Bilgisayarım görüntü vermeyi kesiyor ve yeniden başlıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba
bilgisayarım oyun oynarken görüntü vermeyi kesiyor ama tüm ışıklar yanıyor ve bilgisayar çalışmaya devam ediyor sadece görüntüyü kesiyor ve bir kaç saniye içinde otomatikman yeniden başlatıyor kendini bilgisayar. ve açıldıktan sonra amd bildirimlerinde bir hata oluştu ve tüm ayarlar varsayılana dönderildi yazıyor ama zaten varsayılandayken de böyle oluyor. ekran kartı sıcaklığı 40-50 derecelerdeyken bu dediklerim oluyor yani sıcaklıkla alakası yok. görüntü vermeyi kesip fan en son hızda bir iki saniye çalışıp resetliyor kendini pc. bu durumu geçen yıl yaşıyordum ama sıcaklık 90 dereceye çıkıp kendini resetliyordu. ama şuan sıcaklık düşükken bu oluyor bir kaç aydır. oyunlarda da son bir kaç aydır droplar yemeye başladım gta5 ve pubg mobile gibi oyunlarda bile. eskiden yağ gibi oynuyordum pubg mobile da özellikle... çok nadir olarakta normal chrome youtube da gezerken video izlerken falan ekran donuyor goruntu var her sey çalışıyor ama ekran tamamen donuyor fare imleci kıpırdamıyo hiçbir işlem yapamıyorum ve bu sefer ben yeniden başlatıyorum pc yi. ama bu çok nadir oluyor. çok fazla bilgim yok pc konusunda. ksıa yoldan arıza testi gibi donanımsal yada yazılımsal test edecegim bir program var mı.

sistem özelliklerim:
İşlemci: Intel(R) Core (TM) i7 3770 CPU @ 3.40 GHz
Ram: 2x8 16GB kingston 1600mhz
Ekran Kartı: Sapphire Radeon RX580 Pulse 8GB 256bit
Anakart: Asus B75M-A
HDD: 1TB
SSD: 480GB Kingston

Monitör: Acer SA230bid 23" 4ms (Analog+DVI+HDMI) Full HD Ultra İnce IPS LED
Klavye: Everest KB-GX9 Mekanik Hisli
Mouse: Ursa RGB 10000 DPI Gaming
Kulaklık: Rampage SN-RX5 PLUS Gaming

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518
Cvp: Bilgisayarım görüntü vermeyi kesiyor ve yeniden başlıyor

Merhaba son zamanda herhangi bir parça değişimi yaptınız mı ? Ekran kartı dijital imzalı bir sürücü mü yüklü (whql) yoksa beta sürücümü yüklü?

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
RE: Cvp: Bilgisayarım görüntü vermeyi kesiyor ve yeniden başlıyor

Fenomend' Alıntı:
Merhaba son zamanda herhangi bir parça değişimi yaptınız mı ? Ekran kartı dijital imzalı bir sürücü mü yüklü (whql) yoksa beta sürücümü yüklü?

değişim değil ekleme yaptım ssd yi yeni aldım. ekran kartı dijital imza olayını anlamadım nerede bakacagım ona ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Sürücüyü indirdiğinizde WHQL yazan sürücüleri indirip kurarsanız bu sürücüler Microsoft tarafından onaylanmış sürücüler olduğu için sürücü odaklı Microsoft tarafından sorun yaşamazsınız.

SSD diski eklemesinden sonran olduysa diski söküp denediniz mi, sorunu tespit etmek adına? Sisteminiz eski olduğu için bir oyun veya sürücü sorunu olabilir o yüzden denemekte fayda var bunu.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Sürücüyü indirdiğinizde WHQL yazan sürücüleri indirip kurarsanız bu sürücüler Microsoft tarafından onaylanmış sürücüler olduğu için sürücü odaklı Microsoft tarafından sorun yaşamazsınız.

SSD diski eklemesinden sonran olduysa diski söküp denediniz mi, sorunu tespit etmek adına? Sisteminiz eski olduğu için bir oyun veya sürücü sorunu olabilir o yüzden denemekte fayda var bunu.

ssd ile alakalı oldgunu sanmıyorum oncesinden vardı bu sorun. simdi normal sürücüyü kaldırıp whql olanı kurup deniyorum. tekrarlarsa bu sorun tekrar yorum yapacagım buraya

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Sürücüden sonra yazın duruma bakarız. 2 ihtimal geliyor aklıma ya PSU yada ekran kartı sorunu.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518

FatihBey' Alıntı:
ugur.gozaydin' Alıntı:

ssd ile alakalı oldgunu sanmıyorum oncesinden vardı bu sorun. simdi normal sürücüyü kaldırıp whql olanı kurup deniyorum. tekrarlarsa bu sorun tekrar yorum yapacagım buraya

Masaüstünde sağ tık yapın Amd software Adrenalin Edition u tıklayın oradan sürücü ve yazılıma tıklayın sonra resimlerde belirttiğim alanlara bakıp bilgi verin

ve siteden her zaman kontrol edip whql sürücü yazanı indirip manuel kurun en sağlıklı şekli bu gibi amd de>>>>

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518

"tekrarlarsa bu sorun tekrar yorum yapacağım buraya " demişsiniz tekrarlamazsa da yazın ki sizle aynı sorunu yaşayanlar için de bir çözüm olsun.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Sürücüden sonra yazın duruma bakarız. 2 ihtimal geliyor aklıma ya PSU yada ekran kartı sorunu.

whql olanı indirdim ve asagıdakı ayarları sadece onerılen olarak sectım yendıen baslattım ve guncelleme mevcut dıyor guncellersem whql olmayana yukseltecek ne yapmalyıım ? ve yuksek ıhtımalle psu ile alakalı cunku asırı sekılde drop yıyorum. 500 w ThermalTake. 432w yazıyor 2. kısmında da. ve ekstra olarak şunu belirtmek istiyorum bir şeyi demeyi unuttum. değişim olarak kasayı değiştirdim. eski kasa tek fanlı ThermalTake markaydı. powerboostun 3 fanlı rgb olanı aldım. ondan sonra arttı. sıcaklık dustu ama drop arttı. 

Fenomend' Alıntı:
"tekrarlarsa bu sorun tekrar yorum yapacağım buraya " demişsiniz tekrarlamazsa da yazın ki sizle aynı sorunu yaşayanlar için de bir çözüm olsun.

bir hafta deneycegım olumlu yada olumsuz yorum yapacagım. vaktım olmuyor cunku denemek ıcın

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518

@"FatihBey"  tercih edilen yazılım sürümü sadece önerilen olarak kalsın. Güncelleştirmeleri kontrol et seçeneğini otomatik olanı kapatın zaten sürücü ve yazılım indir de devre dışı olarak duruyor.

Artık siz takip edip her ay aynı dönemlere denk geliyor aksilik olmazsa whql imzalı sürücü o zaman AMD'nin sitesinden sürücüyü indirip kurabilirsiniz şu şekilde ayar yapıp şimdi güncellemeleri kontrol et dediğinizde mevcut dediği önerilmeyip direk güncel yazacak.

Şimdi psu yani güç kaynağınızda problem olduğunu söylüyorsunuz 500w yeterli geliyor mu? sistemin tam olarak çektiği değerleri toplayın bir de 432w yazıyor demişsiniz hangi programla baktınız ve boşta değeri 432 olarak görülüyorsa sıkıntı olmayabilir yüke bindirip bakmalısınız.

Artı ekran kartı 12v beslemesi önemli orada değer kaybı yükte ağır bir oyunda iken 11.5 in altına düşüyorsa psu dan kaynaklı denilebilir bunları tek tek test edip elemek lazım.

Şimdi eğer yoksa hwinfo64 programını aida 64 extreme programını furmark programını indirip sırayla sonra hep birlikte yüke bindirip hwinfo64 ten tüketilen güçlere bakmalıyız +3.3v kanalını +5v +12v kanalından gelen voltaj değerlerine bakmalıyız.

(Yalnız bir yetkinliğiniz yoksa bu dediğim programları indirip yanlış bir şey yapıp donanımınıza zarar verebilirsiniz  bu yüzden oluşabilecek zararlardan sorumlu değilim yetkinliğiniz yoksa denemeyin ) Sorumluluk reddi beyanımı da yapayım ondan sonrası size kalmış rehber video varsa denemek isterseniz arayıp bulabiliriz.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Fenomend' Alıntı:
@"FatihBey"  tercih edilen yazılım sürümü sadece önerilen olarak kalsın. Güncelleştirmeleri kontrol et seçeneğini otomatik olanı kapatın zaten sürücü ve yazılım indir de devre dışı olarak duruyor.

Artık siz takip edip her ay aynı dönemlere denk geliyor aksilik olmazsa whql imzalı sürücü o zaman AMD'nin sitesinden sürücüyü indirip kurabilirsiniz şu şekilde ayar yapıp şimdi güncellemeleri kontrol et dediğinizde mevcut dediği önerilmeyip direk güncel yazacak.

Şimdi psu yani güç kaynağınızda problem olduğunu söylüyorsunuz 500w yeterli geliyor mu? sistemin tam olarak çektiği değerleri toplayın bir de 432w yazıyor demişsiniz hangi programla baktınız ve boşta değeri 432 olarak görülüyorsa sıkıntı olmayabilir yüke bindirip bakmalısınız.

Artı ekran kartı 12v beslemesi önemli orada değer kaybı yükte ağır bir oyunda iken 11.5 in altına düşüyorsa psu dan kaynaklı denilebilir bunları tek tek test edip elemek lazım.

Şimdi eğer yoksa hwinfo64 programını aida 64 extreme programını furmark programını indirip sırayla sonra hep birlikte yüke bindirip hwinfo64 ten tüketilen güçlere bakmalıyız +3.3v kanalını +5v +12v kanalından gelen voltaj değerlerine bakmalıyız.

(Yalnız bir yetkinliğiniz yoksa bu dediğim programları indirip yanlış bir şey yapıp donanımınıza zarar verebilirsiniz  bu yüzden oluşabilecek zararlardan sorumlu değilim yetkinliğiniz yoksa denemeyin ) Sorumluluk reddi beyanımı da yapayım ondan sonrası size kalmış rehber video varsa denemek isterseniz arayıp bulabiliriz.

hayır demek istediğim o değildi. Tam anlamıyla bilgim olmadığı için PC hakkında kendimi ifade edemedim kusura bakmayın. Demek istediğim örneğin normalde 750w lık bir psu aslında 750w vermez diyorlar. Altta max power yazan yerde 700w yazar o kadar Watt verir derler hani. Ben öyle duymuştum. O bakımdan demiştim. Bakın fotoğraftaki benim psu. 500w lık. Ama aşağı bakarsanız power 432w yazıyor. Yani bildiğim kadarıyla verdiği w değeri 432w. Bu da yeterli gelmiyor sanırım diye tahminde bulundum. Dediğin programlarla nasıl test yapacağımı bilmiyorum. Bir kaç gün oyun testlerimi yapıp yorum yapacağım olumlu yada olumsuz. Olmazsa son çare YouTube dan izleyip stres testini dediğiniz programla yaparım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

PSU ürünlerinde VOLT ve AMPER çevirisiyle size o ürünün maksimumda ne kadar güç vereceğini bu sizdeki üründeki gibi bilgi olarak verirler. Sizdeki ürün 12V kanalından 36 Amper veriyormuş buda 432W yapar evet ama bu değer maksimumdaki değer. PSU ürününün yaşı ve kullanımda aşınma oranına bağlı bu değeri de zaman içinde veremeyebiliyorlar. Yani o 432W değeri artık veremiyor olabilir bu olasılık ihtimal dahilinde.

OCCT yazılımını indirip Power testi başlatın en az 10dk. kadar eğer zaten bastığınız anda veya biraz zaman geçince görüntü gidiyorsa PSU yetersiz geliyor olabilir ihtimal yüksek.

Fenomend

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
518

FatihBey' Alıntı:
Fenomend' Alıntı:

hayır demek istediğim o değildi. Tam anlamıyla bilgim olmadığı için PC hakkında kendimi ifade edemedim kusura bakmayın. Demek istediğim örneğin normalde 750w lık bir psu aslında 750w vermez diyorlar. Altta max power yazan yerde 700w yazar o kadar Watt verir derler hani. Ben öyle duymuştum. O bakımdan demiştim. Bakın fotoğraftaki benim psu. 500w lık. Ama aşağı bakarsanız power 432w yazıyor. Yani bildiğim kadarıyla verdiği w değeri 432w. Bu da yeterli gelmiyor sanırım diye tahminde bulundum. Dediğin programlarla nasıl test yapacağımı bilmiyorum. Bir kaç gün oyun testlerimi yapıp yorum yapacağım olumlu yada olumsuz. Olmazsa son çare YouTube dan izleyip stres testini dediğiniz programla yaparım.

Dediğinizi anladım ama sizim sistemi hesapladığımızda buradan yükte 339w gibi bir değer yetiyor önerilen ise 389w bundan dolayı psu nuzda güç kaybı verimlilik kaybı yoksa +12v*36a=432w zaten gerçek w değerini belirtmişler ki yeterli gelmesi lazım. Eğer ki şimdilik whql driver ile bir sıkıntınız yoksa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, eğer olursa o zaman internetten rehber videolarla programlarla test edebilirsiniz sorumluluğu unutmayın bir de psu nuz zaten vadedilen değerleri sunuyorsa gerçek verdiği şu durumda önemsiz kalıyor :) iyi günler.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

Fenomend' Alıntı:
FatihBey' Alıntı:

Dediğinizi anladım ama sizim sistemi hesapladığımızda buradan yükte 339w gibi bir değer yetiyor önerilen ise 389w bundan dolayı psu nuzda güç kaybı verimlilik kaybı yoksa +12v*36a=432w zaten gerçek w değerini belirtmişler ki yeterli gelmesi lazım. Eğer ki şimdilik whql driver ile bir sıkıntınız yoksa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok, eğer olursa o zaman internetten rehber videolarla programlarla test edebilirsiniz sorumluluğu unutmayın bir de psu nuz zaten vadedilen değerleri sunuyorsa gerçek verdiği şu durumda önemsiz kalıyor :) iyi günler.

az önce bende araştırırken dediğiniz yerden sistem gerekli watt hesaplaması yaptım ama bende bu şekilde göründü sonuçlar. 
kasadaki fanlar ve rgbler henüz hesapta yokken bile.. tüm ekipmanlar rgbne kadar etkisi olur bilmiyorum ama. sonuçlar önerilen 600w yazıyor bendeç doğru mu sizce ?

ugur.gozaydin' Alıntı:
PSU ürünlerinde VOLT ve AMPER çevirisiyle size o ürünün maksimumda ne kadar güç vereceğini bu sizdeki üründeki gibi bilgi olarak verirler. Sizdeki ürün 12V kanalından 36 Amper veriyormuş buda 432W yapar evet ama bu değer maksimumdaki değer. PSU ürününün yaşı ve kullanımda aşınma oranına bağlı bu değeri de zaman içinde veremeyebiliyorlar. Yani o 432W değeri artık veremiyor olabilir bu olasılık ihtimal dahilinde.

OCCT yazılımını indirip Power testi başlatın en az 10dk. kadar eğer zaten bastığınız anda veya biraz zaman geçince görüntü gidiyorsa PSU yetersiz geliyor olabilir ihtimal yüksek.

Dediğiniz gibi OCCT yazılımı indirdim. Power kısmını seçtim 5m(dk) olarak seçtim başlat dediğim anda görüntü gitti no signal yazdı. Sorun psu’da öyleyse ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

PSU yetersiz büyük ihtimalle. Önce ekran kartından güç kesiyor gibi.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
PSU yetersiz büyük ihtimalle. Önce ekran kartından güç kesiyor gibi.

10 dakikalık secmedim. 5 dakikalık testi seçtim cunku korktum yanar diye :D o yetti zaten basar basmaz teste gücü kesiyor ekran kartından goruntuyu kesiyo

eğer sorun psu da ise benim tüm bu oyunlarda drop yemelerim falan psu dan kaynaklıydı öyleyse değil mi ? ekran kartı tam gücü cekemediği için droplar yiyordum sanırım olabilir mi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Drop sorunu PSU ürününden de olabilir başka bir şeyde de ama büyük ihtimalle PSU sorununuz var. Aslında tam detaylı test edebiliriz gibi. Furmark yazılımını indirin ve HWInfo yazılımını önce bileşenleriniz boşta kaç VOLT geçkiyor bir kontrol edin. 12V ve 5V kanallarında güç aktarımları doğru şekilde veriliyor mu bakın. Sonra Furmark ile yüke sokun ekran kartını Stress Test seçeneğini kullanacaksınız bu aşamada zaten görüntü yine giderse sorun güçtür yok gitmezse HWInfo yazılımından ekran kartına 12V aşağısı bir güç akışı var mı bakın.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Drop sorunu PSU ürününden de olabilir başka bir şeyde de ama büyük ihtimalle PSU sorununuz var. Aslında tam detaylı test edebiliriz gibi. Furmark yazılımını indirin ve HWInfo yazılımını önce bileşenleriniz boşta kaç VOLT geçkiyor bir kontrol edin. 12V ve 5V kanallarında güç aktarımları doğru şekilde veriliyor mu bakın. Sonra Furmark ile yüke sokun ekran kartını Stress Test seçeneğini kullanacaksınız bu aşamada zaten görüntü yine giderse sorun güçtür yok gitmezse HWInfo yazılımından ekran kartına 12V aşağısı bir güç akışı var mı bakın.

bu şekilde gorunuoyr nereye bakacagım bılemedım ben bır bakar mısınız fotografa

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139

Sensör seçeneğine basacaksınız uygulamada.

KS

FatihBey

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0

ugur.gozaydin' Alıntı:
Sensör seçeneğine basacaksınız uygulamada.

sensörler bu şekilde yine birşey anlamadım ben :) çok özür diliyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri