Çözüldü İşlemci Sıcaklık Sorunu!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ekrem_Abi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Herkese iyi forumlar.

Benım soyle bır sorunum var. pc de bır arıza sebebı yuzunden aldıgım fırmaya gerı verdım ve arızalı parca test edılıp bulundu.

Lakın ben pc yı vermeden once boşta ıken 35 40 derece olan ıslemcı boşta 80 lere oyunda 95 lere cıktı,
Bugün pc yı bır kez daha acıp degelere bakayım dedım ve boşta 51 oyunda en fazla 65 oldu eskısı gıbı.
Lakin şuanda yıne 90 uzerı cıkıyor bu sorun nedır anlamış degılım.

Pc yı veren yer kontrollerı yaptık ısınma sorunu yoktu dıyor.
Ayrıca pc formatlandı temiz bir windows kuruldu içinde sadece cod war zone var
pc ozellikleri ise şöyle;

anakart:msı mega ce x570
işlkemci: amd ryzen 7 3800x
sıvı sogutma: cooler master masterliquid ml360r
bırı bana yardımcı olursa sevınırım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Tahminimce sıvı soğutma işlemciye tam temas etmiyor veya yerinden oynama yapıyor bir yükselip bir inmesi normal değil. Kontrol edebilir misiniz işlemcinin üzerine düzgünce oturmuş mu ?

KS

Ekrem_Abi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
söküp takma işlerinden hiç anlamıyorum ama elimle dokundum sallanmıyor yada egrı felan durmuyor.Sıvı sogutma boruları da tıtrıyor

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
söküp takma işlerinden hiç anlamıyorum ama elimle dokundum sallanmıyor yada egrı felan durmuyor.Sıvı sogutma boruları da tıtrıyor
Bu kadar fazla ısınıyorsa yerine oturmamış olabilir temas etmiyordur belki. Termal macun sürülmediyse de çok fazla ısınır ama yine de 360mm soğutma ile marka kontrol etmiş bir ısınıp bir soğuk nasıl kalıyor anlamadım.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Hocam termal macun azsa veya milim temassizlik varsa böyle dengesiz sıcaklıklar görülebilir ya kendiniz kontrol edeceksiniz ya da tekrar servise gönderin baksınlar. Aklıma başka bir çözüm gelmedi çünkü %90 soğutmadan kaynaklı bir sorun

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Çok sağolun dostlar mecbur geri vereceğim, yalnız anlamadığım bir ara nasıl stabil çalıltı
Bende orayı çıkaramadım hocam yerine oturmasa temassızlık olsa hep ısınırdı. Bir ara biri temas etti belki düzeldi gibi oldu ama bu sefer de tekrar nasıl ısındı ? O aradaki bağlantıyı kuramadım.

KS

Ekrem_Abi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Uğur hocam son kez konuya msj atıyorum senın yada arkadaşların cevapları bana rehber olacaktır.
Sorunum kısmide olsa devam ediyor yani nasıl? Eskiden 68 i geçmeyen sıcaklık 2k 144 hz full ayarlarda kı cod warzonde en fazla 80 ama stabıl 70 78 arası bır sıcaklık var.Boşta iken 49 55 arası.Sımdı ben cıhazı sokersem ihalesı üstüme kalacak sen açtın dıyecekler sıvı sogutmayı aldıgım yer getır dıyor ama gıdıp gelmek taksı parası bana 250 tl.Sorum sudur ki ben bu sıcaklık degerleri ile oynasam kullansam kı cok da kullanmıyorum aksamdan aksama belkı 1 2 saat benım pc ye yada ıslemcıye bır zarar yada ömur azalması olur mu?Saygılarımla

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
80 derece aşırı yüksek bir değer değil ama işlemcinizin kendini koruma sıcaklık sınırı 95 derece. Uzun vadede çok sorun olacağını sanmıyorum ama 75 civarına düşürebilirseniz anakart BIOS üzerinden "Undervolt" işlemciyle ideal olacaktır. Ayrıca sıvı soğutma pompa devrinizi minimum %50 devirde olacak şekilde ayarlarsanız oda faydalı olur.

quatinira

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
3
Ya bence işlemciyi değiştir ya da soğutma sisteminde bi sıkıntı var bende İntel Core i7 12700k var overclocklamama rağmen oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor

KS

Ekrem_Abi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Uğurcum sımdı bır kac vıdeo ızledım ve oralarda ıslemcıye elle voltaj verıp deger dusuruyorlar.Bana bakımdan geldıgınde cıhaz bıos guncelleme yaptıklarını soyledıler.acıkcası ben nasıl dusurucem cok anlamıyorum bır kac foto atsam bakabılır mısın? saygılarımla

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-08-18 at 16.48.26.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-18 at 16.48.26.jpeg
    141.6 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2022-08-18 at 16.48.32.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-18 at 16.48.32.jpeg
    128.4 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2022-08-18 at 16.48.38.jpeg
    WhatsApp Image 2022-08-18 at 16.48.38.jpeg
    150.9 KB · Görüntüleme: 29

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Bu arada o mesaj ile alakası yok. Kullanılan soğutucuya ve kasaya göre her şey değişir. Undervolt konusuna gelirsek ilk fotoğrafta CPU Core Voltage seçeneğinde Auto yazıyor onu Override mode olarak değiştirmeniz gerekiyor diye biliyorum yoksa anakart otomatik voltaj veriyor. Onu değiştirdikten sonra 1.35v olan kısmı 1.30 olarak deneyebilirsiniz. Sonra tekrar Cod Warzone oynarken değerlere bakın durum nasıl.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Uğurcum sımdı bır kac vıdeo ızledım ve oralarda ıslemcıye elle voltaj verıp deger dusuruyorlar.Bana bakımdan geldıgınde cıhaz bıos guncelleme yaptıklarını soyledıler.acıkcası ben nasıl dusurucem cok anlamıyorum bır kac foto atsam bakabılır mısın? saygılarımla
Deneme yanılmayla bulabilirsiniz sizin işlemciniz için ideal voltajı. Anakartınız 1.354V veriyor görünüyor otomatikte. Voltajı başlangıçta 1.3V deneyebilirsiniz. Eğer yemezse sistem ki bunu sistem açılmadığında yada mavi ekran vs. yediğinizde anlarsınız o zaman bir tık daha altı veya üzeri denenebilir. 1.295V veya 1.305V gibi değerlerden bahsediyorum. Eğer sorun yaşarsanız BIOS 'u sıfırlayacaksınız başa dönmek için ki BIOS pilini sökebilirsiniz yada anakartınızda tuş varsa arkada oradan sıfırlayabilirsiniz. Böyle ufak ufak denemelerle işlemciniz için sabit en uygun voltajı bulacaksınız. Başlamadan önce Cinebech R23 ile tek ve çok çekirdek puanlarınızı kaydedin ki voltaj düşürünce puanlar düşecek mi bakın. Performans kaybı olmasını istemeyiz. Her voltaj düşürdüğünüzde sistemi açıp Cinebench R23 testi yapacaksınız puanlara bakacaksınız. Aşırı bir düşüş yoksa puanlarda eksi yönde ve sistem mavi ekran vs. vermezse sorun yok demektir. En sonda işlemciyi stress testine sokacaksınız ki OCCT CPU testi öneririm işlemci uzun kullanımda mavi ekran veriyor mu bakmanız için bunu yapmanız gerek.

KS

Ekrem_Abi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Beyler hallettım voltajı elımle verdım 1300 du 1050 uaptım 20 derece dustu 55 gecmıyor oyunda. bosuna dememısler dısın varsa ye tırnagın varsa kafanı kası.el elın eşşşanı turku soyleye soyleye cagırır. bana dıyor kı yok ofıse getır yok bakalım. ulen sen hergun sıstem kuran adamsın desene abı bıos guncelledık belkı voltaj arttı bı bak oraya desene.nys Allaha emanetsınız.Ugur hocam sagol varol

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Beyler hallettım voltajı elımle verdım 1300 du 1050 uaptım 20 derece dustu 55 gecmıyor oyunda. bosuna dememısler dısın varsa ye tırnagın varsa kafanı kası.el elın eşşşanı turku soyleye soyleye cagırır. bana dıyor kı yok ofıse getır yok bakalım. ulen sen hergun sıstem kuran adamsın desene abı bıos guncelledık belkı voltaj arttı bı bak oraya desene.nys Allaha emanetsınız.Ugur hocam sagol varol
Çözdüğünüze sevindim. Performans düşüşü olmadı değil mi?

KS

Ekrem_Abi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Ugurcum bu sisteme Ram onerir misin? Tek Ram var elımde diğeri bozuldu elımde tek kalanın da aynıısını alırım ama 3000 mhz düşük kalıyor bu sisteme
Meg ace x 570
Ryzen 7 3800x
2080 super gaming x trio

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri