Overclock

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Asus ex a320m gaming anakart AMD r5 1500x işlemci overclock yapabilir miyim bilen varsa nasıl yaparım anlatabilir mi?

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,162
Asus ex a320m gaming anakart AMD r5 1500x işlemci overclock yapabilir miyim bilen varsa nasıl yaparım anlatabilir mi?
Overclock yapmanı pek önermem, Sana hocam işlemci ve diğer parçaların ömrünü kısıtlıyor. Tamam oyunlar da performans ve bilgisayar hızı yükseltiyor ama bilgisayar ömrünü de kısıtlıyor.

faruk1643

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
oc kilidi kapalı maalesef yapamazsınız. İşlemciye Oc yapmak ömrü kısaltmaz doğru ve düzgün yaparsanız ısı derecenizi kontrol ederseniz niye ömrü azalsın . x4 860k (buna yaptımmı hatırlamıyorum ama sanki yapmıştım ), r5 1600 , r5 3600 , r5 5600 ve r5 7600x oc yaptım ve ne arza aldım ne sorun yaşadım şuana kadar. Ama oc önerirmiyim asla çok az performans artışı yaşarsın ama darboğaz olursa yapmanı öneririm onun dışında hiç gerek yok.

Son düzenleme:
KS

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Overclock yapmanı pek önermem, Sana hocam işlemci ve diğer parçaların ömrünü kısıtlıyor. Tamam oyunlar da performans ve bilgisayar hızı yükseltiyor ama bilgisayar ömrünü de kısıtlıyor.
Eyvallah hocam ama ömrü kısalsın pek önemli değil yapılabileceği yazılıyor bazı yerlerde ama nasıl yaparım anlatanını bulamadım o yüzden açtım konuyu

oc kilidi kapalı maalesef yapamazsınız. İşlemciye Oc yapmak ömrü kısaltmaz doğru ve düzgün yaparsanız ısı derecenizi kontrol ederseniz niye ömrü azalsın . x4 860k (buna yaptımmı hatırlamıyorum ama sanki yapmıştım ), r5 1600 , r5 3600 , r5 5600 ve r5 7600x oc yaptım ve ne arza aldım ne sorun yaşadım şuana kadar. Ama oc önerirmiyim asla çok az performans artışı yaşarsın ama darboğaz olursa yapmanı öneririm onun dışında hiç gerek yok.
5600xt ekran kartına normal olarak darboğaz yapıyor ama OC olsa kurtarırım gibi anakart ve işlemciyi değiştirmeden darboğazı azaltabilirsem bi süre daha masraftan kaçmış olacağım

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,162
Eyvallah hocam ama ömrü kısalsın pek önemli değil yapılabileceği yazılıyor bazı yerlerde ama nasıl yaparım anlatanını bulamadım o yüzden açtım konuyu
Eğer bilmiyorsan overclock konusunu hiç bulaşma derim ben en küçük yanlış hata da büyük sıkıntıya yol açan bir işlem.

KS

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Eğer bilmiyorsan overclock konusunu hiç bulaşma derim ben en küçük yanlış hata da büyük sıkıntıya yol açan bir işlem.
Ramlere yapmıştım o kadar :) ince işlemlerini bilmiyorum evet ve yardım almadan da girmem o topa

KS

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
A320 gibi bi anakarta 5600 işlemci kullansam en azından yeni anakart alana kadar kaybım ne olur

faruk1643

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
a320 anakart r5 5600 ü besler 65 tdp değerine sahip vrm ler ısınır ama çok ısınmaz çok rahat beslemesi lazım ve video buldum anakartın benzerimiş senin anakartın bundan daha da iyi olabilir bilmiyorum .

Son düzenleme:
KS

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4

faruk1643

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18
stock fan ile yükte 85 derecelere kadar çıkar ve bu değer bu işlemci için stock fan ile makul değer seni zorlayacaksa fan almana gerek yok bence. Unutma internette Tray versiyon alacaksan alma stock fan gelmez daha uygun olur ama normal al 100 tl fazla olsun fan ile gelsin

KS

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Hayır 5000 serisi için özel guncellemeniz lazım yoksa görüntü vermez
En son sürüme güncellemiştim, anakart 5600 ile güzel çalışsın yeter ni güncelleme daha yaparım

stock fan ile yükte 85 derecelere kadar çıkar ve bu değer bu işlemci için stock fan ile makul değer seni zorlayacaksa fan almana gerek yok bence. Unutma internette Tray versiyon alacaksan alma stock fan gelmez daha uygun olur ama normal al 100 tl fazla olsun fan ile gelsin
Kule fanım var dostum problem yaşamam o konuda 5600 e içim gidiyor almadan edemeyeceğim sanırım :)

Zaten Yeni sürümlerden birine güncellediyseniz yeterli gelir.
5000 serisi için özel güncelleme gerekmiyor mu

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
En son sürüme güncellemiştim, anakart 5600 ile güzel çalışsın yeter ni güncelleme daha yaparım

Kule fanım var dostum problem yaşamam o konuda 5600 e içim gidiyor almadan edemeyeceğim sanırım :)
Zaten yeterli. Bir sürümün üstü hep 5000 serisini destekler. En güncel sürüm ise zaten destekliyordur.

faruk1643

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
18

5000 serisi için özel güncelleme gerekmiyor mu
Güncel sürüme güncellediyseniz sorun yaşamazsınız burada amaç 5000 serisi için gelen güncellemeyi yapmazsan işlemciyi tanımaz anakartın ve hiç bir türlü sistemi açamazsın o yüzden bios dan anakartının son sürümüne güncellediysen her hangi sorun yaşamadan yeni işlemcini takabilirsin. Zaten son 2 yılda güncelleme yaptıysan her türlü 5000 serisini tanır.

KS

iskender42

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Güncel sürüme güncellediyseniz sorun yaşamazsınız burada amaç 5000 serisi için gelen güncellemeyi yapmazsan işlemciyi tanımaz anakartın ve hiç bir türlü sistemi açamazsın o yüzden bios dan anakartının son sürümüne güncellediysen her hangi sorun yaşamadan yeni işlemcini takabilirsin.
Teşekkür ederim yazdıklarınız için

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri