SSD Yardımı

A.Ayberk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Bilgisayarda sadece HDD var Bildiğim kadarıyla 250GB diye biliyorum (ekte fotosunu koycam)
Ben SSD almak istiyorum ama kaç GB SSD almam gerekiyor şimdi herşeyim HDD de neredeyse 160GB tını kullanıyorum, sorularım ;
-Kaç GB SSD almalıyım?
-HDD den SSD ye geçebilirmiyim?
-HDD ile SSD aynı anda kullanılır mı?
-SSD Pc performansıma nasıl etki eder?
Yardım ederseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• resim_2022-12-19_204530831.png
    resim_2022-12-19_204530831.png
    27.4 KB · Görüntüleme: 7
  • as2.PNG
    as2.PNG
    3.9 KB · Görüntüleme: 8

lckyvg

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
1,303
Henel olarak ssd ile hdd aynı anda kullanılabiliyor. Bahsettiğiniz laptopsa cd yerine hdd takıp, disk yerine ssd takılabiliyor. Bütçenize uygun en az dosya taşıyacaksanız 240 gb ssd lazım size.

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
500 gb bir ssd al işini görür.

Ama yok dersen ssd pahalı hdd al daha ucuzdur 1 tb :)

Ben arkadaşlara sistem toplarken bütçesi özellikle az olan kişilere 250 gb bir ssd ile 500 gb bir ssd alırım ki 250 gb "c" olarak kullanacak sadece işletim sistemine ve önemli programlara eşlik etsin diye. 500 gb ssd içinde oyun belge vs için olsun diye. Çünkü c dolarsa sistem yavaşlamaya başlar ve format esnasında c ye format atarsan her şeyin gider. Eğer ssd almaya paran yoksa hdd iş görür :)

KS

A.Ayberk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
500 gb bir ssd al işini görür.

Ama yok dersen ssd pahalı hdd al daha ucuzdur 1 tb :)

Ben arkadaşlara sistem toplarken bütçesi özellikle az olan kişilere 250 gb bir ssd ile 500 gb bir ssd alırım ki 250 gb "c" olarak kullanacak sadece işletim sistemine ve önemli programlara eşlik etsin diye. 500 gb ssd içinde oyun belge vs için olsun diye. Çünkü c dolarsa sistem yavaşlamaya başlar ve format esnasında c ye format atarsan her şeyin gider. Eğer ssd almaya paran yoksa hdd iş görür :)
SSD bilgisayar açılma hızına daha fazla etki ediyormuş benim pc 2-3 dk da anca açılıyor.
Bilgisayarı zaten çok doldurmuyom en az 20-30gb lik yer bırakıyorum
Oyun performansı olarak SSD ne kadar iş görür?
ama öyle yüksek oyunlar yok cs1.6,hl gibi oyunlar var, en fazla ACorsa var
En fazla alabilceğim 240GB SSD

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
SSD bilgisayar açılma hızına daha fazla etki ediyormuş benim pc 2-3 dk da anca açılıyor.
Bilgisayarı zaten çok doldurmuyom en az 20-30gb lik yer bırakıyorum
Oyun performansı olarak SSD ne kadar iş görür?
ama öyle yüksek oyunlar yok cs1.6,hl gibi oyunlar var, en fazla ACorsa var
En fazla alabilceğim 240GB SSD
sadece oyun düşünüyorsan hdd alabilirsin sorun olmaz online oyunları da c kurarsın hdd okuma yazma hızı olarak yüksek olanını buldun mu bu iş tamamdır

KS

A.Ayberk

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
sadece oyun düşünüyorsan hdd alabilirsin sorun olmaz online oyunları da c kurarsın hdd okuma yazma hızı olarak yüksek olanını buldun mu bu iş tamamdır
Teşekkürler. bunu düşüneceğim
bilgisayarın açılma hızına ve kendi hızından çok şikayetciyim bu yüzden SSD almayı düşünüyordum.
Daha yüksek okuma hızlı HDD alırsam öncekine ne olur peki o düşük kalacak?
iki farklı HDD bilgisayar hangisini kullanacak?
bu tür işleri pek bilmiyorum cevap verirseniz sevinirim. iyi akşamlar.

Muamma61

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
144
Teşekkürler. bunu düşüneceğim
bilgisayarın açılma hızına ve kendi hızından çok şikayetciyim bu yüzden SSD almayı düşünüyordum.
Daha yüksek okuma hızlı HDD alırsam öncekine ne olur peki o düşük kalacak?
iki farklı HDD bilgisayar hangisini kullanacak?
bu tür işleri pek bilmiyorum cevap verirseniz sevinirim. iyi akşamlar.
Güzel insan bilgisayara sen komut verirsin, bilgisayar sana komut vermez. O yüzden kullanacağın ssd veya hdd sen seçersin. Bilgisayarın içindeki hdd dersen ki oyunlar için sizi burada barındıracağım orada barınır. yani her şeyi kullanıcı yaptırır.
Ama sana bir örnek vereyim konu ile alakası yok;
İlerleyen zamanlarda şu an da var da pek bilen yok yapay zekalı sistemler var o gibi sistemlerde depolama yerini sen seçemiyorsun çünkü bu sefer yapay zeka ile çeliştiği için yapay zeka seni bloke ediyor. Bunun önüne geçemedikleri için şu an bunu duyurmuyorlar :)
O yüzden kafan rahat olsun bilgisayarı sen yönetiyorsun :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri