Kesintisiz Güç Kaynağı(Ups) Seçimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
Bulunduğum bölgede elektrikte gidip gelmeler ve dalgalanmalar olduğu için masaüstü sistemime kesintisiz güç kaynağı almak istiyorum. Sistemimde RTX 3070 EKRAN KARTI ve İntel İ7 11700F işlemci var. TDP değerlerini hesapladığım zaman yaklaşık 300-350 watt arası gözüküyor. 1000 VA Değerinde bir güç kaynağı buldum . sanırım bu 600 watt'a denk geliyormuş . bu cihazı alıp kullansam yeterli olur mu bir diğer sorum yeterli olmaz ise sisteme zarar verir mi? Ürünün linkini ekliyorum.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: Kesintisiz Güç Kaynağı(Ups) Seçimi

APC/Schneider markalarından ürün almanızı öneririm.

Ayrıca güç olarak 500W aşağısında güç veren bir ürün seçmeyin.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78

şuan zaten APC/Schneider marka akım korumalı priz kullanıyorum. güç kaynaklarını internetten araştırdığımda puanları düşük geldi. powerful marka ürünlerin puan ve kullanıcı yorumları daha iyiydi. sizce ne yapmalıyım ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Ben puanlamasını bilemem ama 3 tane internet kafeye full bu markalardan sistem önerdim ve kurdurdum yıllardır sorun yaşamıyorlar. Kullanıcılar neye düşük puan vermiş bilemem belki ses olabilir ama bu tür ürünlerde fansız ve soğuk çalışan ürünler zaten çok pahalı. Ucuzlarda ki ucuzdan kastım 1000 TL civarı ürünler azda olsa sesli çalışır. Ona puan kıranların yanlış beklentileri var.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Bu en giriş seviyesi ürünü ama. Ben bu seriden ürün önermedim.

Schneider Electric BVS ben bu seriden en yüksek W değerinde olanında önerdim o bahsettiğim 3 kişiye.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78

sadece kendi kasam için alacağım . önerdiğiniz ürünün linkini atabilir misiniz?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Schneider Electric BVS bu serinin her ürünü olur. Bütçenize göre karar verebilirsiniz. 600W olan versiyonu   burada yazan fiyatta tercih edebilirsiniz.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78

bu ürünü alabilirim o zaman değil mi sistemimi rahatlıkla kaldırabilir. Birde bundan düşük VA değerine sahip aynı marka ürünleri alsam ne gibi sorunları olur ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Aynı ürün satıcı farklı. Bir sorun yok yani.

Bu arada 1000VA aynı akımda aynı gücü verir 600W yani. Güç faktörü değişince W değeri değişir. Onu mu sordunuz emin değilim ama böyle durum.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78

Ben size asıl amacımı yazayım. Benim derdim elektrik gidip geldiğinde PC sistemime zarar gelmemesi. 1000 Va lık kesintisiz güç kaynağı alsam sıkıntı olmayacağını anladım. Peki ya Va sı daha düşük kesintisiz güç kaynağı alsam nasıl sıkıntıya girerim. Sisteme gücü mü yetmez. Elektirik gittiği an sistem kapanır mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Sistemin o anki gücü eğer ürünün size vereceği maksimum güçten fazlaysa UPS almanızın bir anlamı yok yine ani kesinti olacaktır. Yani sisteminizin maksimum yükte ne kadar güç tükettiğini hesaplayıp buna monitör vs. bağlı olacak her şey dahil dahil ona göre bir limit belirlemelisiniz.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
İntel i7 11700f ve rtx 3070 li kasa kullanıyorum. Monitörüm 27 inç 2k monitör. Birden modem takılı olacak. Sizce kaç VA lık ürünü almalıyım?

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78

bugün satıcı firma ile görüştüm. 1500 VA almalısınız Minimum dediler . yorumunuz nedir ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Onlar toplamdaki maksimum gücü değerlendirmişlerdir. Yani mantıklı olabilir ama bütçenizi aşacaktır 1500VA ürünler.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78
O zaman 1000 Va yani 600 east sistem kapanmadan bir süre götürürse onu alayım son olarak

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Semih48' Alıntı:
O zaman 1000 Va yani 600 east sistem kapanmadan bir süre götürürse onu alayım son olarak

Başta cihaz sayısı ve sistemin maksimum her şey yükte halinde yakalanırsanız yetmeyebilir, 100% emin olamam bundan. İşinizi garantiye almak isterseniz önerilen şekilde 1500VA seçimi yapın derim.

KS

Semih48

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
78

Peki sistem yük altında iken yaşanırsa ve yetmez ise. Ani kapandığı zaman sisteme zarar verir mi bu durum. Yoksa güç kaynağı korumasını yapar mı. Derdim aslında korumak. Elektrik yokken çokta önemli değil PC nin uzun süre açık kalması

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Sistemin ani güç kesintisinde eğer PSU ürünü bu kesintiler için bir korumaya sahipse sistemi en makul olabilecek şekilde kapatır. Ani kapanmaların sayısı aynı güç içinde sık sık veya genelde fazlaca olursa, PSU ne kadar kaliteli olursa olsun uzun vadede parçalara zararı dokunabilir. Risk faktörü var yani.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri