Ekran Kartında Sıcaklık 83 Derece Oluyor?

pcsevdası

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Arkadaşlar selamlar,

Ekran kartında giriş yeri sıcaklığı 83 derece falan oluyor oyun oynarken. Sizce bir sıkıntı çıkar mı veya normal bir şey mi?

• Ekran Kartı: RX 6500 XT

Moderatörün son düzenlenenleri:

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Kartlardaki en sıcak yerler burası oluyor. AMD ye göre 110 dereceye kadar çıkabilir olarak belirlenmiş. Sizin sıcaklığınız çok fazla sayılmaz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
MSI Afterburner ile sıcaklıkları kontrol eder misiniz. Ekran kartlarında pek çok sıcaklık sensörü vardır. Genel olarak bakacağınız yeter GPU yani ekran kartının işlemcisidir oyunda. Diğer yerler ortalama 80 ila 100 dereceli civarlara kadar çıkabilir.

KS

pcsevdası

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
MSI Afterburner ile sıcaklıkları kontrol eder misiniz. Ekran kartlarında pek çok sıcaklık sensörü vardır. Genel olarak bakacağınız yeter GPU yani ekran kartının işlemcisidir oyunda. Diğer yerler ortalama 80 ila 100 dereceli civarlara kadar çıkabilir.
oyunlar 63derecinin üstüne çıkmıyor ekran kartı amma bağlantı yeri sıcaklıgı bazı oyunlar 83 derece flan oluyor

Zonq67

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Yaz geldi havalar sıcak , manuel fan ayarı yapın , ben yazın sabit ayara kitler bırakırım GPU yu %85 fan hızı ile 3 ay devam.

Zonq67

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Fan hızını çok arttırmak da ömrü kısaltır diye biliyorum otomatik ayarda bırakmak en iyisi.
Bilgisayar için üretilen tüm fanlar fırçasız motordur , Üzerinde yazılan Volt aşılmadıkça " ki bu yazılımlar sayesinde mümkün değil " çok uzun süreler boyunca %100 de çalışabilir ömrü kısalmaz , temiz tutuldukca sarsıntı ve titreşim olmayacağı için hiç bir sorun olmaz , 28 yaşındayım , 9. sınıfta aldığım HD7850 ekran kartım var , 4-5 sene sürekli %100 de kullandım hiç bir sorun yok , şimdi RTX 1650 kullanıyorum aldığım günden beri %90 da , Fan sesinden rahatsız olmam , pc çalışıyorsa kulaklığım takılıdır bu yüzden duymuyorum yani :) ,

Kısacası fan temiz tutulursa %100 de çalışmasının hiç bir zararı yok , konuya birde şu şekilde bakmak lazım , GPU Çekirdeği ne kadar ? , Fan ne kadar ? anlatabilmişimdir umarım.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Bilgisayar için üretilen tüm fanlar fırçasız motordur , Üzerinde yazılan Volt aşılmadıkça " ki bu yazılımlar sayesinde mümkün değil " çok uzun süreler boyunca %100 de çalışabilir ömrü kısalmaz , temiz tutuldukca sarsıntı ve titreşim olmayacağı için hiç bir sorun olmaz , 28 yaşındayım , 9. sınıfta aldığım HD7850 ekran kartım var , 4-5 sene sürekli %100 de kullandım hiç bir sorun yok , şimdi RTX 1650 kullanıyorum aldığım günden beri %90 da , Fan sesinden rahatsız olmam , pc çalışıyorsa kulaklığım takılıdır bu yüzden duymuyorum yani :) ,

Kısacası fan temiz tutulursa %100 de çalışmasının hiç bir zararı yok , konuya birde şu şekilde bakmak lazım , GPU Çekirdeği ne kadar ? , Fan ne kadar ? anlatabilmişimdir umarım.
Ben öyle biliyorum. Sürekli 100 de çalıştırmak fan ömrü için sıkıntılı bir durum diye biliyorum bildiğimi yazdım. Sende çok biliyorsun ama RTX 1650 yanlış yazdın galiba.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri