Sistemde ilginç kasma olayı

TaeseRVx

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Merhabalar ben yaşadığım bir sorunu anlatmak için yazmıştım

Düne kadar bilgisayarım çok hızlıydı dün bütün oyunları ultrada oynuyordum kasmadan fakat bugün arkadaşımla oyuna oyuna girecektim ama Valorantın ilginç şekilde kastığını donduğunu gördüm bende ne yapıyor bunu acaba diyerek görev yöneticisine girdim cpu kullanımının enteresan şekilde oyunu kapattığım halde %100 cpu kullanımında olarak gördüm cpuyu hangi program yada uygulama kullanıyor diye baktık Cpu kısmına tıkladım ilk sırada %95 cpu kullanımı olarak ana bilgisayar windows hizmetleri kısmı çıktı bende ona tıkladım microsoft storenin kullandığını gördüm

Bende girdim netten baktım bitcoin virüsü deniyor ama o programlardan alakasız bir isimdi bunu windowsun kendisi yapıyordu

Virüs olma olasılığı ne kadardır kasperskyin kullanım süresi bitti taratamıyordumda düne kadar dosyada indirmedim 3 aydır internetten birşeyde indirmiyorum zararlı bir sitelerede girmedim

Internetten bulduğum bir çözümde SFC/SCANNOW yaptım health çektim pc yi resetledim bu sefer cpu düzelir gibi oldu ama depolama kullanımı %98 olarak gösterdiği içinde bu sefer yine kasmalar oldu oyun kasmıyordu ama arka plana atınca google choremeyi açınca donmalar oldu

Bitcoin gibi virüsün olma olasılığı ne kadardır ?

Ayrıca o işlemleri yaptıktan sonra restart çektikten sonra görev yöneticisinde bilmediğim windows ana bilgisayar hizmeti vsdcb gibi saçma isimler gördüm

Bilgi
Malwarebytes ile taratmamın sonucunda virüs bulamadı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Tarayıcı kaynaklı bir CPU zararlı sisteme girmiş olabilir ki sizin indirmeniz gerekmiyor kendisi yükleniyor genelde. Ancak Malwarebytes yazılımı ile tarattınız ve bir zararlı çıkmadıysa 99% güvenebilirsiniz diyebilirim. Yazılım oldukça iyidir ve yanılma payı genelde çok düşük oluyor, yani güvenmekte bir sorun yok.

Bence Windows odaklı bir güncelleme sonrasında oluşan bir sorun ile karşı karşıyasınız. Size 3 tavsiyem var.
  1. Tüm sürücülerinizi bir kontrol edin. Güncel olmayan varsa Windows odaklı bir hatadan sorun çıkartıyor olabilir. Anakart çipseti dahil sürücüleri bir kontrol edin güncelleme var mı yok mu bakın. Nerden kontrol edeceğim derseniz anakart sitesi, işlemci sitesi(çipsetinizi ve genel sisteminizdeki INTEL marka ağ kartı gibi şeyleri ve INTEL odaklı bir sistem ise disk odaklı sürücüleri kontrol edebilirsiniz), Windows güncellemeleri ve son olarak aygıt yöneticisini açıp ünlem yada uyarı işareti olan bir sürücü var mı bakabilirsiniz. GPU sürücünüzün ve BIOS sürümünün de güncel olduğundan emin olun.
  2. C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp ve C:\Windows\Temp ve C:\Windows\Prefetch ve C:\Windows\Temp bu 3 konumun içerisindeki sistem ve yazılım kalıntılarını temizleyin. Tamamı kalıntıdır bu konumlardaki dosyaların. Silinmeyenler olursa o an kullanıldıkları için silinmiyordur. Eğer silinmeyen olursa o kalıntıları atlayabilirsiniz yada o kalıntıya ait yazılımı görev yöneticisinden sonlandırabilir ve silmeyi tekrar deneyebilirsiniz. Her çalıştırdığınız yazılım ve tarayıcı üzerinden kurulan bir şey bir kalıntı bırakır bu konumlarda. Yani dert etmeyin kalıntı var diye. Ara ara silin yeterli buradakileri. Mesela günlük silebilirsiniz yada aşağıdaki kod bloğunu bir metin belgesine yapıştırıp/yazıp dosya uzantısını BAT olarak değiştirirseniz ve bu dosyayı 
    Kod:
    shell:startup
     bu konuma atarsanız sistem her başladığında önceki sistem çalışmasına ait kalıntılar bu dosyanın çalışmasıyla otomatik silinecektir. 
    • @echo off
    • del /s /f /q "%username%\Recent\"*.*
    • del /s /f /q "C:\Windows\Prefetch\"*.*
    • del /s /f /q "C:\Windows\Temp\"*.*
    • del /s /f /q "C:\Users\%username%\AppData\Local\Temp\"*.*
    • exit
  3. Son olarak sonradan oluşan sistemsel sorunları düzeltmek için yapılacak en basit bir diğer çözüm ise Sistem Geri Yükleme aracını kullanarak sistemi önceki bir tarihe geri döndürmek olur.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri