İş ve Oyun için Sistem Toplama (Ne Önerirsiniz?)

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Arkadaşlar merhaba, önerinizi sormadan önce şu an plan olarak aklımda olan sistem şöyle:

Ryzen 5 5600 işlemci, Asus Proart B550 Creator anakart, 4x8gb ddr4 3200mhz ram, 1 tb Seagate Firecuda m2 nvme ssd, Amd Wraith Prism 92mm soğutma ve param yeterse Gigabyte Rtx 3060 Vision 12 gb OC (3 fanlı beyaz renkte olanı).

Bu bileşenler benim istediğim parçalar ancak* Müzik programları FL Studio, Adobe Audition, Cubase, Studio One gibi programları kullanıyorum ve ileride Premiere Pro ile Photoshop programlarına da geçmek istiyorum. (Önceliğim ilk olarak müzik programları ama önümüzdeki zamanlarda kamerayla çektiğim video ve fotoğrafları işlerken evimdeki bilgisayarımın beni üzmesini istemiyorum.)

Fakat insan canı tabi oyun oynamak, böyle canlı canlı günümüzdeki oyunlara katılmak, eğlenmek de istiyor.

Sizin öneriniz bana ne olacaktır?
İşemci, anakart, ekran kartı ne olursa tavsiyelerinizi öğrenmek isterim. (fiyat olarak en son zorlayabileceğim 3060 modellerindeki ekran kartları üstüne çıkamam)

Aklıma en çok takılan şey Asus B550 Proart Creator anakartın Crystal Sound 3 özelliği benim işime yarar mı? Üzerindeki Thunderbolt girişlerini aynı bir Apple cihaz gibi kullanabilir miyim? Ya da Amd işlemciyi o anakartla Overclock yapabilir miyim? Ya da şu an tamamen yanlış bir anakarta mı bakıyorum?

İşlemci konusunda da Ryzen 5 3600 ve Ryzen 5 5600 arasında çok gidip geldim. Bu iki işlemcinin arasındaki performans farkı tam olarak nasıldır? 5600 daha iyi ve daha performanslı bir işlemci mi net bilgi olarak?

Ps: Tabii ki daha üst işlemciler veya parçalar alacak param yok. Max alabileceğim işlemci parası şu an düz Amd Ryzen 5 5600 modeli veya max ekran kartı parası 3060 parası (Daha uygun tabii ki daha iyi olur çünkü ekran kartı için önümüzdeki ayları bekleyip para biriktirmek zorundayım ve gpu fiyatlarının düşüşe geçtiğinin de farkındayım)

Forumda okuduğum diğer konularda gördüğüm kadarıyla size bütün detayları ayrıntılı bir şekilde verdim net yorumlar alabilmek için. Umarım iyi iş çıkmıştır.

Bu parçaların neredeyse hepsinin parasını biriktirerek parça parça alacağım inşallah.

Hepsinin sonuna ek olarak kasa tercihimi MSI Mag Forge 100R modelinde yapmak istiyorum. Kasa tercihim yanlışsa lütfen söyleyin ve bu sistemle en iyi Psu marka ve watt modeli ne olacaktır?

Şimdilik görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
İlk önce B550 ProArt anakarttaki ses özelliği işinize yarar ki birde Optik girişte işinize oldukça yarayacaktır. Bilmiyorum enstrüman filan bağlayacak mısınız ama işinize yarar. Olması iyi bir artıdır. Anakart zaten iş odaklı zengin bir anakart. Aşağısı bu tarz iş odaklı içerikler için kurtarmazdı zaten.

Ryzen 5 5600 işinizi görür ama video düzenleme ve render işlemleriniz olacaksa yüksek çekirdek sayısı daha çok işe yarar 5700X/5800X 'e yükseltilebilir işlemci eğer böyle bir durum varsa. Başlangıçta ama 5600 iş görür dert değil.

Güncel kalmak daha iyidir. 3600 işlemcisinin çok ve tek çekirdek performansı 5600 işlemcisine göre geride. Bu yüzden 5000 serisinden devam edin derim.

Kasa konusundaysa iş odaklı bir sistem olacağı için disk odaklı size uzun vadede sıkıntı yaratmayacak bir model seçin derim. Ayrıca mutlaka mesh panel bir ürün olsun. Bencesi tabi bu işin. Örnek olarak Phanteks P500A kasası bu konuda iyi modellerden birisi ama fiyatı 2000 TL sınırında belki sıkıntıya sokabilirsiniz. Link :

650W iyi bir PSU işinizi görür bu sistem için. Şuan Vatan Bilgisayar internet sitesinde EVGA 750W GQ GOLD ürünü var 1200 TL civarına. Oldukça iyi bir modeldir fiyatıysa başarılı. Önerebilirim onu eğer şimdi alacaksanız tabi. Link :

KS

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
İlk önce B550 ProArt anakarttaki ses özelliği işinize yarar ki birde Optik girişte işinize oldukça yarayacaktır. Bilmiyorum enstrüman filan bağlayacak mısınız ama işinize yarar. Olması iyi bir artıdır. Anakart zaten iş odaklı zengin bir anakart. Aşağısı bu tarz iş odaklı içerikler için kurtarmazdı zaten.

Ryzen 5 5600 işinizi görür ama video düzenleme ve render işlemleriniz olacaksa yüksek çekirdek sayısı daha çok işe yarar 5700X/5800X 'e yükseltilebilir işlemci eğer böyle bir durum varsa. Başlangıçta ama 5600 iş görür dert değil.

Güncel kalmak daha iyidir. 3600 işlemcisinin çok ve tek çekirdek performansı 5600 işlemcisine göre geride. Bu yüzden 5000 serisinden devam edin derim.

Kasa konusundaysa iş odaklı bir sistem olacağı için disk odaklı size uzun vadede sıkıntı yaratmayacak bir model seçin derim. Ayrıca mutlaka mesh panel bir ürün olsun. Bencesi tabi bu işin. Örnek olarak Phanteks P500A kasası bu konuda iyi modellerden birisi ama fiyatı 2000 TL sınırında belki sıkıntıya sokabilirsiniz. Link :

650W iyi bir PSU işinizi görür bu sistem için. Şuan Vatan Bilgisayar internet sitesinde EVGA 750W GQ GOLD ürünü var 1200 TL civarına. Oldukça iyi bir modeldir fiyatıysa başarılı. Önerebilirim onu eğer şimdi alacaksanız tabi.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Gönül tabi ister 5700x veya 5800x gibi güçlü işlemcileri fakat o kadar yukarı çıkamıyorum maalesef. Araştırdığım kadarıyla yeni 5600 modeli baya başarılı bir modelmiş ve F/P olarak benim aklımda en güzel canlanan işlemci oldu kendisi. Yazdığınız Kasa ve Psu marka modellerini takibe alacağım hocam. Kasa için 2000tl veremem ancak başka tavsiye verecek arkadaşlar olursa onları da dikkatle okuyacağım. Önümüzdeki aylara yayıp eğer nasipse para biriktirerek parça parça alacağım için bütün parlak fikirlere açığım. Bu Türkiye'de F/P zorlamaktan başka çaremiz yok maalesef. Peki bahsettiğimiz B550 Proart anakartında rahatça Overclock yapmak mümkün müdür? Anakart konusu kafamı karıştıran en büyük soru diyebilirim. Tekrardan teşekkürler, şimdilik hayırlı geceler dilerim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Başka kasa modelleri de öneririm sorun yok. Ben yükseltmelerde sizi pişman etmeyecek bir ürün önerisi yapmak istedim ki aklımdaki bir üründü o model o yüzden önerdim. B550 serisinde OC yapılabilir sorun yok. ProArt modelindeki VRM kanadı oldukça güçlü.

Kasa önerilerinizi yapacağım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
  • - 2x2.5" HDD/SSD + 2x3.5" HDD yuvası (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 4 adet daha desteği var) + 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.0 / 1xSes Çıkışı / 1xMikrofon Girişi + 7kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
  • - 2x2.5" HDD/SSD + 2x3.5" HDD yuvası + 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.2 Gen 1/ 2xUSB 3.2 Gen 2 / 1xUSB Type-C / 1xSes Çıkışı / 1xMikrofon Girişi + 7.5 kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
  • - 1x2.5" HDD/SSD (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 2 adet daha desteği var) + 2x3.5" HDD yuvası (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 6 adet daha desteği var) + 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.0 / 1xSes Çıkışı / 1xMikrofon Girişi + 7.4 kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
  • - 3x2.5" HDD/SSD + 2x3.5" HDD yuvası (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 8 adet desteği var) + 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.0 / 1xUSB Type-C Gen 2 / 1xSes Çıkışı + Mikrofon Girişi Kombo + 8 kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
Alternatif olarak bu ürünlere de bakabilirsiniz.

KS

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
  • - 2x2.5" HDD/SSD + 2x3.5" HDD yuvası (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 4 adet daha desteği var) + 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.0 / 1xSes Çıkışı / 1xMikrofon Girişi + 7kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
  • - 2x2.5" HDD/SSD + 2x3.5" HDD yuvası + 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.2 Gen 1/ 2xUSB 3.2 Gen 2 / 1xUSB Type-C / 1xSes Çıkışı / 1xMikrofon Girişi + 7.5 kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
  • - 1x2.5" HDD/SSD (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 2 adet daha desteği var) + 2x3.5" HDD yuvası (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 6 adet daha desteği var) + 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.0 / 1xSes Çıkışı / 1xMikrofon Girişi + 7.4 kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
  • - 3x2.5" HDD/SSD + 2x3.5" HDD yuvası (Ekstra satın alınan parçalarla toplamda 8 adet desteği var) + 120 / 140 / 240 / 280 / 360 / 420mm Sıvı Soğutucu + 2xUSB 3.0 / 1xUSB Type-C Gen 2 / 1xSes Çıkışı + Mikrofon Girişi Kombo + 8 kg Ağırlık (Malzeme kalitesi için önemli detay, ne kadar ağır o kadar iyi ve fazla malzeme kullanımı demek)
Alternatif olarak bu ürünlere de bakabilirsiniz.
Kesinlikle hepsine detaylı bakacağım hocam kasa önerileriniz için çok teşekkür ederim. Umarım ilerleyen zamanlarda piyasamız ekonomik olarak daha da rahatlar ve hepimiz daha rahat nefes almaya başlarız.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Aslında incehesap indirimlerinde tek tek alabilirsiniz ürünleri. Ancak incehesap firmasında Phanteks markası yok maalesef o yüzden biraz sıkıntılı kasa konusu o firmadaki indirimler için. QP Bilişim ve İnventus mağazalarından alabilirsiniz. Amazon.com.tr, Hepsiburada, Trendyol, n11 ve Gittigidiyor gibi yerlerde de var.

KS

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Aslında incehesap indirimlerinde tek tek alabilirsiniz ürünleri. Ancak incehesap firmasında Phanteks markası yok maalesef o yüzden biraz sıkıntılı kasa konusu o firmadaki indirimler için. QP Bilişim ve İnventus mağazalarından alabilirsiniz. Amazon.com.tr, Hepsiburada, Trendyol, n11 ve Gittigidiyor gibi yerlerde de var.
Günaydınlar hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Kasa konusu bir takibe alıp ilgileneceğim. Peki genel görüşünüz nedir yazdığım parçaların bütünü hakkında? Bilinçli seçimler mi bütün yazdığım parçalar?

KS

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
B550 Proart Creator anakartın thunderbolt özelliği sorunsuz tak-çalıştır kullanılıyor mu bunu cevaplayacak bilgi ve tecrübeli arkadaş olursa sevinirim. İlk defa konu açtığım için bilmiyorum etiket falan mı atmam gerek bazı noktalarda?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Evet bağlantı sorunsuz çalışıyor. Yabancı kaynak incelemelerinde anakart için güncelde herhangi bir ciddiye alınabilecek sorun yok.

Etiket için @X işaret ve X yazan yere kullanıcı adı giriyorsunuz.

KS

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Evet bağlantı sorunsuz çalışıyor. Yabancı kaynak incelemelerinde anakart için güncelde herhangi bir ciddiye alınabilecek sorun yok.

Etiket için @X işaret ve X yazan yere kullanıcı adı giriyorsunuz.
Teşekkür ederim. Eğer Taner hoca bu konuyu görüp cevaplama şansı olursa onun da görüşlerini almak isterim. @OceanLaB

KS

Moas

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
104
Yeni görecek arkadaşların da tavsiye ve fikirlerini bekliyorum

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri