Yardım Ekipmanlar Hakkında Yanlış Bilinenler

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
Ekipman alırken forumlarda çok yanlış bilinen şeyler oluyor. Bununla ilgili kısa bir konu hazırlamak istedim.

ESpor Oyuncuları kullanıyorsa iyi midir?

Hayır, genellikle çoğu sponsorluk üzerine kullanırlar ve eskiden gelme bir alışkanlıkta etkilidir. Örnek vericek olursak logitech gpx şu an çok pahalı. Veya hyperx c2 artık fiyatına değmez

“Tanınan marka kalitelidir”
Bir ürün marka olunca kaliteli olmaz
Genellikle Steelseries,Razer,Logitech,Corsair vs markaların ürünüyse iyidir algısı var. Bu tamamen yanlış. Her markanın iyi ürünü kötü ürünü vardır.
Ülkemizde bilinmiyor diyede markalar kötü olmaz.
Lamzu
Pulsar
Endgame
Ninjutso gibi markalar genelde mouse üretip mouseye yoğunlaşmışlardır, gayet kalitelidirler. Bunları önerince saçma sapan bu markalar bilinmiyo deyip 5 para etmez “marka” önermeye gerek yok diye düşünüyorum

Klavye olarakta
Gamakay
Epomaker
Ajazz
Royal Kludgede klavye konusunda iyi markalardır

Genel olarak ülkemizde pek gelişmemiş bir sektör olan ekipmanlar çoğu özelliği araştırılmadan alınıyor hatta bazen buna forum yönlendirmeleri sebep olabiliyor. Umarım bu konuda dahada gelişiriz

Son düzenleme:

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,150
Ekipman alırken forumlarda çok yanlış bilinen şeyler oluyor. Bununla ilgili kısa bir konu hazırlamak istedim.

ESpor Oyuncuları kullanıyorsa iyi midir?

Hayır, genellikle çoğu sponsorluk üzerine kullanırlar ve eskiden gelme bir alışkanlıkta etkilidir. Örnek vericek olursak logitech gpx şu an çok pahalı. Veya hyperx c2 artık fiyatına depmez

“Tanınan marka kalitelidir”
Bir ürün marka olunca kaliteli olmaz
Genellikle Steelseries,Razer,Logitech,Corsair vs markaların ürünüyse iyidir algısı var. Bu tamamen yanlış. Her markanın iyi ürünü kötü ürünü vardır.
Ülkemizde bilinmiyor diyede markalar kötü olmaz.
Lamzu
Pulsar
Endgame
Ninjutso gibi markalar genelde mouse üretip mouseye yoğunlaşmışlardır, gayet kalitelidirler. Bunları önerince saçma sapan bu markalar bilinmiyo deyip 5 para etmez “marka” önermeye gerek yok diye düşünüyorum

Klavye olarakta
Gamakay
Epomaker
Ajazz
Royal Kludgede klavye konusunda iyi markalardır

Genel olarak ülkemizde pek gelişmemiş bir sektör olan ekipmanlar çoğu özelliği araştırılmadan alınıyor hatta bazen buna forum yönlendirmeleri sebep olabiliyor. Umarım bu konuda dahada gelişiriz
E sporcuların kullandığı mouseler genelde daha hafif daha hızlı tepki verebiliyor paranın değerini kişiye göre değişir buna siz karar veremezsiniz benim için değer ama sizin için değil yani öznel hiçbir tanınan markanın kötü kalitesiz ürününü görmedim en azından gamepower veya rampage gibi markalardan kat kat iyi oluyorlar düşüncelerinizin yanlış olduğunu düşünüyorum

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
E sporcuların kullandığı mouseler genelde daha hafif daha hızlı tepki verebiliyor paranın değerini kişiye göre değişir buna siz karar veremezsiniz benim için değer ama sizin için değil yani öznel hiçbir tanınan markanın kötü kalitesiz ürününü görmedim en azından gamepower veya rampage gibi markalardan kat kat iyi oluyorlar düşüncelerinizin yanlış olduğunu düşünüyorum
Zaten markanın en iyi ürünlerini kullanıp reklam yapıyolar. Ninjutso Sora mesela. Kaç kişi biliyor? Ama öyleki dünyanın en hafif mousesi ve en iyi sensöre sahip. Emin ol daha ucuza daha iyisi var. Bi ara youtubede 2000 tlye aerox 3 alan vardı. Diyorum ya çok yanlış bilinen var. Düzgün inceleme yok genelde esporcu kullanıyorsa iyidir diye alınıyor

Hocam şöyle bir örnek vereyim
Üstte belirttiğim Aerox 3e 2000 tl veren arkadaş

Aerox 3ün sensörü 1200-1300 liraya satılan glorious model o wireless ile nerdeyse aynı. Glorious skatezler daha iyi. Peki ya glorious bilen var mı? Yok. Steelseries diye 2 katı fiyat vermeye gerek yok. Xtrfy ve razer iyi genelde sponsor markalarda. Razerın yeni mouseleri ve kulaklıkları cidden iyi. Steelseriesin bazı ürünleri çok kötüyken bazıları aşırı iyi. Logitech gayet iyi fakat biraz pahalı
Yani ederi kişiden kişiye değişmez. 1300 liralık mouseye 2000 tl veriyorsa bu arkadaşda bazı sorunlar vardır, ne deyim.

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
esporcuların %10u belki turnuva da sponsorların ürünlerini kullanır. özellikle csgo gibi bir oyunun bilindik ilk 20 takımında sponsorunu takan cok az oyuncu var. hepsi kendi oynayışına göre mouse kulaklık klavye alır. dediğin sponsor ürününü kullanan oyuncular daha çok 2. lig oyuncuları. bir ürünün kalitesi hem az arıza cıkarmaması ve arıza cıkardıktan sonra o markanın müşteriye geri dönüşü ile belli olur. steelseries corsair razer gibi markalar arızadan sonra en iyi olumlu dönüşü sağlar (değişim, para iadesi, tamir, stok yoksa bir üst model ile değişim). senin saydığın markalar ise Türkiye de daha yeni denilecek markalar ve arızadan sonra distribütörleri nasıl geri dönüş sağlayacak belirsiz. markalar ürün satarken kendi kalitesini fiyatlandırmaya katıyor :)

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
esporcuların %10u belki turnuva da sponsorların ürünlerini kullanır. özellikle csgo gibi bir oyunun bilindik ilk 20 takımında sponsorunu takan cok az oyuncu var. hepsi kendi oynayışına göre mouse kulaklık klavye alır. dediğin sponsor ürününü kullanan oyuncular daha çok 2. lig oyuncuları. bir ürünün kalitesi hem az arıza cıkarmaması ve arıza cıkardıktan sonra o markanın müşteriye geri dönüşü ile belli olur. steelseries corsair razer gibi markalar arızadan sonra en iyi olumlu dönüşü sağlar (değişim, para iadesi, tamir, stok yoksa bir üst model ile değişim). senin saydığın markalar ise Türkiye de daha yeni denilecek markalar ve arızadan sonra distribütörleri nasıl geri dönüş sağlayacak belirsiz. markalar ürün satarken kendi kalitesini fiyatlandırmaya katıyor :)
Bu saydığım markaların distribütörleri wraithesports(mouse için) Saydığım markalar yurtdışında gayet bilindik markalar. Emin ol çoğu markadanda iyi. Dediğim gibi her markanın iyisi var kötüsü var. Ama bu markalar tek bir ekipman türünü odaklanıp en iyisini yapıyolar. Son zamanlarda razerın ekipmanları baya iyi.
Yani burda çıkıpta lamzu ile aerox 3 veya logitech gp karşılaştırmak istemem. Saygısızlık olur

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
Bu saydığım markaların distribütörleri wraithesports(mouse için) Saydığım markalar yurtdışında gayet bilindik markalar. Emin ol çoğu markadanda iyi. Dediğim gibi her markanın iyisi var kötüsü var. Ama bu markalar tek bir ekipman türünü odaklanıp en iyisini yapıyolar. Son zamanlarda razerın ekipmanları baya iyi.
Yani burda çıkıpta lamzu ile aerox 3 veya logitech gp karşılaştırmak istemem. Saygısızlık olur
dostum senin ciddi anlamda anlamadığın konu dediğin mouse özellik olarak iyi olabilir ama KÜTÜPHANE MOUSEuna benzıyor. biri gidip aerox 3 alıyorsa bil ki esporcu değil :) renkler ve zevklerin tartışılmadığını anlayabildiğin zaman eleştirin daha haklı olur. bu arada aerox 3 ü 1k ya almıştım :)
1679943784579.png

1679943803397.png

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
dostum senin ciddi anlamda anlamadığın konu dediğin mouse özellik olarak iyi olabilir ama KÜTÜPHANE MOUSEuna benzıyor. biri gidip aerox 3 alıyorsa bil ki esporcu değil :) renkler ve zevklerin tartışılmadığını anlayabildiğin zaman eleştirin daha haklı olur. bu arada aerox 3 ü 1k ya almıştım :)
Ekli dosyayı görüntüle 18159
Ekli dosyayı görüntüle 18160
Aerox 3 olayını senin için demedim. 1k bütçeyle alınabilir. Lamzu atlantis emin ol bundan kat kat iyi. Rgb olunca iyi olmuyor.
Steelseries Aerox 3
300 İps
35g
Lamzu Atlantis-
650 İps
60g
Stok ptfe skatez karşılaştırmalarınada bakabilirsiniz

Ek olarka mouseler zaten kişisel bir ekipmandır. Kendi eline uygun olanı alırsın. Ama gidipte iyisini o bütçeyle alınabilecek en iyisini alırsın. Kimi ergo sever kimi düz, kimi küçük sever kimi büyük, kimi hafif sever kimi hafif. Ama rgb ve görünüşe bakıp alınırsa büyük bir hata yapılır

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
Aerox 3 olayını senin için demedim. 1k bütçeyle alınabilir. Lamzu atlantis emin ol bundan kat kat iyi. Rgb olunca iyi olmuyor.
Steelseries Aerox 3
300 İps
35g
Lamzu Atlantis-
650 İps
60g
Stok ptfe skatez karşılaştırmalarınada bakabilirsiniz
Rgb olunca kimse iyi oluyor demedi zaten. lamzuya kötü diyen de olmadı hala anlamamakta ısrar ediyorsun. bir insan hard oyun oynumuyorsa gidip gözüne hoş geleni alabilir bunu ne eleştirebilirsin ne de bişey diye bilirsin. gelmiş özellikleri kıyaslıyorsun. sana kimse özellikleri kötü vs demedi sanki mouseları kendin ürettin kanıtlamaya calısıyorsun. lamzu 500tl olursa belki alırım şekli çok kötü ve bu benim düşüncem özellikleri umrumda değil mouse aşırı cirkin. alacak insana özellikleri söylersin gider istediğini alır bu kadar basit. başka bişey aldığı için ne yargılaya bilirsin ne de eleştire bilirsin. parasını veren o kullanacak olan o.

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
Rgb olunca kimse iyi oluyor demedi zaten. lamzuya kötü diyen de olmadı hala anlamamakta ısrar ediyorsun. bir insan hard oyun oynumuyorsa gidip gözüne hoş geleni alabilir bunu ne eleştirebilirsin ne de bişey diye bilirsin. gelmiş özellikleri kıyaslıyorsun. sana kimse özellikleri kötü vs demedi sanki mouseları kendin ürettin kanıtlamaya calısıyorsun. lamzu 500tl olursa belki alırım şekli çok kötü ve bu benim düşüncem özellikleri umrumda değil mouse aşırı cirkin. alacak insana özellikleri söylersin gider istediğini alır bu kadar basit. başka bişey aldığı için ne yargılaya bilirsin ne de eleştire bilirsin. parasını veren o kullanacak olan o.
Şeklinin kötü olması senin eline bağlı. Gider aynı bütçede eline uygun olanı alırsın. Ben burda yardım etmeye çalışıyorum. Özellikler için alınmayacaksa mouseyi süs diye alalım? Ben önerimi yapar ne aldığına karışmam bana almıyor mouseyi. Ama gidipte fiyatına değmez ürün önermem. Zaten bu bütçeye çıkmışsa adamın bir performans beklentisi vardır. Ona 1000-1100 liralık mouseyi 2000 lirayken önermem. 1000 liraya geri düşer o zaman 1000 liraya arayana öneririm. Bu çok boş bir tartışma şu an.

Mouse kişisel bir tercihdir fakat görüntüsü güzel diyede 2 katı fiyat verilmez. Odada hoş dursun istenebilir anlarım ama o bütçeyede uygun olması gerekir.

Neyse bence konuyu uzatmaya gerek yok. Hepimizin yanlış bildikleri var bunu kabul edelim. Ben gidipte birine pc önermem çünkü gram bilgim yok(bellide oluyodur bence :D)

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,633
mouse kisisel birseydir markasına bakılmaz kisiye göre değisir ağır mouse seven var hafif seven var bunları tahmin edemeyiz

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
mouse kisisel birseydir markasına bakılmaz kisiye göre değisir ağır mouse seven var hafif seven var bunları tahmin edemeyiz
Markasına bakılmaz diyemeyiz aslında, önerdiğim mouselerde genelde her el yapısı için mouse var. Ama eksik noktaları hala ağır mouse seven varken hiç biri ağır üretmiyor. Razer v2 pro 59 gramdı, ninjutso sora 50 gr altında, lamzuda aynı şekilde. Napıcak bu ağır sevenler bilmiyorum :D Hepsi nasıl kısarızda hafif yaparız diye uğraşıyor

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,150
Senin anlamadığın konu şu mesela birisi 1000tl ye mouse önerisi istediği zaman herkes farklı şey diyince sendeki olay en iyi bu diyorsun mesela
- bence bu fiyatta en iyi Steel series
+(sen) en iyisi bu onun suyu kötü bunu kötü
anladın mı insanlar öneri istiyor sen diğer insanlar onerisinede karışıyorsun ve şahsen marka mouse un önemi rahatlık el tutuş acisi daha iyi oluyor (BANA GÖRE)

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
Senin anlamadığın konu şu mesela birisi 1000tl ye mouse önerisi istediği zaman herkes farklı şey diyince sendeki olay en iyi bu diyorsun mesela
- bence bu fiyatta en iyi Steel series
+(sen) en iyisi bu onun suyu kötü bunu kötü
anladın mı insanlar öneri istiyor sen diğer insanlar onerisinede karışıyorsun ve şahsen marka mouse un önemi rahatlık el tutuş acisi daha iyi oluyor (BANA GÖRE)
Aslında bunun sebebi biri konuyu açınca benim el boyutum şu ben şöyle tutuyorum dememesi. Bende öyle olunca el tutuşuna bakmadan en iyisini öneriyorum. Sormak lazım aslında el yapısını, haklısın.

reasy._w1

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
170
Aslında bunun sebebi biri konuyu açınca benim el boyutum şu ben şöyle tutuyorum dememesi. Bende öyle olunca el tutuşuna bakmadan en iyisini öneriyorum. Sormak lazım aslında el yapısını, haklısın.
Hocam bazı dediklerinde haklısın ama bilinen markalar daha guvendikdir ve yazılan her özellik ondan yüksek yazınca iyi olmuyor

Lover4Life

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
21
Aslında olay biraz ne istediğinize bağlı olarak değişebiliyor. Mesela zero gap ve tık hissiyatı konusunda corsair çok iyi sensör konusunda razer çok iyi modulerlik ve switch konusunda asus çok iyi safeshape konusunda lamzu ve ninjutso çok iyi gibi gibi...

KS

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,967
Aslında olay biraz ne istediğinize bağlı olarak değişebiliyor. Mesela zero gap ve tık hissiyatı konusunda corsair çok iyi sensör konusunda razer çok iyi modulerlik ve switch konusunda asus çok iyi safeshape konusunda lamzu ve ninjutso çok iyi gibi gibi...
Asusun bu sene güzel atılımları oldu, görücez.

Şimdi sizin dediğiniz marka ile mesele Corsair aynı güveni verebilir her şey özellik değil bide bunun bozulması fln var
Bozulması durumunda garantisi var :D

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri