Mavi Ekran Alıyorum. Sebebi Nedir?

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar,

Sistemimde Mavi Ekran hatası alıyorum. Sebebi ne olabilir? Minidump dosyasını ekledim. Desteğinizi bekliyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,076
Selamlar,

Problem Windows'un kurulu olduğu disk ile alakalı. Sisteminiz KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR hatası almış. Bu hata herhangi bir durumdayken Windows diske bir şeyler yazmak istediğinde ve yazamadığında meydana gelir. Mavi ekranın sebebi kurulu diskteki Windows dosyalarının bozulmuş olabileceğine işaret ediyor.

Eğer yüklü dosyalarınız yoksa, sisteme bir format atarak problemi çözebilirsiniz.

kernel.png

Ayrıca format öncesi sistem mavi ekran almadan açılıyorsa, disk tarama yapıp bad sector olup olmadığını kontrol eder misiniz?

• Uygulama:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
CMD yani komut istemini yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra chkdsk c: /f /r bu komutu girip ENTER 'a basın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin.

İşe yaramazsa aşağıdaki kodları CMD yani komut istemini yönetici olarak çalıştırıp satır satır yazıp her satır sonrasın ENTER 'a basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  • DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • SFC /scannow

İşe yaramazsa aşağıdakileri deneyin.
  • @echo off
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\Recent\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp\"*.*
  • exit
Bu kodları bir not defterine yazıp yada kopyalayıp, dosya türü ayarını Tüm dosyalar yapın ve bir dosya adı.BAT şeklinde kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Bir yerde çok uzun süre takılırsa ENTER 'a basın.

KS

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

Problem Windows'un kurulu olduğu disk ile alakalı. Sisteminiz KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR hatası almış. Bu hata herhangi bir durumdayken Windows diske bir şeyler yazmak istediğinde ve yazamadığında meydana gelir. Mavi ekranın sebebi kurulu diskteki Windows dosyalarının bozulmuş olabileceğine işaret ediyor.

Eğer yüklü dosyalarınız yoksa, sisteme bir format atarak problemi çözebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 287

Ayrıca format öncesi sistem mavi ekran almadan açılıyorsa, disk tarama yapıp bad sector olup olmadığını kontrol eder misiniz?

• Uygulama:

Mavi ekranı bayadır alıyorum. Almaya başladıktan sonra format attım ve kısa süre sonra tekrar başladı ve alışmıştım mavi ekran vermesine, ardından bir süre sonra tekrar format attım ve uzun bir süre mavi ekran vermedi ben de geçtiğini düşündüm. Fakat ne yazık ki tekrar başladı ram testi yaptım ve sorunun disk de olduğunu düşünüyordum ama kesin bir bilgim yoktu siz belirttiğinize göre sorun disk te. Formatın işe yaramaması disk bozuk demek mi oluyor acaba ve verdiğiniz uygulamayı kullandım tabi daha önce hiç açmadığım için ne yapacağımı bilmiyordum o yüzden sırayla testleri gerçekleştirdim.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    182.3 KB · Görüntüleme: 5
  • 2.png
    2.png
    161.8 KB · Görüntüleme: 8
  • 3.png
    3.png
    169.1 KB · Görüntüleme: 6
  • 4.png
    4.png
    262.6 KB · Görüntüleme: 7
  • 6.png
    6.png
    172.6 KB · Görüntüleme: 7
  • 5.png
    5.png
    133.7 KB · Görüntüleme: 8
KS

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
CMD yani komut istemini yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra chkdsk c: /f /r bu komutu girip ENTER 'a basın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin.

İşe yaramazsa aşağıdaki kodları CMD yani komut istemini yönetici olarak çalıştırıp satır satır yazıp her satır sonrasın ENTER 'a basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  • DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  • DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
  • SFC /scannow

İşe yaramazsa aşağıdakileri deneyin.
  • @echo off
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\Recent\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
  • del /s /f /q "C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp\"*.*
  • exit
Bu kodları bir not defterine yazıp yada kopyalayıp, dosya türü ayarını Tüm dosyalar yapın ve bir dosya adı.BAT şeklinde kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı yönetici olarak çalıştırın ve işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Bir yerde çok uzun süre takılırsa ENTER 'a basın.

Tek tek uyguladım. İlerleyen zamanlarda işe yarayıp yaramadığını fark ederim teşekkürler.

KS

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
İlk yöntem sonuç verebilir ama diğerleri format attıysanız gerekli değiller. Yaptıysanız bile sorun yok ama belirteyim dedim.

Mavi ekran aldım tekrar az önce, acaba sorun direk disk te olabilir mi

Ekli dosyalar

• 2.png
    2.png
    22.5 KB · Görüntüleme: 7
  • 3.png
    3.png
    18.3 KB · Görüntüleme: 7
KS

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Selamlar,

Ekli dosyayı görüntüle 287

• Uygulama:

2 kere arka arkaya mavi ekran aldım. Photoshop, dosya transferi, oyun yükleme ve çok nadir de olsa oyun oynarken mavi ekranı alıyorum. Çok sık olmaya başladı sorunun düzelme ihtimali var mı sizce ?

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,076
Mavi ekran aldım tekrar az önce, acaba sorun direk disk te olabilir mi

Bu problem de ekran kartı driver çakışmasından kaynaklanıyor. Eski sürüm ve yeni sürümden kaynaklı oluyor. Display Driver Uninstaller programını kurup ekran kartı driverini komple silin. Ardından bir önceki driveri kurabilirseniz çok iyi olur. Problem düzelmesi lazım.

• Program:

KS

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Bu problem de ekran kartı driver çakışmasından kaynaklanıyor. Eski sürüm ve yeni sürümden kaynaklı oluyor. Display Driver Uninstaller programını kurup ekran kartı driverini komple silin. Ardından bir önceki driveri kurabilirseniz çok iyi olur. Problem düzelmesi lazım.

• Program:

sürümüm 22.3.1 idi kurarken optional 22.4.1 var gened e bir önceki sürümü kurayımmı ?
Daha bu yazıyı yazarken (ekran kartı driveri yok) mavi ekran aldım. Kafayı yeme derecesine gelmiş olabilirim.

Ekli dosyalar

• 5.png
    5.png
    27.4 KB · Görüntüleme: 4
  • 6.png
    6.png
    29 KB · Görüntüleme: 6

Mertay

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
905
sürümüm 22.3.1 idi kurarken optional 22.4.1 var gened e bir önceki sürümü kurayımmı ?
Daha bu yazıyı yazarken (ekran kartı driveri yok) mavi ekran aldım. Kafayı yeme derecesine gelmiş olabilirim.

Hocam sizin bence ya disk ya da gpu driver üzerinde probleminiz var. En güzeli temiz bir format atmak.

KS

erenkuttt

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam sizin bence ya disk ya da gpu driver üzerinde probleminiz var. En güzeli temiz bir format atmak.
1 ay olmadı format atalı. Format atarken ssd yi direk sıfırlayıp öyle formatı atıyorum. Ssd değiştireceğim sanırım.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri