AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Cvp: AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

@"BatuhanKLC" gerekenleri yazmış ama bende bir üzerinden kendi fikrimce geçeyim.
  • 650W bir PSU bu sisteme fazlasıyla yeter. Ama @"BatuhanKLC" 'nin ve benimde yer yer söylediğim gibi, W değeri ne kadar yüksek olursa PSU ürününün yüke girmeyen kısmı o kadar az olur. Buda ürünün toplam yük değerini % değer olarak o kadar aşağı çeker. Ürünün yük durumu düşünce ısı ve buna bağlı fan sesi düşeceği için ürünün kendi sağlığı açısından uzun kullanım ömrü olarak yansır. 750W idealdir üzeri abartı olur. Ama ileride 3080 Ti filan takarım PSU ürününü yüksek almanızda sıkıntı yok.
  • Monitör testlerine gelirsek bu iki site gereken tüm testleri yapmanıza olanak sağlar.
  • GT 1030 eğer oyun oynamayacaksanız size yeter. 2K monitör olduğundan monitör bu kartla çözünürlüğü düşürmeden oyun oynayamazsınız.    

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için Sıvı soğutucu kalınlığı fazla olduğundan kasaya montajını yapamadım 2cm'den dolayı olmadı :-(. Amazon'dan almıştım kasa hoşumada gitmişti fakat iade etmeye çalışacağım umarım iade edebilirim. Bu sürede sizede yazmak istedim sahip olduğum kasadan anladığım kadar biraz daha büyük bir kasa almam gerekiyor önerebileceğiniz kasaları merak ile bekliyorum teşekkürler tekrardan.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Kullandığınız kasa nedir, Dark Guardian modeli mi? İlk konu yorumunda o model yazıyor. Birde hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz yazın kalınlığına bakalım. Ben önerdiysem kesin Arctic önermişimdir ki kendisi standart soğutuculardan kalın bir radyatöre sahip. 38mm olması lazım ki 25mm fan kalınlığıyla 63mm kalınlığı var diye hatırlıyorum. Bütçenizi belirtmeyi de unutmayın.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
RE: Cvp: AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

ugur.gozaydin' Alıntı:
Kullandığınız kasa nedir, Dark Guardian modeli mi? İlk konu yorumunda o model yazıyor. Birde hangi soğutucuyu kullanıyorsunuz yazın kalınlığına bakalım. Ben önerdiysem kesin Arctic önermişimdir ki kendisi standart soğutuculardan kalın bir radyatöre sahip. 38mm olması lazım ki 25mm fan kalınlığıyla 63mm kalınlığı var diye hatırlıyorum. Bütçenizi belirtmeyi de unutmayın.

Evet kasa Dark Guardian modeli sıvı soğutucuda Artic 280 olanından almıştım.
Kasa içinde bütçe : 600 - 1.200

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Tamamdır size 280mm soğutucu desteği olan 63mm soğutucu kalınlığına izin veren bir kasa önerisi yapacağım.

1.  - Ön tarafa 280mm sıvı soğutucu takılabiliyor. - Sitesinde ön taraf için 360mm ürün bile alınsa 394mm uzunluk ve 38mm radyatör kalınlığı(Fan hariç fan standart 25mm kalınlığındadır) sınır verilmiş. Sizin 280mm ürün 360mm olan modeli olsa sadece uzunluktan sığmazdı ama ön tarafa 280mm sorunsuz oturur. Öndeki 14cm 2 fanı kasa üst kısmına alırsınız desteği var.
  2.  - Ön tarafa 280mm soğutucu takabilirsiniz. 280mm radyatör 2 adet 14cm fanlara sahip olduğundan PSU tüneline sokmadan yukarı konumda soğutucunuzu montajlayabilirsiniz. Üst bölgede 60mm sınır var soğutucunuz uyumsuz üst bölgeyle. Ön tarafta bir sınır yok yukarı konumlandırma yaparsanız tabi. Aynı şeyler   bu model içinde geçerli.
  3.  - ASUS anakartınız var diye önermek istemedim RGB uyumu sorunu için ama ürün olarak alınabilir bir kasa ve ürünün Radyatör + 25mm Fan kurulu için kalınlık sınırı 65mm ki sizin 280mm ürün 63mm kalınlığında yani sorun yok uyum olarak.
  4. Bütçe biraz daha aşılırsa   bu modeli önerebilirim. Ön tarafta 280mm radyatör için bir sizin ürününüzde bir sorun bulunmuyor. 

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Aslında ben üst tarafa monte etmek istiyordum sıvı soğutucuyu bu radyatör için öyle bir seçeneğim olabilir mi ? Ayrıca şey soracaktım şu an elimde ki kasa için ön taraftaki fanları söküp radyatörü oraya taksam yapılabilir bir senaryo olur mu ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Piyasada 1300 TL bütçeye kadar 280mm ve minimum 63mm radyatör kalınlığı sunan kasa bulmak çok zor. Hele ki üst panelde. Bu yüzden bulabildiklerimi önerdim. Bu önerdiklerimde önde destek sunuyor sadece.

Ürün hem 280mm zor zaten bu standartta kasa bulmaz hem de standartların dışında kalın. Soğutması çok iyi ama işte kasa bulmak biraz sıkıntı.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Yarım santimden oturtamadım kasaya biraz daha yüksekliği olsaydı gerçekten her şey cuk oturacaktı. Böyle olacağını tahmin edemedim buna uygun kasa için ne kadar fiyatı arttırmam lazım önerilerinizde var mı öyle bir ürün ? Tüm gün bunu nasıl çözeceğimi düşünüyorum keyfim kaçtı.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Bütçenizi 2K sınırına çekerseniz sanırım üst panelde bu ürünüe montaj izni verecek kasa önerebilirim.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Olur birde onları inceleyeyim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

1.  - Bu kasada üst panelde 280mm sıvı soğutma desteği var ve fan + radyatör kalınlık sınırı 65mm. Yani sizin 63mm Arctic 280 ürünü üst tarafa montajlanabilir. Ön tarafa montaj içinde kalınlık sınırı 95mm yani sınır yok.
  2.  - Üst/Alt/Ön ve Yan bölgeye 280mm radyatör desteği var. Üst bölgeye takılamaz büyük ihtimalle net bir bilgisine ulaşamadım ama diğer bölgelerde inceleme ve sitesinde sorun olmadığı belirtilmiş.
  3.  - Üst panele yatayda 280mm radyatör montajı var ve sınır yok.
  4.  - 100% emin olmamakla birlikte incelemelerine baktım ve üst panelde bir radyatör kalınlık sınırı yok. Yani piyasadaki hazır AIO sıvı soğutucuların hepsiyle kalınlık noktasında uyumlu görünüyor.
  5.  - 4 numara için söylediğim her şey bu ürün içinde geçerli.
Aslında üst tarafa 280mm soğutucu desteğe montajlanabilen kasa çok piyasada. Ama çoğu kalınlık sınırlarını belirtmemiş ve incelemelerde de bulamadım çoğunun kalınlık sınırını. Bu yüzden bulabildiklerimi öneriyorum. Bu ürünlerin hepsi üst panelde (Tt ürünlerinden %100 emin değilim) 63mm olan Arctic 280 ürününüzü montajlayabileceğiniz kasalar.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

ugur.gozaydin' Alıntı:
  1.  - Bu kasada üst panelde 280mm sıvı soğutma desteği var ve fan + radyatör kalınlık sınırı 65mm. Yani sizin 63mm Arctic 280 ürünü üst tarafa montajlanabilir. Ön tarafa montaj içinde kalınlık sınırı 95mm yani sınır yok.
  2.  - Üst/Alt/Ön ve Yan bölgeye 280mm radyatör desteği var. Üst bölgeye takılamaz büyük ihtimalle net bir bilgisine ulaşamadım ama diğer bölgelerde inceleme ve sitesinde sorun olmadığı belirtilmiş.
  3.  - Üst panele yatayda 280mm radyatör montajı var ve sınır yok.
  4.  - 100% emin olmamakla birlikte incelemelerine baktım ve üst panelde bir radyatör kalınlık sınırı yok. Yani piyasadaki hazır AIO sıvı soğutucuların hepsiyle kalınlık noktasında uyumlu görünüyor.
  5.  - 4 numara için söylediğim her şey bu ürün içinde geçerli.
Aslında üst tarafa 280mm soğutucu desteğe montajlanabilen kasa çok piyasada. Ama çoğu kalınlık sınırlarını belirtmemiş ve incelemelerde de bulamadım çoğunun kalınlık sınırını. Bu yüzden bulabildiklerimi öneriyorum. Bu ürünlerin hepsi üst panelde (Tt ürünlerinden %100 emin değilim) 63mm olan Arctic 280 ürününüzü montajlayabileceğiniz kasalar.

olan modal hoşuma gitti umarım gelecek zamanda indirime girer biraz daha uyguna alabilme şansım olur bu süreç içinde takip edeceğim kendisini çok teşekkürler tavsiyeleriniz için

OceanLaB

Administrator
Admin
Tepki
5,075

Güzel tercih bence de. Ferah ve geniş bir kasa Phanteks P500A.

Kafanızı karıştırmak istemem ama, alternatif olarak da şu iki kasanın performansını beğeniyorum. Belki göz atarsınız;

1-) 

2-) 

3-) 

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim güncel durum şu an için(Not : "+" olanlar alınmış);
+ İşlemci : AMD Ryzen 7 5800X
+ Anakart : ASUS ROG STRIX B550-XE
+ RAM : Crucial Ballistix RGB 16GB(2x8GB) 3600MHz CL16 RGB DDR4
Ekran Kartı : Asus ROG Strix GeForce RTX 3070
+ İdarelik Ekran kartı : ASUS GeForce GT 1030
SSD : Samsung 980 PRO 1TB M.2 SDD
+ Monitör : ViewSonic XG2705-2K
Kasa : Phankteks Eclipse P500a
Güç kaynağı : Fsp hyro g pro 750W
+  Sıvı soğutucu : Arctic Liquid Freezer II 280mm

Bildiğiniz gibi kasayı iade etmiştim para iadesini bekliyorum aynı zamanda Bitfenix 750W güç kutusuda almıştım anakartıma uyumlu olmadığı için onuda iade ettim anakartımda 8+4 pin CPU girişi var güç kutusu çıkışında sadece 8 pin vardı ben tüm güç kutularını standart sanıyordum iade ettiklerim ile beraber bilgisayarı çalıştırmam için şuan 3 parçam kaldı. Zamanında FSP ₺1.800 idi ki ocak ayında ₺1.400'e düşmüş ben kaçırmışım tekrar o fiyatları yakalar mıyım bilmiyorum umarım düşer. SSD desen baktığımdan beri ₺2.700 idi ₺2.900 civarlarına çıktı indirim göremedim bir türlü kasa içinde takipteyim ₺1.900 civarlarında var. Dünyanın ekonomik durumu ile beraber ne yazık ki savaşta var piyasayı fiyatları ilerleyen zamanlarda nasıl etkiler çok kestiremiyorum.

Anakartın montajını yapmıştım takarken kasaya uyumsuzluğunu farketmiştim tabi tekrar bozmakta istemedim kasayı alacağım güne kadar böyle saklıyorum kapalı bir alanda sıvı soğutucu tek kablosu var onuda anakart cpu_fan soketine bağlayın diye yazmış ben aıo_pump bağlayacağım sanıyordum kullanım klavuzunda ne yazıyorsa öyle yaptım sizce bir yanlışlık var mı ? 

Benim için çok önemli değil ama merak ettim yinede seçmiş olduğum kasa RGB değil RGB olan modeli ₺1.000 ekliyor gereksiz bir fiyat farkı var aralarında ben ileride kasanın fanlarını RGB olarak alıp değiştirsem öyle bir şey yapılabilir mi ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
HoodeD_Sy' Alıntı:
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim güncel durum şu an için(Not : "+" olanlar alınmış);

Bildiğiniz gibi kasayı iade etmiştim para iadesini bekliyorum aynı zamanda Bitfenix 750W güç kutusuda almıştım anakartıma uyumlu olmadığı için onuda iade ettim anakartımda 8+4 pin CPU girişi var güç kutusu çıkışında sadece 8 pin vardı ben tüm güç kutularını standart sanıyordum iade ettiklerim ile beraber bilgisayarı çalıştırmam için şuan 3 parçam kaldı. Zamanında FSP ₺1.800 idi ki ocak ayında ₺1.400'e düşmüş ben kaçırmışım tekrar o fiyatları yakalar mıyım bilmiyorum umarım düşer. SSD desen baktığımdan beri ₺2.700 idi ₺2.900 civarlarına çıktı indirim göremedim bir türlü kasa içinde takipteyim ₺1.900 civarlarında var. Dünyanın ekonomik durumu ile beraber ne yazık ki savaşta var piyasayı fiyatları ilerleyen zamanlarda nasıl etkiler çok kestiremiyorum.

Anakartın montajını yapmıştım takarken kasaya uyumsuzluğunu farketmiştim tabi tekrar bozmakta istemedim kasayı alacağım güne kadar böyle saklıyorum kapalı bir alanda sıvı soğutucu tek kablosu var onuda anakart cpu_fan soketine bağlayın diye yazmış ben aıo_pump bağlayacağım sanıyordum kullanım klavuzunda ne yazıyorsa öyle yaptım sizce bir yanlışlık var mı ? 

Benim için çok önemli değil ama merak ettim yinede seçmiş olduğum kasa RGB değil RGB olan modeli ₺1.000 ekliyor gereksiz bir fiyat farkı var aralarında ben ileride kasanın fanlarını RGB olarak alıp değiştirsem öyle bir şey yapılabilir mi ?

Ben o PSU modelinin 850W ürününü size önerirken kablo yapısını kontrol ettim nasıl sadece 8 pin CPU kablolu ürün çıktı anlamadım.

Soğutucu için evet CPU_FAN soketine bağlamanız gerekiyor. O ürünün en büyük artısı tek kablo ile gelmesidir. CPU_FAN soketine takılması uygundur yanlışlık yok.

Kasa konusunda önerilerimi yapmıştım zaten takipteyseniz sıkıntı yok.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
ugur.gozaydin' Alıntı:
HoodeD_Sy' Alıntı:

Ben o PSU modelini önerirken size kablo yapısını kontrol ettim nasıl sadece 8 pin CPU kablolu ürün çıktı anlamadım.

Soğutucu için evet CPU_FAN soketine bağlamanız gerekiyor. O ürünün en büyük artısı tek kablo ile gelmesidir. CPU_FAN soketine takılması uygundur yanlışlık yok.

Kasa konusunda önerilerimi yapmıştım zaten takipteyseniz sıkıntı yok.

Şahsen bende çok şaşırdım PSU için bende beklemiyordum öyle bir şey aldığım yere bizzat gidince konuştuktan sonra iade ettim sağlık olsun.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

HoodeD_Sy' Alıntı:

Nazar değmesin 4 4lük bir sistem olma yolunda emin adımlarla ilerliyor , aıo pumpa bağlayın hocam , cpu fan da maksimum devir çalışacaktır hep. aıo pump a bağlarsanız devirini otomatik ayarlar ya da siz bios üzerinden ayarlayabilirsiniz.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

@"BatuhanKLC" bahsettiğimiz Arctic ürünü için söylediğin geçerli değil. Ürünün özellikle CPU_FAN soketine bağlanması isteniyor AIO_PUMP varsa bile böyle. Sebebi fanlarda pompayla aynı kabloya bağlı ve tek kablodan hepsine güç veriliyor. Ürünün kendi içinde voltaj yükseltmeleri ve hız ayarı yapan ufak kontrolcüleri var. Bu yüzden CPU_FAN en doğru sonucu almak için önerilen yer.

@"HoodeD_Sy" bu arada PSU ürününü aldınız mı? Bence ileriye dönük 850W bir ürün seçin. İleriye dönük olmasa bile 850W bir ürün daha az ısınır daha az yüke girer daha uzun ömürlü olur. Tabi bütçe meselesi ama tavsiyem 850W olması yönünde.

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

ugur.gozaydin' Alıntı:
@"BatuhanKLC" bahsettiğimiz Arctic ürünü için söylediğin geçerli değil. Ürünün özellikle CPU_FAN soketine bağlanması isteniyor AIO_PUMP varsa bile böyle. Sebebi fanlarda pompayla aynı kabloya bağlı ve tek kablodan hepsine güç veriliyor. Ürünün kendi içinde voltaj yükseltmeleri ve hız ayarı yapan ufak kontrolcüleri var. Bu yüzden CPU_FAN en doğru sonucu almak için önerilen yer.

@"HoodeD_Sy" bu arada PSU ürününü aldınız mı? Bence ileriye dönük 850W bir ürün seçin. İleriye dönük olmasa bile 850W bir ürün daha az ısınır daha az yüke girer daha uzun ömürlü olur. Tabi bütçe meselesi ama tavsiyem 850W olması yönünde.

Her gün yeni bir bilgi eyvallah bro.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

@"BatuhanKLC" bu markanın ürünlerini çok önerdiğim için hatta neredeyse sıvı soğutucuda tek marka ürün önerdiğim için bayağı araştırdım bu markanın bu ürün gamını. Sadece AIO_PUMP üzerinde denedim aslında bu ürün gamından 360mm modelini ama fanlarda aynı kabloya bağlı olduğundan dolayı PWM bilgisini alamıyorlardı fazla ses daha az devir/sıcaklık eğrisi ayarı uygulanabiliyordu. Bu yüzden markanın da bildirdiği gibi CPU_FAN soketi en mantıklı yer bu soğutucu vb. ürün gamı için.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri