APU Sistem 8000TL-10000TL Bütçe (22 Haziran 2022)

fiftififti

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
4
Merhabalar,

R5 5600G sistem dizmeyi düşünüyorum oynadığım oyunlar çok fazla ekran kartı istemeyen oyunlar çoklu işletim sistemi kullanmak amaçlı diziyorum önerebileceğiniz bir APU sistem ya da şöyle yapsan daha iyi olurdu diyebileceğiniz bir şey varsa yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Bütçem monitör hariç 8-10 bin TL

Moderatörün son düzenlenenleri:

Arthur Morgan

Co Admin
Co Admin
Tepki
1,731
Bu bütçede ekran kartlı bir sistem de toplanabilir ama ileriye dönük olsun diyorsanız kaliteli parçalardan oluşan bir apu sistem de toplamak mümkün.

KS

fiftififti

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
4
Bütçenin o kadar olması şart değil, maksimum 10K. Malum ekonomi şartlarından dolayı 10bin TL çok büyük bir rakam değil o yüzden bütçeyi biraz olsun geniş tuttum. Daha ucuza toplanabilirse ne ala. İşlemci ve RAM performansı önemli dediğim gibi sanal PC kullanacağım

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Bütçenin o kadar olmasına gerek yok malum ekonomi şartlarından dolayı 10bin TL çok büyük rakam değil daha iyi bir bütçeye F/P sistem önerir misiniz benim için işlemci ve RAM performansı önemli dediğim gibi sanal PC kullanacağım
Minimum 8K yapıyor zaten 5600G ile bir sistem. İşlemci tek başına 3800-4100 TL arasında satılıyor. RAM 1K + Kasa ve PSU ortalama 1500 TL + Anakart 1000-1500 TL arasına alınabilir ve SSD disk oda keza benzer şekilde 700-1000 TL arasında. Yani her türlü 8K barajını toplamda geçiyorsunuz ki hazır sistemlere baktım benzer fiyatlardalar. Toplama daha mantıklı APU olacaksa.

KS

fiftififti

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
4
Müsait olunca toplar mısın nasıl bir şey yapmalıyım kasa ve psu hakkında çok fazla bilgim yok

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
CPU :

MB :
RAM : /

SSD : /

PSU : /

KASA : / /

SOĞUTUCU :

Dolu bir APU sistem alıyorsunuz. İleride istediğiniz yükseltmeyi yaparsınız.

TurkFather

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
CPU :

MB :
RAM : /

SSD : /

PSU : /

KASA : / /

SOĞUTUCU :

Dolu bir APU sistem alıyorsunuz. İleride istediğiniz yükseltmeyi yaparsınız.
Uğur hocama ekstra olarak, 100 tl daha verip 2x8 3600 mhz neo forza almanızı öneririm (çip kalitesi gerçekten iyi)

Bu bütçede kesinlikle kioxia alınmamalı 512 gb sağlam m2 öneriyorum size

KS

fiftififti

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
4
Teşekkürler hocam ama illa 10bin TL olsun demedim, sanırım daha ucuza toplanabilir vaktiniz varsa F/P sistem yapar mısınız? Çünkü bende çok zengin biri değilim :) Mesela stok fan yeterli değil mi? PSU fazla gibi bunlar ilk gözüme çarpanlar. Sisteme yükseltme yapmayı planlamıyorum en ucuz şekilde dizmek isterim

TurkFather

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Teşekkürler hocam ama illa 10bin TL olsun demedim, sanırım daha ucuza toplanabilir vaktiniz varsa F/P sistem yapar mısınız? Çünkü bende çok zengin biri değilim :) Mesela stok fan yeterli değil mi? PSU fazla gibi bunlar ilk gözüme çarpanlar. Sisteme yükseltme yapmayı planlamıyorum en ucuz şekilde dizmek isterim
Söylediğim ram ve ssdyi alın,

Anakartı

Psu

Hayırlı olsun.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Soğutucu şart değil ve RAM + PSU ürününde toplamda alternatif olarak 400 TL daha inebilirsiniz o kadar. Ortalama 800 TL kadar iner yani en fazla. Anakartı çok ucuz bir ürün seçmezseniz tabi. B450 önermem.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Uğur hocama ekstra olarak, 100 tl daha verip 2x8 3600 mhz neo forza almanızı öneririm (çip kalitesi gerçekten iyi)

Bu bütçede kesinlikle kioxia alınmamalı 512 gb sağlam m2 öneriyorum size
Önerdiğim bellek daha başarılı bir ürün. NEO Forza iyidir ama kıyasa alırsak o kadarda değil.

Birde önerdiğim SSD disk çok daha iyi bir ürün, CS3030 modelinden. Markayı genelleme yapıp kötülemeyelim lütfen. Tek bir tane sorunlu ürünü var oda zaten çok önerdiğim bir ürün değil.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Söylediğim ram ve ssdyi alın,

Anakartı

Psu

Hayırlı olsun.
Aerocool oldukça iyi markadır ama VX serisini önermem. 120 TL daha ucuza bu alınabilir ama önermem açıkçası 120 TL için düşmeye PSU 'dan. Fazla ucuza kaçmamak lazım PSU sistemin en önemli parçalarının başlarında gelir.

Son düzenleme:
KS

fiftififti

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
4
Sistemi son olarak bu şekilde topluyorum sorun varmıdır hocam? Dediğim gibi amaca hizmet etse yeterli benim için sistemi yükseltmeyi planlamıyorum ve nerdeyse oyun oynamıyorum
2x

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri