6700k işlemci perfomans düşüklüğü

Hasan Caner

Yeni Üye
Katılım
15 Ara 2016
Mesajlar
61
Tepki
0
Merhaba, 6700k z270 anakart var gtx 1070 asus strix oc ekran kartım 16 gb da ram var 3200 mhz cihazımın bakınlarını düzenli olarak yapıyorum ama son zamanlarda baya bir düşüş oldu neyden kaynaklı olduğunu nasıl bulabilirim. Isınma problemi yok uygulamalardan takip ediyorum cs go pubg ve pes gibi oyunlarda çok düştü performans 1280 960 çözünürlükte cs go da 240 fps ile 140 a kadar düşüş yaşıyorum. Görev yöneticisine baktığımda  cpu 100%100 kullanılıyor oyun oynarken. Bunun dışında da asus armory rgb için uygulama kullanıyorum anakart rgb içinde gigabyte fusion kasaya ayrıca argb 4 tane kasa fanı 2 tane de kendınden normal fan bağlamıştım enerjide sorun yaşıyor olabilir miyim ama sorun olacağını düşünmüyorum 750 w psu var
 

ugur.gozaydin

Co Admin
Co Admin
Katılım
11 Eki 2017
Mesajlar
31,376
Tepki
898
Konum
34 | İstanbul Anadolu
İşlemcilerin performansını doğrudan etkileyen en önemli şey çözünürlüktür. Çözünürlük ne kadar düşerse işlemciye o kadar yük biner. Siz 720p diyebileceğim bir çözünürlükte oyun oynadığınız için ekran kartının performansından çok işlemcinize yük biniyor. Buda işlemcinizin tek çekirdek performansı ne kadar iyiyse o kadar FPS alabileceğiniz anlamına geliyor. Bu durum oyunun güncellemesine ve işlemcinizin ısıl ve genel güç yapısına göre artı yada eksi yönde değişir.

Sorun sonradan olduysa genelde birkaç şeyden olur bu durum. Birincisi oyun odaklı. Yani bir güncelleme sonrası bu kullanım oranları sizin sisteminize göre optimize olmaktan çıkmış olabilir. İkincisi sürücü ve Windows. Yani bir sistem sürücüsü ki ekran kartı, anakart çipset sürücüsü veya işlemci performansınızı doğrudan etkileyecek bir başka sürücü. Üçüncüsü virüs veya benzeri bir 3. parti yazılım işlemcinizi arka planda yüke sokuyor olabilir. Buda oyun performansınızı etkiliyor olabilir. Güç odaklı sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. 750W PSU zaten çok yüksek ki yüksek olmasa bile yetersiz güç sisteme bu tarz bir sorun değil ani kesintiler veya mavi ekran yada reset atma vs. gibi sorunlar yaratır.


Çözüme gelecek olursak.

  • Öncelikle oyun odaklı mı diye farklı bir oyun kurup bu oyun üzerinde kontrol edin. Bir sorun yaşıyor musunuz bakın. Eğer yaşamıyorsanız diğer oyunlarınızın hangi platformda oynuyorsanız STEAM , EPIC vb. neyse artık dosya doğrulaması yapın. İşe yaramaz ise oyunu kaldırıp tekrar kurun.
  • Sürücü kaldırıp kurmayı deneyin. Önce ekran kartınızı kaldırıp deneyin. Ekran kartınızı DDU yazılımını indirip bu yazılım ile Windows güvenli modda kaldırın. Sonra sistem açılınca Windows güncellemenizi durdurun ki kendisi kurmaya kalkmasın sürücüyü. Siz manuel indirip NVIDIA sitesinden kendiniz kurun.
  • Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri konumundaki güç profilinizi Yüksek performans moduna alıp deneyin.
  • Çözünürlüğünüzü 1080p yapıp deneyin.  
Bunlar işe yaramaz ise alternatif bir çözüm için bakarız.
 
KS

Hasan Caner

Yeni Üye
Katılım
15 Ara 2016
Mesajlar
61
Tepki
0
Bütün oyunlarda düştü kullandığım adım adım deneyerek sonucu yazacağım teşekkürler.
 

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Üst