frequency out of range hatası ve Oyun kasma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar, masaüstü bilgisayarımı kurdum 2014'den kalan. Bilgisayarımı En yüksek çözünürlük 2550 civarı seviyeye getirdiğimde frequency out of range hatası hatası veriyor. Sonra çözünürlüğü indirdim düzeldi önceden LoL'ü açtığımda veriyordu sonra Alt+Enter yaptım düzeldi. Ve şu dikkatimi çekti; monitörüm 60 hertz gösteriyor ben bunu 120 hertz seçeneği var, altta bilgi olarak yazıyor ki sadece kullanabileceğiniz seçenekler verilmiştir diyor. Ben 120 hertz e çektiğimde tekrardan frequency out of range hatasını verdi. Bunun nedeni nedşr acaba? 2500 çözünürlüğe çektiğimde bu hatayı vermesi doğal mıdır? (Şu an kullandığım 1360 çözünürlük). Ve bilgisayar hızımdan memnunum fakat Lol'e girince aşırı düşüş oluyor 30 FPS'de oynuyorum Driverlarım güncel bilgisayarda yavaşlatmasına sebep olacak hiçbir uygulama yok. Ekran kartım da güncel. 4 GB Ram var 32 bit. 32 bit olduğu için olabiliyor diyebilirsiniz ama öbür kullandığım laptop da aynı özelliklere sahip hatta bu masaüstü bilgisayarın kullanabildiği RAM miktarından daha düşük. Bu kasmanın sebebi ne olabilir? Lol gibi oyunlarda kasmayı nasıl geçirebilirim?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Öncelikle monitörünüzün özelliklerinde hangi çözünürlükte hangi Hz ayarında çalışabildiği yazar bu özelliklere bakın çözünürlük + hz ayarını buna göre yapın.

Ayrıca eğer diyelim ki en yüksek çözünürlükte 120hz tazeleme hızını destekliyor yazıyor ama yinede "out of range" hatası alıyorsanız, kullandığınız görüntü aktarım kablosu o çözünürlüğü yada Hz oranını desteklemiyor demektir ki bu genelde olan bir sorun eski sistemlerde.

Oyunlara girerken bu hatayı vermesi oyun odaklı bir sorun oyunlar eski donanımları algılayamıyor genelde Hz oranını ve çözünürlüğü monitörünüz ile uyumsuz seçiyor bundan dolayı "out of range" hayası alıyorsunuz. Alt +Enter tuşu uygulamaları Pencered moduna almak için bir kısayol yani çözünürlük ve Hz oranı monitörünüzün değerlerine alınır bu tuş kombinasyonunu uygularsanız. 

Oyunlarda kasma sebebine gelirsek 4GB RAM var demişsiniz ama bu önemsiz GPU işlemcisi nedir? RX 570 yada GTX 1050 Ti vs. veya daha eski RX 460 yada GTX 760 gibi neyse bunu belirtin. RAM miktarınızıda belirtin. Ayrıca MSI Afterburner yazılımı yükleyin ve oyun içinden OSD ekranını açarak GPU (Ekran Kartı) / CPU (İşlemci) / RAM ve FPS değerlerinizi gösteren Resimler kaydedin ve buradan paylaşın bakalım darboğaz mı var yoksa kartınızın gücümü o kadar.

MSI Afterburner OSD ekranı açmayı bilmiyorsanız   bu video size yardımcı olur.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
bu üstte yer alan everese yazısının olduğu yer nedir tam olarak? İçi çok tozlu ona göre temizlesem mi yoksa dokunmasam mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ice-Man' Alıntı:
bu üstte yer alan everest yazısının olduğu yer nedir tam olarak? İçi çok tozlu ona göre temizlesem mi yoksa dokunmasam mı

Sisteminizin özellikleri nedir? PSU 'unuz o ve maksimum gücü 156W verebiliyor. eski bir PSU ve güçsüz sisteminizde genel bir FPS veya başka bir sorun varsa bundan kaynaklıdır bu ufak bir not. Tozlu olabilir dert etmeyin.

Aldığınız ekran hatası ile ilgisi yok bunun.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu oyunda kasma, kapanma sorunuyla ilgili leptopta oynarken Riot Games'e logları atmıştım kendisi dedi ki bilgisayarın 32 bit olduğu için bu durumla karşılaşıyorsun, 4 GB ramin 1 GB bile aktif değil 64 bit yapman lazım dedi. Bu işe yarar mı sizce

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
32 Bit işletim sisteminde 4 GB a kadar RAM kullanılabiliyor. Yani diyelimki 4 GB RAM iniz var, 32 veya 64 Bit fark etmez 4GB RAM i kullanabilirsiniz demek bunda bir sıkıntı yok. Ama diyelimki 4 GB RAM den fazlası var o zaman 32 bit sistem yine 4 GB RAM kullanabilirsiniz demek olur o zaman 64 bit kurmanız gerekecektir yani eğer 4 GB a kadar RAM iniz varsa 32 bit sistemde bir sorun olmadan RAM in hepsini kullanabilirsiniz bunda bir kısıtlama yok 4 GB a kadar. Bununla alakalı değildir eğer 4 GB RAM den fazla RAM yoksa.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasayı bilgisayarcıya götürüp yavaşlığın kaynağının nereden olduğunu öğreneyim mi yoksa direkt olarak PSU internetten sipariş vereyim mi? Her türlü PSU bir kasaya tam uyar mı onu bilmiyorum bu arada işlemciden kaynaklı düşünüyorum    . Ama PSU'dan da kaynaklı olabilir ona göre getirteceğim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Oyunlardaki kasma size bahsettim 4 GB RAM den kayanklıdır. PSU nuzu bilemiyorum ama yetersiz ise işlemci ve ekran kartına az güç geliyorsa FPS düşüşü ve takılma vs olur.

Tamirciye götürecekseniz götürün daha iyi olur dediklerim çıkacaktır.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamam da abi Lol gibi oyunların, minecraftın ram yüzünden kastığını düşünmüyorum

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Tamam da ben farklı birşey mi diyorum siz yazdıklarımı okudunuz mu? RAM sorununuz var diyorum ve PSU yetersiz ise güç akatarımdan işlemci ve ekran kartının performans kaybı olur diyorum.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Ram i arttırmamı mı önerirsiniz yoksa 64 bite çevirmemi mi? Arkadaşımın leptopu var işlemci ram aynı oyun çok akışkan ama onun 64 bit.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Sisteminiz 32bit ama zaten 64bit için bir donanım kısıtlaması olacak bileşenleriniz yok yani bir frenleme yok sistemde. Ancak oyunlar 64bit sistemde daha stabil çalışabilir bu ayrı bir durum. Deneyin 64bit sisteme geçip sorun olursa yine önce RAM arttırın.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam ben fazla yüksek fps almak istemiyorum 60 yeterr bit arttırınca belirttiğiniz gibi stabil olursa benim için çok iyi olur

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
64 bit yaptım sonuç değişmedi. Benim demek istediğim aynı özelliklere sahip başka bilgisayarlarda oyun akıcı bir şekilde devam ediyor ama benim bilgisayarım da minecraft bile kasıyor bunun nedeni güç kaynağıysa alacağım da şeyi sorucam her güç kaynağı her kasaya uyar mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ice-Man' Alıntı:
64 bit yaptım sonuç değişmedi. Benim demek istediğim aynı özelliklere sahip başka bilgisayarlarda oyun akıcı bir şekilde devam ediyor ama benim bilgisayarım da minecraft bile kasıyor bunun nedeni güç kaynağıysa alacağım da şeyi sorucam her güç kaynağı her kasaya uyar mı

Kasanında güç kaynağı uzunluğu için bir alan olur o alanı ölçerseniz alacağınız güç kaynağının uzunluğuna bakıp alabilirsiniz. Ancak zaten alacağınız güç kaynakları standart ölçüde olacaklar uymayacakları ATX kasa yok.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Size konunun başında güç kaynağının bulunduğu yeri atmıştım oradan güç kaynağı ile ilgili yorum yapmıştınız. Hangi güç kaynağını önerirsiniz link atabilir misiniz? Şu linkteki güç kaynağı yeterli midir ve sizin önerdiğiniz uygun bir fiyatta ve fark yaratacak güç kaynağı istiyorum 

Bir de sorun işlemcinin eskiliğinden kaynaklanıyor olmaz değil mi?  Pentium core işlemci iyi midir?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ice-Man' Alıntı:
Size konunun başında güç kaynağının bulunduğu yeri atmıştım oradan güç kaynağı ile ilgili yorum yapmıştınız. Hangi güç kaynağını önerirsiniz link atabilir misiniz? Şu linkteki güç kaynağı yeterli midir ve sizin önerdiğiniz uygun bir fiyatta ve fark yaratacak güç kaynağı istiyorum 

Bir de sorun işlemcinin eskiliğinden kaynaklanıyor olmaz değil mi?  Pentium core işlemci iyi midir?

Birincisi yine aynı hataya düşüyorsunuz en dandik nerede güç kaynağı varsa bu ürünleri nasıl buluyor kullanıcılar bilemiyorum. Merdiven altı tabiri vardır bilir misiniz bilmiyorum ama o ürünlerden birisini bulmuşsunuz. Minimum alacağınız güç kaynağını ve size önerdiğim güç kaynağını aşağıya bırakıyorum.

Birde işlemci eski tamam ama siz aynı işlemci ve donanımları olan bir arkadaşım var bende daha iyi FPS alıyor dediniz yani işlemci eski ama sizde bir sorun var demek oluyor bu ve tek sorun güç kaynağınız.

Minimum;
 - Bu ürünün 400W olan sürümünü önermem 80+ Sertifikası olmadığı için 500W olan model ideal.

Benim önerim;
 - İç devre ve Kapasitör kalitesi üst düzey ürünlere ile benzer uzun ömürlü dayanıklı.

Karar sizin iki üründe sisteminiz için yeterli.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Arkadaşımın i3 işlemcisi var benim pentium çok fark eder mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Ice-Man' Alıntı:
Arkadaşımın i3 işlemcisi var benim pentium çok fark eder mi?

Siz birebir aynı sistem diye yazdınız bir kaç defa i3 ile Pentium arasında tabi ki de fark olur. İşlemci temel sebep ama PSU 'nuz da çok ama çok büyük soru işareti oda değişecek %99 yani iki sorununuz var.

KS

Ice-Man

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İnternette i3 işlemci 45 100 tl arası değişiyor gerçekten bu kadar ucuz mu yoksa yanlış siteden mi bakıyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri