ryzen 5 5500'den 5600x geçmeli miyim ?

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
Selam arkadaşlar. Ağustos ayı gibi bir sistem toplamıştım. İçinde rx6600xt ve r5 5500 var. CPU kaynaklı squad, ww3 gibi oyunlarda darboğaz mı yiyorum anlamadım. ww3'de bazı ayarların medium bazılarının ise high-ultra olduğu şekilde 70 fps ile 110 fps arası alıyorum fakat arada stuttering oluyor gibi hissediyorum. bu neyden kaynaklı emin değilim. squad'da ise medium olmasına rağmen 60 70 bazen 90 alıyorum. squad kendiliğinden zaten sorunlu oyun optimizasyon konusunda bilirsiniz ama ekstra olarak bir de CPU açlığından çıkmış gibi yiyor. Sizce 5500'ü satıp 5600x geçmeli miyim gerek var mı ? ben kasayı aldığım dönem 5500 fiyatları 2k üstündeydi fakat simdi 2k altına düşmüş eğer satarsam 1500 civarına satmam gerekecek, 5600x ise 4000leri geçecek gibi duruyor. Tavsiyeniz nelerdir ? darboğaz mı yoksa oyun kaynaklı mı ? witcher, forza gibi oyunlarda sorunsuz oynuyorum bu arada high ve ultrada

n7cati

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
224
Selam arkadaşlar. Ağustos ayı gibi bir sistem toplamıştım. İçinde rx6600xt ve r5 5500 var. CPU kaynaklı squad, ww3 gibi oyunlarda darboğaz mı yiyorum anlamadım. ww3'de bazı ayarların medium bazılarının ise high-ultra olduğu şekilde 70 fps ile 110 fps arası alıyorum fakat arada stuttering oluyor gibi hissediyorum. bu neyden kaynaklı emin değilim. squad'da ise medium olmasına rağmen 60 70 bazen 90 alıyorum. squad kendiliğinden zaten sorunlu oyun optimizasyon konusunda bilirsiniz ama ekstra olarak bir de CPU açlığından çıkmış gibi yiyor. Sizce 5500'ü satıp 5600x geçmeli miyim gerek var mı ? ben kasayı aldığım dönem 5500 fiyatları 2k üstündeydi fakat simdi 2k altına düşmüş eğer satarsam 1500 civarına satmam gerekecek, 5600x ise 4000leri geçecek gibi duruyor. Tavsiyeniz nelerdir ? darboğaz mı yoksa oyun kaynaklı mı ? witcher, forza gibi oyunlarda sorunsuz oynuyorum bu arada high ve ultrada
Oc yapacaksan 5600x baya iyi olur , oc yapmadan kullanırım dersen normal 5600 al çok bir fark yok aradaki farka değmez

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Oyun kaynaklı olduğunu düşünüyorum ve ekstra para verip 5600x işlemcisine geçmeyi mantıklı bulmuyorum. Yapılır mı yapılır ama kaliteli bir soğutucu da almak gerekir.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Daha iyi işlemci ama ikinci el satıp sıfır aldığınız zaman maliyet artıyor. 5600x denildiği gibi ekstra soğutucu ihtiyacı olan model. İşlemci bazlı oyunlarda mutlaka etkisi olacaktır ama zararınızda olacak. Belki ikinci el takas düşünen biriyle 5600 ve x modeli için anlaşabilirseniz verilen fark mantıklı olur.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
özetle dediğiniz şey şu o zaman: olanı satıp sıfır almak mantıksız fakat takas mantıklı. takas yaparken neye dikkat edebilirim ?

peki 5500ü satıp 5600 almak mantıklı mı sıfır ? 5600ler 2.5k falan civarı şuan.

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Stres testine sokup kontrol edebilirsiniz. Pinleri kontrol edersiniz bir zarar var mı diye. İşlemci kolay zarar gören bir ürün değil. Yine de kontrol etmek daha güvenli. Fatura ve kutusu da varsa sonra satmak için işinize yarar.

KS

umeris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
164
Stres testine sokup kontrol edebilirsiniz. Pinleri kontrol edersiniz bir zarar var mı diye. İşlemci kolay zarar gören bir ürün değil. Yine de kontrol etmek daha güvenli. Fatura ve kutusu da varsa sonra satmak için işinize yarar.
tavsiyeniz nedir hocam ? fiyat vs, açıklamaya ne yazabilirim veya takas yapılacağı zaman kaç tl bir fark vermem mantıklı olur 5600 için ? bir de şunu sorayım, 5500'den 5600'e geçmek fazla bir fark yaratır mı fps anlamında ? yani yüzdelere baktığım zaman görüyorum ki GPU kullanımım ww3 oyununda yüzde 65 - 80 arasında, CPU ise 30 - 40 civarı. bu demek oluyor ki darboğaz yok. ben 5600 alırsam oyunlarım 10 15 fps fark yaratır mı ?

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
tavsiyeniz nedir hocam ? fiyat vs, açıklamaya ne yazabilirim veya takas yapılacağı zaman kaç tl bir fark vermem mantıklı olur 5600 için ? bir de şunu sorayım, 5500'den 5600'e geçmek fazla bir fark yaratır mı fps anlamında ? yani yüzdelere baktığım zaman görüyorum ki GPU kullanımım ww3 oyununda yüzde 65 - 80 arasında, CPU ise 30 - 40 civarı. bu demek oluyor ki darboğaz yok. ben 5600 alırsam oyunlarım 10 15 fps fark yaratır mı ?
Hocam 2.el piyasasını bilmiyorum onu takip eden arkadaşlar daha net cevap verir. Ğiyasa fiyatından koyarsınız. Üst modelle farkı verilerek takas edilir yazarsınız. Sizin gördüğünüzü takasa açık ürünlere sorarsınız. Darboğaz olmasa bile işlemci daha güçlü olduğu için mutlaka fark eder ama denemediğim için rakam söylemek yanlış olur. 5600 ve üstüne geçilebilir ya da ilerde. Ram, anakart ve işlemci yükselmesiyle ddr5 am5 sokete geçilebilir.

brooklyn

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
60
kesinlikle geçilir hocam

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri