Monitör Satın Alacaklar İçin Rehber.

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Selam Arkadaşlar Çoğu Kişi Monitör Almadan Önce Çok Fazla araştırma yapıyor ve araştırdıkça kafası karışıyor , acaba ucuz olan va paneli alsam sorun çıkarmı tn alsam renkler çok soluk olurmu ips alsam ışık sızması vs olurmu diye düşüncelere kapılıyorlar, çok bilgisi olmayan arkadaşlar için böyle bir rehber oluşturmak istedim umarım işinize yarar.

VA PANEL : , VA Panellerde çok fazla ghosting oluyor çünkü ips ile tn panelin ortası bir panel gibi düşünün ve siyah renkleri çok iyi bir paneldir ama size önerim va panelden tamamen uzak durmanız ve birde kavisli va panel alırsanız çok fazla ghostinge maruz kalırsınız beni rahatsız etmez demeyin arkadaşlar gözlerinizde ilerde sorun yaşayabilirsiniz. Size tavsiyem va panelden her zaman uzak durmanız.

TN PANEL : En hızlı panel türüdür esporcuların bir çoğu tn panel kullanmaktadır esporcular için tasarlanmış bir panel türü bana göre , fakat şöyle bir durum varki tn panel en kötü renk doygunluğuna sahip panel türüdür , renkler soluk gelecektir eğer profesyonel espor düşünmüyorsanız veya esporcu değilseniz çok almanızı önermem, eğer sürekli fps oyunları oynuyorsanız tn panel satıp alıp ekran kartının ayarlarından renk ayarlarından birşeyler yapabilirsiniz soluk durmaması için.

IPS PANEL : Renkleri En canlı ve en doygun panel türüdür , ayrıca neredeyse tn kadar hızlıdır . Monitör alan bilgili kişilerin genellikle tercihi ips panel olmaktadır , ghosting durumu tn panel kadar iyi olmasada çok az ghosting vardır markadan markaya değişiklik göstersede çopu ips panelde ghosting yaşamazsınız artı olarak ips panellerde hem oyun hem iş hem tasarım için vs en uygun panel türü diyebilirim fakat ufak bir sorun varki neredeyse tüm ips panellerde ışık sızması ve ışık kanaması denilen bir sorun var ışık sızması örneğin oyunda veya film izlerken siyah ekran geldi siyah ekrandayken ekranda beyazlıklar olabilir çünkü ips paneller gündüz için tasarlanmış diyebiliriz fakat aşırı fazla yoksa göze batmayacak kadar hiçbir sorun yaratmaz ve şunuda belirtelim ışık sızması veya kanaması ilerde artmaz sadece üretim ile alakalı kronik bir sorundur kafaya takmanızı gerektirecek bir sorun değildir , size tavsiyem monitör alırken ips panel dışında panel almamanız .

Bonus : Açıklamasında 1 MS MPRT Yazan monitörlerde bu ne demektir ?
Cevap : Mprt modunu açtığınızda monitör gerçek 1 ms olur fakat bu modu açtığınızda parlak kısılır ve renkler solar ancak böyle gerçek 1 ms olarak kullanabilirsiniz ,Eğer Bu mod açılmadan kullanılırsa monitör yüksek ihtimalle 1 msin üstünde bir msdir mprt modunu açmadan gerçek 1 ms olarak kullanamazsanız fakat bu çokta sorun olmayacaktır ips panel alarak bunu düşünmeyebilirsiniz.

Bonus 2 : 1 MS GTG : Gerçek 1 ms olarak gelir ek bir ayarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır ve 1 ms gtg yazan monitörler çok hızlıdır ghostingin neredeyse 0 olduğu monitörlerdir bunlardan biriside :

MONİTÖR ÖNERİLERİM :
Esporcu Olanlar Veya Olmayı Düşünenler İçin En Hızlı TN Panel Monitörler :

Hem Oyun Hem Her Türlü İş İçin IPS Panel Monitör Önerileri :

27 İnç İçin Öneriler :

27 İNÇ 2K :

Tn Panel 27 İnç 2K :

Konunun Tamamını Okuyan Herkese Teşekkür Ederim , Umarım Kafanızdaki Soru İşaretleri Gitmiştir Böyle Bir Aydınlatmaya Tüm Forumun İhtiyacı Vardı Diye Düşünüyorum.

Son düzenleme:

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Selam Arkadaşlar Çoğu Kişi Monitör Almadan Önce Çok Fazla araştırma yapıyor ve araştırdıkça kafası karışıyor , acaba ucuz olan va paneli alsam sorun çıkarmı tn alsam renkler çok soluk olurmu ips alsam ışık sızması vs olurmu diye düşüncelere kapılıyorlar, bilmeyen arkadaşlar için bu konuyu aydınlatacağım.

VA PANEL : , VA Panellerde çok fazla ghosting oluyor çünkü ips ile tn panelin ortası bir panel gibi düşünün ve siyah renkleri çok iyi bir paneldir ama size önerim va panelden tamamen uzak durmanız ve birde kavisli va panel alırsanız çok fazla ghostinge maruz kalırsınız beni rahatsız etmez demeyin arkadaşlar gözlerinizde ilerde sorun yaşayabilirsiniz. Size tavsiyem va panelden her zaman uzak durmanız.

TN PANEL : En hızlı panel türüdür esporcuların bir çoğu tn panel kullanmaktadır esporcular için tasarlanmış bir panel türü bana göre , fakat şöyle bir durum varki tn panel en kötü renk doygunluğuna sahip panel türüdür , renkler soluk gelecektir eğer profesyonel espor düşünmüyorsanız veya esporcu değilseniz çok almanızı önermem, eğer sürekli fps oyunları oynuyorsanız tn panel satıp alıp ekran kartının ayarlarından renk ayarlarından birşeyler yapabilirsiniz soluk durmaması için.

IPS PANEL : Renkleri En canlı ve en doygun panel türüdür , ayrıca neredeyse tn kadar hızlıdır . Monitör alan bilgili kişilerin genellikle tercihi ips panel olmaktadır , ghosting durumu tn panel kadar iyi olmasada çok az ghosting vardır markadan markaya değişiklik göstersede çopu ips panelde ghosting yaşamazsınız artı olarak ips panellerde hem oyun hem iş hem tasarım için vs en uygun panel türü diyebilirim fakat ufak bir sorun varki neredeyse tüm ips panellerde ışık sızması ve ışık kanaması denilen bir sorun var ışık sızması örneğin oyunda veya film izlerken siyah ekran geldi siyah ekrandayken ekranda beyazlıklar olabilir çünkü ips paneller gündüz için tasarlanmış diyebiliriz fakat aşırı fazla yoksa göze batmayacak kadar hiçbir sorun yaratmaz ve şunuda belirtelim ışık sızması veya kanaması ilerde artmaz sadece üretim ile alakalı kronik bir sorundur kafaya takmanızı gerektirecek bir sorun değildir , size tavsiyem monitör alırken ips panel dışında panel almamanız .

Bonus : Açıklamasında 1 MS MPRT Yazan monitörlerde bu ne demektir ?
Cevap : Mprt modunu açtığınızda monitör gerçek 1 ms olur fakat bu modu açtığınızda parlak kısılır ve renkler solar ancak böyle gerçek 1 ms olarak kullanabilirsiniz ,Eğer Bu mod açılmadan kullanılırsa monitör yüksek ihtimalle 1 msin üstünde bir msdir mprt modunu açmadan gerçek 1 ms olarak kullanamazsanız fakat bu çokta sorun olmayacaktır ips panel alarak bunu düşünmeyebilirsiniz.

Bonus 2 : 1 MS GTG : Gerçek 1 ms olarak gelir ek bir ayarla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır ve 1 ms gtg yazan monitörler çok hızlıdır ghostingin neredeyse 0 olduğu monitörlerdir bunlardan biriside :

MONİTÖR ÖNERİLERİM :
Esporcu Olanlar Veya Olmayı Düşünenler İçin En Hızlı TN Panel Monitörler :

Hem Oyun Hem Her Türlü İş İçin IPS Panel Monitör Önerileri :

27 İnç İçin Öneriler :

27 İNÇ 2K :

Konunun Tamamını Okuyan Herkese Teşekkür Ederim , Umarım Kafanızdaki Soru İşaretleri Gitmiştir Böyle Bir Aydınlatmaya Tüm Forumun İhtiyacı Vardı Diye Düşünüyorum.
Güzel rehber olmuş elinize sağlık.

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
teşekkürler hocam
hocam bende asus rog sswift PG259QNR modelinde monitör var bu monitörün özellikleri tam nelerdir hani bilmediğim özellikler var onları araştırdım bulamadım mesela keskinleştirme varmı od denen ayar var orda ekstrem espor vs vs yazıyo bi yardım edersen sevinirim

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
hocam bende asus rog sswift PG259QNR modelinde monitör var bu monitörün özellikleri tam nelerdir hani bilmediğim özellikler var onları araştırdım bulamadım mesela keskinleştirme varmı od denen ayar var orda ekstrem espor vs vs yazıyo bi yardım edersen sevinirim
OD ( OVERDRIVE ) NEDİR : piksel geçişlerinde, pikseller üzerinde daha yüksek voltaj uygulayarak geçişleri hızlandırır. Bu da gölgelenme etkisini azaltır. Ancak overdrive özelliğinin fazla uygulanması da ışık halesinin oluşmasına sebep olabilir.
Yani Kısacası Overdrive modu ghostingi azaltmak için vardır fakat bu monitörden monitöre değişir bazılarında ghostingi artırabilir bazılarında azaltır , alttaki siteye girip telefonunuz ile ekranı çekip fotoğraf atarsanız ayar konusunda yardımcı olabilirim :

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
OD ( OVERDRIVE ) NEDİR : piksel geçişlerinde, pikseller üzerinde daha yüksek voltaj uygulayarak geçişleri hızlandırır. Bu da gölgelenme etkisini azaltır. Ancak overdrive özelliğinin fazla uygulanması da ışık halesinin oluşmasına sebep olabilir.
Yani Kısacası Overdrive modu ghostingi azaltmak için vardır fakat bu monitörden monitöre değişir bazılarında ghostingi artırabilir bazılarında azaltır , alttaki siteye girip telefonunuz ile ekranı çekip fotoğraf atarsanız ayar konusunda yardımcı olabilirim :
Esports modunda böle diğer modlarla birlikte çeki atıyımmı ?

Ekli dosyalar

• 39E4CCDF-4658-4F54-8CD6-70360A078800.jpeg
    39E4CCDF-4658-4F54-8CD6-70360A078800.jpeg
    5.3 MB · Görüntüleme: 26
  • 7592ABD9-CE07-4E64-AFB7-E4B9D3526F61.jpeg
    7592ABD9-CE07-4E64-AFB7-E4B9D3526F61.jpeg
    3.9 MB · Görüntüleme: 26
KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Esports modunda böle diğer modlarla birlikte çeki atıyımmı ?
hocam fotoğraflarda tam anlaşılmıyor fakat ufoların arkasında siyah izler varsa veya ufonun kopyaları 3-4 tane veya 3-4den fazla ise ghosting var demektir ama sanırım fotodan tam anlamasamda ghosting yok gibi duruyor siz diğer modlardada çekip atabilirsiniz daha iyi olur

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242
hocam fotoğraflarda tam anlaşılmıyor fakat ufoların arkasında siyah izler varsa veya ufonun kopyaları 3-4 tane veya 3-4den fazla ise ghosting var demektir ama sanırım fotodan tam anlamasamda ghosting yok gibi duruyor siz diğer modlardada çekip atabilirsiniz daha iyi olur
hocam atsamda belli olmicak gibi

şöle acıklıyım esports modunda siyahlıklar gidiyo o siyahlık yerine beyazlık geliyo ama oda dikkatli bakarsan belli oluyo ekstrem modunda byazlık belli oluyo siyahlık gidiyo

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
hocam atsamda belli olmicak gibi
Hocam alttaki benim monitörüm mesela 165 hz 1 ms çok az bir Ghosting var neredeyse yok denecek kadar az ona göre kendi monitörünüzdeki ghostingi anlayabilirsiniz;

Hocam alttaki benim monitörüm mesela 165 hz 1 ms çok az bir Ghosting var neredeyse yok denecek kadar az ona göre kendi monitörünüzdeki ghostingi anlayabilirsiniz;
gördüğünüz gibi ufoların arkalarında hafif silik izler var bu ne kadar siyah olursa ve ne kadar çok ufo olursa silik olarak o kadar çok ghosting oluyor

gördüğünüz gibi ufoların arkalarında hafif silik izler var bu ne kadar siyah olursa ve ne kadar çok ufo olursa silik olarak o kadar çok ghosting oluyor

soldaki 1. monitörüm ips panel sağdaki 2. monitörüm va panel sağdakinde çok fazla ghosting var buradan kendi monitörünüzdeki ghostingi anlayabilirsiniz

Ekli dosyalar

• 96771A79-88D8-476F-9C63-A095E593F99A.jpeg
    96771A79-88D8-476F-9C63-A095E593F99A.jpeg
    1.8 MB · Görüntüleme: 17
  • image.jpg
    image.jpg
    4.7 MB · Görüntüleme: 15

Bayterek

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
242

hocam nasıl cektiniz bende cok bulanık cıkıyo siyahlık olmuyo lakin beyazlık artıyo ekstrem modla esports modda fazla ufoyuda göremiyorum

En dipten böle çektim normal mod

Esports modunda böle

Ekstrem modda böle

bu arada gsync acık değil

Ekli dosyalar

• 3BE73E97-E2EB-4349-933C-1DE9F70B3E95.jpeg
    3BE73E97-E2EB-4349-933C-1DE9F70B3E95.jpeg
    2.2 MB · Görüntüleme: 17
  • image.jpg
    image.jpg
    4.6 MB · Görüntüleme: 17
  • image.jpg
    image.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
Rehberdeki rampage monitörü gördüm bence baya kötü bir görüntüsü var.

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Rehberdeki rampage monitörü gördüm bence baya kötü bir görüntüsü var.
hocam 27 inç 165 hz ips panel olduğu için ve fiyatı genel piyasaya göre daha uygun olduğu için koydum 250 cd / m2 ve kontrastı 1000:1 denedinizmi monitörü nerden biliyorsunuz görüntüsünü ?

APRİLİKUKA

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
889
hocam 27 inç 165 hz ips panel olduğu için ve fiyatı genel piyasaya göre daha uygun olduğu için koydum 250 cd / m2 ve kontrastı 1000:1 denedinizmi monitörü nerden biliyorsunuz görüntüsünü ?
Vatanda gördüm hocam.

burak0203

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Hocam 144 ve 165 hz arasında çok bir fark oluşuyor mu acaba? İkisinin de ips olduğunu kabul edelim.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
hocam çok fazla hatta nerdeyse sadece fps oyunları oynuan birisiyim gerek r6 olsun gerek valorant csgo cod oynamaktayım acer nitro monitorunu almam benim için uygunmudur sistemimde şu yönde
rx 6600
ryzen 5 5500
16 gb ram 8x2
500gb ssd
1tb hdd
600w+80 powersupply
böyle yani uygunmudur 165hz olması çekti beni kendine

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
tabiki hocam yeterlidir sisteminiz
hocam çok fazla hatta nerdeyse sadece fps oyunları oynuan birisiyim gerek r6 olsun gerek valorant csgo cod oynamaktayım acer nitro monitorunu almam benim için uygunmudur sistemimde şu yönde
rx 6600
ryzen 5 5500
16 gb ram 8x2
500gb ssd
1tb hdd
600w+80 powersupply
böyle yani uygunmudur 165hz olması çekti beni kendine

Aradaki farkı anlamazsınız bile hocam.
hocam bi tık anlaşılıyor bence, ben bazen internet kafeye gidiyorum 144 hz eve geliyorum 165 ve biraz daha akıcı hissettiriyor gerçekten

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
tabiki hocam yeterlidir sisteminiz
6700 yükseltmesi yapmayı düşünüyorum onun için 2k monitör alırsan sistemin hakkını verirsin diyorlar peki 2k olup 144hz 1ms olup ucuz fiyatta monitör varmı hocam (çok şey istedim galiba)

KS

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
6700 yükseltmesi yapmayı düşünüyorum onun için 2k monitör alırsan sistemin hakkını verirsin diyorlar peki 2k olup 144hz 1ms olup ucuz fiyatta monitör varmı hocam (çok şey istedim galiba)
bütçeniz ne kadar hocam?

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
yada uyguna 240hz bulunabilir mi rakiplerimden önde olmak istiyorum

bütçeniz ne kadar hocam?
hocam total 17k sistemle monitörle beraber sistem 14 bin yapar 3 bin falan ama eğer böyle 4k yı geçmiyeekse üstüne 1k daha koyabilirm

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri