İ7 6700 işlemciden Ryzen 2700X işlemciye Geçmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kasa küçük biliyorsunuz zaten 120lik soğutucu bile olmayabilir 240lik nasıl sığsın ? Ben durumu düzeltene kadar kasayı değiştiremem daha RAM almadım bu kasaya attığım sıvı soğutucu olursa alıcam olmazsa hava soğutucu bakacağım 300-500 arası onlara o kadar vermek istemiyorum bu sıvı soğutucu olursa OC yapmam 2 fanlı sıvı soğutucuya gecene kadar kasayı değiştirene kadar yoksa bende attığınız linkdeki ürünü almak isterim

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Kayhan Öztürk' Alıntı:
Kasa küçük biliyorsunuz zaten 120lik soğutucu bile olmayabilir 240lik nasıl sığsın ? Ben durumu düzeltene kadar kasayı değiştiremem daha RAM almadım bu kasaya attığım sıvı soğutucu olursa alıcam olmazsa hava soğutucu bakacağım 300-500 arası onlara o kadar vermek istemiyorum bu sıvı soğutucu olursa OC yapmam 2 fanlı sıvı soğutucuya gecene kadar kasayı değiştirene kadar yoksa bende attığınız linkdeki ürünü almak isterim
O zaman durum değişti.
Sana bu şartlarda şimdililik  işini görecek ve seni üzmeyecek en hesaplı ve ve fiat/perfrormans bi soğutucu lazım.Çünkü ilerde ,her halukarda overclock ve artık serin çalışayım dediğin zaman güçlü bi soğutma gerekecek. :)

Yani şimdi ,mümkün olduğunca en ucuz ,ama iş görecek bi şey alman lazım.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Buldum. 250 TL ye bunu alıyorsun. Daha fazla masraf yapmadan kasanda ki üstteki veya  arkadaki fanlardan birisini söküp,bu radyatöre takıyorsun. Güzel fanlar gördüğüm kadarıyla. Daha sonra, kasadaki egzost fan sayısı bire düşmesin dersek;
 Şöyle en ucuzundan bi kasa fanı alabilirsin. Eğer bulmakta sıkıntı çekersen,şehrindeki elektronik parçalar satan bi dükkan bulursan,çok ucuz fanlar olabiliyor.
https://www.teknobiyotik.com/donani...20mm-kirmizi-kanatli-kasa-fani-dkccf123r.html
 Maksadım ,en ucuza gelsin ,bu soğtma operasyonu. Eh bu  şekilde,fena da olmadı yani. :) :)

https://www.sinerji.gen.tr/akasa-venom-r10-rgb-120-mm-intel-amd-uyumlu-sivi-sogutucu-pmu408248

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Tamam bunu alayım ama atmış olduğum resimlerdeki ölçülere uyar mı sizce kasanın önüne takabilirmiyim yetişir mi hortumları

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Yüzde 99,9 öne yetişir. Zaten kasan bi de ,micro ATX. Yani derinlik dediğimiz kasaya yandan bakınca görünen ölçüde küçük,az.
 Farzetki çok az bi fark ile yetmedi. Elinden gelir bazı şeyler. 4 VİDA İLE BAĞLANIYOR RADYATÖR. o dört köşeyi küçük tahta takozlar vs ile besler yükseltebilirsin. Belkide direkt ,kasanın üstüne bile uyacak. :)Üste takarsın olur biter.

Ha ,demin kafam karışmış,fana falan ihtiyacın yok. Mevcut fanı kullanacaksın. :cool:
 Başka fan gerekmiyor,yani.

Çareler tükenmez. Yan kapağa bile takabilirsin. Yan kapağı bi demirciye götürüp radyatöre uygun 4 delik ayarlatıp,kapaığda fan açıkta kalacak şekilde kestirmek.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Süpersiniz ya gerçekten ? o zaman hiç hava soğutma işine girmiyorum dediğiniz venomu alıyorum

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
El becerisi olduktan sonra alet edavat da olursa,insan kendi de halleder bu işleri. Ama genelde,alet edavat herkes de olmuyor.
 Yoksa,azmin elinden hiç bi şey kurtulmaz. :)

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Akasa sıvı soğutmadan başlaman iyi olmuş sana daha önce aynı modelin 240mm olanı önermiştim, kasayı değiştitsin diye 120mm olan R20 ve A20 modelleride iyi zaten minimum bundan başlamak gerek kaliteside F/P odaklı h.olsun şimdiden. Başka ne kaldı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Daha once biraktigin 3000 mhz olan corsair bellekre baya uydun 800 tl civarina 16 gb kit daha uyguna bulamazsin boyle performansli bellek bence ayni bellegin 8 veya bence 16 gb olani al.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
iNTELDE  hızlı ramlerin getirisi fazla değil.İlla yüksek hızda olsun diyerek ,pahalı ramlere bakınma.

Şu işi bitir de makinayı bi ateşliyelim. Ben en çok sıcaklıkları merak ediyorum. Bakalım nasıl bi tablo çıkacak. :shy:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
intel veya amd fark etmez 2400 ve 3000 mhz arasinda oyunlarda minimum 10 fps fark olur ayrıca fiyat farklarıda yok denecek kadar az ileriyi düşünerek paranı harca.

Oyununa göre fark 30 FPS kadar çıkar. RAM hızı önemli 3000 mhz RAM iyi 2400 veya 2666 mhz alma sakın. İşlemcin 8700K RAM 'i düşük tutmanın anlamı yok.
https://www.youtube.com/watch?v=pGr68KoSy50

RAM 'leri de alınca, sistemi çalışır halde görelim artık bende merak ediyorum, sıcaklık, performans vs. konuları.

Oğuzhan Koşar

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ben 4600 aradım 2 ay bulamadım 4x8 3200 aldım urun geldıgı gun 4600 buldum kafayi yicem :) +3000 al bence

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
3000-3600 Mhz arası bir RAM en ideal çözüm öyle fazlasına gerek yok 3600 Mhz 'den sonrasında CL yani gecikme değeri artıyor oda Mhz 'si fazla ama gecikmesi CL16 'dan fazla olmaya başladığından dolayı performansı artmıyor eşitleniyor yani gecikme değeri de önemli. CL 16 'dan fazlasını almamak gerek.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Akşam üzeri letgodan sıfır olarak dükkana kadar getirdiği icin coler master sıvı soğutmayı aldım kasayı kendim elimden geldiği kadarıyla ferah tuttum , sıvı soğutucu bağlamak kadar kolay birşey yokmuş onuda öğrendim öne cok güzel bir şekilde oldu diye düşünüyorum bakarsanız sevinirim https://resimyukle.xyz/i/RcCPVx
https://resimyukle.xyz/i/Rdd63H
https://resimyukle.xyz/i/ReOeN6
Birde bu reset led hdd led olan kabloları yapmaya çalıştım büyük ihtimal hata var onların bağlantısında çünkü RAM olmadığından görüntü gelmedi kapatmak istediğimde bastırdığımda kapanmadı arkadan güç kaynağının düğmesinden kapattım bende https://youtu.be/ajFdvfb9oVw kontrol ederseniz sevinirim

Son olarakta sıvı soğutma fanının etiketli olanı arkaya çevirerek taktım recep baltaşın videosunda öyle gördüm bir hata var mı bakarmısnz birde ricam uygun güzel bir RAM denk gelirse haber verirseniz sevinirim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Her şey güzel olmuş, sıkıntı yok bir önerim ve birde kontrol etmeni istediğim bir olay var sadece. İlki radyatörün üzerinde ki fanın yönü havayı içeri alacak şekilde koyduğundan emin ol arka fanın öyle aynı yöne baksınlar ki etkili olsun soğutma. Önerim ise radyatörün diğer tarafında fan montaj yerleri varsa o kısmada 120mm bir fan alırsan soğutma çok daha üst düzeye çıkar ve ortalama ucuz bir 240mm kadar performans alabilirsin o soğutucudan. Trust markasının yüksek hava akışı sağlanyan bu Trust 22346 GXT 762 Beyaz Led 120 mm ( Hava Akımı: 13 ile 86 CFM , Hava Basıncı 0,46 ile 3.8 mmH2O ) - 35,20 TL ürününü alabilirsin, bu performansı veren fanlar 70-100 TL arasında genelde. 

RAM olarak ise 3000 Mhz veya üzeri bir RAM alsan yeterli. Bütçe yoksa önce 8 GB al sonra bir 8 GB daha eklersin illa başta 16 GB almana gerek yok.

Önerilerim; Sıfır alacaksan aşağıdakilere bakman fiyatları gayet iyi seviyedeler.

8 GB 3000 Mhz CL16
Corsair 8GB Vengeance LPX Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram (CMK8GX4M1D3000C16) - 395,45 TL

16 GB 3000 Mhz CL16
Corsair 16GB(2x8) Vengeance LPX Siyah 3000mhz CL16 DDR4 Ram (CMK16GX4M2D3000C16) - 784,07 TL

16 GB 3200 Mhz CL16
Corsair 16GB(2x8) Vengeance LPX Kırmızı 3200mhz CL16 DDR4 Ram (CMK16GX4M2B3200C16R) - 981,80 TL

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Çok teşekkür ederim sağolun ;
Biraz önce önerdiğiniz 2x8 Rami aldım akşamı sabırsızlıkla bekliyorum sona geldik merak ettiğim konu ise bu ramleri https://resimyukle.xyz/i/MCV6JV linkteki DIMMA2 birini DIMMB2 slotlarına mı takmak gerekir ? O dediğiniz fanı almak yerine çıkartmış olduğum o öndeki fanı taksam 2 fan olarak radyatöre nasıl olur ? Birde bu HDD LED power led olan bağlantılarda arkasında üçgen işareti var o üçgen tarafı + mı - mi oluyor ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri