Bilgisayar Kendi Kendine Reset Atıyor.

emirhanozdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Merhabalar,

Haziran ayının ortalarında hazır sistem aldım bu haftaya kadar sıkıntısız çalışıyordu ancak son 1 haftadır bilgisayar durup dururken reset atıyor.

Bu durum neyden kaynaklanabilir ? Ayrıca pc yi kapatırken de fanların hepsi aynı anda kapanmadığını farkettim . Pc deki fanların yarısı kapanıyo ilk önce sonra diğer fanlar kapanıyor. Bu gerçekleşirken de ekran kartının üzerinde beyaz bir ışık yanıp sönüyor. Ürünlerin garantisi var.

Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim .

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ablak

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
69
hiç ellemediysen kasa içini ; kurduğun crackli programlardan yapabilir veya virüs sistemi kullanıyorsan da yapabilir. Virüs sistemi ne alaka diyeceksin bazı programları kurarken dikkat etmiyorsun mesela ileri ileri diyip fazladan virüs sistemi kurulabiliyor ve bu da sistem dosyalarının bozulmasına veya çalışmamasına yol açabiliyor.

KS

emirhanozdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Kasaya yaptığım tek müdahale kasanın önüne 2 adet fan taktım sadece o var . Fan taktığım zaman da bir sıkıntı yoktu . Muhtemelen dediğiniz gibi yüklediğim programlardan oluyor . Eğer programlardan ise çözümü ne olur ? Bilgisayarı mı sıfırlayayım ?

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Sorun uygulamalar ile alakalı ise format atmak sorunu çözebilir. Ekran kartının üzerindeki ışık ona güç gittiğini düzgün çalıştığını gösteriyor kapanırken de ona göre bir yanıp sönme yapıyordur sorun olduğunu sanmıyorum.

ahmetalikyc

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
65
Kasaya yaptığım tek müdahale kasanın önüne 2 adet fan taktım sadece o var . Fan taktığım zaman da bir sıkıntı yoktu . Muhtemelen dediğiniz gibi yüklediğim programlardan oluyor . Eğer programlardan ise çözümü ne olur ? Bilgisayarı mı sıfırlayayım ?
Atalarımız ne demiş "Format at düzelir." Şaka bir yana denemekten zarar gelmez :D

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Eğer format çözmezse özellikle "Güç Kaynağı" biriminizin marka modeliyle birlikte sistem bileşenlerinizi paylaşın.

KS

emirhanozdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
1660077352508.png
1660077415953.png
Sistemin parçaları bu şekilde . Alırken güç kaynağını xpg olarak seçmiştim . Yani sistem üzerinde performax değil xpg nin güç kaynağı var .
Eğer format çözmezse özellikle "Güç Kaynağı" biriminizin marka modeliyle birlikte sistem bileşenlerinizi paylaşın.

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,153
Uğur Hocam Aynı Sorun Benim Arkadaşlarda Vardı Kimi PSU Kablosunu Değiştirdi Kimi Ekran Kartını Değiştirmiş Öyle Yaparak Çözmüş Efendim..

Farklı Bir Yol Geldi Çözüm Olurmu Bilmem Mesela " BIOS Ekranına Girip CSM'i Disable " Yapsa Sizce Sorun Çözülür Mu? Efendim. Peki

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,153
Verdiği Hatta '' Uğur Hocamın '' Yazdığı Gibi '' Güç Kaynaklı '' Olabilir Boşta Bir Güç Kaynağı Varsa Onu Dene Birde Kardeşim Yada '' Hwmonitor Programı Yükleyip '' Bilgisayarın Sıcaklığını Ölçme Bilirsiniz Çok Fazla Isınıyorsa.. A ' dan Z ' ye Kadar Bilgisayar Donanımlarını Temizleyin Lütfen..

KS

emirhanozdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
Verdiği Hatta '' Uğur Hocamın '' Yazdığı Gibi '' Güç Kaynaklı '' Olabilir Boşta Bir Güç Kaynağı Varsa Onu Dene Birde Kardeşim Yada '' Hwmonitor Programı Yükleyip '' Bilgisayarın Sıcaklığını Ölçme Bilirsiniz Çok Fazla Isınıyorsa.. A ' dan Z ' ye Kadar Bilgisayar Donanımlarını Temizleyin Lütfen..
Elimde ekstra güç kaynağı yok . Temizleme konusunda da sistem daha çok yeni . Kasa içindeki bileşenler tozlanmadı bile

KS

emirhanozdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
1660082387649.png
Hata oluşunca sistemin otomatik olarak yeniden başlatmasını kapattım herhangi bir zararı olur mu bunun ?

S C O

Sözü Geçen
Sözü Geçen
Tepki
1,153
Ekli dosyayı görüntüle 4172Hata oluşunca sistemin otomatik olarak yeniden başlatmasını kapattım herhangi bir zararı olur mu bunun ?
Sorun Olacağını Zannetmiyorum Sadece '' Mavi Ekran '' Hatası Alırsan Bir Gün , Ekranın ' da Sabit Şekilde Kalacak '' Başlangıç Ve Kurtarma '' Programı Bu İşe Yarıyor Diye Biliyorum Yanlışım Varsa ' da Okuyan Arkadaşlar Düzelte Bilir Beni..

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,132
Ekli dosyayı görüntüle 4168Ekli dosyayı görüntüle 4169Sistemin parçaları bu şekilde . Alırken güç kaynağını xpg olarak seçmiştim . Yani sistem üzerinde performax değil xpg nin güç kaynağı var .
XPG Pylon ürününde sorun olacağını sanmıyorum. Bir ihtimal sıcaklık veya RAM arızası olabilir. Sıcaklıklar ne durumda? Kasanızın önü kapalı çok iyi bir model değil yani birde havalar ısında 1-2 haftadır onunda etkisiyle stok soğutucu o kasada sıkıntı yaratıyor olabilir.

KS

emirhanozdemir

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
5
XPG Pylon ürününde sorun olacağını sanmıyorum. Bir ihtimal sıcaklık veya RAM arızası olabilir. Sıcaklıklar ne durumda? Kasanızın önü kapalı çok iyi bir model değil yani birde havalar ısında 1-2 haftadır onunda etkisiyle stok soğutucu o kasada sıkıntı yaratıyor olabilir.
Sıcaklıkları pek takip etmedim ancak kasaya sonradan 2 adet Arctic in fanını ekledim . Sıcaklık durumunu test edebileceğim bir uygulama var mı ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri