Anakart ile ram ve ssd uyumu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emnatmaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhaba. Gigabyte B450M S2H anakart aldım. Buna Crucial Ballistix 2x8 16 3600 MHz RAM ve WD Blue 550 500GB M.2 SSD aldım. Anakartın bu parçalara desteği yokmuş galiba böyle bir durumla karşılaşan var mı? İade edip başka ürün mü almam gerekiyor? Ekrana görüntü gelmedi bir türlü. (HDMI ile TV'ye bağladım.)

İşlemci Ryzen 3 4300ge

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Anakartınızda M.2 yuvası var ve 3600MHz RAM desteği bulunuyor sorun yok bunlarda. Ancak işlemcinize anakartın desteği F60 BIOS sürümü ile geliyor. Yani BIOS sürümünüz bu sürümden aşağı ise işlemcinizi tanımıyordur anakart. Bu yüzden görüntü alamıyor olabilirsiniz. BIOS güncellemesi için daha alt sınıflardan bir işlemciye ihtiyacınız var. Başka türlü güncelleme yapamazsınız.

KS

emnatmaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
ugur.gozaydin' Alıntı:
Anakartınızda M.2 yuvası var ve 3600MHz RAM desteği bulunuyor sorun yok bunlarda. Ancak işlemcinize anakartın desteği F60 BIOS sürümü ile geliyor. Yani BIOS sürümünüz bu sürümden aşağı ise işlemcinizi tanımıyordur anakart. Bu yüzden görüntü alamıyor olabilirsiniz. BIOS güncellemesi için daha alt sınıflardan bir işlemciye ihtiyacınız var. Başka türlü güncelleme yapamazsınız.
Tamamdır. Peki bu sisteme 1000-1200 tl civarı monitör tavsiyeniz olabilir mi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Konunuz siz ürünü alana dek açık kalacak. Cuma günü saat 21:30 gibi tekrar yazarsınız ürünlere bakıp önerinizi yaparım. İyi akşamlar diliyorum şimdilik.

KS

emnatmaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
ugur.gozaydin' Alıntı:

Merhaba dediğiniz gibi bios güncellemek için 4300 ge den eski nesil olan Ryzen 5 2600 işlemciyle denedim farklı ramlerle tek tek denedim ekran kartı takıp denedim yine görüntü alamadım. Ürünlerin hepsi 0. Napabilirim acaba başka yapabileceğim bisey varmı servise göndersem çözülürmü.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Anakart BIOS ayarlarınızı sıfırlayın(BIOS pilini sökebilirsiniz sıfırlama için) ve RAM modüllerini ayrı ayır her sokette deneyin.

KS

emnatmaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
ugur.gozaydin' Alıntı:
Anakart BIOS ayarlarınızı sıfırlayın(BIOS pilini sökebilirsiniz sıfırlama için) ve RAM modüllerini ayrı ayır her sokette deneyin.

Yarın deneyip sonuçlarını paylaşacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

KS

emnatmaca

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
emnatmaca' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

Yarın deneyip sonuçlarını paylaşacağım. İlginiz için teşekkür ederim.

Sorunum sonunda çözüldü.
Ryzen 5 2600+ekran kartıyla denemiştim. Monitör kablosunu anakarta bağlamışım farkında olmadan. Tekrar ekran kartına bağladım. 2 ramden birini taktım. Görüntü geldi. Bununla birlikte bios pilini sök tak yaptım. Sonunda biosumu en son sürüme F61 olarak güncelledim. Windowsu kurdum. Ramleri xmp ayarından 3600 mhz olarak ayarladım Sonra kendi işlemcimi takıp (ryzen 3 4300ge) çalışıp çalışmadıgını kontrol ettim şimdilik bi sorun kalmadı. Monitörümde geldiğinde inşalah kullanmaya başlayacağım. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri