ekran kartı fan kullanımı 100

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
bu kartın normalde thermal limiti 83 derece lakin size bir görsel paylaşıcam

evet gördüğünüz gibi servise gitmeden önce 84 dereceyi görmüş kart ama şimdi 81 dereceyi geçmiyo kart ve

şöle bi olay var fan kullanımına bakarmısınız

mhz 1770 olmuş normalde 1950 de çalışırdı

thhye gitsemde kazanma ihtimalim varmı yani bu değerlerle

2022-12-07 (29).png

vatandaki arkadaşlarda görsün diye böle yazı yazdım serviste görsün diye

not defterinde sonda bi yanlış yapmışım onun haricinde bence herşey doğru

Ekli dosyalar

• 2022-12-07 (30).png
    2022-12-07 (30).png
    390.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 2022-12-07 (28).png
    2022-12-07 (28).png
    4 MB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
ha bide şöle bişey ekliyeyim sabah oturdum pcyi açtım bi işim vardı onu yaptıktan sonra ekrandaki görüntü yoktu monitörün ekranı siyahtı arkadada video oynuyodu monitörü aç kapa yapınca düzelmişti bunu sormamın sebebi hani ekran kartıylamı alakalı ?

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Bu fan hızında bu sıcaklıkta olması çok kötü. Kasanız nedir belki hava akışı ile alakalıdır. Kart ne zaman alındı ne zaman temizlendi montajı düzgün yapıldı mı ? Bu sorulardan biri sorununuzu çözebilir belki.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
1 yıl oldu ve alındığında böle değildi evet hava akışı kötü ama kasanın camını söküpte denedim sıcaklık 79 derecede sapit kaldı ancak fan hızları gene %86 larda filandı ki çnceden böle calışmıyodu kartım

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Peki karta hiç temizlik yapıldı mı ? Macun yenilemesini denemek daha iyi bir kasada çalıştırmak önemli. Camı sökmek çok etki yapmaz. Kasa fanları çok daha hızlı üflüyor.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
başka kasadada denendi aynı sonuç temizliğini yapıyoruz macun yenilenmesi yapılmadı

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Pedlerin temas yerinde açılma gibi bir durum olabilir mi?
bilemiyorum servis kartı incelemeden geri yolladığı için

Macun da önemli aslında. Çok etkileyebilir. Sıcaklık 70-75 aralarında olursa (yenilemeden sonra) normal denilebilir ama 80 derecelerde duruyorsa sıkıntı vardır.
70 75 derecede kötü knk bu kartın maksimum iyi sistem isteyen oyunda 70 dereceyi görmesi lazım testlerinde maksimum 71 görüldü denilmiş

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Kötü kasa diyorsunuz. 70-75 Kötü bir kasa için iyi.
şuan 81 derece oluyo oyunlarda thermal macunu yenilendiğinde o derecelerde olursa kötü olur diyorum kasam xigmatem aquria plus alttaki üç fanı içeriye üfler vaziyette değiştirirsem hava silikülasyonu iyi olur ama oda fayda etmez

yani 7/24 oyun oynadım diye kart harap olduysa bişey diyemem overclockllu kartla 7/24 oynayan yayıncının kartı bennimkinden soğuk anlam veremedim

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
şuan 81 derece oluyo oyunlarda thermal macunu yenilendiğinde o derecelerde olursa kötü olur diyorum kasam xigmatem aquria plus alttaki üç fanı içeriye üfler vaziyette değiştirirsem hava silikülasyonu iyi olur ama oda fayda etmez
Hava akışı etkiliyor. Hem içeriye giren hava hem çıkan hava sıcaklığı bayağı etkiler. 81 Derece fazla ama kötü kasa diyorsunuz ve sıcak hava dışarı atılmıyor galiba. PSU bile karta doğru üflüyorsa kartın soğuması zor olur.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Hava akışı etkiliyor. Hem içeriye giren hava hem çıkan hava sıcaklığı bayağı etkiler. 81 Derece fazla ama kötü kasa diyorsunuz ve sıcak hava dışarı atılmıyor galiba. PSU bile karta doğru üflüyorsa kartın soğuması zor olur.
kasanın fanları hepsi havaynın hepsini dışarıya atıyo

içeriye üfleyen hiç bir fan yok kasanın camını cıkartmamın sebebide buydu

kasam attığım görselde

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Bu kasa zaten çoğu kartla fırın gibi çalışır. İçeriye hava almaması da bir sıkıntı.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Bu kasa zaten çoğu kartla fırın gibi çalışır. İçeriye hava almaması da bir sıkıntı.
hocam ama hava silikülasyonu yüzünden böle olsaydı ilk alındığında yapmazmıydı

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
hocam ama hava silikülasyonu yüzünden böle olsaydı ilk alındığında yapmazmıydı
İlk alındığı zaman hiçbir kart ısınmadığı için yapmazdı. Yeni olduğundan normale göre çok serin çalışır. Kasa kötü olsa bile sürekli 80 derecelere çıkmaz. Hem 1 yıl olmuş macun da değişmek lazım. Kasanın kötülüğü de çok etkiliyor.

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
İlk alındığı zaman hiçbir kart ısınmadığı için yapmazdı. Yeni olduğundan normale göre çok serin çalışır. Kasa kötü olsa bile sürekli 80 derecelere çıkmaz. Hem 1 yıl olmuş macun da değişmek lazım. Kasanın kötülüğü de çok etkiliyor.
peki kart arızalıysa macun sürüldüğünde derecesi düşermi

KS

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
Arıza derken macun kuruduğu için ısınıyordur. Macun yenilemesinde tabii ki sıcaklık düşer.
diyelimki kart arızalı hani ısınma arızası var macunu sürdüğümüzde ısınması geçti diyelim ama kart arızalı ozaman ne yapıcam

ama burdaki yetkililerde arızalı demişti

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
diyelimki kart arızalı hani ısınma arızası var macunu sürdüğümüzde ısınması geçti diyelim ama kart arızalı ozaman ne yapıcam

ama burdaki yetkililerde arızalı demişti
Arıza farklı bir durum. Arıza ne olabilir sensörü bozuktur mesela , sıcak gösterir ama sıcak değildir gibi bir durum. Sıcaklık direk macunun kuruması ile alakalı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri