Yeni Sistemde Düşük FPS İntel i9 12900K&3080Ti

zegerek

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Arkadaşlar Merhaba,

yeni bir sistem kurdum sistem çalışmasında sorun gözükmüyor. Cinebenchte 25.500 den fazla skor veriyor. 3d mark testinde hata yedim. warzone da 70-80 fps alıyorum ki esas sorunum burada cpu ve gpu time 10-12 lerde.
cyberpunk ta sayko ayarlarda 60fps veriyor ki bu da bence düşük
cs go da 150-200 arası fps veriyor

xmp profilim açık sıcaklıklar yük altında 60-70 derece aralarında hem cpu hem gpu için

sistemim:
cpu:12900k
anakart:asus z690 e gaming
gpu: asus rog strix 3080ti
ram: g skill 6000mhz cl 36-36-36-96 ddr 16x2 32gb ddr5
psu:1300w gold 80+ evga

windows ve oyunlar xpg 2tb m2 sata içinde kurulu
işletim sistemi win11 pro

internetteki bir çok yerli yabancı kaynaktaki warzone fps artırma içeriklerini denedim sonuç alamadım sizce sorunun kaynağı ne olabilir karşılaşan var mı şimdiden teşekkürler

Moderatörün son düzenlenenleri:

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Birincisi çözünürlük nedir? Bunu belirtmezseniz doğru yorumlama yapamayız.

İkincisi denediğiniz tüm oyunlar ya optimize sorunlu yada online tabanlı oyunlar. Bu yüzden daha hikaye tabanlı sizi internete mahkum etmeyen ve optimize sorunu olmayan oyunlarda deneyin ki sistemde sorun var mı yok mu anlayalım. Cyberpunk optimize özürlü o sayılmaz.

Son olarak XMP aktif ve BIOS güncel mi kontrol edin.

KS

zegerek

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Birincisi çözünürlük nedir? Bunu belirtmezseniz doğru yorumlama yapamayız.

İkincisi denediğiniz tüm oyunlar ya optimize sorunlu yada online tabanlı oyunlar. Bu yüzden daha hikaye tabanlı sizi internete mahkum etmeyen ve optimize sorunu olmayan oyunlarda deneyin ki sistemde sorun var mı yok mu anlayalım. Cyberpunk optimize özürlü o sayılmaz.

Son olarak XMP aktif ve BIOS güncel mi kontrol edin.
çözünürlük 1080p

xmp açık olduğunu belirtmiştim .bios güncel

ekstra bilgi olarak az önce 3dmark testi yaptım :
gpu skoru 17285
cpu skoru 18763 çıktı
gpu skorum avaraj altı gözüküyor avaraj 19541 imiş

gpu nun çektiği güç ve çalışma değerleri normal gözüküyor aynı şekilde işlemcide bu şekilde

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
çözünürlük 1080p

xmp açık olduğunu belirtmiştim .bios güncel

ekstra bilgi olarak az önce 3dmark testi yaptım :
gpu skoru 17285
cpu skoru 18763 çıktı
gpu skorum avaraj altı gözüküyor avaraj 19541 imiş

gpu nun çektiği güç ve çalışma değerleri normal gözüküyor aynı şekilde işlemcide bu şekilde
OCCT yazılımını indirip POWER testi açıp ortalama 10dk. kadar sistemi yüke sokun. 12900K ve RTX 3080 Ti kartınızın maksimum frekansları , W değerleri ve 12V voltajlarını HWinfo yazılımıyla kontrol edip bir görsel paylaşın.

KS

zegerek

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
OCCT yazılımını indirip POWER testi açıp ortalama 10dk. kadar sistemi yüke sokun. 12900K ve RTX 3080 Ti kartınızın maksimum frekansları , W değerleri ve 12V voltajlarını HWinfo yazılımıyla kontrol edip bir görsel paylaşın.
11 dakika sonucunda oluşan değerler bunlar.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    220.6 KB · Görüntüleme: 33
  • 2.jpg
    2.jpg
    178.8 KB · Görüntüleme: 31
  • 3.jpg
    3.jpg
    202.9 KB · Görüntüleme: 22
  • 4.jpg
    4.jpg
    219.9 KB · Görüntüleme: 20
  • 5.jpg
    5.jpg
    210.1 KB · Görüntüleme: 32

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Ne güç ne frekans nede sıcaklık sorunları var. Sistemde bileşen anlamında bir problem yok. Dediğim gibi Single net bağlantısı gerektirmeyen Cyberpunk harici bir oyunda dener misiniz birde sistemi.

KS

zegerek

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Ne güç ne frekans nede sıcaklık sorunları var. Sistemde bileşen anlamında bir problem yok. Dediğim gibi Single net bağlantısı gerektirmeyen Cyberpunk harici bir oyunda dener misiniz birde sistemi.
Cyber bozuk hocam offline başka bir oyunda deneyin isterseniz bir de
cyberın bozuk olduğunu biliyorum önceki sistemin amd tabanlıydı asusun ai suite adlı yazılımı çakışma yaptığı için crash yiyordum bunu saçma bir şekilde yabancı forumda cyberpunkla ilgili olmayan bir konu altında görmüş deneyip sorunu çözmüştüm fakat bu sefer crash yeme gibi bir sorun söz konusu değil sadece düşük fps alıyorum ki işlemci ve gpu yükleri normal gözüküyor cs go da neden düşük aldığımı çözebilmişte değilim.
aynı zamanda forza horizon 5 te de neredeyse almam gerekenin yarısı bir fps almaktayım 80-100 arası gidip geliyor ve anlık donma ve takılmalar oluyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Artık şu sistemi başka bir oyunda deneme zamanı geldi sanırım. Ezbere konuşuyoruz şuan, bir şeyden emin olmak gerekiyor bunun içinde sorunu olmayan stabil ve internet odaklı sorunların olmayacağı bir oyunda denemeniz gerek sistemi.

KS

zegerek

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Artık şu sistemi başka bir oyunda deneme zamanı geldi sanırım. Ezbere konuşuyoruz şuan, bir şeyden emin olmak gerekiyor bunun içinde sorunu olmayan stabil ve internet odaklı sorunların olmayacağı bir oyunda denemeniz gerek sistemi.
gta 5 te test ettim sanıyorum normal değerlerde fps aldım herşey en üst ayarlarda 90-180 arası gidip geldi şehir içi ve dışı farklılıklar olacak şekilde. borderlands 3 iniyor onda da test edeceğim fakat dikkatimi çeken şey görüntü oluşturma gecikme oranı gta da diğer oyunlara göre çok düşüktü diğer oyunlarda özellikle warzone da bunu nasıl düşürebileceğimi bulmam gerekiyor

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
gta 5 te test ettim sanıyorum normal değerlerde fps aldım herşey en üst ayarlarda 90-180 arası gidip geldi şehir içi ve dışı farklılıklar olacak şekilde. borderlands 3 iniyor onda da test edeceğim fakat dikkatimi çeken şey görüntü oluşturma gecikme oranı gta da diğer oyunlara göre çok düşüktü diğer oyunlarda özellikle warzone da bunu nasıl düşürebileceğimi bulmam gerekiyor
Warzone oyununda birde net gecikmesi giriyor araya o yüzden bu değer daha daha yükseliyor. O oyuna özel değil genel işleyiş benzer online tabanlı oyunlarda da geçerli.

KS

zegerek

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
1
Warzone oyununda birde net gecikmesi giriyor araya o yüzden bu değer daha daha yükseliyor. O oyuna özel değil genel işleyiş benzer online tabanlı oyunlarda da geçerli.
pubg herşey ultrada 180-300 arası fps aldım sanıyorum evet oyunlara bağlı bir sıkıntı var gibi .Bu durumda bu sorunu nasıl aşacağız önerileriniz var mı

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Bro işlemci 100 dereceyi görmüş , aida 64 le test yaparken hw Info açıp ekranı video alması gerekiyor . Belki işlemci frekans kısıyor ... Intel heat e girerse devamında base clock çalışır reset alana kadar .

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Ayrıca optimizasyon sorunu cod da baya çözüldü , gel gelelim ki çözmese dahi 6600 performansı alıyor arkadaş , fpsler ciddi düşük . Bir ikinci aşama o kart ve işlemci 1080 p için uygun değil
Diğer sorun ddr5 den kaynaklı olabilir .
Oyunlar ddr5 e optimize değil tam olarak.
Neden bu denli bütçeniz varken olmamış bir teknoloji seçersiniz ki? Dilimde tüy bitti ddr 5 ve 12. Nesil intelden uzak durun özellikle k ibareli işlemcilerinden diye .

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
Videoyu da hala yayınlayamadım hatta tamamlayamadım ama 12900 k en sorunsuz 12. Nesil sadece sıcak çalışıyor .
Şu bağlantıdaki nvdia ayarlarını ve Windows ayarlarını bir dene

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri