Neden Her Güç Kaynağına Güvenmi̇yoruz?

TLP

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
28
Video ile ilgili belirtmek istediğim bazı şeyler var:

4:10
OTP UVP'den daha önemli bir korumadır, hatta ATX standartlarının kendisinde opsiyonel diye geçen tek koruma UVP'dir.

4:53
OCP koruması bölümünde watt ve volt çok çorba edilmiş, 5:10-5:18 arasında söylenen cümle özellikle. Ayrıca OCP koruması ile 850W'lık PSU örnek verilmiş ancak kombine güç olarak hesabı yaptığımızda bu hesap sadece tek 12V kanallı PSU'larda geçerlidir. OCP her kanal için ayrı ayrı optimize edilir, hatta multi rail ünitelerde birden fazla olan 12V kanallarının hepsi ayrı ayrı ayarlanır. Kombine gücü açıklamak için OPP en iyisidir ki açıklanmış zaten, sadece eşik değeri 50-100W ile kalmıyor çoğu zaman.

8:12
OTP korumasının asıl amacı aslında fanın bozulduğu durumlarda kurtarmasıdır, FFP (fan failure protection) çoğu zaman OTP'nin varlığından dolayı tercih edilmez hatta. Çok nadir bir korumadır o yüzden, üst seviyede bile rastlamazsınız.

8:22
Resimle gösterilen mavi devre elemanları y kapasitörleri, termistör diye bahsetmiyoruz kendilerinden. Çok önemli değil sadece belirtmek istedim, yeşil olan NTC termistörüdür ancak onun da görevi yüksek sıcaklıkta devrenin kapanmasını sağlamak değil ani akımı sınırlamak.

10:05
A1000G'de SIP yok denmiş, var. Sitesinde yazmıyor sadece ama NTC ve MOV olması ile var olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

12:00
Bunu daha önce de söylemiştim, yine söylüyorum: ATX3.0 bir güç kaynağının nominal gücünün iki-üç katı kadar spike kaldırabilmesi için 12V OCP ve OPP korumalarının 200%-300% ve üstüne ayarlanması gerekli. İncelemelere baktığımızda bunu karşılayan bir tane bile ünite yok, bu vaad ileriye kalıyor gibi şimdilik o yüzden.

Bu arada, patlayan kapasitörler hangi üniteden sökülmüştü?

Ahmeet_1

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
892
Insanin hicbir bilgisi olmasa bile. Şuan alacagi ortalama bir sistem 15K falan. Icinde ki bütün parcalar elektrikle calisiyor kalitesiz PSU bi kere sorun cikarir bütün sistem ya da belli basli parcalar cöp olabilir. 15k verirken fazladan 500tl den kacmak mantikli geliyorsa zaten diyecek bisey yok.

Muphrid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
60
Nzxt nin bir adet klavyesi var oda ciddi anlamda güzel ama diğer konularda bir şey diyemem
evde bir tane mouse buldum dexim diye saçma sapan bir marka ama çok iyi, nereden geldi bilmiyorum.. sonra firmaların türkçe harfleri koymamasına gıcık olup yine mouse'tan da aldığım güvenle dexim bir klavye aldım kablosuz.. hayret ediyorum hala, oda çok iyi , maşAllah :D

Nzxt kasalarıda güzel bence
tabi ajan, fsp'de segment'in markalarından ama hydro serisi psu'ları çok tuttu kullanılıyor..

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,956
evde bir tane mouse buldum dexim diye saçma sapan bir marka ama çok iyi, nereden geldi bilmiyorum.. sonra firmaların türkçe harfleri koymamasına gıcık olup yine mouse'tan da aldığım güvenle dexim bir klavye aldım kablosuz.. hayret ediyorum hala, oda çok iyi , maşAllah :D

tabi ajan, fsp'de segment'in markalarından ama hydro serisi psu'ları çok tuttu kullanılıyor..
Usta şaka mı bu? Segment ne zamandan beri iyi mal üretiyor ya. Gözüm yaşardı
Ben bilmiyordum nzxtnin segmente ait olması şaşırttı çünkü klavyeleri cidden güzel :D

Muphrid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
60
Usta şaka mı bu? Segment ne zamandan beri iyi mal üretiyor ya. Gözüm yaşardı
Ben bilmiyordum nzxtnin segmente ait olması şaşırttı çünkü klavyeleri cidden güzel :D
akıllara zarar, herifler parça üretmiyor ama sürekli fason ürünlere marka üretiyor :D kesinlikle içlerinde iyi ürünler de var.. ama işte biraz da şans meselesine kalıyor bu firmalardan alınan ürünler..

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
Bence direksiyonlarda f/p snoppy rampage falan

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,956
akıllara zarar, herifler parça üretmiyor ama sürekli fason ürünlere marka üretiyor :D kesinlikle içlerinde iyi ürünler de var.. ama işte biraz da şans meselesine kalıyor bu firmalardan alınan ürünler..
Ya deli oluyorum gidiyolar ucuz mal diye klavye felan satıyolar ama cidden çöp klavyeler bu rampagenin malları

Muphrid

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
60
Bence direksiyonlarda f/p snoppy rampage falan
evet öyle şeyleri de var :D biraz daha şaşırın; Segment Bilgisayarın bünyesinde barındırdığı başlıca markalar Everest, Rampage, Microlab, Cooler Master, CM Storm, Mikado, Snopy, S-link, Asonic, Energizer, Evercool, Eyfel, FSP, Hytech, Nzxt, Silver Crest, Xclio, Xigmatek ve Zalman'dır.

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,102
evet öyle şeyleri de var :D biraz daha şaşırın; Segment Bilgisayarın bünyesinde barındırdığı başlıca markalar Everest, Rampage, Microlab, Cooler Master, CM Storm, Mikado, Snopy, S-link, Asonic, Energizer, Evercool, Eyfel, FSP, Hytech, Nzxt, Silver Crest, Xclio, Xigmatek ve Zalman'dır.
Evet geçen araştırırken görmüştüm cooler master en tutan serisi galiba

Greewe_Greew

Ekipman Uzmanı
Ekipman Uzmanı
Tepki
2,956
LAN NEEE
cooler master hariç zaten %70ini biliyordumda cooler master imkanı yok aga max distribütördür

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri