AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757
RE: Cvp: AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

ugur.gozaydin' Alıntı:
@"BatuhanKLC" bu markanın ürünlerini çok önerdiğim için hatta neredeyse sıvı soğutucuda tek marka ürün önerdiğim için bayağı araştırdım bu markanın bu ürün gamını. Sadece AIO_PUMP üzerinde denedim aslında bu ürün gamından 360mm modelini ama fanlarda aynı kabloya bağlı olduğundan dolayı PWM bilgisini alamıyorlardı fazla ses daha az devir/sıcaklık eğrisi ayarı uygulanabiliyordu. Bu yüzden markanın da bildirdiği gibi CPU_FAN soketi en mantıklı yer bu soğutucu vb. ürün gamı için.

Süpersin , ben hiçbir kasaya montajını yapmamıştım , çok iyi oldu bu bilgi . Sadece uzaktan sevdim bu ürünü  :cool:

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81
Cvp: AMD 5800X için Anakart Tavsiyesi (Ocak 2022)

Kasa, Güç kutusu geldi ve sistemi kurup çalıştırdım 15 dakikadır çalışıyor ve söylediğiniz gibi sıvı soğutucuyu Cpu_fan bağladım kasada ne yazık ki 1 tane 140'lık arkada bir tane 140'lık önde fan var ikside çalışıyor ön tarafa alabilirsem kasanın orjinal fanından alacağım 2 tane 140'lık fakat anakartımda 3 fan girişi var fan çoklayıcı gibi kablo kullansam sorun olur mu ? 

BIOS ayarlarına girdim normalde bugün M2'de gelecekti fakat bir sıkıntı oldu teslim edildi diye mesaj geldi hemen amazona yazdım teslim edilmediği halde teslim edildi diye bana mesaj geldi diye yarın 15.00 gibi arayacağından bahsetti bakalım ne olacak o yüzden sadece sistemi doğru bağladım mı diye kontrol etmek ve BIOS girmek istedim söylediğim gibi 15 dakikadır çalışıyor ilk defa böyle bir tecrübe yaşıyorum güzel bir hismiş :-D

Ek bir sorum daha olacaktı sıvı soğutucunun fanları dönüyor güzel acaba pompa çalışıyor mu onu nasıl anlarım 15 dakikadır çalışıyor 49 ve 51 dereceleri gördüm sadece BIOS üzerinden

BIOS sürümü güncel değil acaba windows yükledikten sonra mı güncellesem yoksa usb ile güncellesem mi ? Ramlerin frekansınıda 2666'dan 3.600 olarak ayarladım sizce yapmam gereken başka bir şey var mı ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Fan çoklayıcısı kullanılabilir sorun yok bunda. BIOS 'u şimdi güncelleyebilirsiniz bence beklemek için bir sebep yok. RAM 'lerde 3600MHz onda da sıkıntı yok.

Sadece işlemciye anakart çok fazla voltaj vermiş. 90A VRM gücü var o anakartın ki 5800X işlemcisine 1.472V fazla bence. Şansınıza belki size işlemci silikon kalitesi düşük bir üründe gelmiş olabilir. Ondan yüksek voltaj veriyor olabilir anakart. Undervolt işlemi uygulanabilir belki daha düşükte çalışabilir işlemci bilemiyorum ama uğraşmam derseniz sıkıntı yok böyle kalabilir.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

ugur.gozaydin' Alıntı:
Fan çoklayıcısı kullanılabilir sorun yok bunda. BIOS 'u şimdi güncelleyebilirsiniz bence beklemek için bir sebep yok. RAM 'lerde 3600MHz onda da sıkıntı yok.

Sadece işlemciye anakart çok fazla voltaj vermiş. 90A VRM gücü var o anakartın ki 5800X işlemcisine 1.472V fazla bence. Şansınıza belki size işlemci silikon kalitesi düşük bir üründe gelmiş olabilir. Ondan yüksek voltaj veriyor olabilir anakart. Undervolt işlemi uygulanabilir belki daha düşükte çalışabilir işlemci bilemiyorum ama uğraşmam derseniz sıkıntı yok böyle kalabilir.

Anladım Cpu 3800 Mhz olarak gözüküyor çalışma frekansı internetten baktığımda 3200 idi ben mi yanlış hatırlıyorum ve ayrıca Target olarak belirlemiş olduğu bazı değerler var acaba o söylediği değerleri yapsam mı ? resimde gözüküyor değerler BIOS güncelledim beta sürümü vardı fakat onu yüklemedim bir alt sürümünü yükledim

Kasanın orjinal kablosunu bulamadım acaba bu alsam ve 2 tane bu alsam iyimidir ?

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

ugur.gozaydin' Alıntı:

Bilgisayarı kurdum Windows'u yükledim şuan yaşadığım bir sıkıntı yok kasa için sadece 2 tane 140 mm fan alacağım birde çoklayıcı kablo kasanın orjinal fanından bulamadım 120 mm olanı var fakat 140 mm olanı yok yurt dışında satılıyor ama Türkiye'ye gönderimi yapılmıyor. BIOS ayarlarını anakart sürücülerini yükledim. Kasa için 4 pinli 140mm önerdiğiniz F/P ürünü fan ve çoğaltıcı var mıdır acaba ?

Merak ettiğim bir soru daha öne takacağım 3 fanı çoğaltıcıya bağlamayı düşünüyorum egzos fanını direk anakart bağlayacağım bu çoğaltıcı kablo ile bağladığım fanlar sistem sıcaklığına göre dönüş hızlarını ayarlayabiliyor olcacaklar mı ? Bazı kablolar 3 pin bazıları 4 pin tam olarak bunun sebebi nedir ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Anakart fan soketinden 12V güç aktarılır. Siz bu sokete fan gücünüze göre maksimum kapasitede fan bağlayabilirsiniz. Genelde 3 ile 4 iyi fan bağlanabilir tek sokete çoklayıcı ile. İyi bir şey almak istiyorsanız aşağıdaki ürünlerden birisini alabilirsiniz. 

BatuhanKLC

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
757

ugur.gozaydin' Alıntı:
Anakart fan soketinden 12V güç aktarılır. Siz bu sokete fan gücünüze göre maksimum kapasitede fan bağlayabilirsiniz. Genelde 3 ile 4 iyi fan bağlanabilir tek sokete çoklayıcı ile. İyi bir şey almak istiyorsanız aşağıdaki ürünlerden birisini alabilirsiniz. 

ID-COOLING ın fan ve 3 pin led çoklayıcısı çok iyiymiş . Ürün aklımda.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Yeni bir konu açmak istemedim fakat kafama takıldı Anakart Bluetooth bağlayacağım kulaklığımı bende Soundcore q10 var fakat telefona bağladığım da dinlediğim ses ile bilgisayara bağladığım ses arasında çok fark var bilgisayarda EQ ayarlarını denedim ama yok hiç etki bile etmedi en son kulaklığımı BT ile değil de Jag ile takmak aklıma geldi birde öyle dedim ve bu sefer oldu buda beni acaba anakartımın BT özelliği arızalı olabilir mi düşüncesini beraberinde getirdi Armory Crate ile tüm driverlar yüklü internette pek soruma cevap bulamadım siz ne önerirsiniz bu durumda ? Farkında olmadan yanlış yaptığım bir şey var mı diye düşünmüyorda değilim

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

BT özelliğinin bir bant genişliği vardır sesi aktarımda sıkıştırır ve öyle iletir. BT versiyonu, ürünün kalitesi ve etraftaki aktarımı bozacak manyetik cihazların sayısı bile ses ektiler. Özetle direkt ses aktarımı için olan BT cihazlarından alabilirsiniz. Google üzerinde Bluetooth Ses Alıcı Verici diye aratabilirsiniz. Her ürün çok başarılı değil yorumlarına bakıp alın ve BT versiyonu olabildiğince yüksek olsun.

KS

ByMrOwl

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
81

Armory Crate uygulamasında Utility sekmesinde Two-Way All Noise Cancelation uygulamasını yüklemişim bu uygulama tam ne işe yarıyor bilmiyorum fakat uygulamayı sildikten sonra Bluetooth kulaklıklarla bağlandığımda aldığım o boğuk ses gitti. Bu ses sorunumun da başka bir uygulama olabileceği düşüncesi  tesadüfen aklıma geldi çözümü böyle bulabildim.

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131

Ses gürültüsünü engelliyor o ayar. Bunu bana söylemediğiniz için benim aklıma gelmedi doğal olarak.

Başka sorularınız için foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri