Yeni modem önerisi

asd341

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
1-2gündür internetimde bir değişiklik olduğunu fark ettim. Türk Telekom'dan 24mb/s download 5-6 arası upload alıyorum.

Normalde 24MB ve 5-6 uploadı evde 3 kişi annem ben ve kardeşim çok rahat kullanıyorduk ne ping değeri artıyor ne de internet hızı yavaşlıyordu.
Ben Zoom'da ders görürken kardeşimde Zoom'da ders görüyor hiçbir problem internet yavaşlaması almıyorduk. Hatta ben CS:GO oynarken ping değerim sürekli düşük ve kardeşim Zoom'dan ders görüyor ya da YouTube da 1080p video izlerken ping değerim artmıyor, indirmem azalmıyordu.

1-2 gündür CS:GO'da ani ping artışı 500-600 sonra düşüyor. İnternette surf yaparken sayfalar yavaş açılmaya başladı YouTube videoları 1080PDE açardı şimdi 360 ve 720'de açıyor.

Türk Telekom müşteri hizmetlerini aradım ve dediler ki bizim buradan yapacak birşeyimiz yok gereken kontrolleri yaptık ve herhangi bir problem yok dediler. İsterseniz modem üretici müşteri hizmetleriyle görüşün dediler. Bende modem müşteri hizmetlerini aradım ve modeminizin garanti süresi dolmuş size yardım edemeyiz dediler. Arıza kaydı oluşturun Türk Telekom yardımcı olsun dediler.

Download: 24MB upload: 5-6 (belki indirme hızımı artabilir 100 MB olabilir ya da 75MB taahhüt biterse yükseltebiliriz.)
Max bütçe 200TL.

Şimdi kullandığım modem: TP-Link TD-W9970V3 VDSL2

Bu modem yerine hangi modemi alabilirim.
Max bütçe: 200TL

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
200 TL 'ye kaliteli veya idare eder bir VDSL modem alamazsınız. Bunun için minimum 200-300 TL arasına çıkmanız gerekiyor ki önerim 300 TL+ olur. Yok olmaz derseniz Router alın ana modeminizi internet hattını almak için kullanırsınız. Router cihazları ana modeminize bağlanan tüm ağın yönetimini üstlenen bir modemdir. Ama kendisi tek başına bir işe yaramaz. İnterneti alacak bir ana modeme ihtiyaç duyar. Sizin modeminiz internetinizi alacak ve bu Router modem ile aralarına WAN portu üzerinden bir kablo çekeceksiniz bu sayede Router artık sizin modeminiz olacak ve tüm barındırdığı teknolojileri kendi işlemcisi ve bileşenleri ile kullanabileceksiniz. 

Ancak öncesinde bilgisayarlarınızda aşağıdaki işlemi bir uygulayın. Belki sistemsel bir sorun vardır ürünlerde.

Tüm ağ ayarlarınızı sıfırlamak ve Cache dosyalarını silmek için aşağıdakileri uygulayın.
  • @echo off
  • netsh winsock reset
  • netsh winhttp reset proxy
  • netsh int ip reset a.txt
  • ipconfig /flushdns
  • ipconfig /registerdns
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • netsh advfirewall reset
  • netsh int tcp set global autotuninglevel=normal
  • netsh interface tcp set heuristics disabled
  • del /s /f /q %userprofile%\Recent\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Prefetch\*.*
  • del /s /f /q C:\Windows\Temp\*.*
  • del /s /f /q %userprofile%\appdata\local\temp\*.*
  • exit
Birkaç yöntem ile bunları girebilirsiniz. Birincisi CMD yani Komut istemini yönetici olarak çalıştırıp ilk satır ve son satır hariç tek tek her satırı el ile yazıp her satır sonunda ENTER tuşuna basıp komutun tamamlanmasını beklemek ve sonraki satıra geçmek. Diğer yöntem ise bir Not Defteri açın ve yukarıdaki kodları yazın yada kopyala yapıştır yapın. Dosya / Kaydet deyip Masaüstünü seçin ve Kayıt türü ayarını Tüm dosyalar yapın. Daha sonra dosyaya bir isim verin. Örneğin Reset.bat burada Reset dosya adı .bat dosya tipi oluyor. Yani bir isin verip sonuna .bat yazacaksınız. Daha sonra Kaydet deyin. Bu oluşan dosyayı masaüstünde bulup sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştıracaksınız ve bir siyah DOS ekranı açılacak. İşlemleri uygulayacak ve DOS ekranı kapanacak. Eğer bir onay vs. isterse yada bir işlemde çok uzun süre takılırsa ki 1 dk. sürecektir en uzun işlem bundan uzun sürerse bir tuşa basıp geçebilirsiniz. İlk boşluğa kadar olan kod kısmı interneti komple sıfırlayacak ve diğer kısım sistemdeki kalıntı dosyaları temizleyecek. İşlemlerden sonra DOS ekranı kapanacak ve siz sistemi yeniden başlatacaksınız. Sistem açıldığında biraz bekleyin yeniden ayarlamalar yapılacak otomatik olarak sonra internet gelecek. Tekrar deneyin sorun devam ediyor mu bakın.

İşe yaramaz ise Router için aşağıdaki ürünlere bakabilirsiniz.
Bu 3 ürünü öneririm. Ben olsam 3 numarayı seçerdim.

KS

asd341

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
Peki 200 ün üstüne çıkarsak hangi modemler olabilir ? 250-350 bandında ileriye dönük.

asd341' Alıntı:
Peki 200 ün üstüne çıkarsak hangi modemler olabilir ? 250-350 bandında ileriye dönük. Keenetic Omni düşünüyorum?wifiyi iyi dağıtır mı

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,133
Önermem bu ürün varken. Ben piyasaya bakmadan ürün önerisi yapmam. Yani bahsettiğiniz modem dahil pek çok ürünü baktım ona göre ürün önerisinde bulundum size.

KS

asd341

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Önermem bu ürün varken. Ben piyasaya bakmadan ürün önerisi yapmam. Yani bahsettiğiniz modem dahil pek çok ürünü baktım ona göre ürün önerisinde bulundum size.
teşekkür ederim değerlendireceğim babamla konuşmam lazım hine buraya cevap olarak yazarım kararımızı. :)

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri