Çözüldü Ekstra Kasa Fanı Takarken Desteğe İhtiyacım Var!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Benim bildiğim PC açılırken fanların hızlı çalışması normal bir olay. Güç gittiği için dönüyor ve sistem sıcak olmadığından yavaşlıyor. Diğer tarafta numaralar falan vermişsiniz hepsini okudum ama fotoğraf yada video göremedim ben mi yanlış baktım acaba ?

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Benim bildiğim PC açılırken fanların hızlı çalışması normal bir olay. Güç gittiği için dönüyor ve sistem sıcak olmadığından yavaşlıyor. Diğer tarafta numaralar falan vermişsiniz hepsini okudum ama fotoğraf yada video göremedim ben mi yanlış baktım acaba ?
linki sonradan ekledim görsel ve videoları zip dosyasına yükledim. Buradan yüklemek istedim ama forum desteklemiyormuş formattan dolayı sanırım

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
linki sonradan ekledim görsel ve videoları zip dosyasına yükledim. Buradan yüklemek istedim ama forum desteklemiyormuş formattan dolayı sanırım
Şimdi gördüm. Asıl yapmak istediğiniz şey PC sıcaklığı azken fanların gürültü çıkarmaması mı doğru mu anladım ?

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Şimdi gördüm. Asıl yapmak istediğiniz şey PC sıcaklığı azken fanların gürültü çıkarmaması mı doğru mu anladım ?
yani öyle denilebilir. Gerek yokken boşuna hızlı çalışıp gürültü yapmasınlar. Gerekli oldukça hızlansınlar sistemi yeterince serin tutacak şekilde

Syqex

Moderatör
Moderatör
Tepki
5,167
Aslında fanların hiç ses yapmaması lazım. Ayarlarınıza baktım sizin ayarlarınızda fanlar 950RPM civarı dönerken Bios varsayılan ayarlarda 970RPM civarı dönüyor. Ses yapıyorsa Bios varsayılan fan ayarlarında da yapması gerekir. Birde pompa fanı olarak bahsettiğiniz kısım 2300RPM de çalışıyor gözüküyor büyük ihtimalle sesi o yapıyor ama sıvı soğutma bilgilerinde 1800RPM verilmiş + %10 denilmiş , böyle bile 1980RPM oluyor ama orada nasıl o hızda dönüyor bilmiyorum ve videoda da yine aynı hızda gözüküyor.

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Aslında fanların hiç ses yapmaması lazım. Ayarlarınıza baktım sizin ayarlarınızda fanlar 950RPM civarı dönerken Bios varsayılan ayarlarda 970RPM civarı dönüyor. Ses yapıyorsa Bios varsayılan fan ayarlarında da yapması gerekir. Birde pompa fanı olarak bahsettiğiniz kısım 2300RPM de çalışıyor gözüküyor büyük ihtimalle sesi o yapıyor ama sıvı soğutma bilgilerinde 1800RPM verilmiş + %10 denilmiş , böyle bile 1980RPM oluyor ama orada nasıl o hızda dönüyor bilmiyorum ve videoda da yine aynı hızda gözüküyor.
o 2300 olan pompa fanı oluyor hocam sanırım pompa kısmında da ufak bir fan var pek araştırmadım. 1800 yazanlar pompaya bağlı olan harici 3 fan kasanın tepesine monteli olanlar yani. Pompa fanının rpm'si sitede yazmıyor ya da ben göremedim. Sesi onun yaptığını sanmıyorum çünkü o hep aynı hızda dönüyor diğer fanların hızında oynama olunca gürültü oluyor sadece. Bir de bios'tayken benim yaptığım ayarlar sonrası hıza bakmayın orada pc soğuk çünkü, pc açık iken olan hızları ve sıcaklıkları 22 no'lu resimde paylaştım

KS

isikcelaal

Stajyer Üye
Stajyer Üye
Tepki
8
Daha fazla yorum gelmeyecekse konu yanıtlara kapatılabilir. Tüm yanıtlar için teşekkür ederim. Fanları hemen hemen istediğim ayarlara getirdim ama hala testlere devam etmek istediğim için henüz son ayarları paylaşamıyorum. Tam anlamıyla memnun olduğumda konu hala açık olursa eklemey yapabilirim.

Çağdaş Işık

Mahalle Bilgisayarcısı
Mahalle Bilgisayarcısı
Tepki
4,760
Daha fazla yorum gelmeyecekse konu yanıtlara kapatılabilir. Tüm yanıtlar için teşekkür ederim. Fanları hemen hemen istediğim ayarlara getirdim ama hala testlere devam etmek istediğim için henüz son ayarları paylaşamıyorum. Tam anlamıyla memnun olduğumda konu hala açık olursa eklemey yapabilirim.
Hayırlı olsun.
Başka sorularınız için Foruma yine bekleriz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konuyu okuyan kullanıcılar

Son mesajlar

Geri