Yayın Bilgisayarı için Yardım

thelodea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Selam Arkadaşlar,

Oyuncu bilgisayarı toplamak istiyorum fakat kafam da bir kaç karmaşık sorular var. Öncelikle şunu anlatmak istiyorum Valorant ve Aktif olarak Rainbow Six Siege oynuyorum kendime ait laptopum var fakat yeterli olmadığı için Gaming pc toplamayı düşünüyorum ve alabileceğim en iyisini almak istiyorum.

Alacağım sistemi de Twitch de tek bilgisayar olarak yayın yapacak şekilde toplamak istiyorum yani intel Nvidia şeklinde. Kafam da tüm parçaları topladım sepete VS de ekledim fakat kafama takılan konu dar boğaz mevzusu.

Daha önce hiç bilgisayar toplamadim bu benim ilk bilgisayarım olacak ve düzgün bir şekilde toplamak istiyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Not kimi arkadaşlarım dar boğaz söz konusu olacağını söylüyor kimisi olmayacağını söylüyor kafam çok karışık bu konu hakkında..

Topladığım Sistem;

- İntel i9 12900k
- EVGA RTX 3080
- Asus rog strix Z-690 A
- 2X8 3600 MHZ Vengeance Ram
- Samsung Evo 980 pro 500 gb m2 SSD
- Corsair Hx1000 Plat Power Supply
- NZXT Kraken x73 Soğutucu

Moderatörün son düzenlenenleri:

MertFM

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
29
öğlen saatlerinde sorarsanız daha iyi olur ama darboğaz olucağını sanmıyorum onun dışında küçük yayıncıysanız bu pc yede gerek yok 3060 lı 3070 lı bir pc de de rahat şekilde bu oyunları oynayarak yayın açarsınız. Büyümeden bu kadar yatırım yapmak çok riskli yayın konusunda tutulmaz çok zordur.

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Darboğaz ekranınıza göre değişir. 1080P Kullanıyorsanız darboğaz olur ama bu kartların hakkı zaten 2K 4K o yüzden 2K bir monitörde sıkıntı olacağını sanmıyorum.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Selam arkadaşlar oyuncu bilgisayarı toplamak istiyorum fakat kafam da bir kaç karmaşık sorular var. Öncelikle şunu anlatmak istiyorum Valorant ve Aktif olarak Rainbow Six Siege oynuyorum kendime ait laptopum var fakat yeterli olmadığı için Gaming pc toplamayı düşünüyorum ve alabileceğim en iyisini almak istiyorum. Alacağım sistemi de Twitch de tek bilgisayar olarak yayın yapacak şekilde toplamak istiyorum yani intel Nvidia şeklinde. Kafam da tüm parçaları topladım sepete VS de ekledim fakat kafama takılan konu dar boğaz mevzusu. Daha önce hiç bilgisayar toplamadim by benim ilk bilgisayarım olacak ve düzgün bir şekilde toplamak istiyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Not kimi arkadaşlarım dar boğaz söz konusu olacağını söylüyor kimisi olmayacağını söylüyor kafam çok karışık bu konu hakkında..

Topladığım Sistem:
İntel i9 12900k
EVGA RTX 3080
Asus rog strix Z-690 A
2X8 3600 MHZ Vengeance Ram
Samsung Evo 980 pro 500 gb m2 SSD
Corsair Hx1000 plat power supply
NZXT Kraken x73 soğutucu
Çözünürlük 2k ve üzeri olduğu sürece sorun olmaz hocam, darboğaz yapacak bir kombinasyon göremedim listede

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Selam Arkadaşlar,

Oyuncu bilgisayarı toplamak istiyorum fakat kafam da bir kaç karmaşık sorular var. Öncelikle şunu anlatmak istiyorum Valorant ve Aktif olarak Rainbow Six Siege oynuyorum kendime ait laptopum var fakat yeterli olmadığı için Gaming pc toplamayı düşünüyorum ve alabileceğim en iyisini almak istiyorum.

Alacağım sistemi de Twitch de tek bilgisayar olarak yayın yapacak şekilde toplamak istiyorum yani intel Nvidia şeklinde. Kafam da tüm parçaları topladım sepete VS de ekledim fakat kafama takılan konu dar boğaz mevzusu.

Daha önce hiç bilgisayar toplamadim bu benim ilk bilgisayarım olacak ve düzgün bir şekilde toplamak istiyorum bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

Topladığım Sistem;

- İntel i9 12900k
- EVGA RTX 3080
- Asus rog strix Z-690 A
Şu Sistem maliyet olarak hem yayın yapmak için hem de oyun oynamak için çok yüksek bi meblaya çıkar eğer istersen ekran kartını rog strix b660-A ile değiştirebilirsin.
ayrıca 1000w güç kaynağı bana çok fazla geldi 750-850w işini rahatlıkla da görür.
sıvı soğutucuyu da corsair veya thermaltake seçer isen fiyatı bir tık daha düşürmüş ve aynı performansta alırsın.
ram alırken de cl değerinin düşük olmasına bakmanı tavsiye ederim 3600 ve 3200 arasında pek abartı fark olmadığını düşünüyorum.

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
Şu Sistem maliyet olarak hem yayın yapmak için hem de oyun oynamak için çok yüksek bi meblaya çıkar eğer istersen ekran kartını rog strix b660-A ile değiştirebilirsin.
ayrıca 1000w güç kaynağı bana çok fazla geldi 750-850w işini rahatlıkla da görür.
sıvı soğutucuyu da corsair veya thermaltake seçer isen fiyatı bir tık daha düşürmüş ve aynı performansta alırsın.
ram alırken de cl değerinin düşük olmasına bakmanı tavsiye ederim 3600 ve 3200 arasında pek abartı fark olmadığını düşünüyorum.
hatta ramleri 3200 alıp 4 x 8 32gb yapmak hem yayın açıp hem de oyun oynamayı daha verimli hale getirir.

KS

thelodea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hollanda da yaşıyorum maddi açıdan hiç bir sıkıntım yok

KS

thelodea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hollanda da yaşıyorum ekonomi açıdan hiç bir sıkıntım yok

KS

thelodea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Darboğaz ekranınıza göre değişir. 1080P Kullanıyorsanız darboğaz olur ama bu kartların hakkı zaten 2K 4K o yüzden 2K bir monitörde sıkıntı olacağını sanmıyorum.
1080p oynuyorum oyunları yayınları da 1080p vereceğim

IronMusk

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
1,874
Selam Arkadaşlar,

Topladığım Sistem;

- İntel i9 12900k
- EVGA RTX 3080
- Asus rog strix Z-690 A
Güzel sistem. 2k monitörde oldumu tamamdır bence.

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
Ama nasıl dar boğaz yapabiliyor bu sistem en son işlemci koyuyorum?
Hocam zaten yukaridada yazdım, çözünürlük 1080 ise bu kart için çerezlik bir performans olur o sebeple darboğaz yapabilir. Sizin sandığınız gibi işlemci ekran kartı ilişkisi olarak bir darboğaz söz konusu değil. 4 k verecek bir performans varken siz bunun çeyreğini kullanacaksiniz öyle düşünün.

KS

thelodea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam zaten yukaridada yazdım, çözünürlük 1080 ise bu kart için çerezlik bir performans olur o sebeple darboğaz yapabilir. Sizin sandığınız gibi işlemci ekran kartı ilişkisi olarak bir darboğaz söz konusu değil. 4 k verecek bir performans varken siz bunun çeyreğini kullanacaksiniz öyle düşünün.
1080 oyun oynayıp 1080 p yayı yaparsam yani dar boğaz söz konusu olacağını söylüyorsun degil mi? Ve ne kadarlık bir dar boğaz söz konusu

rkarayel

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
881
1080 oyun oynayıp 1080 p yayı yaparsam yani dar boğaz söz konusu olacağını söylüyorsun degil mi? Ve ne kadarlık bir dar boğaz söz konusu
Hocam şöyle eksik bilgi vermişim, normalde işlemci ekran kartını besleyemezse yüksek çözünürlük seçilerek darboğaz önlenir ve yük grafik kartına biner, sizin durumda devasa güçlü bir işlemci olduğundan dolayı darboğaz işlemi olmaz. Bunun sebebi alt çözünürlük kullandığınızda yani 1080 p indiğinizde işlemci bu yükü grafik kartından nispeten alır. Özetle yukarıda yazılı olan setupta sorunsuz 1080 p kullanabilirsiniz. Genelde işlemciler düşük seçildiği için darboğaz oluyor uyarısı yapiyorum ama sizin durum farklı. Kusura bakmayın eksik bilgilendirme için

KS

thelodea

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Hocam şöyle eksik bilgi vermişim, normalde işlemci ekran kartını besleyemezse yüksek çözünürlük seçilerek darboğaz önlenir ve yük grafik kartına biner, sizin durumda devasa güçlü bir işlemci olduğundan dolayı darboğaz işlemi olmaz. Bunun sebebi alt çözünürlük kullandığınızda yani 1080 p indiğinizde işlemci bu yükü grafik kartından nispeten alır. Özetle yukarıda yazılı olan setupta sorunsuz 1080 p kullanabilirsiniz. Genelde işlemciler düşük seçildiği için darboğaz oluyor uyarısı yapiyorum ama sizin durum farklı. Kusura bakmayın eksik bilgilendirme için
Tamamdır şuan daha iyi oturdu peki bir sorum daha olacak şuan DDR4 Topladım fakat henüz sipariş vermedim sence DDR5 toplamalımıyım?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Geri