İ7 6700 işlemciden Ryzen 2700X işlemciye Geçmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Aynen belirtildiği slotlara takılması gerek. A2 ve B2 yani. Çift kanal bu şekilde çalışıyor. Olur o fan 120mm zaten takabilirsiniz. Hava akışı ne kadar fazla olursa radyatörde ki sıcak hava o kadar çabuk atılır sıcaklığa olumlu etkisi olur tabi o fan yeterli güçte üfleme kabiliyetine sahipse. LED bağlantıları için yön fark etmiyor sadece doğru slota takmalısın. Anakart kitapçığında tüm bağlantılar vardır.

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
İki fan takacaksan ,fanların aynı kapasite ve aynı olması lazım.

Farklı fan takacaksan,daha zayıf olanı,radyatöre hava üfleyen fan olarak tak.Tersini yaparsan, hava radyatör peteklerin de sıkışır,kalır.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Şuan taktım 25 derece boşta ve benim oyunlarımın hepsi hard diskte C FORMAT atacağım hard disk e atmasam yeni sistemde oynayabilirmiyim ? Birde USB felan herşeyi gördü bir interneti görmedi driver felan yüklü olmadığından olabilir mi ? Arkadaki yeşil sarı yanıyor

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Yeni win 10 kur. otomatik görür. Format at yani.
Eski  HDD,windows ile açtıysan açılması bile şans işi zaten.
 Format atarken sil demezsen eski windowsun ve içindeki herşey saklanır.

Formattan sonra bi aida 64 testi            ile                              sıcaklıklara bi bak.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kurdum oldu sorun yok oyunları baştan indireceğim artık kasanın kapağını kaldırıp fişe fanıda taktım sıcaklık değeri boşta böyle yük sokmadım henüz https://resimyukle.xyz/i/N7T0MO
Bi kendi fanı birde dediğiniz gibi öne fan koydum tam sığdı 2 fanlı bu derecelerde

met 61

Cezalı Üye
Cezalı Üye
Tepki
0
Güzel. Ama onlar yüksüz değerler.
 Oyunda veya bi stress testi ile sıcaklıkları görmek lazım.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Aynen fan bağlantım yanlış olsa yine bu değerleri verir mi sizce ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yuksuz degerlerin ortalama 5 derece daha dusmus daha once 30 kusur diyordun yuktede bu kadar olmasa bile dusus olur sen bir strest testi yap windows hazir olunca bakalim son durun nedir.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Stock soğutucu ile 35 dereceydi kontrol ettiğimizde , dün fazla uğraşamadım bugün hepsini yapacağım birde ben bütün oyunlarımı hard DİSK’e yüklüyorum SSD sadece Windows ve programları oluyor dün sadece SDD format attım oyunlarım HDD gözüküyor ama korsan yok origin bf1-5 ve steam bir kaç oyun var içinde originle steami hard disk e yeniden kurdum ama yüklenir diye yüklenmiyorlar nasıl bir yol izlemem gerekir ? Tekrardan indirmek hiç istemiyorum çaresi varmıdır ?

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba ; https://hizliresim.com/gr8Yy2 https://hizliresim.com/ZXkzJZ
Boşta sıcaklığım 15-20 derece 8700K ile , 6700 varken 25-30 arası stock fanla alıyorum oyunlarda stabil 60-65 derece sıcaklık alıyordum , şimdi ise boşta daha düşük oyunlarda aynı sıcaklık değerini alıyorum 6700den aldığım gibi iyi birşeymidir ?
oyunları kurdum BF1-BF5 inanilmaz perfonmas artışı aldım eskiden BF1'de 95-80 arası alırken 160-130 arası alıyorum bf5 80-70 arası alırken 110-95 arası alıyorum ikisindede ultra ayarlarda 60-65 derece sıcaklıklarını gördüm işlemci kullanımı 55 bf1 65 bf5 gpu kullanımı %99 olarak göründü gta vs diğer oyunlar kurulmadı ama mutlaka farkını alacağımı düşünüyorum cünkü gercekten değdi dediğiniz testleri yaptım CPU-Z ' Stress testinde max 55-60 arası gördüm Cinebench testinde 60-63 arası gördüm iki testi yaparken işlemci MHz 4.3 4.4 mhz calışmıştı aşağıda linklerini paylaştım sonuçların , eksik birşey yada sıcaklık değerleri daha düşük olabilirdi bir yanlışlık var derseniz lütfen belirtirseniz sevinirim biliyorsunuz herşeyi yapıyorum stabil olması icin sizce değerler normal mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Tek radyatör ile 8700k 'yı 60-65 derece tutması gayet makul bir değer, 120mm radyatör işini iyi yapıyor. FPS artışı normal 6700 işlemcisi 1080p için yetersiz bir işlemciydi 8700k daha güçlü bu konuda. Ayrıca Cinebench skorlarında gayet iyi https://www.cpu-monkey.com/tr/cpu-intel_core_i7_8700k-763 ortalama 8700K 'nın aldığı skora buradan bakabilirsin. Tek çekirdekte 208 puan ki sen 193 almışsın ve çok çekirdekte ise 1447 puan ve sen 1423 almışsın normal yani. Sıkıntı yok şuan için ama bir şeyi kontrol etmen gerek bir sıkıntımı yoksa tam bakamadın mı onu kontrol etmen gerek. Tek çekirdek hızın 8700K için 4.7ghz olmalı sen 4.3-4.4 dedin bunu Cinebench testini tek çekirdekte tekrar çalıştırıp Görev Yöneticisinden kontrol edermisin 4.7 ghz 'ye çıkıyor mu diye.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Yuksuz degerlerin ortalama 5 derece daha dusmus daha once 30 kusur diyordun yuktede bu kadar olmasa bile dusus olur sen bir strest testi yap windows hazir olunca bakalim son durun nedir.

ugur.gozaydin' Alıntı:
Tek radyatör ile 8700k 'yı 60-65 derece tutması gayet makul bir değer, 120mm radyatör işini iyi yapıyor. FPS artışı normal 6700 işlemcisi 1080p için yetersiz bir işlemciydi 8700k daha güçlü bu konuda. Ayrıca Cinebench skorlarında gayet iyi https://www.cpu-monkey.com/tr/cpu-intel_core_i7_8700k-763 ortalama 8700K 'nın aldığı skora buradan bakabilirsin. Tek çekirdekte 208 puan ki sen 193 almışsın ve çok çekirdekte ise 1447 puan ve sen 1423 almışsın normal yani. Sıkıntı yok şuan için ama bir şeyi kontrol etmen gerek bir sıkıntımı yoksa tam bakamadın mı onu kontrol etmen gerek. Tek çekirdek hızın 8700K için 4.7ghz olmalı sen 4.3-4.4 dedin bunu Cinebench testini tek çekirdekte tekrar çalıştırıp Görev Yöneticisinden kontrol edermisin 4.7 ghz 'ye çıkıyor mu diye.

Cpu single core işaretleyip tek onu calıştırdım testte görev yöneticisinden 4.30 Ghz kadar cıktı ama biosa felan hic birşeye dokunmadım sadece XMP devreye soktum ilk actığımda ramler icin 2133mhz ' 3000 mhz e cektim eksik yapmış olabilirmiyim ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Test için kullandığın CineBench sonuçları normal ama frekansta sorun var gibi anlam veremedim. Birde aşağıda ki yazılımı indirip test eder misin.
https://www.passmark.com/download/pt_download.htm bu linkten PassMark kurup test yapar mısın. Yazılımı açınca Tests menüsünden CPU bölümüne gel ve All de ve test bitince en altta Tek Çekirdek skorun var onu aslında tüm skorları paylaşır mısın. Birde CPU-Z yi aç ve Tools var aşağıda o menüden Clocks 'a tıkla ve frekansları kontrol et 4.7 'ye çıkan var mı test sırasında.

KS

Kayhan Öztürk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Test için kullandığın CineBench sonuçları normal ama frekansta sorun var gibi anlam veremedim. Birde aşağıda ki yazılımı indirip test eder misin.
https://www.passmark.com/download/pt_download.htm bu linkten PassMark kurup test yapar mısın. Yazılımı açınca Tests menüsünden CPU bölümüne gel ve All de ve test bitince en altta Tek Çekirdek skorun var onu aslında tüm skorları paylaşır mısın. Birde CPU-Z yi aç ve Tools var aşağıda o menüden Clocks 'a tıkla ve frekansları kontrol et 4.7 'ye çıkan var mı test sırasında.

dediğiniz testi yaptım sonuçları burada https://hizliresim.com/p/yukle birde 4.2 4.3 ghz gördü clock'a baktığım zaman tek çekirdek 4432 mhz e kadar en fazla oluyor cpu

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Resim yüklenmiyor linki hatalı düzeltir misin.

Emin değilim ama sanki işlemcin güç bakımından beslenemiyor gibi anakartın çok güçlü sorun bu değil, başka bir şey yoksa frekansta 4.7 ye çıkabilmen gerek yada anakartında BIOS 'ta bir ayar sorunun var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Hayır o sadece kolay O.C. yapmak için bir buton adını Game Boost olarak değiştirmiş MSI sen sonucu söyler misin PassMark 'ın.

Birde sende z390m mortar vardı değil mi? Eğer öyle ise BIOS 'unu güncelledin mi? Eğer güncel değilse güncelle https://www.msi.com/Motherboard/support/MAG-Z390M-MORTAR bu sayfadaki son sürüm BIOS sende ki kurulu BIOS neyse onu kontrol et ve güncel değilse güncelle. BIOS 'un sürümünü BIOS üzerinden veya sistem içinde başlata msinfo32 yazarak kontrol edebilirsin. İşlemci için bir düzeltme yok ama BIOS güncellemesi sistemde bir hata varsa sorunu ortadan kaldırır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri