Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
Selam Arkadaşlar,

İki monitör arasındayım 4k bakıyordum lakin 32 inç altı sağlam bir 4k monitör bulamadım bugün araştırıken philips in monitörüne denk geldim içeriği bayağı dolu güzel 27inç 4k tam isteğim gibi tek sıkıntı 144hz olayı
işin özü tüm monitörleri inceledim araştırdım desem yeridir ve şuan aklımda bu iki monitör var ikisi arasında hangisini tavsiye edersiniz
teşekkürler :)

sistemim :
13900k + z790 + rtx 3080 (4080 veya 5000 serisi ekran kartına yükseltme yapılacak 1-2 seneye ) :)

BEST MONİTÖR :

1--

2--

NOT:
4k baktığım fakat hem fiyat artışı hem 32 inç açısından vazgeçtiğim diğer monitör buydu

Moderatörün son düzenlenenleri:

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757
3080 için bırak 4k yı 2k bile önermem.

Zwaige

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
524
3080 icin 1080p

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,186
Selam Arkadaşlar,

İki monitör arasındayım 4k bakıyordum lakin 32 inç altı sağlam bir 4k monitör bulamadım bugün araştırıken philips in monitörüne denk geldim içeriği bayağı dolu güzel 27inç 4k tam isteğim gibi tek sıkıntı 144hz olayı
işin özü tüm monitörleri inceledim araştırdım desem yeridir ve şuan aklımda bu iki monitör var ikisi arasında hangisini tavsiye edersiniz
teşekkürler :)

sistemim :
13900k + z790 + rtx 3080 (4080 veya 5000 serisi ekran kartına yükseltme yapılacak 1-2 seneye ) :)

BEST MONİTÖR :

1--

2--

NOT:
4k baktığım fakat hem fiyat artışı hem 32 inç açısından vazgeçtiğim diğer monitör buydu
Dell

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
@Lory
@Sahuraka
dostlarım bütçe sorun değil diyeyim tek sorun ben alacağım monitörü min 7-8 yıl kullanacağım tıpkı şuan topladığım sistemi ''13900k -- msi carbon wifi z790-- tuf 3080'' ''ilerde msi 4080 veya 5000 serisi ekran kartına yükselteceğim 1-2 sene içinde'' aynı şekil 7-8 yıl kullanacağım gibi o yüzden bir kere alıyorum bu ürünleri keşke yerine iyi ki demek istiyorum
şuan 32 inç dell halen daha aklımda sadece takıldığım konu fps '' cod-cs go-bf1'' gibi anlık oyunlar oynadığım için ekran büyük gelir endişesi var içimde 24 inç ten 27 ye hadi neyse de 32 inç cidden bayağı büyük oynatır mı sıkıntı yaşar mıyım o biraz ukte içimde
ve bir diğer konu hz değeri 4k 144 iken 2k olanlar 170 üzeri çıkıyor tabi burada şöyle bir konu açılıyor hangi oyunda 2k veya 4k da 170 fps alabiliriz o da ayrı mesele vs vs
umarım anlatabilmişimdir
derseniz 32 inç iyidir alışılır fps oyunlarında sıkıntı olmaz 144 hz ideal zaten 4k da alınan fpsler 100-130 arası dell alayım
vesselam. :)
şu ürün nasıl mesela 4k hdr 600 ve 240 hz diyor ama bilemedim

Son düzenleme:

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757
@Lory
@Sahuraka
dostlarım bütçe sorun değil diyeyim tek sorun ben alacağım monitörü min 7-8 yıl kullanacağım tıpkı şuan topladığım sistemi ''13900k -- msi carbon wifi z790-- tuf 3080'' ''ilerde msi 4080 veya 5000 serisi ekran kartına yükselteceğim 1-2 sene içinde'' aynı şekil 7-8 yıl kullanacağım gibi o yüzden bir kere alıyorum bu ürünleri keşke yerine iyi ki demek istiyorum
şuan 32 inç dell halen daha aklımda sadece takıldığım konu fps '' cod-cs go-bf1'' gibi anlık oyunlar oynadığım için ekran büyük gelir endişesi var içimde 24 inç ten 27 ye hadi neyse de 32 inç cidden bayağı büyük oynatır mı sıkıntı yaşar mıyım o biraz ukte içimde
ve bir diğer konu hz değeri 4k 144 iken 2k olanlar 170 üzeri çıkıyor tabi burada şöyle bir konu açılıyor hangi oyunda 2k veya 4k da 170 fps alabiliriz o da ayrı mesele vs vs
umarım anlatabilmişimdir
derseniz 32 inç iyidir alışılır fps oyunlarında sıkıntı olmaz 144 hz ideal zaten 4k da alınan fpsler 100-130 arası dell alayım
vesselam. :)
şu ürün nasıl mesela 4k hdr 600 ve 240 hz diyor ama bilemedim
4k 240hz yok. 144hz oda.
O fiyatı haketmeyen bir monitör.

Şöyleki ekranı küçültebiliyorsun. 32 inç alırsan zaten sadece fps oyunları için sıkıntı olur onuda dediğim gibi ekran küçülterek çözebilirsin.

Sen şimdi böyle diyorsan sana güzel bir oled önerebilirim.

240hz qhd:

4k ve bence şuan dünyadaki en iyi monitör:

Boyutu fazla diyorsan bu var:

Ultrawide bu monitör. Bu monitörlerde büyük ama orantılı bir büyüklük değil bu yatay olarak daha uzunlar. Ekranı istediğin gibi bölebiliyorsun çoğu kişi bölüp ikinci ekrana Spotify discord vs. koyar.

Bu seçenekler olmaz diyorsan mecbur ips kalıyor. İps tarafında da ultrawide öneririm.

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
4k 240hz yok. 144hz oda.
O fiyatı haketmeyen bir monitör.

Şöyleki ekranı küçültebiliyorsun. 32 inç alırsan zaten sadece fps oyunları için sıkıntı olur onuda dediğim gibi ekran küçülterek çözebilirsin.

Sen şimdi böyle diyorsan sana güzel bir oled önerebilirim.

240hz qhd:

4k ve bence şuan dünyadaki en iyi monitör:

Boyutu fazla diyorsan bu var:

Ultrawide bu monitör. Bu monitörlerde büyük ama orantılı bir büyüklük değil bu yatay olarak daha uzunlar. Ekranı istediğin gibi bölebiliyorsun çoğu kişi bölüp ikinci ekrana Spotify discord vs. koyar.

Bu seçenekler olmaz diyorsan mecbur ips kalıyor. İps tarafında da ultrawide öneririm.
çok büyük reis bunlar bak böyle bir şey buldum bu nasıl

yani açıkçası fiyat aralığı 15-25 bin arası bir şey olsa daha iyi ama max 30 dan fazla da bir monitöre vermek aşırı uçuk kalıyor şahsen

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123

yani açıkçası fiyat aralığı 15-25 bin arası bir şey olsa daha iyi ama max 30 dan fazla da bir monitöre vermek aşırı uçuk kalıyor şahsen

Asus Rog Strix XG27AQMR 27 inç 300Hz​

dostum monitörümü buldum kesinlikle budur 600 hdr 300hz olay bu bunda karar kıldım bakalım inşallah :)

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757

O halde sana 27 inç öneriyoruz.

Attığın modeli pek beğenmiyorum. 300hz yapacağız diye bir sürü şeyden kısılmış.

Bunlara bakabilirsin:

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
hemen bakıyorum
dostum şöyle de bir şey var bir çılgınlık yapıp bunu da alabilirim :) bu nasıl

O halde sana 27 inç öneriyoruz.

Attığın modeli pek beğenmiyorum. 300hz yapacağız diye bir sürü şeyden kısılmış.

Bunlara bakabilirsin:

Evet M28U da ilk 3 monitörüm içindeydi ama pek ısınamadım aslında tam aradığım monitör 28 inç 4k ve fiyat açısından da güzel hdr 400 ve 300 cd parlaklık fena değil

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757
hemen bakıyorum
dostum şöyle de bir şey var bir çılgınlık yapıp bunu da alabilirim :) bu nasıl

Evet M28U da ilk 3 monitörüm içindeydi ama pek ısınamadım aslında tam aradığım monitör 28 inç 4k ve fiyat açısından da güzel hdr 400 ve 300 cd parlaklık fena değil
Kağıt üstü özellikler ile doğru sonuca varamazsın. Arka plandaki şeyler daha önemli.

Yapmak istediğin çılgınlık güzel çünkü dünyadaki en iyi 240hz monitör odur. Oled farklı bir boyut.

M28u seni üzmez aslında. Oledden vazgeçersen onu alman daha iyi olur bence.

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
Kağıt üstü özellikler ile doğru sonuca varamazsın. Arka plandaki şeyler daha önemli.

Yapmak istediğin çılgınlık güzel çünkü dünyadaki en iyi 240hz monitör odur. Oled farklı bir boyut.

M28u seni üzmez aslında. Oledden vazgeçersen onu alman daha iyi olur bence.
oled ips'ten daha iyi sanırım şöyle küçük bir soru sorayım o halde
1- iki ürün de 27 inç 2k
2- biri 165 diğeri 240 hz
3-biri 1 diğeri 0.3 ms
4- biri 350 diğeri 1000cd parlaklığık oranı var
5- biri 10 bin lira diğeri 40 bin lira
aradaki 30 bin liraya değecek fark nedir ve değer mi
para filan mevzu değil mesele bir kere alıyorum min 7-8 sene kullanacağım ben bunu buna değsin istiyorum
yoksa 13900k+z790+rtx3080 sistem topladım bu da 4k da her oyunu oynatıyor bana i5 13600k- rtx 3060 - z690 da oynatıyor fakat aralarında birini 40 bine topluyorsan diğerini 25 e topluyorsun mesela ama ben en iyisini topladım
çünkü bir kere topluyor ve 7-8 sene bununla vakit geçiriyor işini görüyorsun
monitör de de öyle yapmak istiyorum buna değer :)
@Sahuraka
@Lory

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757
oled ips'ten daha iyi sanırım şöyle küçük bir soru sorayım o halde
1- iki ürün de 27 inç 2k
2- biri 165 diğeri 240 hz
3-biri 1 diğeri 0.3 ms
4- biri 350 diğeri 1000cd parlaklığık oranı var
5- biri 10 bin lira diğeri 40 bin lira
aradaki 30 bin liraya değecek fark nedir ve değer mi
para filan mevzu değil mesele bir kere alıyorum min 7-8 sene kullanacağım ben bunu buna değsin istiyorum
yoksa 13900k+z790+rtx3080 sistem topladım bu da 4k da her oyunu oynatıyor bana i5 13600k- rtx 3060 - z690 da oynatıyor fakat aralarında birini 40 bine topluyorsan diğerini 25 e topluyorsun mesela ama ben en iyisini topladım
çünkü bir kere topluyor ve 7-8 sene bununla vakit geçiriyor işini görüyorsun
monitör de de öyle yapmak istiyorum buna değer :)
@Sahuraka
@Lory

Aradaki 30k farka değecek şeyler:
Sonsuz kontrast yani aradaki devasa renk kalitesi ve siyah farkı.
Bahsettiğin MS ler gerçek olanlar değil. İps olan gerçekte 4 MS e oled olan ise 1-1.5ms e sahip.
Ve tabii ki 240hz olması.

Şansına bu iki monitöründe en sağlam kaynağımız olan rtings incelemesi var yani detaylıca bakabilirsin:

Zıtlıkta 1 yazma sebebi sonsuz olması.

Yanlız oled panellerde oled yanığı diye bir eksi var. Monitörü çok hor kullanırsanız oluyor bu.

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
Aradaki 30k farka değecek şeyler:
Sonsuz kontrast yani aradaki devasa renk kalitesi ve siyah farkı.
Bahsettiğin MS ler gerçek olanlar değil. İps olan gerçekte 4 MS e oled olan ise 1-1.5ms e sahip.
Ve tabii ki 240hz olması.

Şansına bu iki monitöründe en sağlam kaynağımız olan rtings incelemesi var yani detaylıca bakabilirsin:

Zıtlıkta 1 yazma sebebi sonsuz olması.

Yanlız oled panellerde oled yanığı diye bir eksi var. Monitörü çok hor kullanırsanız oluyor bu.
değer mi peki önerir misiniz o monitörü veya onun özelliklerinde oled değil de ıps güzel bir monitör var mı
yoksa diğerlerini gözden çıkarıp onu alacağım

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757
değer mi peki önerir misiniz o monitörü veya onun özelliklerinde oled değil de ıps güzel bir monitör var mı
yoksa diğerlerini gözden çıkarıp onu alacağım
Bence sonuna kadar değer. Oled bambaşka bir şey üstüne oled ile beraber 240hz nimetinide deneyimleyeceksin gerçi ben olsam büyük alırdım ama tercih meselesi.

240hz bir viewsonic attım ancak hiçbir ips olede yetişemez. O viewsonic te 4-5ms ve renk kalitesi vg27aq ya benzer. Daha da iyi bir önerim yok.

KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
Bence sonuna kadar değer. Oled bambaşka bir şey üstüne oled ile beraber 240hz nimetinide deneyimleyeceksin ben olsam büyük alırdım ama tercih meselesi.

240hz bir viewsonic attım ancak hiçbir ips olede yetişemez. O viewsonic te 4-5ms ve renk kalitesi vg27aq ya benzer. Daha da iyi bir önerim yok.
dostum 32 inç tabi bende istiyorum ama büyük gelir mi acaba 27 okey tam ideal ama 32 bayağı büyük hatta bir ara şu monitöre dahi göz kestirdiydim ben baktığımda 32 k idi

PG27AQDM nin olsa 32 inç modeli onu da düşünürdüm açıkçası​

@Lory
reis bu monitör çok farklı bir şey ya şu kaliteye bak kesin bunu alırım :)

Son düzenleme:

Lory

Monitör Uzmanı
Monitör Uzmanı
Tepki
757
dostum 32 inç tabi bende istiyorum ama büyük gelir mi acaba 27 okey tam ideal ama 32 bayağı büyük hatta bir ara şu monitöre dahi göz kestirdiydim ben baktığımda 32 k idi

PG27AQDM nin olsa 32 inç modeli onu da düşünürdüm açıkçası​

Attığın rog Philips den daha kötü ve daha pahalı olduğu için alınmaz.

O halde karar senin. Gerekli bilgileri aktardım daha merak ettiğin birşey olursa sorarsın ve kararını buraya da yazarsın (y)

reis bu monitör çok farklı bir şey ya şu kaliteye bak kesin bunu alırım :)

Daha o incelemede olmayan birsürü harika özelliği var :D

Son düzenleme:
KS

Cemalettin Bayraktar

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
123
42 inç olan mı kötü ? onu almam ya dediğim gibi alırsam bunu alırım

ve senin dediğin olayı bu video da bahsetmiş bir göz at istersen
4.30 da
ve komple video'ya da bakabilirsen bak cidden güzel monitör hoşuma gitti renkler akışkanlık filan süper

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri