Çözüldü İ9 13900K Isı Problemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mustafa Gürşahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Herkese merhaba,

Geçenlerde burada başlık açarak Pc toplamak için yardım istemiştim. Şimdi PC yi topladım fakat başka bir problem olmaya başladı.

Pc'yi topladım başta sıkıntı yoktu fakat şimdi Pc yük altında kendini resetlemeye başladı. Açılışta da yüksek CPU ısısı hatası veriyor.
Pc boşta 35-40 derece arasında çalışırken, PUBG veya herhangi bir oyun oynarken 68-70 lere çıkıyordu. 2 gün Pc yi kullanmadım ve başka biryere taşıdım. Şimdi ise PUBG oynarken bile devamlı kendini kapatıyor.

Sıvı soğutmanın gücümü yetersiz acaba diye düşünmeye başladım.

Anakart : Asus Rog Strix B760-F Gaming Wifi
İşlemci : İ9 13900 K
Ram : 16+16 DDR5 Gskil 6400 Mhz
Ekran Kartı : Zotac 3090 Ti
Sıvı Soğutma : Deepcool 360mm Gammaxx L360 ARGB Sıvı Soğutma
SSD MVe : 1 Adet 2TB Kingston + 2 Adet 1 TB MLD
Ekran : 34'' MSI 144 Hz 2K
Fan : 4 Adet harici + 1 Adet Kasa fanı

İşletim sitemi : Windows 11 Pro

Tüm bunlar sistemi oluşturuyor. Sıvı soğutma ön panelde takılı. Normal çalışıyor olarak gözüken sistem PUBG atmaya başladı. Bir yorum veya önerisi olan var ise yardımızı bekliyorum.

Ayrıca Konya'da yaşıyorum sistemi gösterebileceğim biri varsa o konuda da tavsiye alabilirim.

Edit : PSU : Gigabyte P850W 80+ Gold full modüler 120 mm v2
1212.png
132132.png

Son düzenleme:

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
O anki sıcaklığı takip ettiniz mi ? Birde taşıdıktan sonra olmaya başladıysa bir oynama falan yaşanmış olabilir. Sorun olmayacaksa sıvı soğutma pompasını tekrar takmayı falan deneyebilirsiniz.

KS

Mustafa Gürşahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
O anki sıcaklığı takip ettiniz mi ? Birde taşıdıktan sonra olmaya başladıysa bir oynama falan yaşanmış olabilir. Sorun olmayacaksa sıvı soğutma pompasını tekrar takmayı falan deneyebilirsiniz.
Normalde çift ekran kullanıyorum fakat bugün tek ekrana düştüm. Çift ekranda takip için Asus'un eklenti programında kontrol ediyordum ama bugün edemedim. İftar sonrası 2. Ekranı takıp takip edeceğim.

Sıvı soğutma pompasını sökmedim ama eğer gerekirse sökeyim. Çalışıp çalışmadığını kontrol edemedim ama boşta 35-40 derecede çalışması bana sıvı soğutmanın çalıştığını düşündürdü.

Birde sıvı soğutmanın çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim. Bir yolu var mıdır ?

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Normalde çift ekran kullanıyorum fakat bugün tek ekrana düştüm. Çift ekranda takip için Asus'un eklenti programında kontrol ediyordum ama bugün edemedim. İftar sonrası 2. Ekranı takıp takip edeceğim.

Sıvı soğutma pompasını sökmedim ama eğer gerekirse sökeyim. Çalışıp çalışmadığını kontrol edemedim ama boşta 35-40 derecede çalışması bana sıvı soğutmanın çalıştığını düşündürdü.

Birde sıvı soğutmanın çalışıp çalışmadığını nasıl anlayabilirim. Bir yolu var mıdır ?
Boşta o sıcaklıktaysa çalışıyordur aslında.

Agnostique

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
101
Pump fan takılı mı kontrol eder misiniz? bende ilk kurduğumda takmamıştım sonradan fark ettim.

yusufcmsvr

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
11
soğutucunun bakır kısmını koruyan jelatin üzerinde takılı olmasın belki sökmemiş olabilirsiniz

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,107
Herkese merhaba,

Geçenlerde burada başlık açarak Pc toplamak için yardım istemiştim. Şimdi PC yi topladım fakat başka bir problem olmaya başladı.

Pc'yi topladım başta sıkıntı yoktu fakat şimdi Pc yük altında kendini resetlemeye başladı. Açılışta da yüksek CPU ısısı hatası veriyor.
Pc boşta 35-40 derece arasında çalışırken, PUBG veya herhangi bir oyun oynarken 68-70 lere çıkıyordu. 2 gün Pc yi kullanmadım ve başka biryere taşıdım. Şimdi ise PUBG oynarken bile devamlı kendini kapatıyor.

Sıvı soğutmanın gücümü yetersiz acaba diye düşünmeye başladım.

Anakart : Asus Rog Strix B760-F Gaming Wifi
İşlemci : İ9 13900 K
Ram : 16+16 DDR5 Gskil 6400 Mhz
Ekran Kartı : Zotac 3090 Ti
Sıvı Soğutma : Deepcool 360mm Gammaxx L360 ARGB Sıvı Soğutma
SSD MVe : 1 Adet 2TB Kingston + 2 Adet 1 TB MLD
Ekran : 34'' MSI 144 Hz 2K
Fan : 4 Adet harici + 1 Adet Kasa fanı

İşletim sitemi : Windows 11 Pro

Tüm bunlar sistemi oluşturuyor. Sıvı soğutma ön panelde takılı. Normal çalışıyor olarak gözüken sistem PUBG atmaya başladı. Bir yorum veya önerisi olan var ise yardımızı bekliyorum.

Ayrıca Konya'da yaşıyorum sistemi gösterebileceğim biri varsa o konuda da tavsiye alabilirim.

Edit : PSU : Gigabyte P850W 80+ Gold full modüler 120 mm v2Ekli dosyayı görüntüle 18133Ekli dosyayı görüntüle 18134
360mm soğutucu i9 13900k için yetersiz

Ancak bu soğutucu işini görecektir umarım kasaniz 420mm destekliyordur

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Benim dikkatimi çeken Aida64'de CPU fan ve Pompa hızın görünmüyor olması. Trail diye de olabilir tabi. HWinfo kurup kontrol edebilir misiniz?

Radyatör fan hızlarını ve pompa hızını görmemiz lazım bir yerde çünkü.

KS

Mustafa Gürşahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
360mm soğutucu i9 13900k için yetersiz

Ancak bu soğutucu işini görecektir umarım kasaniz 420mm destekliyordur
Kasaya sanırım 420 mm radyatör takamam ama kesin sorunumu çözecek ise değiştiririm kasayı. Önce bir deneyimlemem gerekli sanırım.

Benim dikkatimi çeken Aida64'de CPU fan ve Pompa hızın görünmüyor olması. Trail diye de olabilir tabi. HWinfo kurup kontrol edebilir misiniz?

Gün içerisinde deneyeyim. Sıvı soğutmanın değerlerini gösteren bir program olduğunu bilmiyordum.

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Kasaya sanırım 420 mm radyatör takamam ama kesin sorunumu çözecek ise değiştiririm kasayı. Önce bir deneyimlemem gerekli sanırım.

Gün içerisinde deneyeyim. Sıvı soğutmanın değerlerini gösteren bir program olduğunu bilmiyordum.
Anakart'a bağlıyorsunuz fanları Y kablo ile dimi? Pompa'da aynı şekilde anakart'a bağlı olması gerekiyor?

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242

önceden böle ısınıyomuydu eğer ısınıyosa yeni soğutucu almaya gerek yok

KS

Mustafa Gürşahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
KS

Mustafa Gürşahin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

Sanırım program bu.
mm22.png

kk22.png

Ayrıca Armoury Crate Bu dereceleri gösteriyor. Power 210w ve üzerine çıkıyor zaman zaman.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri