DDR5 mi Yoksa DDR4 mü?

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Selamlar,

Kendime sistem toplayacağım hemen hemen tüm parçalar kafamda oturdu. Siz olsanız ileriyi düşünüp DDR5 kasa mı toplarsınız yoksa DDR4 kasa mı toplarsınız? ileride anakartı değiştirdiğimde ram de değişecek çünkü.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mahmut81

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
30
Bu soruyu sizin cevaplamaniz lazim benim fikrim para mevzusu malum ülkenin durumu belli

KS

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Bu soruyu sizin cevaplamaniz lazim benim fikrim para mevzusu malum ülkenin durumu belli
Para da bi durum yok şimdilik ama şöyle diyim ileri de sistemi yükselteceğim i5 işlemci alıp i9 işlemciye yükselteceğim.

bendeka

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Şahsen şuan için çok erken DDR5 Ram düşünmek için ileriyi düşünerek DDR5 Ram almak anakarta ölü yatırım olur. Henüz çıktıkları için ileride MHz değerleri artacağından sadece para ısrafı olarak görüyorum. Mevcut anakart ve Ram leri.

sercilong

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
70
Ddr5 ram için fazladan vereceğin paranın karşılığını performans olarak alamayacaksın, anakartlarda henüz oturmuş değil, teknik olarak daha gelişecek donanımlar bunlar. Yani şuan aldığın anakart ilerde upgrade ederken yine yeterli gelmeyecek bazı gelişmelerden mahrum kalacağından içine sinmeyip anakartı da değiştireceksin diye düşünüyorum. O yüzden ben şuan ddr5 sisteme yatırım yapmazdım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
1. durum bütçe ki DDR5 bellekler ucuz değil bu konuda tamamen cebinize göre tercih yapmalısınız.

2. durum hala %100 stabil performans sunmuyor DDR5 bellekler. Özellikle en yüksek frekanstaki ürünlerden seçim yaparsanız cidden bir çok sorun var hala çoğu anakartta.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,166
Şuanda bile ddr3 sistem kullanan çok kişi var bence ddr5 için daha 3-4 yıl var.DDR4 için toplayabiliceğiniz bütçeye örnek veriyorum rtx 3060 gelirse ddr5 te bazı parçaları kısmanız gerekir anakart ram işlemci falan daha pahalı oluyor.

KS

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
1. durum bütçe ki DDR5 bellekler ucuz değil bu konuda tamamen cebinize göre tercih yapmalısınız.

2. durum hala %100 stabil performans sunmuyor DDR5 bellekler. Özellikle en yüksek frekanstaki ürünlerden seçim yaparsanız cidden bir çok sorun var hala çoğu anakartta.
bütçe nin farkındayım o yüzden parçaları alırken bütçeyi geride bıraktım.
ama frekanslar veya stabil değerler yok ise ve ddr5 tam oturmamış ise ddr4 toplamam daha doğru olur gibi

KS

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Şuanda bile ddr3 sistem kullanan çok kişi var bence ddr5 için daha 3-4 yıl var.DDR4 için toplayabiliceğiniz bütçeye örnek veriyorum rtx 3060 gelirse ddr5 te bazı parçaları kısmanız gerekir anakart ram işlemci falan daha pahalı oluyor.
bütçe kısmını geride bıraktım onun için bütçeyi değil daha çok parçaları düşünüyorum ben

Selçuk duraklar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
77
Benim görüşüm şu an için ddr5 için hala erken fiyat olarak da düşmesi gerekiyor belli başlı sorunları da var oyun için düşünüyorsanız şayet AMD tarafına yönelip güzel bir ddr4 sistem toplayın derim ddr5 teknolojisi oyunculara lazım olarak görmüyorum ve ddr5 platformunun hem para hem performans olarak en az 1 veya 1.5 seneye ihtiyacı var gibi duruyor

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Her ikisini de yapıcam hem oyun oynayacam hem de grafik tasarım video işlerimi yapıcam.
Edit , grafik tasarım ağır yük gerektiren işler değil 32 gb ddr4 tercih etmelisin. Eğer 0 dan 3 boyutlu ürün çizeceksen 3-5 dk nın üstünde oynatıyorsan ya da bu çizdiğin modelleri ddr5 in farkı ortaya çıkıyor.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri