büyük bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim

deadmane123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
merhaba iyi günler herkese ben bundan 2 hafta önce bir bilgisayar topladım sistem tavsiyesi ile almıştım bilgisayarı aldım herşey iyi güzel fakat galiba windows kurarken yaptığım hatalardan dolayı düşük fps alıyorum bütün oyunlarda özellikle cs go da takılma league of legends de takılma gibi ben bilgisayarı ilk aldığım gün windowsu kurup internetten otomatik gerekli bütün driverları indiren programı indirmiştim ve o bütün driverları kurdu sanıyodum sonradan arkadaşım söyledi yanlış driver yüklüyor vs vs. diye bende windows update den denedim windows update de 3 tane driver indirdi performans sorunları artmaya başladı en son acaba ekran kartı driverını indirmedi diye düşünüp ekran kartı driverını kendim elle indirdim siteden modelini bulup yani anlicağınız galiba bilgisayarda çok fazla ve yanlış driverlar var çözüm öneriniz nedir ?

ugur.gozaydin

Klavye Delikanlısı
Klavye Delikanlısı
Tepki
4,131
Biraz fazla uğraşmışsınız bence ilk önce yapmanız gereken şey ya sistem geri yükleme yapmak yada Windows 'u sıfırlamak ikisini de anlatıyorum. Bunlardan sonra size yapmanız gereken sıralamaları yazacağım.

Sistem Geri Yükleme
  1. Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kurtarma bu bölüme girip Sistem Geri Yükleme 'yi Aç deyin.
  2. Açılan pencerede İleri deyip sonraki sekmede bir liste olacak buradaki en eski tarihli olan girdiyi seçip İleri deyin.
  3. Sonraki sekmede Son deyip işlemi başlatın sistemi yeniden başlatmak isterse onay verin.
  4. İşlemler tamamlanana kadar sürecek ve Windows açılınca işlem ya başarılı yada başarısız oldu diye bir bildirim çıkar. Sonrasında artık sürücü kurulumunu doğru yapmakta sıra.
Windows Sıfırlama
  1. Başlat açıp Bilgisayarı Aç/Kapa ikonundan Yeniden Başlata kısmına Sol Shift tuşuna basılı tutup Mouse ile tıklayın.
  2. Mavi bir pencere açılıp Lütfen bekleyin ikonu dönecek ve bir menü açılacak.
  3. Menüden Sorun Gider deyip Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğine tıklayın.
  4. Sonraki menüde Dosyalarımı sakla ve Her şeyi kaldır seçenekleri olacak. Her şeyi kaldır demek format işleminden sonraki haline getirir her dosya ve kurulum silinir. Dosyalarımı sakla demek ise kurulumları kaldırır ama indirdiğin veya oluşturduğun dosyaları silmez.
  5. Birisini seçip tıkladıktan sonra bir işlem dönecek ve bir menü açılacak. Buradan bir sıfırlamak istediğin kullanıcı oturumunu seçeceksin şifresi varsa bunu sorar girin Devam deyin.
  6. Sonraki menüde Sıfırla deyip işlemi başlatacaksınız.
  7. Bu işlem aynı format aşaması gibidir bitince zaten Windows açılacak.

Bundan sonrası doğru sürücüleri kurmaktan geçiyor.

Onları da anlatayım ama bileşenlerinizi yazmadığınız için hepsinin linklerini bırakacağım.

Ekran Kartı sürücüleri

AMD RX Serisi ( İşletim Sisteminizi seçip Radeon Software yazılımının en son sürümünü indirip kurun. )
NVIDIA GTX/RTX Serisi ( Manuel Arama bölümünden kart bilgilerinizi girip ARAMAYA BAŞLA deyin ve sonraki menüden KABUL ET VE YÜKLE deyip indirip kurun. )

Çipset Sürücüleri

AMD Çipset/Sata Kontrolcüsü Sürücüleri ( Çipsetinizi ve işletim Sisteminizi seçip AMD Chipset Drivers ve AMD RAID Installer (SATA, NVMe RAID) adlı dosyaların son sürümlerini indirip kurun. )
INTEL Çipset Sürücüleri ( Çipsetinizi ve işletim Sisteminize uygun Intel® Management Engine Driver adlı dosyaya tıklayıp son sürümlerini indirip kurun. )

Tüm bunlardan sonra geri kalan sürücüleri  yazılımı ile halledebilirsiniz. Ben bu yazılımı 5 senedir kullanıyorum indirimde almıştım yanlış yada fazladan bir sürücü kurmaz. Free sürümü tüm sürücüleri bulamıyor ama önemli değil çoğunu hallediyor kullanabilirsiniz.

KS

deadmane123

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
0
ugur.gozaydin' Alıntı:
Biraz fazla uğraşmışsınız bence ilk önce yapmanız gereken şey ya sistem geri yükleme yapmak yada Windows 'u sıfırlamak ikisini de anlatıyorum. Bunlardan sonra size yapmanız gereken sıralamaları yazacağım.

Sistem Geri Yükleme
  1. Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Kurtarma bu bölüme girip Sistem Geri Yükleme 'yi Aç deyin.
  2. Açılan pencerede İleri deyip sonraki sekmede bir liste olacak buradaki en eski tarihli olan girdiyi seçip İleri deyin.
  3. Sonraki sekmede Son deyip işlemi başlatın sistemi yeniden başlatmak isterse onay verin.
  4. İşlemler tamamlanana kadar sürecek ve Windows açılınca işlem ya başarılı yada başarısız oldu diye bir bildirim çıkar. Sonrasında artık sürücü kurulumunu doğru yapmakta sıra.
Windows Sıfırlama
  1. Başlat açıp Bilgisayarı Aç/Kapa ikonundan Yeniden Başlata kısmına Sol Shift tuşuna basılı tutup Mouse ile tıklayın.
  2. Mavi bir pencere açılıp Lütfen bekleyin ikonu dönecek ve bir menü açılacak.
  3. Menüden Sorun Gider deyip Bu bilgisayarı sıfırla seçeneğine tıklayın.
  4. Sonraki menüde Dosyalarımı sakla ve Her şeyi kaldır seçenekleri olacak. Her şeyi kaldır demek format işleminden sonraki haline getirir her dosya ve kurulum silinir. Dosyalarımı sakla demek ise kurulumları kaldırır ama indirdiğin veya oluşturduğun dosyaları silmez.
  5. Birisini seçip tıkladıktan sonra bir işlem dönecek ve bir menü açılacak. Buradan bir sıfırlamak istediğin kullanıcı oturumunu seçeceksin şifresi varsa bunu sorar girin Devam deyin.
  6. Sonraki menüde Sıfırla deyip işlemi başlatacaksınız.
  7. Bu işlem aynı format aşaması gibidir bitince zaten Windows açılacak.

Bundan sonrası doğru sürücüleri kurmaktan geçiyor.

Onları da anlatayım ama bileşenlerinizi yazmadığınız için hepsinin linklerini bırakacağım.

Ekran Kartı sürücüleri

AMD RX Serisi ( İşletim Sisteminizi seçip Radeon Software yazılımının en son sürümünü indirip kurun. )
NVIDIA GTX/RTX Serisi ( Manuel Arama bölümünden kart bilgilerinizi girip ARAMAYA BAŞLA deyin ve sonraki menüden KABUL ET VE YÜKLE deyip indirip kurun. )

Çipset Sürücüleri

AMD Çipset/Sata Kontrolcüsü Sürücüleri ( Çipsetinizi ve işletim Sisteminizi seçip AMD Chipset Drivers ve AMD RAID Installer (SATA, NVMe RAID) adlı dosyaların son sürümlerini indirip kurun. )
INTEL Çipset Sürücüleri ( Çipsetinizi ve işletim Sisteminize uygun Intel® Management Engine Driver adlı dosyaya tıklayıp son sürümlerini indirip kurun. )

Tüm bunlardan sonra geri kalan sürücüleri  yazılımı ile halledebilirsiniz. Ben bu yazılımı 5 senedir kullanıyorum indirimde almıştım yanlış yada fazladan bir sürücü kurmaz. Free sürümü tüm sürücüleri bulamıyor ama önemli değil çoğunu hallediyor kullanabilirsiniz.

verdiğin bilgiler için teşekkür ederim bilgisayarı söylediğin gibi windowsu komple sıfırladım ve işlem bitti şimdi sadece driverları indirmem gerek. sadece yorumda belirttiğiniz driverı mı indireyim rx570 ekran kartı chipset de gigabyte b450m s2-h chipset te hangisini indirmem gerekiyor ?

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri