhabalar Hocam(lar)..
PC'yi Alacak Olan Arkadaşım Sizlere Yardımlarınız İçin Teşekkür Etti Ve Sizin Tavsiyeleriniz Ve Kendisinin İstedikleri Birleşince Ortaya böyle Bir Kasanın Çıktığını Dile Getirdi Lakin Fiyat Biraz Uçuyor Onun Farkında Ama Sadece Hızlıca Denilenlere Göre Örnek Bir Kasa Toplarken Dikkat Etmemiş Sizinde Pek Dikkat Etmemenizi İstedi (Bu Liste İçin) Yani Sistem Sadece Örnek Buna Bakaraktan Son Kez Herşey Doğrumudur Ve Toplu Alım İçin Önerdiğiniz Bir Site Varmıdır Kendisi Sormak İstedi..
Verdiği Rahatsızlık İçin Kusura Bakmasınlar Dedi..

kcrasco

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
almak istediğin sisteme yakın bi hazır sistemi revize etmen daha mantıklı. 7600 yerine 7800 x3d olanı seçiyorum. kasa stokta değil farklı seçtim yine de daha ucuz mesela. işlemciyi de yükseltmiş oluyorsun madem işlemci ağırlıklı çalışıyor

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
İşlemci ağırlıklı çalışacaksanız işlemciyi soğutabilecek bir soğutucu almanızı öneririm. Arctic markasının soğutucularını bir araştırın derim.

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Efendim Genel Olarak Çalışmalarında Şu Ağırlıklı Diyemiyoruz Çünkü Bir İş Yaparken Bi Program Kullanması Gerekiyor O Program O İşi Yaparken %90'lı Kullanımlara Getiriyor.. Ardından Başka Bir İş Yapacağı Zaman Başka Bir Programı Kullanması Gerekiyor Onda Cpu %20 Bİle Görmez İken GPU % Bilmemkaçlarda Geziniyor Ama Genel Olarak CPU Daha AĞır Basıyor Gibi Durduğundan Böyle Söyledik Ama Tabi Şuan Sizin Söylemlerinizle O Kadar Isınmayacağına İkna Oldu Arkadaş Ve Sağlam Bi Tower Cooler Soğutacaksa Razıyım Diyor..
Ama AIGO DS900 Kasanın Stoğu Bittiği İçin Yandan Hava Alabilen Başka Bir Kasa Arayışında Şuan..
(Hazır Kasalardan Bakıyoruz Keza Onlardan Seçince Daha Ucuz Oluyor Sizinde Dediğiniz Gibi)

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Arctic Liquid Freezer III 360 - 420 modellerine bir bakın. İnceleme videolarını inceleyin. Bütçe aşar diyorsanız MSI Mag veya coler master master liquid modellerine bakabilirsiniz. Yada kule tipi soğutacak bir model varımdır bilmiyorum.

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Merhabalar Hocam(lar)..
Evet Biliyorum Önerilen Sistemleri Düzenleyin Diyorsunuz Ama Önerilen Sistemlerde Yandan (Kabloların Olduğu Taraftan) Hava Alabilen Bir Sistem Olmadığı İçin Bunu Yapmış Arkadaşım Kısaca Sistemin Özeti Aşağıdaki Fotoğrafta..
Şimdi Gidip Hazır Sistemlere Bir Daha Bakacam Bulursam Onu Da Sana Yollarım Atarsın Dedi..
Öneriniz Nedir..?!
ksaksaksa.png

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Ssd de 4000 TL civarına samsung 980 pro var
Anakart asus prime b650m-k 6400 MHz (oc) 4830 TL
Ramlerin çiplerine bakılmalı.
Kasayı bilmiyorum.

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Kasayı bilmiyorum.
Yalnız Dışarıdan Ekstra Techizat Bağlıyor Arkadaşım Ondan Dolayı WİFİ'li Anakart Olması Gerek Extra Bir WİFİ Modülü Yer Kaplamasın Direkt Anakarttan Olsun Dİye DÜşünmekte..
Malesef Bağlanan Ürünler Kablo Bağlantısı Desteklemiyor Diye Bİliyorum Yani Sadece Kablosuz Bağlanabiliyor..
Bu Durumda Anakart Öneriniz Nedir..

İstiyorsanız Bu Arada Hepsinin Linkini Alıp Atayım Buraya..?!

Kasayı bilmiyorum.
Bide Hocam (Burda Bizim Hatamız Var Sanırım Gözden Kaçmış) Bu Forumda 620 İstenmiyor 650 Anakart Öneriliyor Anladığım Kadarıyla.. Tabi Eğer İleride Yükseltilecekse.. Ama Sebep Neden Anlamış Değiliz.

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Yalnız Dışarıdan Ekstra Techizat Bağlıyor Arkadaşım Ondan Dolayı WİFİ'li Anakart Olması Gerek Extra Bir WİFİ Modülü Yer Kaplamasın Direkt Anakarttan Olsun Dİye DÜşünmekte..
Malesef Bağlanan Ürünler Kablo Bağlantısı Desteklemiyor Diye Bİliyorum Yani Sadece Kablosuz Bağlanabiliyor..
Bu Durumda Anakart Öneriniz Nedir..

İstiyorsanız Bu Arada Hepsinin Linkini Alıp Atayım Buraya..?!

Bide Hocam (Burda Bizim Hatamız Var Sanırım Gözden Kaçmış) Bu Forumda 620 İstenmiyor 650 Anakart Öneriliyor Anladığım Kadarıyla.. Tabi Eğer İleride Yükseltilecekse.. Ama Sebep Neden Anlamış Değil.
Tamamiyle maliyeti düşürmek için tasarlanan bir cipsetli seridir. İlerde yükseltme yapmak istediğinde pek faydasını göremez. PCle gen 5.0 arayüzünü desteklemiyor. B 650 ile arasındaki en önemli fark bu denilebilir. Ayrıca gen4 bağlantı şeritlerinin sayısıda daha düşük bağlantı desteği daha kısıtlı. A620 serisinde işlemcilere overclock(oc) yapılmaz. Birde A620 anakartlar maksimum 88 PPT değer destekliyor. 105 TDP yonga takarsan tepe noktası 142 PTT olacağından % 20 lerde bir performans kaybı oluşur. Kısacası

Hazır sistem kasaları hakkında bilgim yok başkası yardımcı olursa daha uygun olur
Hynix çipli ram almaya çalışın. Çünkü en iyi hatta en iyisi çip üreticilerinden.

Ekli dosyalar

• Uygun-Fiyat-Sayisiz-Kisitlama-AMD-A620-Anakart-Ozellikleri.jpg
    Uygun-Fiyat-Sayisiz-Kisitlama-AMD-A620-Anakart-Ozellikleri.jpg
    323.3 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:

Woqqies

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
20
Ürün Bu Ama Çip Mip Göremedim Hocam
Seri numarasıdan bakarlar ona . Bende bulamadım. Ama bilindik marka almakta yarar var. O patriot ramlari bir inceleme videolarından kontrol edin. Son olarak 7600 işlemci
b650 wifi anakart alsın.
Ekran kartını değiştirecem diyorsa 4060 yada 4060 ti veya 4070 idare eder. Kasayı bir tık büyük alır 7800x3d işlemciye sonradan geçerse sıvı soğutmayı rahat takabilsin.

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
Seri numarasıdan bakarlar ona . Bende bulamadım. Ama bilindik marka almakta yarar var. O patriot ramlari bir inceleme videolarından kontrol edin. Son olarak 7600 işlemci
b650 wifi anakart alsın.
Ekran kartını değiştirecem diyorsa 4060 yada 4060 ti veya 4070 idare eder. Kasayı bir tık büyük alır 7800x3d işlemciye sonradan geçerse sıvı soğutmayı rahat takabilsin.
Hocam Arkadaş Anakartı Olarak Seçmiş..
Kasanın Fotoğraflarıda Aşağıda Koyduğum Gibi 360mm Radyatörü Artık Sığar Herhalde. Aldığı Zaman.. Ayrıca Boll Boll Havalandırmasıda Var İstediği Gibi Soğutur Artık.
Ayrıca Soğutma Sistemini ThermalRight Phantom Spirit İle Değiştirmiş O Daha İyi Soğuturo Gibi Gördüm Dedi Bu Duruma Ne Diyorsunuz Sizce Thermal Right Mı Yoksa Öncekisi mi..?!
110000711927676.jpg

Jahrein

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
Hocam Arkadaş Anakartı Olarak Seçmiş..
Kasanın Fotoğraflarıda Aşağıda Koyduğum Gibi 360mm Radyatörü Artık Sığar Herhalde. Aldığı Zaman.. Ayrıca Boll Boll Havalandırmasıda Var İstediği Gibi Soğutur Artık.
Ayrıca Soğutma Sistemini ThermalRight Phantom Spirit İle Değiştirmiş O Daha İyi Soğuturo Gibi Gördüm Dedi Bu Duruma Ne Diyorsunuz Sizce Thermal Right Mı Yoksa Öncekisi mi..?!
Ekli dosyayı görüntüle 37166
O daha iyi soğutur gibi gördüm ne hacı nasıl bir char bu. Adam kimseyi dinlemek istemiyor kafaya taktığını yapmak istiyor ama bilgisi de yok değişik bi kafa.

Sal istediğini alsın ekran kartına da para kalırsa 4060 falan alır artık.

KS

necip5270392

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
29
O daha iyi soğutur gibi gördüm ne hacı nasıl bir char bu. Adam kimseyi dinlemek istemiyor kafaya taktığını yapmak istiyor ama bilgisi de yok değişik bi kafa.

Sal istediğini alsın ekran kartına da para kalırsa 4060 falan alır artık.
Birkaç Soğutma Performans Testi Videosu Falan İzlemiş Bu, Ona Bakarak İçlerinde Buna Karar Vermiş.. Dedim "AK400'ün Digital Olmayanını Al O Sana Yeter" Dedim "Ama Arasında 20 Derece Fark Var, Max Sıcaklıkta AK400 80-/-90 Derce Bulurken Thermal Right Phantom Spirit 60-/-70 Buluyor" Dedi.. (R5 7600 İçin)
Tekrar Soruyorum.. Sizce Fark Eder Mi Öyle Ki Keza Tek Kule İle Çift Kule Arasında Isı Farkı Olduğunu Biliyorum Ama O Kadar Fazla Değil Diye De Biliyorum Ben.. Sizce Bu Fiyata Değer Mi..?!
Bence Gereksiz Yükseltiyor Fiyatları Bu Arkadaş..

Son düzenleme:

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri