Oyun Projesi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,136
Cvp: Oyun Projesi

Öncesinde kullanılacak yapım araçlarının maliyetlerini hesaplamanız gerek. Örnek Unity veya Unreal motorlarını base olarak kullanılacak ama oyunda kullanmanız gereken bazı ücretli araçlar olacaktır 99% ihtimalle bunların maliyetlerini hesaplamanız gerek. Sonrasındaki maliyetler için bütçede bırakmak gerek. Birde üretim zamanı süresi var oda ayrı maliyet. Bence de yeterli olacaktır ama net bir bilgi veremiyorum ülkemiz koşullarında.

HelloMillet

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Oyunun türü platformu 2 boyutlu mu 3 boyutlu mu olacağı önemli ve bunun gibi birsürü önemli ayrıntı ayrıca çalışacak kişilerin yetkinliği sayısı süreyi etkileyeceği için maliyet açısından da yine önemli bir faktör ve yatırım dolar olduğu için iyi gibi görünebilir fakat çoğu oyun şirketi zaten şuanda dolar ile maaş verdiği için eleman yetersizliğinden dolayı bu sektöre yeni kazandırılan elemanlar dahil yüksek ücretlere çalışıyorlar herşeyi hesaba katınca net birşey söylemek zorlaşıyor açıkçası Bunun yanında kullanılacak yazılım haricinde kullanılacak donanımlar yazılıma göre çok pahalı ücretsiz yada düşük ücretli yazılımlar var kullanılabilecek.

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,201
Cvp: Oyun Projesi

Pek çok oyun firmasında çalışan arkadaşımdan aldığım bilgilere dayanarak söylüyorum;

1-) Bahsi geçen bütçeler gayet yeterli.
2-) Grafik olarak basit, mantık olarak insanların dikkatini çekecek tarzda oyunların sürekli tuttuğunu ve iyi gelirler elde edildiğini söylüyorlar.
3-) Üst düzey grafikli oyunlarda sürekli problem çıktığını, her cihazda ayrı kasma veya takılmalara sebep olduğu, bunların da geri bildirimlerinin kötü olduğunu belirtiyorlar.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri