RX 6600 ekran kartı ile sistem toplama 15.000 TL bütçe

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Bu aralar ben de benzer bir sistem topluyorum. Ama mini tower arıyorum ve beyaz renk ne yazık ki pek seçenek yok.
Full tower'da seçenekler çok daha fazla.

İşlemci 9-10k civarı tutarcaktır.

Anakart olarak X570'e geçmezdim çünkü fanlı olması beni rahatsız ediyor. Fan'ın bir ömrü olması biraz rahatsızlık verici o yüzden pasif soğutma daha güzel bir tercih olacaktır. B550 kartlar arasında güçlü bir işlemci kullanmak istediğin için başlangıç seviyesi bir anakart tercih etmezdim.

Gigabyte B550 Aorus Elite V2
MSI B550 Gaming Edge veya Tomahawk hatta Mortar'da iş görür.
Asus TUF serileri
Asrock B550M Steel Legend'da fena bir tercih olmayabilir.
Ortalama 3-4k arası bir rakam tutacaktır.

Ryzen işlemciler hızlı ramleri sever. Anakart üreticilerin test ettikleri donanımların listeleri oluyor. QVL diye geçiyor. Oradan bakıp ram'i seçebilirsin. 16gb oyun için yeterli olacaktır ama olmuşken 32gb (16 x 2) olması daha güzel ama kapasite büyüdükçe hızlı ramlerin fiyatları üretim zorluğu nedeniyle oldukça artıyor.
Corsair'in Dominator ramlari 3-4k civarı 32gb 3600mhz'lik olanlarını bulabilirsin. Beyaz renkleri de mevcut.

Kasa olarak Corsair 4000X Beyaz seçerdim. Önü kapalı diye hemen vazgeçme. Ayrıca beyaz renkte 4000D'ye ait ön panel'i alıp camı değiştirebilirsin. Ayrıca satıyorlar 250 lira civarında bulabilirsin. Bence gerek de yok. Kasa yeterince hava alacaktır. İçinde 4 adet güzel fan, corsair'ın lighting node'u da beraberinde cabası. Power supply da var içinde. Bütçeyi buradan toparlayabilirsin.
Corsair 4000X beyaz'ı 2-3k arası rakamlara bulabilirsin.
Alternatif olarak Sharkoon Silent Storm 850W (A tier) ve NZXT h510i de tercih edilebilir. O da aynı rakamlara gelecektir.

Corsair kasa 240mm, NZXT kasa ise ön taraf için 240mm üst taraf için 120mm sıvı soğutma seçebilirsin.
İşlemci soğutucu için Arctic en iyi performans tercihi olacaktır ama beyaz renk olsun istersen Cooler Master ML240L v2 beyaz renkte 2k civarı bulabilirsin. (Bu soğutucu RGB'dir. ARGB değil. 3 pinli değil 4 pinli olana takmalısın)
Arctic Liquid Freezer 2'de bu fiyatlara yakın diye hatırlıyorum. Soğutma konusunda en iyi performansı aramak sana birşey katmayabilir. Çünkü overclock olan bir işlemci değil 5800X3D. Yeteri kadar soğutma iş görür. NZXT için NZXT'nin sıvı soğutmasını veya Arctic'in 120lik olanını tercih edebilirsin.

Yaklaşık 18k arasında bir sistem toplamış oluyoruz. Hepsini bi anda almana gerek yok. İşlemci soğutucusunu stock soğutucu ile bir süre idare edip alabilirsin.

Umarım gönlünce bir bilgisayar olur.
X570S anakartlarda fan yok önerini dikkatlice kontrol edin.

Ryzen işlemciler RAM frekansını severler ama 3733MHz hıza kadar en stabil ve düzgün çalıştıkları frekans 3600MHz. Birde QVL listesine bakılıp RAM seçmeye gerek yok. Ryzen yıllardır var olan bir platform uyumsuz bellek yok piyasada.

Sharkoon markasında PSU alınabilir alınmaz demem ama ilk tercih olmaması gerek. A Tier olması önemsiz.

Geri kalanına bir şey diyemem.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Tamam hocam o zaman bütçe 19k olsun öneriyi yapın bekliyorum.
5-6k da monitöre ayırdım.
2k veya 1080p,240hz destekleyen bir monitör düşünüyorum.
RX 6600 kartı için 2K monitör pek önerdiğim bir şey değil. Ben size önerdiğim MSI anakartla ekran kartı hariç güzel bir sistem kuracağım tamamdır.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
RX 6600 kartı için 2K monitör pek önerdiğim bir şey değil. Ben size önerdiğim MSI anakartla ekran kartı hariç güzel bir sistem kuracağım tamamdır.
Tamamdır bekliyorum. 19k bütçe sadece kasa için. 5-6k monitör için düşünüyorum.
Beklemekteyim çok teşekkürler.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Ekran kartı dahil 19K?
5800X3D o zaman şart değil?
Hayır hayır ekran kartı elimde var monitör dahil değilken 19. Monitör dahil tüm kasa için 25k bütçem var.
19000 ekran kartsız kasaya, 6000 de monitör için düşünüyorum. Gereksizse bir adette alabilirim. 240hz olacak şekilde.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Tamam şimdi oldu ben önerimi yapacağım zaten hazırlıyordum.
Hocam ek olarak mid tower kasa olursa da olur. Ram ve soğutucu nun sıkışması anakarttan dolayıymis şimdi gördüm. Bütçeyi 19k yapmısken 2x16gb 3600mhz CL15-16 Vs bir ram de olabilir. En stabil 3600 diyorsunuz siz de. Ben 4133 MHz filan düşünmüştüm ama. Stabil en çok FPS alabileceğim kart olsun.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
CPU :

MB :

RAM :
  1. - 32GB isterseniz x2 set yapabilirsiniz. Bu sayede tüm soketler dolu olur daha temiz bir görüntü olur RGB için. Yada aşağıdaki 32GB ikili kiti alabilirsiniz.
  2. - 32GB isterseniz x2 set yapabilirsiniz. Bu sayede tüm soketler dolu olur daha temiz bir görüntü olur RGB için.
  3. - CL16 bellekler çok pahalı 3600MHz için. CL18 olması çok önemli değil oyunda vs. sıkıntı olmaz merak etmeyin bunu alamazsanız diye söylüyorum.
SSD :
Kasa :
  1. - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
  2. / - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
  3. - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
  4. - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
PSU :
PSU NOT : Aslında 650W bir ürün işinizi fazlasıyla görecektir ama ileriye yatırım olsun. Yükseltme yaparsanız ileride ekran kartı olarak birde PSU değiştirmek zorunda kalmayın.

Hava Soğutucu :
Sıvı Soğutucu :
Burası minimum 17.339 TL yapıyor.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
CPU :

MB :

RAM :
  1. - 32GB isterseniz x2 set yapabilirsiniz. Bu sayede tüm soketler dolu olur daha temiz bir görüntü olur RGB için. Yada aşağıdaki 32GB ikili kiti alabilirsiniz.
  2. - 32GB isterseniz x2 set yapabilirsiniz. Bu sayede tüm soketler dolu olur daha temiz bir görüntü olur RGB için.
  3. - CL16 bellekler çok pahalı 3600MHz için. CL18 olması çok önemli değil oyunda vs. sıkıntı olmaz merak etmeyin bunu alamazsanız diye söylüyorum.
SSD :
Kasa :
  1. - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
  2. / - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
  3. - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
  4. - 3 numaralı sıvı soğutma ile uyumsuz!!!
PSU :
PSU NOT : Aslında 650W bir ürün işinizi fazlasıyla görecektir ama ileriye yatırım olsun. Yükseltme yaparsanız ileride ekran kartı olarak birde PSU değiştirmek zorunda kalmayın.

Hava Soğutucu :
Sıvı Soğutucu :
Burası minimum 17.339 TL yapıyor.

Bu şekilde toplamayı düşünüyorum. Tüm parçalar birbiri ile uyumludur değil mi? 19.193₺.

Son olarak 6000 TL ye kadar ( 6000 olmak zorunda değil. 240-280hz 1080p veya 2k monitör önerisi yapar mısınız?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
Sıkıntı yok gayet güzel. 240Hz IPS güzel bir ürün vardı 4399 TL fiyata itopya firmasında ama fiyat +1000 TL artmış. Bakıp piyasaya öneri yaparım.

aerowing

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
X570S anakartlarda fan yok önerini dikkatlice kontrol edin.

Ryzen işlemciler RAM frekansını severler ama 3733MHz hıza kadar en stabil ve düzgün çalıştıkları frekans 3600MHz. Birde QVL listesine bakılıp RAM seçmeye gerek yok. Ryzen yıllardır var olan bir platform uyumsuz bellek yok piyasada.

Sharkoon markasında PSU alınabilir alınmaz demem ama ilk tercih olmaması gerek. A Tier olması önemsiz.

Geri kalanına bir şey diyemem.
İnsanlara yanlış bilgi vermeme konusunda hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

PSU nün A tier olması tabi ki önemlidir. Sistemdeki power spike'lar ile başa çıkabilmesi için önemli bir göstergedir. Takip ettiğimiz, guru dediğimiz çoğu insan PSU'yu seçerken Linus'un Tier List ine bakıp alıyorlar.

Seçtiğiniz PSU ucuz orta veya düşük seviye sistemler için uygundur. Bununla beraber dediğinize katılıyorum almışken 2 adet EPS girişli almak mantıklı tabi ki. Her ne kadar 5800X3D 105W'lık bir TDP ye sahip olduğu için 1 EPS bağlantısı 225W'a kadar işlemcisimizi besleyebilir.

Bir de (de ayrı yazılır) Sharkoon markası bir SeaSonic olmayabilir ama Alman üretimi ve kaliteli kapasitör kullanıyor. Kullanıcı yorumları da oldukça iyidir.
Bronze verimlilik artık kabul edilebilir olduğunu düşünmüyorum bunu yukarıya çekmek iyi olacaktır. Sistemin uzun yıllar dayanmasını beklerken, olası elektrik kesintilerine ve dalganmalarına karşı sistemi koruyabilecek en etkili unitelerden biridir güç kaynağı.
Genelde anakart işlemci ekran kartı gibi ürünlerine göre güç kaynağının zayıf seçilmesi çok yapılan basit bir hatadır.

QVL sadece uyumluluk gibi düşünmemek lazım. Anakart üreticileri Bios'larını geliştiriken veya yaygınlaştırırken, paylaşılan listedeki ürünleri test ederler ve çalıştığına emin olurlar. Bu listede olmayan bir ürün uyumsuz gibi düşünmemek lazım sadece test edilmemiştir. Güvenli tarafta olmak varken, böyle bir liste de varsa neden bakılmasın?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
İnsanlara yanlış bilgi vermeme konusunda hassasiyetiniz için teşekkür ederim.

PSU nün A tier olması tabi ki önemlidir. Sistemdeki power spike'lar ile başa çıkabilmesi için önemli bir göstergedir. Takip ettiğimiz, guru dediğimiz çoğu insan PSU'yu seçerken Linus'un Tier List ine bakıp alıyorlar.

Seçtiğiniz PSU ucuz orta veya düşük seviye sistemler için uygundur. Bununla beraber dediğinize katılıyorum almışken 2 adet EPS girişli almak mantıklı tabi ki. Her ne kadar 5800X3D 105W'lık bir TDP ye sahip olsa da 1 EPS bağlantısı 225W'a kadar güç verebilir.

Bir de (de ayrı yazılır) Sharkoon markası bir SeaSonic olmayabilir ama Alman üretimi ve kaliteli kapasitör kullanıyor. Kullanıcı yorumları da oldukça iyidir.
Bronze verimlilik artık kabul edilebilir olduğunu düşünmüyorum bunu yukarıya çekmek iyi olacaktır. Sistemin uzun yıllar dayanmasını beklerken, olası elektrik kesintilerine ve dalganmalarına karşı sistemi koruyabilecek en etkili unitelerden biridir güç kaynağı.
Genelde anakart işlemci ekran kartı gibi ürünlerine göre güç kaynağının zayıf seçilmesi çok yapılan basit bir hatadır.

QVL sadece uyumluluk gibi düşünmemek lazım. Anakart üreticileri Bios'larını geliştiriken veya yaygınlaştırırken, paylaşılan listedeki ürünleri test ederler ve çalıştığına emin olurlar. Bu listede olmayan bir ürün uyumsuz gibi düşünmemek lazım sadece test edilmemiştir. Güvenli tarafta olmak varken, böyle bir liste de varsa neden bakılmasın?
PSU ürününde Tier sıralamasına bakarak ürün alacak olursak piyasada pek çok marka modeli çöpe atalım o halde. Önerdiğim tüm sistemlerde kalitesiz bileşen önermem. O kalitesiz ucuz dediğiniz PSU ürünlerini sizin bakışınızla yada genelleme yapayım Tier listelere bakıp ürün alanlar için uygun olmayabilir ama yıllarca o ayarda PSU ürünlerini sorunsuz kullanıyor kullanıcılar. Yapılan hata değil tercih. Sharkoon markasına laf etmedim ama Alman malı diye 100% iyi olacak diye bir kaide yok. O zaman Tayvan malı her ürün içinde %100 iyi diyebiliriz. Elektronikte 100% diye bir şey olmaz. Bu mantıkla hazır sistemlerin %99 'u PSU olarak sıkıntı.

EPS soketi içinde tek sokete o kadar fazla gücü vermek mantıklı değil. Ayrıca çoğu anakart 1 EPS bağlantısı ile sorun çıkartabiliyor.

QVL listesini bellek markaları da yayınlıyor. Anakart üreticilerine bağımlı değilsiniz. Ayrıca dediğim gibi oturmuş bir platformda uyumsuz bellek bulmaz çok ama çok zor. DDR5 gibi yeni değil ki QVL listesine bakmak gereksin. Zaten o listede TR üzerinde bulunan bellek bulmak ne kadar zor bilen bilir. Ben burada yıllardır ne kadar sistem önermişimdir sayısını bilmiyorum ama hiçbir sistemde QVL listesine bakarak ürün önermedim ve her ürün 100% sorunsuz çalıştı ve bana hiçbir şikayet gelmedi bu zaman kadar. DDR5 sistemler içinde çıktığından beri sistem öneriyorum hala aynı şekilde sorun bildiren olmadı dediğim gibi.

İşi bilmiyorum değilim sizinle tartışma başlatmak niyetinde de değilim ama bakış açınız genel kitleye göre doğru değil.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
@ugur.gozaydin ciddi bir indirim olarak bu anakartı gördüm. İlk siparişimi vereceğim, diğerleri için de akakçe ve cimri de kaydedip indirim bekleyeceğim. Bu ay içinde tüm parçaları kesin alacağım zaten.

bu ramler nasıl sizce?
buna kıyasla yani. arada ki 16gb bellek farkı dışında, CL16 değeri için bu tercih edilebilir mi?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
PNY belleğin OC potansiyeli daha iyi ama CL16 olsun diyorsanız Corsair belleği seçebilirsiniz.

Normalde Crucial Ballistix önerecektim ama piyasada 3600MHz modelini bırakmamışlar.

KS

xlinus

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
56
Konunuzu kapatalım mı, yoksa başka sorularınız olacak mı?
Kasa konusunda biraz kararsız kaldım açıkçası görünüşü hoşuma gitmedi. Ondan kararsız kaldım.
Bunu alacağım sanırım. Diğer parçalarla bir sorun olmaz değil mi?

@ugur.gozaydin aynı linkte kasanın 650w hali de var. 80+ o hali nasıl olur ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,130
PSU modelini ayrı alın dediğim gibi. Harcadığınız paraya değsin.

Önerdiğim ürünlerden 1600 TL ye yaklaşanı seçerseniz onu boşverin bu ürün indirime girmiş bunu alırsınız. Geleceğe yatırım olur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri