Wifi Destekli Anakart Seçilmeli Mi?

immortal_14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Merhabalar,
Yeni bir sistem almayı düşünüyorum. Anakart konusunda biraz kafam karıştı. Örneğin;
Bu sistemi baz alırsak. Bunu aldığımda anakartta wifi yok dolayısıyla internete kablosuz bağlanamıcam. Bluetooth da yok. Bu iki unsur benim için önemli
Anakartı ASUS PRIME Z690-P WIFI D4 5333MHz(OC) DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX Anakart yapmak mantıklı mı? Aradaki farka değer mi? İleride upgrade de yapmak istiyorum
Yoksa bu açığı adaptör ile kapatabilir miyiz?
Teşekkürler.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Merhabalar,
Yeni bir sistem almayı düşünüyorum. Anakart konusunda biraz kafam karıştı. Örneğin;
Bu sistemi baz alırsak. Bunu aldığımda anakartta wifi yok dolayısıyla internete kablosuz bağlanamıcam. Bluetooth da yok. Bu iki unsur benim için önemli
Anakartı ASUS PRIME Z690-P WIFI D4 5333MHz(OC) DDR4 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX Anakart yapmak mantıklı mı? Aradaki farka değer mi? İleride upgrade de yapmak istiyorum
Teşekkürler.
İşlemci yükseltmesi düşünüyorsan kesinlikle mantıklı

Eğer modem çok uzak değilse Anakartın wifi olmayan hali seçilip ekstradan 2 adaptör alınabilir.

KS

immortal_14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
İşlemci yükseltmesi düşünüyorsan kesinlikle mantıklı

Eğer modem çok uzak değilse Anakartın wifi olmayan hali seçilip ekstradan 2 adaptör alınabilir.
Peki z690 seçsem, (sisteme min. 4-5 yıl dokunmayı düşünmüyorum) 5 yıl sonraki nesil i5-i7-i9 vs. gibi bir işlemci ve ekran kartına upgrade etmek istediğimde z690 5 yıl sonraki nesil işlemciye uyacak mı? Yoksa upgrade edileceği zaman anakart ve işlemci alsak olur mu?

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
Peki z690 seçsem, (sisteme min. 4-5 yıl dokunmayı düşünmüyorum) 5 yıl sonraki nesil i5-i7-i9 vs. gibi bir işlemci ve ekran kartına upgrade etmek istediğimde z690 5 yıl sonraki nesil işlemciye uyacak mı? Yoksa upgrade edileceği zaman anakart ve işlemci alsak olur mu?
Uymayacak

2 senede bir soket değişiyor o yüzden z690 ile sadece 12 ve 13. nesil işlemci kullanabilirsin.

KS

immortal_14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
Uymayacak

2 senede bir soket değişiyor o yüzden z690 ile sadece 12 ve 13. nesil işlemci kullanabilirsin.
1)Bilmediğimden soruyorum. 2 senede bir kesin soket değişiyor mu hep?
2) Yazılım, mühendislik programları vs. için sistem alacam amd nasıl olur? Amd'nin sık sık soket değiştirmediği söyleniyor?
3) Upgrade edileceği zaman anakartı almak mantıklı gibi duruyor o zaman intel bazında.

yunusx36

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
3,015
1)Bilmediğimden soruyorum. 2 senede bir kesin soket değişiyor mu hep?
2) Yazılım, mühendislik programları vs. için sistem alacam amd nasıl olur? Amd'nin sık sık soket değiştirmediği söyleniyor?
3) Upgrade edileceği zaman anakartı almak mantıklı gibi duruyor o zaman intel bazında.
Genelde evet 2 sene de bir değişiyor.
AMD nin yeni işlemcilerin de optimizasyon sorunu var deniyor ve AM5 soket sadece 2025 yılına kadar devam edecek 2025 yılında soket değişecek.

ONEFİREE

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
4
Merhabalar,
Teşekkürler.
o kadar farka değmez be dostum onun yerine sıvı sogutma eklemek daha mantıklı olur

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,633
Merhabalar,
Teşekkürler.
sabrınız varsa 1 yıl bekleyip yeni soketli sistemi alın derim

KS

immortal_14

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
6
sabrınız varsa 1 yıl bekleyip yeni soketli sistemi alın derim
Hocam fazla vakit kaybetmek istemiyorum. Hem lazım olduğundan hem de fiyatların ne olacağını bilmediğimden.

Ayrıca ileride upgrade için kasayı "ASUS TUF Gaming GT501" yapmakta fayda var mı? gt 301 biraz küçük geliyor sanırım?

Genelde evet 2 sene de bir değişiyor.
AMD nin yeni işlemcilerin de optimizasyon sorunu var deniyor ve AM5 soket sadece 2025 yılına kadar devam edecek 2025 yılında soket değişecek.
İntelin yeni soketi bu sene sonu mu çıkacak? Fiyat da pahalı olur muhtemelen.

TheTibet

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,633
Hocam fazla vakit kaybetmek istemiyorum. Hem lazım olduğundan hem de fiyatların ne olacağını bilmediğimden.

Ayrıca ileride upgrade için kasayı "ASUS TUF Gaming GT501" yapmakta fayda var mı? gt 301 biraz küçük geliyor sanırım?
asus tuf gt501 büyük bir kasa

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri