PC Hocası Yeni Sistem Çıktı!!

Exodus

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
monitör alırkende hocam 2k alın en az
Monitör olarak bunu düşünüyorum, 2K için fazla bütçem yok.

BekirErenKeskin

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
2
Eleştirilere her zaman saygım var biliyorsunuz. Ancak fiyat olarak eleştiri kısmı yanlış.

1-) Bu ayın 14'üne kadar faiz skalası 13'e çekilmemişti. Dolar 18.12 olmamıştı.
2-) Cacheback olayı her dönem oluyor. Yakalayabilirseniz zaten kârlısınız. Ancak bunu sisteme bağlamak doğru değil. Herhangi kampanyada olan bir ASUS ürününü alıp para iadesinden faydalanabiliyorsunuz zaten. Bunu bu sistem için değil, diğer sistemler için de söylemelisiniz.
3-) Cougar giriş seviye PSU modelinin "kötü" olduğunu yorumlaşmışsınız. Neye istinaden bu kanıya varıldı?
4-) 12400F ve H610 sistemin maaliyeti benzer olmuyor. ASUS x firmaya x stoğunu çok iyi fiyattan verdiğinde, o firmada ürünü pazarlamak için harekete geçer. Haliyle Intel sistemlerde Eylül ayı itibariyle zaten shortage başlayacak. Bu iki ürün için destek alınamıyor.
5-) B550 tarafını sistem çıkmadan önce konuştum. Fakat stok sayısı yeterli olmadığından dolayı 20 tane sattıktan sonra bir mantığı olmadığı için eklenemedi.

Tüm bunlara istinaden bir sistem birleştirilirken önce sistemin firma stoğu, sonra alınabilen tüm destekleri, ardından ortaya çıkan fiyat üzerinden pazarlığı yapılıyor. Yani şu ürün olsa daha iyi olurdu, bu ürün olsa daha güzel olurdu maalesef hiç bir zaman hiç bir sistemde geçerli değil.

Biz de x parçaları kaldırıp y parçaları koymak istiyoruz. Fakat bu süreci siz yönetemiyorsunuz.

Tüm bunlara istinaden 1 dolar 18.10 seviyelerinde, RX 6750 XT sistem veya RTX 3070 ve RTX 3070 Ti rakiplerine bakıldığında "bugün" en iyi fiyatlı sistem bu arkadaşlar. 10 gün önce şöyleydi, 5 gün sonra böyleydi maalesef geçerli sebepler oluşturmuyor.

Bende istiyorum bir GG6 daha patlatalım. Ancak o sistemlerde yakılan paralar kimsede yok artık. Durumun ciddiyeti sınırları çoktan aştı, sadece bazı insanlar kârlı olduğu halde fiyat beğenmiyor. Bugün bu sisteme iyi diyorsak, yarın daha pahalı sisteme "iyi demek" durumunda kalacağız. Herkes için geçerli.
Valla abi ben aldım hiç bir şey değiştirmeden tam bütçem 17 bindi direkt aldım ileride de kasayı değiştiricem ssd yi değiştiricem bitii işlemci ve ekran kartı gayet mükemmel teşekkür ederim yeniden

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Eleştirilere her zaman saygım var biliyorsunuz. Ancak fiyat olarak eleştiri kısmı yanlış.

1-) Bu ayın 14'üne kadar faiz skalası 13'e çekilmemişti. Dolar 18.12 olmamıştı.
2-) Cacheback olayı her dönem oluyor. Yakalayabilirseniz zaten kârlısınız. Ancak bunu sisteme bağlamak doğru değil. Herhangi kampanyada olan bir ASUS ürününü alıp para iadesinden faydalanabiliyorsunuz zaten. Bunu bu sistem için değil, diğer sistemler için de söylemelisiniz.
3-) Cougar giriş seviye PSU modelinin "kötü" olduğunu yorumlaşmışsınız. Neye istinaden bu kanıya varıldı?
4-) 12400F ve H610 sistemin maaliyeti benzer olmuyor. ASUS x firmaya x stoğunu çok iyi fiyattan verdiğinde, o firmada ürünü pazarlamak için harekete geçer. Haliyle Intel sistemlerde Eylül ayı itibariyle zaten shortage başlayacak. Bu iki ürün için destek alınamıyor.
5-) B550 tarafını sistem çıkmadan önce konuştum. Fakat stok sayısı yeterli olmadığından dolayı 20 tane sattıktan sonra bir mantığı olmadığı için eklenemedi.

Tüm bunlara istinaden bir sistem birleştirilirken önce sistemin firma stoğu, sonra alınabilen tüm destekleri, ardından ortaya çıkan fiyat üzerinden pazarlığı yapılıyor. Yani şu ürün olsa daha iyi olurdu, bu ürün olsa daha güzel olurdu maalesef hiç bir zaman hiç bir sistemde geçerli değil.

Biz de x parçaları kaldırıp y parçaları koymak istiyoruz. Fakat bu süreci siz yönetemiyorsunuz.

Tüm bunlara istinaden 1 dolar 18.10 seviyelerinde, RX 6750 XT sistem veya RTX 3070 ve RTX 3070 Ti rakiplerine bakıldığında "bugün" en iyi fiyatlı sistem bu arkadaşlar. 10 gün önce şöyleydi, 5 gün sonra böyleydi maalesef geçerli sebepler oluşturmuyor.

Bende istiyorum bir GG6 daha patlatalım. Ancak o sistemlerde yakılan paralar kimsede yok artık. Durumun ciddiyeti sınırları çoktan aştı, sadece bazı insanlar kârlı olduğu halde fiyat beğenmiyor. Bugün bu sisteme iyi diyorsak, yarın daha pahalı sisteme "iyi demek" durumunda kalacağız. Herkes için geçerli.
Haklısınız. Zaten bundan önce satılan 6700XT sistemlere baktığımızda bile sinerji tarafında hep kötü güç kaynağı ssd ile geliyordu ve benim gördüğüm 6700XT sistemler hep Ryzen 5 5500 işlemci ile satılıyordu. Asus Rog 6750XT bir kere zaten Rog serisi olduğundan üst model bir kart. En son ve bence en Psu dan sonra en önemlisi diğer sistemler A520 anakart kullanıyordu ve benim bildiğim B450 anakart A520 den daha iyi . Tek artısı 4 Ram soketli modeller olabilir ama onun için de tercih edilmez.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
@OceanLaB 600w psu bu sistem için yeterli mi? Kart üreticisi Asus'un sistesinde önerilen değer 750w olarak belirtilmiş. Kasayı değiştireyim diyorum 750w olan tek kasa var onunda önü kapalı hava akışı sıkıntılı.
Cougar MX350 var hem mesh hem de 700W güç kaynağı var. Videoyu izlediyseniz yanlış hatırlamıyorsam Forza Horizon 5 testinde anlık güç tüketimimiz 138W diyordu 750w bence gereksiz. AMD ekran kartları zaten fazla güç tüketmemesi ve fiyatı ile tercih ediliyor.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Videoyu 8:09 dan sonra dinle ve sol üstte bak 130 ve 160w arası güç çekiyor. Tüm oyunlarda o kısmı izlersen kart 600w PSU yu sonuna kadar kullanmıyor yani. İşlemci zaten 40-50w tüketiyor ortalama 200w diyelim. Ondan sonraki oyunlarda 200-210w tüketiyor ve işlemci yine 50w desen yine çok bir şey değil yani. Videoyu tam izleseydin aslında böyle bir soru sormana gerek kalmazdı.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Tam izlesem bile sorardım çünkü birinci ağızdan duymazsam rahat edemem, ben sağlamcı biriyim işimi garantiye almam lazım yine farklı bir yanıt gelmezdi belki evet ama en azından garantilemiş olurdum. Ben sorayım da içimde kalmasın kafası. Hız aşırtma yapılmayacaksa ve sadece oyun için alınacaksa 600w/700w yeterli gözüküyor. Ben yine de her zaman için tavsiye edilen değerde bir psu kullanılması taraftarıyım lakin ekonomik şartlar el vermediği için bir şey diyemem bazı parçaları mecburi düşük tutuyorlar ki fiyat uygun olabilsin yoksa Taner hocada ister 750w ve üstü bir psu kullanmayı. Hatta ana kartı vs. en iyi parçalardan koymayı. Ama gel gelelim o zaman fiyatlar ne yazık ki ciddi şekilde yukarı çıkıyor. Teşekkürler ilginiz için.
Benim düşüncem ucuz olsa bile 750w kullanılmazdı çünkü F/P sistem yapıyorlar bu sistemi 600 650w çalıştırabilecekken 700 ayda 750w psu da yüksek olurdu F/P olayı kalmazdı. Fiyatlar ucuz olsa bile 600w ile çıkartıp 750w özelleştirmesi konulurdu. Benim düşüncem bu yönde.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Evet olabilir. O da bir seçenek. Nasıl olur alım gücü bir Avrupa ve ya Amerika kadar uygun olursa anca öyle lafını bile etmeden koyarlar. Hoş öyle bir durumda her hangi bir üründe F/P kavramı aranır mı o da meçhul. :)
Biz hiçbir zaman Avrupadaki ülkeler gibi bence olamayacağız. Doların Euro nun en ucuz hali 5tl ye düşseler bile arada fark var Türk Lirası onlara göre hep daha düşük ve değersiz.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Aynı fikirdeyim. Zaten şöyle bir şey var ben bildim bileli Türkiye'de alım gücü olumlu olarak hiç gelişmedi. 2005 senesinde 1 paket Marlboro 4.5 TL/5 TL civariydi. Çevremde alan çok azdı. Bugüne geliyoruz 34 lira mı öyle bir şeydi sanırım yine alabilen var mı o sene olduğu gibi bu senede çok az. 2018'de Yamaha Neos 4 50cc motosiklet 10 bin liraydı. Millet diyordu "Bu kadar para verilir mi git 2 bine Çin al" vs. diye. Bugün 47 bin lira ve bayilerde yok. O günkü güruh bugün yine aynı şeyi söylüyor. "47 bin buna verilir mi git 20 bine Çin al" (Bu arada 10 binde 47 binde bal gibi verilir ben verdim pişmanda değilim gayet güzel motosiklet. İyi mâl iyi paradır çünkü Yamaha kalitesi tartışılmaz) değişen bir şey var mı sadece rakamlar... Alım gücü yerinde sayıyor hatta daha da düşüyor. Ki rakamlar önemli değildir. Önemli olan ne kadar mâl ve hizmet alabildiğinizdir. Yani size bir mâl ve hizmet için "Buna bu kadar para verilir mi?" diyenlere bakmayın. Onlara kalırsanız alamazsınız çünkü. İmkanı olan alacağı mâl ve hizmeti satın alsın. İleri de alması daha da zorlaşacak çünkü. Neyse konuyu daha fazla dağıtmayalım. Alıntı üstüne alıntı gelir şimdi bu mesaja işimiz iş.
İçimde kalacak en kolay örneği rahmetli AEA Yamaha R25 incelemesinde bu motor 13.500tl üstü olursa almayabilirsiniz diyordu şimdi 2.eli 150 bin TL.

BaksanaBi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Asus TUF B550M-E WIFI AM4 DDR4 4600(OC)MHz mATX Gaming (Oyuncu) Anakart

Asus Prime X570-P 5100(OC)MHz ATX Anakart

Hangisi daha iyi @OceanLaB

Son düzenleme:

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,317
Asus TUF B550M-E WIFI AM4 DDR4 4600(OC)MHz mATX Gaming (Oyuncu) Anakart

Asus Prime X570-P 5100(OC)MHz ATX Anakart

Hangisi daha iyi @OceanLaB

• Faz sayısı olarak X570'de 12 adet var. O tarafta önde.
• RAM hızı tarafında B550 4800MHz, X570 4400MHz'e kadar çıkabiliyor. Daha düşük bir RAM kullanıyorsanız gereksiz.
• X570'de iki adet PCI-e x16 slotu var, B550'de tek.
• X570 PCI-e 4.0 destekli, B550 3.0
• X570'de sata portu 2 adet daha fazla. USB yuvaları olarak da 2 adet fazlalığı var.

Totalde X570 daha ağır basıyor. Ben olsam onu seçerdim.

BaksanaBi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
• Faz sayısı olarak X570'de 12 adet var. O tarafta önde.
• RAM hızı tarafında B550 4800MHz, X570 4400MHz'e kadar çıkabiliyor. Daha düşük bir RAM kullanıyorsanız gereksiz.
• X570'de iki adet PCI-e x16 slotu var, B550'de tek.
• X570 PCI-e 4.0 destekli, B550 3.0
• X570'de sata portu 2 adet daha fazla. USB yuvaları olarak da 2 adet fazlalığı var.

Totalde X570 daha ağır basıyor. Ben olsam onu seçerdim.

Peki ekran kartını 3080 yaparsam sizce kasa ve psu hangisi olmalı? En az kaç W psu önerirsiniz? Seçenekler az açılmış. İncehesap ile görüştüm ilgili birime iletmişler. Eğer ekstra seçenekler eklenirse 3080 düşünüyorum. Maks. psu 750w eklenmiş seçeneklere. Halbuki saçma. Çünkü parasıyla alıyoruz, sanki bedavaymış gibi kısıtlı seçenek sunmalarından haz etmiyorum.

Syqex

Bilgisayar Uzmanı
Bilgisayar Uzmanı
Tepki
5,198
Peki ekran kartını 3080 yaparsam sizce kasa ve psu hangisi olmalı? En az kaç W psu önerirsiniz? Seçenekler az açılmış. İncehesap ile görüştüm ilgili birime iletmişler. Eğer ekstra seçenekler eklenirse 3080 düşünüyorum. Maks. psu 750w eklenmiş seçeneklere. Halbuki saçma. Çünkü parasıyla alıyoruz, sanki bedavaymış gibi kısıtlı seçenek sunmalarından haz etmiyorum.
Parasıyla alıyorsunuz ama sitede bir sürü sistem var hepsine aynı özelleştirme eklenemez ki birinde çok satılır diğerine fırsat kalmaz.

BaksanaBi

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
15
Parasıyla alıyorsunuz ama sitede bir sürü sistem var hepsine aynı özelleştirme eklenemez ki birinde çok satılır diğerine fırsat kalmaz.

Orası öyle ama 3080 ekran kartı seçeneği koyup ona uygun kasa ve psu koymamak saçma oluyor. Neyse muhtemelen ekleme yapacaklardır.

olkiii_

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
ürünü aldım fakat ekran kartı rog strix 6750xt coil sorunu Yaşadım bir gün sonra gönderdim incehesapa bakalım inceleme yapacaklar ayrıyeten ekran kartını taktığım yerde anakart üzerinde sarı ışık yanıp sönüyor normal mi

Lucatoni

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
10
ürünü aldım fakat ekran kartı rog strix 6750xt coil sorunu Yaşadım bir gün sonra gönderdim incehesapa bakalım inceleme yapacaklar ayrıyeten ekran kartını taktığım yerde anakart üzerinde sarı ışık yanıp sönüyor normal mi
Hemen hemen her kartta coil var. Rahatsiz edicek seviye de degilse o kadar da sorun etmemenizi oneririm cunku bunun karta zarari yok ve bende de oluyordu fakat bir sure sonra neredeyse hic olmamaya basladi.

korayates

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Durumla ilgili tekrardan bilgilendirme yapar mısın?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri