Ryzen 5 5600G Oyun da DROP Problemi

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhabalar,

Ryzen 5 5600G İşlemcili bilgisayarımda GTA 5 Online / Fivem / RAGE:MP gibi platformlarda 120 & 80 fps almama rağmen drop sorunu yaşıyorum oyunda ki akıcılık bozuluyor yardımcı olabilir misiniz?

Sistem Özelliklerim :
İşlemci : Ryzen 5 5600G
Anakart: ASUS B450M-K II
RAM : ADATA XPG GAMMİX D30 8 GB 3200 MHZ DDR4 RAM
PSU : Sharkoon 650w v2
Ekran Kartı : GTX 750

Biraz çevremle görüşmem üzerine oyunun akıcılığının kaybolma sebebi ya ısı değerlerinden ya da ramden kaynaklı olduğunu düşünüyorum, işlemci boşta 45-47 dolu 57-65 derece arası seyir almakta lakin AMD Ryzen model işlemciler için 95 dereceye kadar ısı değerleriniz normaldir diye açıklama sağlamıştı.
RAM'mi almam gerekli yoksa Kule soğutucu mu yardımcı olursanız sevinirim...

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Cevap belli. Ram yetersiz. Günümüzde artık 8 GB ram yetmiyor. 1 tane daha ram alıp 16 GB yapın. Artık 16 GB dan aşağısı kurtarmıyor. Aynısı arkadaşımda da oluyordu dedim ram al Ramin aynısından bir tane daha aldı taktı sorunu çözüldü.

PurpleWebb

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
446
Ayrıca Ryzen sistemlerde 16 GB dual channel (yani 8+8) ram kullanmak daha faydalı ve performanslı.

shogun

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
325
Tpm açıksa amd sistemlerde böyle yapabiliyor. Anakart bios güncellemesi bekleniyor.

Kaynak:

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhabalar,

TPM açık değil, bu sorun arkaplan da açık uygulama bırakmasam da oluyor 1 hafta önce akıcı ve sıkıntısız oynarken neden şimdi bu sorunu yaşıyorum hiç anlamıyorum, sorunun çözümü için ram mi almam gerekli?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Windows 11 'in AMD sistemlerle olan sorunu çözüldü bildiğim kadarıyla. O bağlantı kendilerini garantiye almak için hala aktif olabilir yada bazı anakartlarda hala sorun varsa bundan dolayı orada duruyor olabilir.

Gördüğüm kadarıyla 1 adet 8GB RAM modülünüz var? Eğer böyleyse sorun bariz bundan kaynaklı olabilir. Zaten bir kısmını işlemci GPU için kullanıyor kalanı sistem + oyuna yetmiyordur. MSI Afterburner ile bir bellek kullanımınıza oyun içinde bakın. Eğer bilmiyorsanız nasıl gösterileceğini MSI Afterburner OSD diye yazarsanız YouTube aramasında nasıl yapıldığını öğrenirsiniz.

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhabalar,

RAM Kullanım durumum 1700mb sadece %83 kullanıyor yine de bu durum bellekten kaynaklı mı?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Eğer sınırda değilse bellek olmayabilir ama OSD ekranından birkaç görüntü paylaşırsanız CPU + GPU + RAM ve FPS değerlerini gösteren takılma ve genel oynanıştan bir bakıp yorumlamak daha kolay olur.

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Merhabalar, bugün ufak bir oynanış videosu çektim video da FPS değerlerinin 60'dan 19'a kadar düştüğü görülebilir.

İlgili test videosu :

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Güncelleme : Video çektikten bir kaç saat sonra RAM kullanımım düştü lakin drop sorunum arttı 6000 - 6500 arası kullanım mevcut, diğer kaynaklar aynı değişen bir şey yok oyunu tam ekrana alınca pencereliye kıyasla drop sorunu azalıyor lakin devam ediyor bu oyun zevkinin içine sıçıyor @ugur.gozaydin @neonsin

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Güncel tam ekran da ram kullanımı 7000 - 7396 arası video da ki aynı yerleri sıklıkla tekrar tekrar gidiyorum her zaman ayrı kullanım gösteriyor

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Sorunun ram ayağını söylemişler fakat gta5 işlemci , ekran kartı seçen bir oyun . Günlerce oynarsın 100 ortalama alırsın , bi süre sonra 60 ortalama alırsın . GTA 5 in saçmalığı bu. Tek oyunda mı böyle yoksa diğer oyunlar da da mı böyle.

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Sanırsam tek oyunda bu şekilde anlamış değilim şahsen, GTA 5 dışında Craftrise, Sonoyuncu vs. oynuyorum 1000 fps rahatlıkla oynuyorum

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Sorunun ram ayağını söylemişler fakat gta5 işlemci , ekran kartı seçen bir oyun . Günlerce oynarsın 100 ortalama alırsın , bi süre sonra 60 ortalama alırsın . GTA 5 in saçmalığı bu. Tek oyunda mı böyle yoksa diğer oyunlar da da mı böyle.
Sorun kesin olarak RAM kaynaklıysa bugün RAM siparişi geçeceğim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Ekstra bir RAM alın zaten bu hem FPS durumunuzu da arttıracaktır ama bir oyunda böyle bir sorun varsa oyun veya o oyuna özel sürücü düzenlemeleri doğru değilse bundan kaynaklı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Siz her durumda bir RAM daha ekleyin sisteminize ve mutlaka bulabilirseniz aynı bellekten alın. Kod numarasına kadar bakmanız gerek aynı belleği bulmak için.

KS

AlperenOlgun

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
9
Ekstra bir RAM alın zaten bu hem FPS durumunuzu da arttıracaktır ama bir oyunda böyle bir sorun varsa oyun veya o oyuna özel sürücü düzenlemeleri doğru değilse bundan kaynaklı sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Siz her durumda bir RAM daha ekleyin sisteminize ve mutlaka bulabilirseniz aynı bellekten alın. Kod numarasına kadar bakmanız gerek aynı belleği bulmak için.
Hepsiburadadan sipariş ettim yine aynı satıcı ve aynı sipariş linkinden aynı özellikli ram siparişi versem olur mu?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Eğer kod numarlarına kadar aynıysa sorun yaşamazsınız %99 ihtimalle ama eğer 1 kod numarası bile farklıysa %10 bir problem çıkması olasıdır. Genelde sorun yaşanmaz ama dert etmeyin bu kadar. İade diye bir şey var.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri