Yardım 7800X3D Için Beyaz 360-420 Sıvı Soğutucu Önerisi

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar, beyaz sistem topluyorum.

MSI X670E Gaming Plus.
7800x3D.
XPG Lancer beyaz 6000MHz (2x32)
Kasa Cooler Master HAF 700.

Beyaz sıvı soğutucu için önerilerinizi bekliyorum. Arctic Liquid Freezer 3'ün hem 360 hem 420'i sanırım kasaya uyuyor. Çok bilgim yok sıvı soğutucular hakkında.

Gönül isterki ASUS ROG Ryujin 3 360 OLED'ya da Corsair iCUE H150i Elite filan alalım fakat bütçeyi aşıyorum iyice. 7 - 8 bine kadar çıkabilirim eğer gerçekten soğutma olarak iyiyse.

22ERSO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
360 neysede 420 bi tık fazla , bende bu işlemciyi kullanıyorum ve 240 lık bir sıvı soğutucu gayet yetiyor gereksiz mastaf yapmaya gerek yok bence ama sana kalmış bişey

Merhaba arkadaşlar, beyaz sistem topluyorum.

MSI X670E Gaming Plus.
7800x3D.
XPG Lancer beyaz 6000MHz (2x32)
Kasa Cooler Master HAF 700.

Beyaz sıvı soğutucu için önerilerinizi bekliyorum. Arctic Liquid Freezer 3'ün hem 360 hem 420'i sanırım kasaya uyuyor. Çok bilgim yok sıvı soğutucular hakkında.

Gönül isterki ASUS ROG Ryujin 3 360 OLED'ya da Corsair iCUE H150i Elite filan alalım fakat bütçeyi aşıyorum iyice. 7 - 8 bine kadar çıkabilirim eğer gerçekten soğutma olarak iyiyse.
Cooler master in 360 lıklarına bakabilrisin

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Arctict in soğutma performansını sormaya dahi gerek yok.

Telefonunu Çıkra

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
46
Cooler master in 360 lıklarına bakabilrisin
Cooler master soğutma olarak gördüğüm en Bait modellere sahip. ML 240 vakasını unutamuyorum.
420 ye gerek yok 7800x3d o kadar alev topu olmuyor. 240 lıklar bile yeterli gelebilir onun için.
Tavsiyem Bitfenix Cube 360 modelidir ancak biraz araştırman gerekebilir Akakçe de bazen görünmüyor.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
420 mm lik radyatör kapasitesi ile Arctict çok daha avantajlı.
Hocam dediğinizi yaptım Arctic LF III 420 rgb beyaz siparişini verdim teşekkür ederim.

Kasa Cooler Master HAF 700 kasası için alt tarafa içeriye hava üfleyecek şekilde 3x120 rgb fan bakıyorum. Sanırım ters takılacak olan fanlar "reverse" ismiyle geçiyor. Doğru mu biliyorum rgb gözüküyor bu şekilde? Lian Li nin fanları var fakat biraz tuzlu. Sizin önerebileceğiniz bu şekilde 3 lü kabloları birleşen "beyaz" fan var mıdır ?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Kasanın altında bi adet fan zaten montajlı geliyor Bence daha fazlasına gerek yok. Öndeki 2 adet dev 200 lük fan yeterince hava emecektir. Bi de altta var. Boşyere sesi arttırmayın.

Aşağıda ışık vs istiyorsanız modifiye malzemeleri alıp takılabilir. Ben pek anlamam ama ,bi araştırılabilir.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasanın altında bi adet fan zaten montajlı geliyor Bence daha fazlasına gerek yok. Öndeki 2 adet dev 200 lük fan yeterince hava emecektir. Bi de altta var. Boşyere sesi arttırmayın.

Aşağıda ışık vs istiyorsanız modifiye malzemeleri alıp takılabilir. Ben pek anlamam ama ,bi araştırılabilir.
Hocam yurtdışında altta 1 tane geliyor hatta arkada 2 tane geliyor fakat sanırım bizim ülkede arkada 1 tane aşağıda hiç gelmiyor diye biliyorum.

Vatan nasıl gönderecek bilmiyorum ama umarım yanılırım.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
Hocam saçma bir soru olacak farkındayım ama

hangisi daha iyi soğutma sağlar parayı konu dışında tutarsak.

Merhabalar, 2020 yılından beri Arctic 420mm serisini (hem Liquid Freezer 2 hemde 3) ve 5 aydır GA 2 LCD kullanan ve müşterilerime tavsiye eden biri olarak da iki soğutucu arasındaki fark oyun ya da programlara göre 3-6 derece arasında olacaktır. Yani LF 420 daha önde.

Eğer Arctic 420mm soğutucuyu aynı fanlarla pull-push olarak konumlandırırsanız en fazla 2-3 derece daha fark edecektir.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar, 2020 yılından beri Arctic 420mm serisini (hem Liquid Freezer 2 hemde 3) ve 5 aydır GA 2 LCD kullanan ve müşterilerime tavsiye eden biri olarak da iki soğutucu arasındaki fark oyun ya da programlara göre 3-6 derece arasında olacaktır. Yani LF 420 daha önde.

Eğer Arctic 420mm soğutucuyu aynı fanlarla pull-push olarak konumlandırırsanız en fazla 2-3 derece daha fark edecektir.
Teşekkürler Hocam Arctic 420mm siparişini verdim. Radyatör kasanın üst tarafında olacak şekilde pull-push nasıl yapılıyor acaba radyatörün altında kalan fan radyatöre doğru, üst tarafa montajlanan fan kasa dışına doğru mu üfleyecek ?

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Teşekkürler Hocam Arctic 420mm siparişini verdim. Radyatör kasanın üst tarafında olacak şekilde pull-push nasıl yapılıyor acaba radyatörün altında kalan fan radyatöre doğru, üst tarafa montajlanan fan kasa dışına doğru mu üfleyecek ?
Evet.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam peki radyatöre takılan, alttaki ve üstteki fanların ikisi de radyatöre doğru hava üflerse saçma mı oluyor ? böyle bir sistem var mıdır ? Doğrusu bu sefer de egzoz fanı hariç (radyatör üstte takılıysa) kasadaki sıcak havayı dışarı atacak fan kalmıyor.

kuru cacık

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
773
Alttaki ve üstteki fanları ,radyatöre üflerse, hava arada ,yani radyatörde ,sıkışır,kalır.

Smyrneos

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
152
Geç gördüm mesajınızı gerçi yardımcı olmaya çalışanlar olmuş. Öncelikle iyi günlerde kullan, güzel bir tercih.

Radyatör kasanın üzerindeyken pull-push görüntü şu şekilde görünüyor:

20201120130656_5e858026.jpeg

Pull-Push kullanımda ve radyatörün kasanın üst tarafında konumlandırılması durumunda radyatörün altındaki fanlar kasanın içerisindeki serin havayı radyatöre push (itiyor) ediyor, radyatörün üstündeki fanlar ise radyatör altındaki fanların radyatöre push ettiği havayı radyatörden pull (çekmek) ediyor ve dışarı atıyor, egzoz görevi görüyor:

1722559745101.png

Yani daha performanslı bir soğutma ortaya çıkıyor. Radyatörden daha hızlı hava geçişi oluyor ve daha işlemci ısısında farklar oluşuyor. Ancak daha önce dediğim gibi çok aşırı derecede farklar ortaya çıkmıyor.

Hatta başka bir aio ile yaptığım pull-push sistemden bir örnek göstereyim (fark sadece 3 dereceydi):

44e52434-858e-4f25-b43c-5471aca290cd.jpg

Hocam peki radyatöre takılan, alttaki ve üstteki fanların ikisi de radyatöre doğru hava üflerse saçma mı oluyor ? böyle bir sistem var mıdır ? Doğrusu bu sefer de egzoz fanı hariç (radyatör üstte takılıysa) kasadaki sıcak havayı dışarı atacak fan kalmıyor.
Push-Push yani radyatörün her iki tarafındaki fanların da radyatöre hava itmesi durumunda hava akışı durumu sekteye uğrar. Isı sorunu, fan performansının düşmesi ve hatta fanların zarar görmesi durumu ortaya çıkabilir.

Pull-Push durumda zaten bir taraf serin havayı radyatöre çekerken, bir taraf radyatöre çekilen ve ısınan havayı hemen dışarı atmakla görevli. Hızlı bir akış ve etkili bir soğutma ortaya çıkıyor.

Ayrıca eğer ileride pull-push denersen tüm fanların aynı fanlar olmasına özen göster, aksi durumda da yani fanların performanslarının birbirine yakın olması durumunda da bir sorun olmuyor ama aynı fanları satın alırsan garanti olur.

Son düzenleme:
KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için. Son bir sorum olacaktı.

Arctic mx-6 ile EK-TIM Ectotherm (W/mK): 8.5 iki macundan hangisini kullanmalıyım hangisi daha kalitelidir ?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
214
Arctic mx-6
Termal iletkenlik 10,5 W/mK

Yoğunluk 2,6 g/ cm3
Sürekli Kullanım Sıcaklığı -50°C ila 150°C

EK-TIM Ectotherm
teknik özellikler:
– Yoğunluk (g/cm3): 3,0
– Net İçerik (g): 5,0
Isı iletkenliği (W/mK): 8,5
– Optimum çalışma sıcaklığı (°C): +100 ila -50

Oyun, yüksek performanslı sistemler için ısı iletkenliği açısından 6-10 W/mK öneriliyor.

Elinizde mevcut ikisinden biri varsa bence onu kullanın.

KS

Sartan

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arctic mx-6
Termal iletkenlik 10,5 W/mK

Yoğunluk 2,6 g/ cm3
Sürekli Kullanım Sıcaklığı -50°C ila 150°C

EK-TIM Ectotherm
teknik özellikler:
– Yoğunluk (g/cm3): 3,0
– Net İçerik (g): 5,0
Isı iletkenliği (W/mK): 8,5
– Optimum çalışma sıcaklığı (°C): +100 ila -50

Oyun, yüksek performanslı sistemler için ısı iletkenliği açısından 6-10 W/mK öneriliyor.

Elinizde mevcut ikisinden biri varsa bence onu kullanın.

Elimde 2 macun var evet hocam. 7800x3d - arctic LF 3 420mm var. Bu durumda "6-10 W/mK öneriliyor" dediğinize göre Ectotherm markasını mı kullanacağım ?

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
214
Isı iletkenliği ne kadar yüksek olursa onu kullanmanız tavsiye edilir.
Bu durumda Arctic mx-6 kullanabilirsiniz...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri