Ryzen 5 5600X Isınma Sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
O zaman pompa RPM'i nasıl görebilirim? Çünkü anakartimda AIO pump girişi yok bu yuzden Cpu-Fan kismina bağlı.
Radyatör fanlarını CPU_FAN soketine, Pompayı CPU_OPT soketine bağlayın. Y kablosu ile bağlantı yapıldığı için Pompayı ve Fanları aynı sokete asla bağlamayın. Pompa fanlar ile aynı devirde çalışır ve pompa çalışması gerektiği devirleri yakalamaz. Bu bağlantıları bir kontrol edip yazarsanız daha iyi destek olabiliriz.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Radyatör fanlarını CPU_FAN soketine, Pompayı CPU_OPT soketine bağlayın. Y kablosu ile bağlantı yapıldığı için Pompayı ve Fanları aynı sokete asla bağlamayın. Pompa fanlar ile aynı devirde çalışır ve pompa çalışması gerektiği devirleri yakalamaz. Bu bağlantıları bir kontrol edip yazarsanız daha iyi destek olabiliriz.
Kontrol edip bilgilendireceğim. Teşekkürler.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bios üzerinde bu şekilde gözüküyor. Bir kablo Cpu fan kısmında diğer kablo ekran kartının alt kısmında kalan add gen 2 kısmına bağlı su anda. Kontrolcu kullanmıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220428_141926.jpg
    IMG_20220428_141926.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20220428_141908.jpg
    IMG_20220428_141908.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 28
KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bir de dikkatimi çeken videoda koyduğum gibi kendime çekince pompayi alt kısmı yukari kalkiyor bu normal midir?
video linki:

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
Kusura bakmayın biraz geç gördüm. Kapak oynuyor üzerindeki vidalar oynamıyor. Fakat pompadan çıkan 4 Pin fan kablosu nereye gidiyor onun iyice kontrol edebilir misiniz? Pompadan RGB ve 4 Pin PWM olmak üzere 2 kablo çıkması lazım.

Bu arada ADD_GEN2 dediğiniz RGB bağlantısı. Bide fan bağlantısı olması lazım. O kablo tam nereye gidiyor. Tahmin ettiğim gibi fanlar ve pompa aynı yere bağlı gibi.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Kapağın oynamasında sorun yok o zaman değil mi? Bugün vakit bulabilirsem eğer sorduklarınızın cevabını bulacağım. Buradan tekrar bilgilendirme yaparım. Dediğiniz kabloların resimlerini atma şansınız var ise çok sevinirim.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Bu kablo Cpu fan kısmına takılı idi.

Ekli dosyalar

• IMG-20220428-WA0005.jpg
    IMG-20220428-WA0005.jpg
    161.7 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG-20220428-WA0003.jpg
    IMG-20220428-WA0003.jpg
    424.2 KB · Görüntüleme: 37

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
@AranelCiryatan kullanıcısının dediği gibi pompadan 3 pin DC tipte bir kablo çıkması lazım aşağıdaki kablonun üç girişlisi. Bu bağlantıyı CPU_FAN yada CPU_OPT girişine ki önerim CPU_FAN girişine takmanız sonrasında da o soketin ayarlarını BIOS üzerinden tam devire almanız. Benzer şekilde fanlarıda CPU_OPT soketine takıp ayarı BIOS üzerinden otomatiğe alın. Sonrasında bir ince ayar yaparsanız anakart yazılımından.

1651148948295-png.426

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
@AranelCiryatan kullanıcısının dediği gibi pompadan 3 pin DC tipte bir kablo çıkması lazım aşağıdaki kablonun üç girişlisi. Bu bağlantıyı CPU_FAN yada CPU_OPT girişine ki önerim CPU_FAN girişine takmanız sonrasında da o soketin ayarlarını BIOS üzerinden tam devire almanız. Benzer şekilde fanlarıda CPU_OPT soketine takıp ayarı BIOS üzerinden otomatiğe alın. Sonrasında bir ince ayar yaparsanız anakart yazılımından.

1651148948295-png.426
4 pin uç çıkması lazım ama acaba direkt Sata Power'a mı bağlı. Çünkü direkt Sata Power'a bağlamak için bir ara kablo da çıkıyor kutudan. Eğer direkt Sata Power'a bağlı ise göremez zaten pompa rpm'i.

Galahad kullanım kılavuzunda böyle paylaşmış mesela.

1651153274477.png

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Ben 4 pin pompa bağlantısı hiç görmedim bu üründeki ilk karşılaşma olabilir benim için. :) Bu şemada dediğiniz gibi direkt SATA ya bağlı olabilir ama birde ben kontrol edeyim ayrıca. Dediğiniz gibi SATA ise zaten görememesi normal.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
- 3 pin pompa bağlantısı, 4 pin değil.

SATA kablosu pompada direkt maksimum verimi almak için konulmuş aşağıdaki resimde var.

9546_20_lian-li-galahad-aio-360-rgb-closed-loop-cpu-cooler-review_full.jpg

Buda kutu içeriği kablo ve kontrolcü olarak.

9546_21_lian-li-galahad-aio-360-rgb-closed-loop-cpu-cooler-review_full.jpg

İlk resimdeki SATA POWER kablosu kullanılsa bile tam güçte çalışacağı için pompa sıkıntı bu olamaz. Ama o kullanılmıyorsa anakarta bağlıysa devri düşük olabilir. Buda termal sorunu bir yere kadar açıklar.

Aşağıdaki videodaki gibi bağlantıları kontrol etmenizi rica ediyorum. Detaylıca bakın eksik kalmasın. Sonrasında pompadan gelen 3 pin dişi kablonun nereye gittiğini teyit edip BIOS üzerinden onun değerleriyle oynayacağız.

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159

SATA kablosu pompada direkt maksimum verimi almak için konulmuş aşağıdaki resimde var.

İlk resimdeki SATA POWER kablosu kullanılsa bile tam güçte çalışacağı için pompa sıkıntı bu olamaz. Ama o kullanılmıyorsa anakarta bağlıysa devri düşük olabilir. Buda termal sorunu bir yere kadar açıklar.

Aşağıdaki videodaki gibi bağlantıları kontrol etmenizi rica ediyorum. Detaylıca bakın eksik kalmasın. Sonrasında pompadan gelen 3 pin dişi kablonun nereye gittiğini teyit edip BIOS üzerinden onun değerleriyle oynayacağız.

Aynen dediğin gibiymiş. Video izlemiştim kontrol etmek mesai için o videoda tuttuğu kablo fan kablosuymuş. Şirket ağında YouTube açamadığım için telefondan bakmıştım şimdi PC'den detaylıca baktım ve başka video izledim hatta orada daha net görünüyor.

Pompanın güç kablosu nereye bağlı onu bulması lazım arkadaşın. Pompanın güç kablosunu CPU_OPT'ye takıp pompa kaç devir çalışıyor bir kontrol ederse adım adım elenmiş olur yapılacak şeyler.

Bu arada konu sahibinin attığı videoya tekrar baktım yani o kapağın da o kadar oynamaması lazım sanki. Diğer kullanıcı videolarında bu kapat bu kadar oynak değil.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
bu kablo direkt pompadan mı geliyor yoksa fanlar ile ortak mı?
Şimdi arka kablolari açıp kontrol ettim şöyle yapmışım ilk koyduğum resim radyatöre bagli fanlarin kablosu, ikinci resimdeki kabloyla birleştirip 4 pinli kabloyu cpu fan kısmına takmışım. 3 pinli bir kablo göremedim açıkçası. Sataya bir şey taktığımı ilk yaptığım zamandan hatirliyorum. Anakart üstünde takılı olduğunu bildiklerim Add gen girişine bir kablo, cpu fan kismina 1 kablo ve sata olmalı. Bu bilgiler yeterli degil derseniz hepsini söküp baştan sizin anlattığınız biçimde yapabilirim.

Ekli dosyalar

• IMG-20220428-WA0006.jpg
    IMG-20220428-WA0006.jpg
    308.7 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG-20220428-WA0007.jpg
    IMG-20220428-WA0007.jpg
    360.4 KB · Görüntüleme: 11

AranelCiryatan

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
159
@ugur.gozaydin 'ın düzelttiği 3 pin kablo aslında konumuz. Onu SATA power ile bağlamış olabilirsiniz. Zaten Pompadan 2 kablo çıkar 1 tanesi RGB bağlantısı için diğeri ise Pompa'nın güç bağlantısı. O kablo SATA bağlı durumda olma ihtimali şuan %99. Onu SATA yerine CPU_OPT bağlayıp Bios'dan devir vs durumlarını bir incelemek. Yine @ugur.gozaydin 'in dediği gibi tam devire alıp test etmek lazım.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5

Ben de bu videoyu izleyerek yapmıştım ilk aldığımda. Bir de dediğiniz gibi bir virüs programıyla detaylı bir taratma yaptım fakat herhangi bir sorun gözükmüyor o kısımda da.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
@ugur.gozaydin 'ın düzelttiği 3 pin kablo aslında konumuz. Onu SATA power ile bağlamış olabilirsiniz. Zaten Pompadan 2 kablo çıkar 1 tanesi RGB bağlantısı için diğeri ise Pompa'nın güç bağlantısı. O kablo SATA bağlı durumda olma ihtimali şuan %99. Onu SATA yerine CPU_OPT bağlayıp Bios'dan devir vs durumlarını bir incelemek. Yine @ugur.gozaydin 'in dediği gibi tam devire alıp test etmek lazım.
3 pin kabloyu sata power ile birleştirip komple sata girişine bağladım o zaman doğru anladım değil mi? Ve bu kabloyu satadan ayirip cpu opt kismina gecirecegim. Çünkü arkadan ne kadar kablolara baksam da dediğiniz pompadan çıkan 3pinli kabloyu bulamamıştım. Akşam tekrar bakacağım bilgisayar başında değilim maalesef.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,129
Bu son dediğinizi yaparsanız olur ama anakart BIOS üzerinde göremezsiniz. Devir ayarı yapabilmemiz için son attığınız resimdeki kablonun aynısının 3 pin olanını CPU_FAN yada CPU_OPT 'ye takıp BIOS üzerinden görüntüleyin.

KS

Blaiszy

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Sanırım yapabildim. Şu an CPU_OPT kısmına pompanin kablosunu bağladım. Pompa sataya bağlıymis dediğiniz gibi. Su an sadece sanirim hata yaptigim tek şey radyatörün fanlarını da CPU_FAN kısmına takmam gerekirken sataya geçirdim. Kasayı topladiktan sonra fark ettim daha sonra onu da CPU_FAN kısmına geçireceğim. Şimdi pompa RPM'si gözüküyor. 3350-3375 RPM arası çalışıyor. @ugur.gozaydin @AranelCiryatan

Ekli dosyalar

• IMG_20220429_013438.jpg
    IMG_20220429_013438.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 29
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri