İşlemci Ghz Kaybetmesi!

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
3.7GHz hızda çalışıyor işlemci ama tüm çekirdekler için bu frekans anormal değil. İşlemciniz oyunda hangi frekansta çalışıyor MSI AF ile ona bir bakıp görsel alın ve paylaşın.

KS

f1rf1r

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
3.7GHz hızda çalışıyor işlemci ama tüm çekirdekler için bu frekans anormal değil. İşlemciniz oyunda hangi frekansta çalışıyor MSI AF ile ona bir bakıp görsel alın ve paylaşın.
yani 3 aydir bu sorunla ugraşiyorum en son geldigim nokta şu 68 derece'ye geldigince işlemci voltaj düşürüyor sanırım ve kendiin sogutmaya aliyor

Furkan Karagülle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
57
Videoya bakmamıştım, tamam bellekte sorun yok 6.2GB kullanılıyor yetersizlik bundan değil.
Yer yer kullanım artacaktır. Bu da droplara yol açar. Mesela oyun esnasında ''Antimalware Service Executable'' anlık olarak işlemci ve RAM'i sömürür düşük seviye sistemlerde. Buna daha çok düşük miktarlı RAM sebep olur. Arkadaşın problemi de RAM'in ara ara %100 yüke girmesi ve işlem sınırı eklenmesi. Bu yüzden RAM seviyesini arttırmak veyahut RAM kullanan yazılımları kapatmak gerekir. Benim tavsiyem RAM eklenmesi tarafında.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Yer yer kullanım artacaktır. Bu da droplara yol açar. Mesela oyun esnasında ''Antimalware Service Executable'' anlık olarak işlemci ve RAM'i sömürür düşük seviye sistemlerde. Buna daha çok düşük miktarlı RAM sebep olur. Arkadaşın problemi de RAM'in ara ara %100 yüke girmesi ve işlem sınırı eklenmesi. Bu yüzden RAM seviyesini arttırmak veyahut RAM kullanan yazılımları kapatmak gerekir. Benim tavsiyem RAM eklenmesi tarafında.
Videoda drop anı göremedim ona göre yorum yaptım. Ama ilk şüphelendiğim şey zaten RAM kapasitesiydi.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
80 derece üzerine çıkmadığınız sürece çok bir düşüş yaşamazsınız. Sistemde yazılım odaklı bir sorunda olabilir. Format atmış mıydınız?

Furkan Karagülle

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
57
Videoda drop anı göremedim ona göre yorum yaptım. Ama ilk şüphelendiğim şey zaten RAM kapasitesiydi.
Genelde arka planda herhangi bir şey çalışmasa da RAM genelde 3 GB kullanımda olur Windows 10'da. Ara sıra Windows servisleri de etkinleşince bu değer artar. Üstüne oyun oynayınca bu kapasite tamamen dolar ve droplar oluşmaya başlar. Her zaman olmaz bu durum ancak sık sık tekrarlanır. Tek çözümü RAM miktarını arttırmaktır zaten. Günümüzde 16 GB bile yeterli olmayan bir seviyede. Oyun oynayacak kişilerin minimum 2x8 RAM kullanması gerekir. Her ne kadar sistem kötü olsa da.

Şayet benim gibi Google'da gezinip basit programlar kullanacak kişiler için 4 GB da yeterli olacaktır. Şu an %74 RAM kullanımına sahibim.

KS

f1rf1r

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
oyunda 3.6 ghz calişiyor ram kullanımı %62 5.6 6 arasi kullaniyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,139
Bende işlemci kullanımlarına takıldım o yüzden zaten 3.7GHz çoklu çekirdek kullanımında normal dedim. Bir kontrol etmek gerek işlemciyi oyun aktif değilken ne kullanıyor o kadar.

KS

f1rf1r

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Zaten oyun tüm çekirdekleri kullanmaz 1080p çözünürlükte. Bu yüzden arka planda bir şey o çekirdekleri kullanıyor görünüyor. Oyun kapalıyken bir kontrol edin nedir işlemciyi kullanan.
bir şey yok gibi kanka

Ekli dosyalar

• Screenshot_14.png
    Screenshot_14.png
    107.4 KB · Görüntüleme: 4

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri