Sürekli yeniden başlayan bilgisayar Kernel Power 41(63) hatası

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Merhabalar,

Bilgisayarımı 3 yıl önce almıştım neredeyse her gün kendini yeniden başlatıyor. Çoğu zaman direk yeniden başlıyor bazen mavi ekranla kapanıyor hatta oyunlarda direk oyunu kapattığını bile gördüm ve ne denediysem çözüm bulamadım sistemim aşağıdaki gibidir:

HDD: WESTERNDIGITAL WD10EXEX Cavier Blue 1TB 7200rpm
PSU : FSP Hyper K 700 700w 80+ Güç kaynağı
CPU : AMD Ryzen 5 2600X
RAM : Corsair vangeance DDR4-3000Mhz (2x8GB)
GPU : MSI GeForce RTX 2070 Gaming
SSD : ADATA ASU650XX 520-450MB/s 240GB
ANAKART : MSI B450 Gaming Plus

Bu kapanmaları yaşadığım zaman olay görüntüleyicisinde Kernel-Power 41(63) hata kodunu alıyorum.

Ramlari memtest86 ile test etmiştim.
Araştırdığım zaman genelde ekran kartı veya psu sorunu olarak görmüştüm OCCT ile ikisinide 15 dk test ettim bi sorun çıkmadı.
Cpu muda prime95 ile test etmiştim ve bi sorunla karşılaşmamıştım.
Bilgisayarımı yeni formatladım ekran kartı driverim ve BIOS um güncel.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Genelde PSU odaklı sorunlarda bu yaşadığınız olur ama OCCT ile 15dk test etmeniz sorun yok anlamına gelmez. HWinfo yazılımını kurun ve OCCT ile POWER testi başlatın. HWinfo yazılımından ekran kartı + anakart ve işlemci için 12V kanallarının voltaj durumlarını kontrol edin. 11.5V altına inmemesi gerekir sağlıklı bir PSU üründe. Zaten sistem direkt aynı sorunları yaratırsa PSU odaklı sorun olasılığı %80 ve üzeri diyebilirim.

Son olarak mavi ekran hataları için C > Windows > minidump klasöründeki dosyaları arşivleyip paylaşın.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Söylediğiniz şeyleri birazdan yapıp sonuçları paylaşacağım minidump adında bir klasör bulamadım biraz önce güç ayarlarından hızlı yeniden başlatmayı kapatmıştım sonrasında bir süre sonra bilgisayarımda hiçbir işlem yapamamaya başladım sadece fare imlecimi hareket ettirebiliyordum ve bilgisayar kendini başlatmadı bende kendim reset atmak zorunda kaldım fakat yine aynı hatayı aldım olay görüntüleyicisinde.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Söylediğiniz testi yaptım değerleri okumaya çalıştım tam olarak anlayamadığım için buraya ss leri gönderiyorum. Herhangi bir kapanma veya sorun oluşmadı teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    77.6 KB · Görüntüleme: 165
  • 2.png
    2.png
    52.2 KB · Görüntüleme: 164
  • 3.png
    3.png
    74.7 KB · Görüntüleme: 135
  • 4.png
    4.png
    28.8 KB · Görüntüleme: 158

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
GPU Çekirdek Voltajı yazan bölümün altındaki yer ve anakartta +12V yazan yer. Bu 2 veriyi sistem yüke girince kontrol edin.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Kontrol ettim hocam tekrardan testi başlatıp ikisinde de 11.5 in altına inmedi

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Kontrol ettim hocam tekrardan testi başlatıp ikisinde de 11.5 in altına inmedi
Sorunun PSU olduğunu düşünmüyorum. Altına inseydi OCCT POWER testinde derdim PSU olabilir diye ama değil büyük ihtimalle.

Mavi ekran hataları için C > Windows > minidump klasöründe dosyalar varsa arşivleyip paylaşın.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam minidump adında bir klasörüm yok maalesef windowsun içinde. Araştırdığım kadarıyla bu ayarlarda oluşması gerekiyor fakat öyle bir klasörüm yok.

Ekli dosyalar

• 5.png
    5.png
    16.8 KB · Görüntüleme: 44

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Sistem, mavi ekran verince bekliyorsunuz değil mi? Bir % yüzde işareti bu dosyaları oluşturmak için doluyor mavi ekran oluştuğunda. Eğer beklemeden reset atıyorsanız yada sistem kendisi kapanıyorsa ondan dolayı oluşmuyordur. Birde CCleaner varsa sisteminizde oda bu klasörleri temizleyebiliyor.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
CCleaner yok hocam, evet bekliyorum dolmasını ama zaten çok sık bu hatayı mavi ekranla aldığım söylenemez hocam genelde direk kendi kapanıyor.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Windows olabilir sorun bir ihtimal. Format denediniz mi?

Donanım arızası olması olası bir şey ama PSU değilse ki sonuçlar öyle gösteriyor genelde ya CPU olur yada RAM veya SSD ama RAM temiz çıkmış. CPU olabilir ama ne aşamada sorun çıkartıyor onu ölçmek zor. SSD diskiniz sorunlu seriden bir model oda olabilir.

BIOS güncel mi?

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Formatı yaklaşık 2 gün önce atmıştım hocam. BIOS güncel gerçi şu an bir BIOS sürümü daha var ama betada olduğu için betada olmayan en yenisine güncellemiştim. Diğer parçalar içinde istediğiniz ve önerdiğiniz testleri hemen yapabilirim. Bir etkisi veya alakası var mı bilmiyorum hocam ama cpu voltajım bana bilgisayarı aldığım zamandan beri fazla gelmiştir bazen 1.41 V olduğunu bile görüyorum bunu da paylaşmak istedim. Ve son olarak olay görüntüleyicine girdiğimde bu hataları da gördüm hocam belki alakası vardır. Teşekkürler

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    5 KB · Görüntüleme: 35
  • sadads.png
    sadads.png
    14 KB · Görüntüleme: 35

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Formatı yaklaşık 2 gün önce atmıştım hocam. BIOS güncel gerçi şu an bir BIOS sürümü daha var ama betada olduğu için betada olmayan en yenisine güncellemiştim. Diğer parçalar içinde istediğiniz ve önerdiğiniz testleri hemen yapabilirim. Bir etkisi veya alakası var mı bilmiyorum hocam ama cpu voltajım bana bilgisayarı aldığım zamandan beri fazla gelmiştir bazen 1.41 V olduğunu bile görüyorum bunu da paylaşmak istedim. Ve son olarak olay görüntüleyicine girdiğimde bu hataları da gördüm hocam belki alakası vardır. Teşekkürler
Başlata msdt.exe -id DeviceDiagnostic yazın ve Yönetici olarak çalıştır 'a basın. Açılan pencerede Sonraki seçeneğinden ilerleyin ve sorun bulunursa çözmesi için onaylayın. Sistemi yeniden başlatıp sorunu kontrol edin.

Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri - Konumuna girin ve sistemi Güç tasarrufu moduna alın. Daha sonra, Plan ayarlarını değiştir > Gelişmiş güç ayarlarını değiştir konumuna gelin ve açılan pencerede aşağıdaki resimdeki ayarları yapıp Uygula/Tamam seçeneklerine basın.

1.PNG

2.PNG

3.PNG

4.PNG

5.PNG

Daha sonra tekrar Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Güç Seçenekleri bu konuma gelin ve sol menüden Güç düğmesinin yapacaklarını seçin ayarına basın. Şu anda diye başlayan yazıya tıklayın ve aşağıdaki Hızlı başlatmayı aç ayarının onayını kaldırıp Değişiklikleri kaydet seçeneğine basın ve sistemi yeniden başlatıp sorunu kontrol edin.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Başlata yazmamı istediğiniz komut için geçit anahtarı istiyor hocam. Geri kalan kısmı şimdi uyguladım. Geçit anahtarı için yapabileceğimiz bir şey var mı yoksa bu şekilde sorun olup olmadığını anlamak için beklemede mi kalmalıyım.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Normalde uyarı almadan o sorun gidericisinin çalışması gerek ama tuhafmış. Başlangıç > Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Sorun Giderme'yi veya bu konunun sonundaki Sorun gidericileri bul'u seçin. - Link :

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Hocam biraz önce mavi ekran yedim % si ilerlemeden mavi ekran kapandı ama herhangi bir görüntü gelmeden bilgisayar o şekilde kaldı biraz bekledikten sonra resetledim şu an olay görüntüleyicisini açtım kernel power almışım tekrardan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Hocam biraz önce mavi ekran yedim % si ilerlemeden mavi ekran kapandı ama herhangi bir görüntü gelmeden bilgisayar o şekilde kaldı biraz bekledikten sonra resetledim şu an olay görüntüleyicisini açtım kernel power almışım tekrardan.
Büyük ihtimalle CPU veya PSU sorunu var gibi duruyor. Garantileri varsa yollayın garantiye.

KS

NNanya

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Maalesef garanti süreleri dolmuş olması lazım hocam biraz önce mavi ekrandan sonra açtığımda bir süre sonra bilgisayardaki hiçbir işlemi yapamamaya başladım herhangi bir pencere açıp kapatmama bile izin vermiyordu bilgisayar sadece bişeylere tıklayabiliyordum en azından sorun kaynağının ikisinden hangisi olduğunu bulabilceğimiz bir öneriniz var mı.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri