Çözüldü Hız Düşüklüğü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Herkese selamlar, saygılar hocalarım.

Bugün itibariyle yeni aldığım bir masaüstü bilgisayarın kurulumunu yaptım. Her şey gayet sorunsuz ilerliyordu ta ki bu saate kadar. Telefonumdan 35 mbit indirme hızı alırken bu hız bilgisayardan speedtest'te kontrol ettiğimde 2-3 mbit e kadar düşüyor. Bu da gerekli güncelleştirmeleri yapmama engel oluyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim acaba?

Tüm hocalarıma sevgiler saygılar <3

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrahimunaLife

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
346
Selamlar,
Bilgisayara ait driverları önce telefon üzerinden indirin ve daha sonra bilgisayara aktarın. Temel driverları yükledikten sonra geri kalan güncellemeleri bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz.

MAO

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
62
Herkese selamlar, saygılar hocalarım.

Bugün itibariyle yeni aldığım bir masaüstü bilgisayarın kurulumunu yaptım. Her şey gayet sorunsuz ilerliyordu ta ki bu saate kadar. Telefonumdan 35 mbit indirme hızı alırken bu hız bilgisayardan speedtest'te kontrol ettiğimde 2-3 mbit e kadar düşüyor. Bu da gerekli güncelleştirmeleri yapmama engel oluyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim acaba?

Tüm hocalarıma sevgiler saygılar <3
Windows arka planda sürücü ve güncelleştirme indiriyodur onlar bitsin sürücüler de yüklensin kuvvetle muhtemel düzelicektir

• Beğen
Reactions: Wie
KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Selamlar,
Bilgisayara ait driverları önce telefon üzerinden indirin ve daha sonra bilgisayara aktarın. Temel driverları yükledikten sonra geri kalan güncellemeleri bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz.

Driver booster ile güç bela indirme yaptım ama yine de düzelme olmadı :(
Windows arka planda sürücü ve güncelleştirme indiriyodur onlar bitsin sürücüler de yüklensin kuvvetle muhtemel düzelicektir

Update sayfasından kontrol ettiğim kadarıyla güncelsiniz uyarısı alıyorum. Yani arka planda herhangi bir indirme yapılmıyor :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Aşağıdaki ağ sıfırla yöntemini bir deneyin.:

Başata CMD yazın ve Komut İstemi aracını Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın. Açılan pencereye aşağıdaki kodları yazıp her satırda ENTER tuşuna basıp işlemi onaylayın ve sonraki satıra geçin. Sistemi yeniden başlatıp deneyin.
  • netsh winsock reset
  • netsh winhttp reset proxy
  • netsh int ip reset a.txt
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /registerdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • netsh advfirewall reset
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh interface tcp set heuristics disabled
Ayrıca modeminizi sıfırlamanızı rica edeceğim sizden.

• Beğen
KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Ağ kartınızın kurulumunu Driver Booster ile mi yaptınız anakart sayfasından indirmek yerine?

evet tam olarak öyle yaptım :(
Aşağıdaki ağ sıfırla yöntemini bir deneyin.:

Başata CMD yazın ve Komut İstemi aracını Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayın. Açılan pencereye aşağıdaki kodları yazıp her satırda ENTER tuşuna basıp işlemi onaylayın ve sonraki satıra geçin. Sistemi yeniden başlatıp deneyin.
  • netsh winsock reset
  • netsh winhttp reset proxy
  • netsh int ip reset a.txt
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /registerdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • netsh advfirewall reset
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh interface tcp set heuristics disabled
Ayrıca modeminizi sıfırlamanızı rica edeceğim sizden.

hemen deniyorum. raporlama yapacağım az sonra :)

KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Ağ kartınızın kurulumunu Driver Booster ile mi yaptınız anakart sayfasından indirmek yerine?
Sayın adminim durum güncellemesi. cmd kolarıyla söylediğiniz işlem ve modem sıfırlaması sonrası hız değişikliği olmadı :( anakartın sayfasından lan sürücülerinin en güncelini görüntüleyebiliyorum ama anakart modelimden sonra rev 1.0 ya da 1.3 gibi versiyonlar var. bunlardan hangisi bendeki karta uygun olan bilmiyorum. bu sebeple driver booster kullanmıştım :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Sayın adminim durum güncellemesi. cmd kolarıyla söylediğiniz işlem ve modem sıfırlaması sonrası hız değişikliği olmadı :( anakartın sayfasından lan sürücülerinin en güncelini görüntüleyebiliyorum ama anakart modelimden sonra rev 1.0 ya da 1.3 gibi versiyonlar var. bunlardan hangisi bendeki karta uygun olan bilmiyorum. bu sebeple driver booster kullanmıştım :(
Modemi sıfırladınız mı?

KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Realtek Gaming GbE Family Controller

sıfırlamadan kastınızın resetleme olduğunu sanmıştım ( az önce yan odadaki masaüstünde hız testi yaptım normal geldi o sebeple bu şekilde düşündün üzgünüm :( )
V1.0 sizin anakart. Önce ağ kartını buradan son sürüm olarak indirin. Daha sonra Windows güncellemelerini durdurun. Daha sonra Aygıt Yöneticisinden ağ kartınıza Realtek yazana sağ tıklayıp Cihazı kaldır seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede Sürücü yazılımını sil onayını verip işlemi tamamlayın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın ve indirdiğiniz sürücüyü kurun. Sistemi tekrar yeniden başlatıp deneyin.

Tamam Windows üzerinde sorun var gibi duruyor modeme şimdilik dokunmayalım.

Ayrıca birde BIOS sürümünüzün güncelliğini kontrol etmek gerek. Ona bu işlemlerden sonra bakarız.

• Beğen
KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
V1.0 sizin anakart. Önce ağ kartını buradan son sürüm olarak indirin. Daha sonra Windows güncellemelerini durdurun. Daha sonra Aygıt Yöneticisinden ağ kartınıza Realtek yazana sağ tıklayıp Cihazı kaldır seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede Sürücü yazılımını sil onayını verip işlemi tamamlayın. Daha sonra sistemi yeniden başlatın ve indirdiğiniz sürücüyü kurun. Sistemi tekrar yeniden başlatıp deneyin.

Tamam Windows üzerinde sorun var gibi duruyor modeme şimdilik dokunmayalım.

Ayrıca birde BIOS sürümünüzün güncelliğini kontrol etmek gerek. Ona bu işlemlerden sonra bakarız.

Bu işlemlerden sonra hızım 8-9 mbiti zorlamaya başladı başka yapabileceğim ek bir şey var mı?
bios'um da kontrol ettiğimde f4 olarak görünüyor. rev 1 için sitede son sürüm f6 olduğunu görüntülüyorum sayın adminim

edit: 5dk sonra gelen güncelleme hız yeniden 2-3 mbite düştü

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Bu işlemlerden sonra hızım 8-9 mbiti zorlamaya başladı başka yapabileceğim ek bir şey var mı?
bios'um da kontrol ettiğimde f4 olarak görünüyor. rev 1 için sitede son sürüm f14 olduğunu görüntülüyorum sayın adminim

edit: 5dk sonra gelen güncelleme hız yeniden 2-3 mbite düştü
Cidden tuhafmış sorununuz. Windows 10/11 hangisini kullanıyorsunuz?

Başlata msinfo32 yazıp aracı çalıştırın ve orada BIOS Sürümü/Tarihi kısmında sizdeki sürümü kontrol edin. Bu arada sitede F6 sürüm var en son siz yanlış anakarta mı bakıyorsunuz? Gigabyte H410M S2H V3 imzanızda yazan anakart değil mi?

• Beğen
KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Cidden tuhafmış sorununuz. Windows 10/11 hangisini kullanıyorsunuz?

Başlata msinfo32 yazıp aracı çalıştırın ve orada BIOS Sürümü/Tarihi kısmında sizdeki sürümü kontrol edin.
win10 home 64bit kullanıyorum :(
bios içinse yazanlar F4, 1.11.2021

KS

Wie

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Sitede F6 sürüm var en son siz yanlış anakarta mı bakıyorsunuz? F14 demişsiniz anlamadım. Gigabyte H410M S2H V3 imzanızda yazan anakart değil mi?

Eğer doğruysa anakart güncel değilsiniz. Bir onu güncelleyin.
düzenledim o mesajımı bir an yanlış yere baktım da kusura bakmayın karışıklığa sebebiyet verdim :(

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
düzenledim o mesajımı bir an yanlış yere baktım da kusura bakmayın karışıklığa sebebiyet verdim :(
Tamam BIOS 'u güncelleyin oda işe yaramazsa formatta bir sıkıntı oldu sanırım yeniden bir format yada sıfırlama denenebilir. Modem diğer sistemde sorun yaratmadığı için bir şey diyemiyorum modem hakkında ama kabloyu o diğer sistemdeki kabloyla bir değiştirin. Belki kablodadır sıkıntı.

• Beğen
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri