Cougar MX350 Mesh Sıvı Soğutma Önerisi

Master_Garavel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

Öncelikle uzun zaman sonra bir forum sitesine kaydoluyorum. Bunda sorulan sorulara gayet açıklayıcı ve doğru cevaplar vermenizin büyük payı var. Başarınızı kutlarım.

Msi Mpg X570S Edge Max anakarta, Ryzen 5 3600 işlemciye ve Cougar Mx350 Mesh - kasaya sahibim. İşlemci soğutucum Silverstone Ar-12 RGB modeli. Bir süredir işlemci sıcaklığının boştayken 50 derecelere çıkmasından ve Aida64 testinde 85 derecelere varmasından rahatsızım. CPB açık durumda.

Bu tarz ayarları açıp kapatmayı sevmiyorum. Ani ısı yükselmeleri oluyor ancak önceden daha stabildi. Soğutucum da çok zor takıp çıkarılan bir model. Tam bir eziyet. Hazır sistemi güncellemeye başlamışken sıvı soğutmaya niyetlendim. Silverstone pf240 modelini almayı düşünüyorum. Radyatörle birlikte 53mm kalınlığı var.

Sormak istediğim şunlar;

1-Kasanın üst kısmına takılabilir mi? Bir takım ölçümler yaptım fakat olursa da ucu ucuna olacak gibi görünüyor.
2-Eğer üste takmak mümkün değilse radyatörü öne nasıl takabilirim? Takarsam hava akışını keser miyim? Amacımız sıcaklığı düşürmek olduğundan maksadımıza ters mi olur?
3-Başka tür bir öneriye de açığım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Merhabalar, öncelikle uzun zaman sonra bir forum sitesine kaydoluyorum. Bunda sorulan sorulara gayet açıklayıcı ve doğru cevaplar vermenizin büyük payı var. Başarınızı kutlarım. Msi Mpg X570S Edge Max anakarta, Ryzen 5 3600 işlemciye ve Cougar Mx350 Mesh - kasaya sahibim. İşlemci soğutucum Silverstone Ar-12 RGB modeli. Bir süredir işlemci sıcaklığının boştayken 50 derecelere çıkmasından ve Aida64 testinde 85 derecelere varmasından rahatsızım. CPB açık durumda. Bu tarz ayarları açıp kapatmayı sevmiyorum. Ani ısı yükselmeleri oluyor ancak önceden daha stabildi. Soğutucum da çok zor takıp çıkarılan bir model. Tam bir eziyet. Hazır sistemi güncellemeye başlamışken sıvı soğutmaya niyetlendim. Silverstone pf240 modelini almayı düşünüyorum. Radyatörle birlikte 53mm kalınlığı var. Sormak istediğim şunlar;
1-Kasanın üst kısmına takılabilir mi? Bir takım ölçümler yaptım fakat olursa da ucu ucuna olacak gibi görünüyor.
2-Eğer üste takmak mümkün değilse radyatörü öne nasıl takabilirim? Takarsam hava akışını keser miyim? Amacımız sıcaklığı düşürmek olduğundan maksadımıza ters mi olur?
3-Başka tür bir öneriye de açığım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle SilverStone markasından PF serisini güncelde önermem. Aynı markadan IG serisini tercih edin derdim ama bu ürün serisinde 240mm olan modelin radyatör kalınlığı 38mm + fan ile toplam kalınlığı ürünün 63mm oluyor. Bütçe belirtirseniz alternatif öneriler yapabilirim.

Kasanıza gelirsek aşağıdaki resimde kasanızın hangi bölgesine ne kadar boyutta sıvı soğutma takabileceğinize dair bir şema var. Kendi sitesinden alınmadır, link :

product-section-03-1.png

Resimde gördüğünüz gibi sıvı soğutmayı ön bölgeye takmalısınız. Hava akışı kesilmez ama iyi bir sıvı soğutma almanız gerekiyor. Kasanızın 35cm ekran kartı desteği var bu değer boydan boya olan alanın değeri yani sıvı soğutma ve iç tarafa takılan fan hariç. Genel olarak sıvı soğutmalar 27/28mm radyatör ve standart 25mm fan ile gelir ki buda toplamda 52/53mm kalınlık yapar. 350mm(35cm)-55mm dersek karta değmeyecek bir alandan hesaplanması gerektiği için maksimum ekran kartı desteği sıvı soğutma dahil ön bölgede 295mm(29.5cm) uzunlukta olmalı. Eğer kasa izin veriyorsa fanları ön panel tarafına takıp radyatörü içerde bırakıp kasa metalini araya aldığınız bir montaj senaryosunda 25mm fan kalınlığından kurtulup bu uzunluğu kart için boş alan olarak değerlendirebilirsiniz. Yani toplamda bu senaryoda maksimum kart uzunluğu 320mm(32cm) oluyor.

NOT : İyi bir kule tipi hava soğutucu ile Ryzen 5 3600 için sıvı soğutmaya ihtiyacınız kalmaz.

KS

Master_Garavel

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İlk mesajımda belirtmeyi unutmuşum, yıl içerisinde 5600x yahut daha üst bir işlemciye geçme niyetindeyim.Soğutma konusunda aldığım ürün beni uzun soluklu götürse iyi olur.PF 240’ı iyi bir indirim olduğu için tercih edecektim (1322 TL). Detaylı açıklamanız için teşekkürler, taşlar yerine oturdu Sıvı soğutucu için 2.000, hava soğutucu için 900-1000 tl bütçe ayırabilirim.Hatta indirimde yakalarsam yine en fazla 2.000 bütçeyle Phanteks 360a veya Lian Li lancool ıı mesh gibi bir kasaya da geçmeyi düşünüyorum.Bu değişikliği de önerir misiniz? Yoksa gereksiz mi kalır.

Son düzenleme:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
İlk mesajımda belirtmeyi unutmuşum, yıl içerisinde 5600x yahut daha üst bir işlemciye geçme niyetindeyim.Soğutma konusunda aldığım ürün beni uzun soluklu götürse iyi olur.PF 240’ı iyi bir indirim olduğu için tercih edecektim (1322 TL). Detaylı açıklamanız için teşekkürler, taşlar yerine oturdu Sıvı soğutucu için 2.000, hava soğutucu için 900-1000 tl bütçe ayırabilirim.Hatta indirimde yakalarsam yine en fazla 2.000 bütçeyle Phanteks 360a veya Lian Li lancool ıı mesh gibi bir kasaya da geçmeyi düşünüyorum.Bu değişikliği de önerir misiniz? Yoksa gereksiz mi kalır.
Kasayı değiştirirseniz sıvı soğutma için daha net öneriler yapabilirim evet. Gereksiz olmaz ama bütçenize bağlı tabi.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri