Ekran kartı fanları çalışmıyor

Mdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Öncelikler herkese selamlar,
Güç kaynağı 750w
3060ti
B660m-k anakar
İşlemci i5 12400f
Sistem komple asus

Sıkıntım şu, bilgisayarı açtığımda bazen ekran kartı sıcaklığı yükseliyor ve fanları devreye girmiyor. Nedeni ne olabilir? Sistem 2 aylık sistem ve 2 defa karşılaştım bu durumla.

Olay şöyle gerçekleşiyor. Açıyorum pcyi oyuna giriyorum ilk başta normal 1-2 dk sonra fps düşüklüğü başlıyor ve ekran kartına gözle baktığımda fanları dönmüyor. Gpu sıcaklıkları kontrol ettiğimde yükseldiğini gözlemledim. Bu durumla karşılaştığımda bilgisayarı yeniden başlattım normale döndü. Karşılaşan ya da problemin çözümünü bilen yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
Öncelikler herkese selamlar,
Güç kaynağı 750w
3060ti
B660m-k anakar
İşlemci i5 12400f
Sistem komple asus

Sıkıntım şu, bilgisayarı açtığımda bazen ekran kartı sıcaklığı yükseliyor ve fanları devreye girmiyor. Nedeni ne olabilir? Sistem 2 aylık sistem ve 2 defa karşılaştım bu durumla.

Olay şöyle gerçekleşiyor. Açıyorum pcyi oyuna giriyorum ilk başta normal 1-2 dk sonra fps düşüklüğü başlıyor ve ekran kartına gözle baktığımda fanları dönmüyor. Gpu sıcaklıkları kontrol ettiğimde yükseldiğini gözlemledim. Bu durumla karşılaştığımda bilgisayarı yeniden başlattım normale döndü. Karşılaşan ya da problemin çözümünü bilen yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler
ekran kartının driver dan yapıyor olabilir ekran kartı bi ısıya kadar fanları çalışmaz bi ısıdan sonra devreye girer
çünkü ekran kartının ömrü daha çok olur

mehmet alinin mee si

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
72
Yuksek dediginiz derece nedir
Driver guncelleyin
Afterburnerden manuel de yapabilirsiniz

amatemfgorevlisi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Nvidia uygulamasından veya Afterbourner üzerinden mhz yi biraz düşürüp fan devrini artırmayı deneyebilirsin, bazı AMD kartlarda da bu durum yaşanıyor..

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
yüksek dediğim 72ler felan ama normalded 200 fps aldığım oyun 15-20 lera düşüyor ve kasıyor.

Güncellemeleri kontol edeceğim destek için teşekkürler.
Ekran kartı o sıcaklıklarda FPS düşürmez. İşlemci sıcaklığı ne durumda ?

KS

Mdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ekran kartı o sıcaklıklarda FPS düşürmez. İşlemci sıcaklığı ne durumda ?
işlemci sıcaklığı normaldi. şöyle yukarıda @Mehmet Erdoğan dediği gibi driver ı kontrol ettim. Güncellemesini yaptım kontrole devam ediyorum sürekli yaptığı birşey değildi zaten tekrarlanırsa buradan yazarım.

Mehmet Erdoğan

Administrator
Admin
Tepki
796
işlemci sıcaklığı normaldi. şöyle yukarıda @Mehmet Erdoğan dediği gibi driver ı kontrol ettim. Güncellemesini yaptım kontrole devam ediyorum sürekli yaptığı birşey değildi zaten tekrarlanırsa buradan yazarım.
Sürekli drivere güncel tutun zaten ekran kartı belirli bir ısıya geldiğinde çalışacaktır çalışmazsa başka bir sorun vardır

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri