Vatandan Alınan Ankart Garanti Kapsamında Mı?

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Dün vatandan anakart ve RAM aldım. İnternetten de R5 7500F işlemci aldım. Her şeyi yerine taktım ama bunlari yaparken parmağım kanadı ve anakart plaketine (USB'leri taktigimiz yere takilan plaket) kan geldi. Sildim ayni zamanda BIOS piline de gelmis orayı da sildim baska hiçbir yerde yoktu daha sonra güç tuşuna bastım anakartta CPU ve DRAM uyarısı verdi RAM'in yerini değiştirdim yine düzelmedi BIOS pilini söktüm taktım düzelmedi en son işlemciyi tak çıkar yapacaktım çıkardım herhangi bir sorun yoktu pinlerde ama 15 saniye sonra pinlerin üstüne bir toz gibi bir şey düştü cımbız ile aliyim derken bir tane PIN'i'ya yamulttum ya da kırdım şimdi vatana götüreceğim ne yapmalıyım? Direkt yeni anakart mi almam lazım?

imzamdaki sistem geçerli değildir

Sahuraka

Moderatör
Moderatör
Tepki
4,478
Dün vatandan anakart ve RAM aldım. İnternetten de R5 7500F işlemci aldım. Her şeyi yerine taktım ama bunlari yaparken parmağım kanadı ve anakart plaketine (USB'leri taktigimiz yere takilan plaket) kan geldi. Sildim ayni zamanda BIOS piline de gelmis orayı da sildim baska hiçbir yerde yoktu daha sonra güç tuşuna bastım anakartta CPU ve DRAM uyarısı verdi RAM'in yerini değiştirdim yine düzelmedi BIOS pilini söktüm taktım düzelmedi en son işlemciyi tak çıkar yapacaktım çıkardım herhangi bir sorun yoktu pinlerde ama 15 saniye sonra pinlerin üstüne bir toz gibi bir şey düştü cımbız ile aliyim derken bir tane PIN'i'ya yamulttum ya da kırdım şimdi vatana götüreceğim ne yapmalıyım? Direkt yeni anakart mi almam lazım?

imzamdaki sistem geçerli değildir
Tamir yaparlar belki

shogun

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
408
Garantiye yolla, gerekirse ücret çıkarırlar, yaptırırsın.

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Edit: Vatana anakarti götürdüm eğer hiçbir pin yamulmasaydi direk yenisiyle degistireceklerini söylediler yani anakart arızalıydı sanırım. Pinler yamuk olduğu için servise gönderildi servis pinleri yapıp gönderse de anakart yine çalışmayacak ne yapacaklar acaba hiç bilmiyorum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Pin yamulması olmadan önce CPU ve Dram ışıkları uyarısı vermiş.
Bu kan damlaması, hasar vermemiş de olabilir. CPU ve Dram uyarısı başka bir sebepten olabilir.

Servis önce bu pin sorununu düzeltecektir. Sonra anakartı genel bir teste sokacaktır. Bu testte net anlaşılacaktır. Sorun yok test edildi şeklin de de gelebilir.

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Pin yamulması olmadan önce CPU ve Dram ışıkları uyarısı vermiş.
Bu kan damlaması, hasar vermemiş de olabilir. CPU ve Dram uyarısı başka bir sebepten olabilir.

Servis önce bu pin sorununu düzeltecektir. Sonra anakartı genel bir teste sokacaktır. Bu testte net anlaşılacaktır. Sorun yok test edildi şeklin de de gelebilir.
sorun yok test edildi şeklinde nasıl gelebilir ki hocam bi sorun kesin var (pin yamulmasi disinda) onu düzeltirlerse bilemem ama duzeltemezlerse yenisiyle değişim yaparlar mı sizce?

hocam birde sizce kaç günde halledilir bu işlemler eğer duzelirse de ne kadar maliyeti olur bana

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Genelde kolay kolay değişim işlemine Türkiye de yanaşmıyorlar.
Siz kan damlaması sonucunda kısa devreden kesin eminseniz. Birşey diyemem.
Kartı kontrol edip sorunu veya sorunları tespit ettikten ve tamir edilebilecekse tamir işine girmeden önce, normalde sizi aramaları lazım.,
Şunları şunları tespit ettik. Bu sebeple toplam tamir ücreti şu olacak.....
Kabul ediyor musunuz diye....
Bu şekilde astarı yüzünden pahalıya gelecekse vazgeçebilmeniz amacı ile..

Son düzenleme:
KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Genelde kolay kolay değişim işlemine Türkiye de yanaşmıyorlar.
Siz kan damlaması sonucunda kısa devreden kesin eminseniz. Birşey diyemem.
Kartı kontrol edip sorunu veya sorunları tespit ettikten ve tamir edilebilecekse tamir işine girmeden önce, normalde sizi aramaları lazım.,
Şunları şunları tespit ettik. Bu sebeple toplam tamir ücreti şu olacak.....
Kabul ediyor musunuz diye....
Bu şekilde astarı yüzünden pahalıya gelecekse vazgeçebilmeniz amacı ile..
hocam kan damlası olayına emin değilim başka hiçbir yerde yoktu gördüğüm yeri de sildim riskli bir yer değildi umarım çok pahalıya patlamaz yada değişim olur

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Edit: Anakart servisten geldi teslim aldım pinleri tamir etmişler yenisini takmamislar ancak bir tane pin hala yamuk gibi yine de goruntu almışlar bununla alakalı ileride sorun oluşabilir yaziyor. Ancak madem goruntu alınabiliyor idi ben neden CPU kırmızı isigi ve DRAM sarı ışığı uyarısı aldım yoksa islemci ve RAM mi bozuk? ( ikisinde yeni aldım)

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
buda servis kaydı herhangi bir islemci ile test edilmi yani ben anlayamadım?

Ekli dosyalar

• 20240806_184237.jpg
    20240806_184237.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 6

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Test etmişler ve görüntü almışlar.
Servis tutanağı ilk başata sizin üstteki sıkıntınızı belirlemişler
''CPU kırmızı isigi ve DRAM sarı ışığı uyarısı aldım''
bunu tespit edip pini düzeltmişler.
Düzelttikten sonra Windows ortamında test etmişler. Normal görüntü almışlar ve bir sorunla karşılaşmamışlar.
Raporda son satırlara doğru;
Windows ortamında görüntü alındı dedikten sonra bir sorunla karşılaşmamışlar....

Yalnız işin tuhafıma giden tarafı: Son satırda BİLGİ diye başlayan kısım:
Soket hasarları nedeniyle açılmama - mavi ekran - reset atma- bazı slotlarda açılmama gibi sorunlar oluşabilir ibaresi

Sen resmi servissin kardeşim bu tür muallakta kalan ibareler kullanılırmı? diye soruyorum.

--Hangi soket hasarları, anakart gelmişken, madem şüpheleniyorsun bunlarıda kontrol et ve net durumu söyle....

Son düzenleme:
KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Test etmişler ve görüntü almışlar.
Servis tutanağı ilk başata sizin üstteki sıkıntınızı belirlemişler
''CPU kırmızı isigi ve DRAM sarı ışığı uyarısı aldım''
bunu tespit edip pini düzeltmişler.
Düzelttikten sonra Windows ortamında test etmişler. Normal görüntü almışlar ve bir sorunla karşılaşmamışlar.
Raporda son satırlara doğru;
Windows ortamında görüntü alındı dedikten sonra bir sorunla karşılaşmamışlar....

Yalnız işin tuhafıma giden tarafı: Son satırda BİLGİ diye başlayan kısım:
Soket hasarları nedeniyle açılmama - mavi ekran - reset atma- bazı slotlarda açılmama gibi sorunlar oluşabilir ibaresi

Sen resmi servissin kardeşim bu tür muallakta kalan ibareler kullanılırmı? diye soruyorum.

--Hangi soket hasarları, anakart gelmişken, madem şüpheleniyorsun bunlarıda kontrol et ve net durumu söyle....
hocam hala 1 tane pin yamuk sanırım o yüzden demisler ama işin garip yani şu ben neden cpu kırmızı ışık ve dram sarı ışık hatasi aldım da yetkili servis herhangi bir sorunla karşılaşmadı işlemci ve ramlerim bozuk olabilir mi? yarın bilgisayarciya götüreceğim ama hangisine güveneceğim bilmiyorum.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Hmmmmm,...
''hocam hala 1 tane pin yamuk sanırım o yüzden demisler ''
Yani şunu demişler biz yapabileceğimizi yaptık ve sonuçta kalan hala bir pin yamukluğu bu çeşitli sorunlara sebep olabilir. Çünkü bunu düzeltip normal duruma getiremedik.

İşlemci ve RAM lar bozuk olma ihtimali son derece düşük. Çünkü fabrikasyon kontrole tabi tutuluyorlar. Hele işlemci bozukluğu,son derece düşük... Bozuk, test etmeden işemci piyasaya sürsünler, bir anda borsa senetleri yere çakılır.

Siz şimdi işlemciyi yerleştirdiniz, sistemi kurdunuz değil mi?
BIOS a girebiliyor musunuz?

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Hmmmmm,...
Yani şunu demişler biz yapabileceğimizi yaptık ve sonuçta kalan hala bir pin yamukluğu bu çeşitli sorunlara sebep olabilir. Çünkü bunu düzeltip normal duruma getiremedik.

İşlemci ve RAM lar bozuk olma ihtimali son derece düşük. Çünkü fabrikasyon kontrole tabi tutuluyorlar. Hele işlemci bozukluğu,son derece düşük... Bozuk, test etmeden işemci piyasaya sürsünler, bir anda borsa senetleri yere çakılır.

kurmadım yarın bilgisayarciya götüreceğim ama güvenilir olanını da bulmak zor bursa içi güvenilir bilgisayarcı biliyorsanız çok iyi olur

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
Hmmmmm,...

hocam yeni birsey farkettim fotoğrafta gözüken inceleme kısmında biosun guncelledigini yazmışlar ve güncellemeden önce 7E28v17 sürümündeymiş ben bu sürümü internette bulamadım acaba yanlış mı yazmışlar.

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
BIOS için anakart resmi sitesinden bakalım diyecektim. Yalnız servis raporundan, anakartın sadece MSI, AMD soket olduğunu anlayabiliyorum. Tam olarak modelini göremedim.

KS

soniq

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
7
BIOS için anakart resmi sitesinden bakalım diyecektim. Yalnız servis raporundan, anakartın sadece MSI, AMD soket olduğunu anlayabiliyorum. Tam olarak modelini göremedim.
Cok ozur dilerim hocam konunun basinda bahsettim sandim msi pro a620m e

solaris

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
217
Estağfurullah,
Resmi bios güncelleme sayfasında 7E28v17 sürümü görülmüyor. 7E28v1D bu sürümden ...28 sürümüne atlıyor.
Yanlış yazma ihtimallleri elbette var. Bu hiç sorun değil. Çünkü güncelledikleri sürüm:
7E28v1D sürümü ve bu en güncel sürüm. Önemli olan bu, bunu yapmış olmaları.

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri