AMD Ryzen 5 3600 Sisteme Upg. Önerisi

KS

ZippoTurkey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Geçende R5 5500 satılıyordu çok revaçtaydı bence yaşamazsın sorun yaşarsan değiştiriyorlar zaten amazon iyi bir firma ama yine siz bilirsiniz.
Peki ürün problemli gelirse almanyadan muhattabım amazon türkiye mi yoksa almanya mı oluyor? Garanti durumu nasıl acaba biliyormusunuz?

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Bende garanti ile alakalı bir pürüz var diye biliyorum emin olup söylemek mantıklı geldi Amazon'un global sistemini bilmiyorum

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Peki ürün problemli gelirse almanyadan muhattabım amazon türkiye mi yoksa almanya mı oluyor? Garanti durumu nasıl acaba biliyormusunuz?
Bence Amazon tr iledir net bilmiyorum ama zaten ürünü onlar sizin yerinize getiriyorlar.

Kralmelo

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Anakart olarak b450 yerine b550 almanızı öneririm, eğer b550 alırsanız AMD'nin S.A.M özelliğini kullanabilirsiniz.

PSU pek kaliteli bir model değil onun yerine watt değeri biraz daha düşük daha kaliteli bir model alınabilir.

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Merhaba Dostlar,

Bu sistemi yükseltmek istiyorum. Neler ilave edebilirim? İlk önce neleri değiştirmeliyim? Görüşlerinizi bekliyorum.
Ekran kartım hariç.

Sistem;

• AMD Ryzen 5 3600 3, 6GHz 35MB cache soket am4.
  • MSI B450M Pro- M.2 Max AM4 DDR4 3466(OC) DVI VGA HDMI M.2 USB3.2 mATX.
  • Goodram 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 IRP-K3600D4V64l18s RAM.
  • Adata XPG SX8200 Pro 256 GB 3500MB/1200MBS NVMe PCI-e M.2
  • Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB cache SATA 3
  • ASUS GeForce DUAL-RTX3060-O12G-V2 12 GB GDDR6 192bit.
  • MSI MAG Vampiric 100R temperlı cam.
  • Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 12 cm fanlı güç kaynağı.
İşlemci için R5 5600 önermiştik ya bunu almanızı tavsiye ederim en ucuz R5 5600 bu olabilir

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
493
Kutusuz işlemciye 3760tl verileceğine 100TL fazla verip kutu ve stok fan almayı tercih eder ve öneririm.
Stok fan kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Stok fan kulağı tırmalar, başarısız soğutması vardır, uzun süreli kullanımda baş ağrısı yaratır.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Stok fan kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim. Stok fan kulağı tırmalar, başarısız soğutması vardır, uzun süreli kullanımda baş ağrısı yaratır.
Stok fan aslında başarılı. Ne taraftan baktığınıza göre değişir. Basit oyunlarda ve günlük kullanımda gayet yeterli. AMD al oyun oyna diye vermiyor fanı. Günlük kullanımlar için. Bende biliyorum stok fan işlemci yükseldikçe kullanılmaz. Kule tipi kaliteli bir şey almak çok daha mantıklı.

KOCAEFE

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
493
Stok fan aslında başarılı. Ne taraftan baktığınıza göre değişir. Basit oyunlarda ve günlük kullanımda gayet yeterli. AMD al oyun oyna diye vermiyor fanı. Günlük kullanımlar için. Bende biliyorum stok fan işlemci yükseldikçe kullanılmaz. Kule tipi kaliteli bir şey almak çok daha mantıklı.
Çıkardığı uğultu gerçekten çekilmez. Oyun oynamadığın zaman ve hatta bilgisayar boştayken bile aniden yükselen ve alçalan sesi gerçekten rahatsız edici. 5600X ile gelen stok fan gerçekten çok kötü. Soğutma konusunda da başarısız. Stok fan ile kısa süre kullandım sıvı soğutma kargodayken. İnanılmaz derecede işlemcinin performansını kısıtlıyor. Eğer stok fan ile kullanılacaksa 5600 veya 5600X almaya gerek yok. Performanslı işlemciyi kaldıracak bir soğutma değil. Performansı kısılmış şekilde kullanmanın da mantığı yoktur. Geçici olarak soğutma alana kadar kullanılabilir bence.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Çıkardığı uğultu gerçekten çekilmez. Oyun oynamadığın zaman ve hatta bilgisayar boştayken bile aniden yükselen ve alçalan sesi gerçekten rahatsız edici. 5600X ile gelen stok fan gerçekten çok kötü. Soğutma konusunda da başarısız. Stok fan ile kısa süre kullandım sıvı soğutma kargodayken. İnanılmaz derecede işlemcinin performansını kısıtlıyor. Eğer stok fan ile kullanılacaksa 5600 veya 5600X almaya gerek yok. Performanslı işlemciyi kaldıracak bir soğutma değil. Performansı kısılmış şekilde kullanmanın da mantığı yoktur. Geçici olarak soğutma alana kadar kullanılabilir bence.
Hocam ben zaten biliyorum ve açıkladım ya 5600X yanında gelen stok fan güçsüz değil işlemci ona göre yüksek kalıyor ve günlük kullanımda hepsi yetiyor. Sizin nereden baktığınıza bağlı bir durum. AMD demiyor ki stok fanla 5900x al oyun oyna diye.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Sadece Ryzen 5600/5600X geçişi bile yapsanız aynı ekran kartından daha fazla performans alırsınız. Birde soğutucu gerekecek tabi bu işlemcilerle birlikte. Bence başka bir şeye gerek yok.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri